Orde brengen in foto-archief leidt tot uitgaven stoomtram Lezing ontstaan van de duinen HOLTY Toekomst van Nieuwerkerkse zwembad is voor ruim tien jaar veilig gesteld Fonds Kazernering verdeelt het geld Oorlogsdagboeken twee Bruenaren Duivelandse raad laat Dol-fijn voor 300.000,- opknappen Nieuwerkerker Leen Boere voltooit derde boek Medicijnen verloren in Bruinisse DONDERDAG 27 APRIL 1995 NR 25763 3 Verwachting t/m maandag 1 mei ZIERIKZEESCHEia NIEUWSBODE Kal Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/z% B.T.W. PAMPUS (ANP) - De bevolking op het forteiland Pampus in het IJsselmeer is de afgelopen nacht met 50 procent toegeno men. Fort wachters Nick van den Bergh en Bianca Sol zijn de trotse ouders geworden van een dochter. 'S-GRAVELAND (ANP) - De televisie-actie het afgelopen weekeinde op RTL-4 voor Na tuurmonumenten heeft de ver eniging circa 100.000 nieuwe le den opgeleverd. Natuurmonu menten spreekt van een groot succes. Zeven van acht aanvragen ingeivilligd ZIERIKZEE - De commissie van beheer van het Fonds van Kazernering te Zierikzee besloot onlangs over de verdeling van het voor 1995 beschikbare be drag. Van de acht ingekomen aanvragen werden er zeven gehonoreerd. De diaconale commissie Licht voor Luncani te Zierikzee ont vangt 500 gulden voor de visa- kosten van de reis naar Lunca ni in Roemenië, waarmee de Hervormde gemeente contac ten onderhoudt. Hetzelfde be drag krijgt de commissie Jaar boek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive- land toegewezen. Zij gaan dit besteden aan de kosten van en kele artikelen over Zierikzeese monumenten in het historisch jaarboek, de Kroniek van het land van de zeemeermin. Het Interkerkelijk Koor Ado- naï krijgt een tegemoetkoming van 500 gulden in de kosten van het uitbrengen van een CD met speciaal voor hen geschre ven liederen en voor de presen tatie daarvan. Het hoogste be drag gaat naar de plaatselijke commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Met een bedrag van 1200 gulden worden de kosten bestreden van de materialen voor het ver vaardigen van een maquette van de Sint Lievensmonster- of Grote kerk. De Atletiekvereniging Delta Sport viert in september 1995 haar veertigjarig bestaan. In verband daarmee krijgen zij een bedrag van zevenhonderd gulden als tegemoetkoming in de kosten van het inrichten van het nieuwe clubhuis. De pas opgerichte bewonerscommissie van De Veste aan de Man huisstraat krijgt een bedrag van 250 gulden als startsubsi die. Tenslotte de Mr. Breet- veltspeeltuin in Malta. Een be drag van 450 gulden wordt be schikbaar gesteld als tege moetkoming in de kosten van aankoop van een zandtafel. Jaarvergadering Natuur- en Vogelwacht BURGH-HAAMSTEDE - De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 28 april haar jaarlijkse algemene jaarvergadering in de Gerefor meerde kerk aan de Platboslaan te Haamstede. Be halve de gebruikelijke vergaderonderwerpen ver meldt de agenda ook de verslaggeving door de ver schillende werkgroepen van de vereniging. Na de pauze verzorgt F. Beekman een diapresentatie onder de titel De duinen van Schouwen: door natuur of mens gemaakt? Beekman probeert antwoord te geven op de vraag Schouwen: door natuur of mens gemaakt? Beekman is geen vreemde bin nen de Natuur- en Vogelwacht. Twintig jaar maakte hij deel uit van het bestuur en nog al tijd is hij lid en schrijft regel matig artikelen voor de Ster- na. Sinds zijn komst naar Schouwen-Duiveland in 1979 heeft het duingebied hier zijn bijzondere belangstelling. Van af 1991 is hij onder leiding van professor Borger van de Uni versiteit van Amsterdam bezig met een promotie-onderzoek dat als doel heeft een beter in zicht te krijgen in de verande ringen die zichsinds de zestiende eeuw in het Schouw- se duin- en kustgebied voltrok ken. De vergadering waarbij de lezing wordt gehouden be gint om 19.45 uur. BRUINISSE - Een halve eeuw geleden eindigde de Tweede Wereldoorlog. In die donkere, verschrikke lijke jaren waren ook mensen, die de gebeurtenissen en hun persoonlijke beleving daarvan hebben opge tekend in een dagboek. Daartoe behoren ook twee inwoners van Bruinisse, te weten S. Muller en A. Wiebrens-Beekman. Wijlen S. Muller, destijds moS- selschipper van de BRU 6, be schrijft in een door hem bijge houden dagboek zijn dagelijk se belevenissen in de periode van 4 september 1944 tot 18 juni 1945. In duidelijke heldere be woordingen geeft hij een tref fende indruk van het leven in die dagen. A. Wiebrens-Beekman, welbe kend om haar vele gedichten, heeft op een zeer lezenswaardi ge wijze eveneens verslag ge daan voor het nageslacht. In het kader van de herdenking is besloten de beide geschriften te bundelen en door het ge meentebestuur van Bruinisse tegen een geringe prijs be schikbaar te doen stellen aan de geïnteresseerde lezer. Met de publikatie komt een nieuwe bron ter beschikking over de Tweede Wereldoorlog. Door middel van deze twee 'ego-documenten' wordt duide lijk gemaakt hoe en op welke wijze de oorlog aan den lijve werd ervaren. Bruinisse was het zwaarst getroffen dorp van Schouwen-Duiveland door de intensieve beschietingen die door de geallieerden werden uitgevoerd. Beide schrijvers doen verslag van hun emoties. Zij laten ons ook getuige zijn van het verschrikkelijk drama dat in Renesse plaats vond door het ombrengen van tien verzetsmensen. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 16 graden Windkracht oost 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 16 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 april Zon op 06.17, onder 20.57 Maan op 05.40, onder 19.51 Nieuwe Maan: 29 apr. (19.37) HET WEEROVERZICHT DE BfLT - Morgen overdag schijnt de zon geregeld en het blijft ook droog. Dat is te danken aan een ho- gedrukgebied dat zich morgen bo ven ons land ontwikkelt. De zwakke tot matige wind is eerst nog noorde lijk, maar waait later op de dag uit uiteenlopende richtingen. De tem peratuur loopt daarbij op tot onge veer 14 graden. Na morgen wordt het geleidelijk opnieuw wat warmer. In het weekeinde komen de maxima uit op ongeveer 16 graden. Het ho- gedrukgebied trekt dan weg naar het noordoosten maar wordt heel snel opgevolgd door een hogedruk- systeem. Dat ontstaat boven Frank rijk en breidt zich zondag uit tot over ons land. Tussen de twee hogedruk- gebieden in, trekt er een zwakke frontale storing over onze omge ving. Dat brengt wolkenvelden met zich mee en mogelijk valt er zater dag later op de dag wat regen. De minimumtemperatuur komt uit op ongeveer 3 graden, maar op plaat sen waar het opklaart, kan de tem peratuur dicht bij het vriespunt uit komen. AMSTERDAM (ANP) - Am sterdam bezuinigt minder sterk dan de collegepartijen zich vlak na de verkiezingen hadden voorgenomen. Het gaat de hoofdstad financieel zo voor de wind dat wethouder F. de Grave het college voorstelt om af te zien van 14,5 miljoen gul den aan aanvullende bezuini gingen. BRUINISSE - In het centrum van Bruinisse is dinsdag een doosje giftige medicijnen ver loren. Het gaat om een vierkant doos je dat oranje/wit van kleur is. Het draagt het opschrift anaf- rantil 75 mg. Het bevat zeer gif tige tabletten die voor kinde ren gevaarlijk zijn. Inname van een tablet kan al ernstige ge volgen hebben. Het doosje is kwijtgeraakt tussen 11.30 en 12.00 uur. Mensen die het doos je hebben gevonden wordt ver zocht contact op te nemen met de politie via telefoonnummer 01110-14055. Advertentie F V S II I 0 N De binnenzijde van het zwembad Dol-fijn wordt vernieuwd terwijl het water in het bad blijft staan. (Archieffoto). NIEUWERKERK - „Wij zijn erg blij dat het zwembad voor dit bedrag in stand kan worden gehouden. We zouden het erg betreuren wanneer het bad op de val reep van de gemeente Duiveland gesloten zou moeten worden." Met blijdschap en opluchting besloot de Duivelandse raad woensdagavond tijdens de gemeente raadsvergadering in het gemeentehuis in Nieuwerkerk om 300.000 gulden te in vesteren in een opknapbeurt van het gemeentelijke zwembad Dol-fijn in Nieu werkerk. •1 Een beslissing die een eind maakte aan de dreigende slui ting van het zwembad, die en kele jaren in de lucht hing. Die dreiging werd veroorzaakt door de veronderstelling dat zeer veel geld nodig zou zijn voor een opknapbeurt van het ruim 25 jaar oude bad, dat des tijds met financiële hulp van de bevolking werd gereali seerd. Betwijfeld werd of de 700.000 gulden, die in de ge meentebegroting waren opge nomen voor een opknapbeurt, voldoende waren. Wanneer dat niet het geval was zou het zwembad moeten worden ge sloten. Een rapport van het inge nieursbureau Deern Raadge vende Ingenieurs maakte een eind aan alle bange verwach tingen. De onderzoekers stel den vast dat de bouwkundige staat van het gebouw redelijk is en ook de technische instal latie -voor verwarming en luchtbehandeling nog tien jaar mee kan. Alleen de waterzuive ringsinstallatie en de polyester binnenzijde van het bad moe ten worden vernieuwd. Een klus die, alle kosten inbegre pen, 300.000 gulden kost. Min der dan de helft van het bedrag dat het gemeentebestuur reser veerde. Burgemeester G. Hokken kwam tijdens de raadsvèfgade- ring met nog meer blij nieuws. ,Hij vertelde dat uit informatie van de provinciale griffie bleek dat Duiveland de eerste jaarlijkse afschrijving van de renovatiekosten (ongeveer 40.000 gulden) niet in 1995 hoeft op te brengen. Dat be drag mag worden doorgescho ven naar 1997, het jaar waarin de kapitaalskosten voor het zwembad zijn afgeschreven. Het is de bedoeling dat het zwembad nog dit jaar wordt opgeknapt. PvdA-raadslid A. J. C. Melieste maakte zich wat zorgen over de methode waarop de polyester binnenzijde van het bad wordt vernieuwd. Dat gebeurt via voorgevormde platen die wor den aangebracht en aan elkaar 'geplakt' terwijl het zwembad vol water blijft. Dit omdat het leeg laten j lopen en droogma ken van het zwembad een groot risico oplevert. Zowel voor het bad zelf als voor de bebouwing er om heen. Burgemeester Hokken stelde Melieste gerust door hem te verzekeren dat de 'onderwater-methode' reeds in andere baden met succes is toe gepast; Herindeling Met algemene stemmen ging ook de Duivelandse raad ak koord met de instelling van een stuurgroep (bestaande uit de eilandelijke burgemeesters en wethouders) en een project groep (waarin de gemeentese cretarissen zitten) die de ge meentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland gaan voorbereiden. De stuurgroep en projectgroep krijgen een on afhankelijk voorzitter en wor den begeleid door een professi oneel adviesbureau. Uit een toelichting van Hokken bleek dat momenteel overleg wordt gevoerd met vier adviesbu reaus, waaruit binnenkort een keuze wordt gemaakt. Hij ver telde dat niet alleen de raadsle den, maar ook het personeel van de zes huidige gemeenten op Schouwen-Duiveland nauw keurig op de hoogte gehouden zullen worden van de voorbe reidingen van één gemeente Schouwen-Duiveland. Onder meer via een speciaal informa- tie-krantje. Ook de vakbonden van gemeentepersoneel wor den bij het overleg betrokken. Kerkepad De hamerklap waarmee de Duivelandse raad besliste dat het verlengde deel van de Kerklaan in Sirjansland voort aan Kerkepad heet, ging iets te snel voor de heren Poot van de gelijknamige horecagroothan- del. Zij verwachtten van de raad discussie, waaraan ze ook een steentje wilden bijdragen. Maar de raad was het volledig eens met het voorstel van het college en ging daarom zonder opmerkingen akkoord, terwijl de heren Poot verzuimden voorafgaand aan de vergade ring kenbaar te maken dat ze gebruik wilden maken van het (pas ingestelde) inspreekrecht voor publiek. Zij lijden schade door de naamsverandering om dat op het briefpapier en in de computer van het bedrijf Kerk laan is opgenomen. Na afloop van de raad werd het onder werp nog even informeel be sproken, maar het juist geno men raadsbesluit Kerkepad bleek definitief. Boere aan de slag. Bij de zoek tocht naar relevante informatie kreeg hij met name veel hulp van de Vlissinger H. G. Hesse- link. Deze bleek bovendien over een grote privé-collectie foto's te beschikken, waarvan er ook zijn opgenomen in de boeken van Boere. Nadat de stoomtram op Wal cheren in twee delen door Boe- re beschreven was, kon volgens de uitgever Zeeuwsch-Vlaan- deren niet achterwege blijven. In het eerste deel, waarvan morgen het eerste exemplaar in Axel door Boere wordt over handigd aan W. Verhagen, regi omanager ZWN Openbaar Ver voer ZeeuwschVlaanderen, be schrijft Boere de Stoomtram Breskens - Maldegem (SBM). Deze tram maakte op 7 mei 1887 zijn eerste rit. Een vervolg is voorzien voor eind volgend jaar. Dit tweede deel gaat over de Zeeuwsch-Vlaamse Tram Maatschappij (ZVTM). Zoals in alle voorgaande uitga ven in de serie het geval is, wordt ook in dit boek de lijn gevolgd van begin- naar eind punt. ,,Het gaat er dan om om per plaats de mooiste foto's uit te zoeken en vervolgens achter de informatie aan te gaan?', al dus Boere. Daarbij komt hij re gelmatig zeer opmerkelijke za ken tegen. Zoals een foto van het Koninklijk rijtuig dat de SBM in 1904 heeft laten maken. Het gerucht ging namelijk dat koningin Wilhelmina een be zoek zou brengen aan de regio. De koningin iiet echter drie jaar op zich wachten. Pas in 1907 maakte ze gebruik van het rijtuig, zij het slechts tachtig minuten. Daarna heeft het nog sporadisch dienst gedaan als passagiersrijtuig. In 1929 ging het in de remise. Na 1944 deed het dienst als woning en ver volgens werd het gesloopt. Slechts een aantal stoelen bleef bewaard. Deze zijn nog steeds in het bezit van het ZWN-kan- toor in Zierikzee Leen Boere: ,,Je moet een beetje maf zijn om dit te doen." (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Toen Leen Boere uit Nieuwerkerk in 1978 als administratief medewerker in dienst kwam van de huidige ZWN Openbaar Vervoer trof hij in het archief een aantal dozen foto's aan. Nieuwsgierig geworden begon hij de fo to's te ordenen. Dit kwam een uitgever ter ore, die Boere vroeg om met het mate riaal een fotoboek samen te stellen. Dit resulteerde allereerst in twee delen over de stoomtram op Walcheren. Morgen verschijnt een nieuw boek van Boere over de stoomtram op West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Eigenlijk had hij liever een boek samengesteld over de stoomtram op Schouwen- Duiveland. Deze lijn is echter al een keer helemaal beschre ven door Cor Pols. Het plezier dat Leen Boere heeft gehad in het scheppen van de orde in het fotoarchief is er niet minder om. „Het is een uit de hand ge lopen hobby, Je moet hier een beetje maf voor zijn", aldus Boere. Zijn eerste werk in het foto archief was het scheppen van orde in de chaos. Alle foto's werden gesorteerd naar gebied en toen de uitgever van een se rie over de stoomtram in het RTM-gebied vroeg of hij een boek wilde samenstellen ging Boere op zoek naar de bijbeho rende informatie. De meeste boeken over de stoomtrams van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij zijn geschre ven door Bas van der Heiden. Deze beperkte zich echter puur tot het vroegere RTM-gebied en heeft nooit geschreven over de Zeeuwse eilanden zuidelijker dan Schouwen-Duiveland. Zoektocht Na verkregen toestemmming van de directie de foto's te ge bruiken voor publikatie ging

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3