NIEUWSBODE EXTRA Oude RTM-stoomtram rijdt weer over de eilanden dier in het vizier HEAO-studenten houden groot landelijk examenfeest Daltonschool ondertekent Protocol Tegen Pesten Boris wil streng baasje dat goed voor hem zorgt Max Havelaar koffie nu ook in Denemarken verkrijgbaar Unieke Huisman-collectie in Autotron onder de hamer Handwerken in Burghse Schoole My Way Examentour '95 Stifado Veerboot moet worden aangepast WOENSDAG 26 APRIL 1995 NIEUWSBODE EXTRA Tijdens de veiling van de Huisman-Collectie op 12 mei in Auto- tron Rosmalen komt deze Porsche 924 Carrera GTvan 1981 onder de hamer. Hiervan zijn er slechts 350 gebouwd. MIDDELHARNIS - Op een openbare ouderavond is deze maand óp de Daltonschool in Middelharnis het Nationaal Onderwijs Protocol Tegen Pesten onder tekend. Daarin wordt vastgesteld dat pesten een we zenlijk en groot probleem is. In het protocol staat opgete kend dat pestgedrag schadelijk is voor kinderen, zowel voor slachtoffers als voor pesters. Er moeten afdoende antwoor den worden gezocht op het pro bleem pesten, in samenwer king tussen ouders, leerkrach ten en leerlingen. Het protocol verplicht tot een systematische aanpak van het pestgedrag. In aanwezigheid van ongeveer vijfentwintig ouders en alle leerkrachten van de school werd gesproken over het pesten. Het Protocol Tegen Pesten zal op de Daltonschool op twee manieren, worden uitgewerkt: de leerlingen zullen met hun leerkrachten ieder jaar afspra ken maken over de onaan vaardbaarheid van pestgedrag. En in het schoolwerkplan zal de school haar benadering van pestgedrag (als onderdeel van sociale vaardigheden) vastleg gen. De grondgedachten voor het Dalton-onderwijs zijn vrij heid, zelfstandigheid en sa menwerken. Het Protocol Tfe- gen Pesten sluit hier goed op aan. Een van de aanwezige ou ders vatte het gesprek goed sa men in haar voorstel de school voortaan te benoemen als Daltonen het protocol tegen pestgedrag als vierde principe toe te voegen aan de drie grondgedachten van het Dal tononderwijs. Een consequenteietwat strenge baas. Dat heeft Boris nodig. Deze zwarte kruising Labrador/Groenendaler is namelijk nogal onzeker. Boris wil graag duidelijkheid van zijn baasje, zodat hij weet waar hij aan toe is. Boris zit momenteel in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee. Deze trouwe viervoeter is twee jaar jong en nog hartstikke speels. Boris wil veel beweging. Een stevige wandeltocht, hij is er dol op. Met an dere honden kan Boris redelijk overweg en met katten kan hij het goed vinden. Wie Boris zijn vertrouwen terug wil geven - zo dat dit beestje een prettig leven kan gaan leiden - kan bellen met het asiel, telefoon 01110-17013. Er zitten vijf honden en dertig kat ten. De poes Moortje is nog niet geplaatst. Teefje Ollie, twee we ken geleden in deze krant, heeft vjel een baasje gevonden. (Foto: Joop van Houdt). Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zlerikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland. Goedereede, Goedereede. Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp. Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat. Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. Ook ecologisch geproduceerd ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De Denen kunnen voortaan ook van koffie met het Max Havelaar- keurmerk genieten. De eerste pakjes kwamen giste ren op de markt en werden met een officiële perscon ferentie geïntroduceerd. Er zijn in Denemarken drie koffiebranders die zeven ver schillende soorten koffie op de markt brengen met het keur merk Max Havelaar. De koffie voldoet aan dezelfde handels- voorwaarden die door Max Ha- velaar Nederland zijn opge steld: rechtstreekse afname van kleine boerencoöperaties tegen een goede prijs, krediet faciliteiten en langlopende af spraken. Het is voor het eerst dat eerlijke handel onder het keurmerk in Denemarken geïntroduceerd wordt. Het ini tiatief gaat in Denemarken van start met brede steun van kof fiebranders, de ontwikkelings organisaties en de winkelké tens. Ecologisch De pakken koffie zijn vanaf nu in 70 procent van de winkels te vinden. De verwachting is dat deze koffie zeer snel een succes zal worden, door de ruime be langstelling van de consumen ten voor ontwikkelingssamen werking en ecologische pro- dukten. Van de zeven koffieva- rianten zijn er drie ecologisch geproduceerd. Sinds de lance ring van de koffie met het Max Havelaar Keurmerk in Neder land, eind 1988, is het initiatief gevolgd in België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk en Enge land. De oprichting van Max Have laar Denemarken zal een be langrijke opening betekenen voor de handel onder Keur merk op de Scandinavische markt. Landen als Zweden, Finland en Denemarken staan in de top vijf van koffie-consu- merende landen. De oude stoomtram van de RTM-Ouddorp rijdt weer. OUDDORP - De rookpluim van de stoomtram was het afgelopen weekeinde na lange tijd weer te zien tussen Ouddorp en Hellevoet sluis. In 1989 werden de eerste stappen ondernomen in die richting met de verhuizing van het historische trammaterieel naar Ouddorp. De liefhebbers van een nostalgisch ritje zullen voortaan regelmatig hun hart op kunnen ha len. Door allerlei omstandigheden werd het starten van de tram- dienst steeds weer opgescho ven. Eén van de belangrijkste redenen is echter geweest dat het geplande eindpunt bij Port Zélande nog niet klaar was. In 1990 al werd hierover overeen stemming bereikt. Tengevolge van dit feit moest er met twee locomotieven worden gereden omdat er niet gerangeerd kon •>worden, tot vorig jaar het Sta tionsgebouw Port Zélande ge reed kwam. Ondertussen reed de tram af en toe met groepjes, bijvoorbeeld voor de bewoners van Hernesseroord tijdens de jaarlijkse Truckrun. Tijdens de paasdagen startte het rij sei zoen echter officieel en reed de tram verschillende ritten tus sen Port Zélande en het bezoe kerscentrum De Grevelingen. De tram is weer op de rails ge zet door De Stichting Recrea tief Tberistische Museumlijn Grevelingen. Deze heeft de be schikking over een grote collec tie interlokaal stoom- en mo- tortrammaterieel van de RTM (de Rotterdamsche Tramweg maatschappij), die velen beter zullen kennen als de eilanden tram. Vanaf het begin van deze eeuw vervoerde de RTM passa giers en goederen over de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilan den. Na de watersnoodramp in 1953 verdwenen alle tram diensten één voor één van de ei landen. De dienst tussen Helle- voetsluis en Spijkenisse ten slotte, werd in 1966 als laatste opgeheven. Verhuizen Gelukkig waren er toen al lief hebbers die de waarde van het materiaal koesterden en ze red den een deel voor de sloop. In het museumdepot in Hellevoet- sluis werd weer een tram rij- vaardig gemaakt, en in de ze ventiger en tachtiger jaren was er een korte tramlijn beschik baar om ritjes te maken. Maar het zat de pioniers niet echt mee. De bebouwing rondom rukte op en het gevolg was dat het museum moest verhuizen. Gelukkig zag de gemeente Goedereede het belang van de zaak in en wilde wel een mu seum in de gemeente hebben. Het nieuwe trammuseum vestigde zich aan de noordelij ke damaanzet van de Brou wers dam tussen Goeree en Schouwen. De remise en de werkplaats, waarin ook veel van de voormalige RTM te zien is, bevind zich in het gebied De Punt. Hier staan, behalve houten tramwagons uit het begin van de eeuw ook dieselmotorwa gens, een laadkistenwagon een postwagon, een parkeerwagon en diverse stoomtrams. De stichting gaat er prat op dat nergens in Europa zo'n grote collectie historisch trammate riaal te vinden is, die uitslui tend door onbetaalde vrijwilli gers in stand wordt gehouden. Naast het bezichtigen van het museummaterieel, met des kundige uitleg, is het mogelijk ritten te maken met een stoom- of dieseltram. Het traject loopt door de duinen tussen het be zoekerscentrum en Port Zélan de. Tijdens deze rit heeft de rei ziger een mooi uitzicht over de Grevelingen. De eerstvolgende keer dat de trams rijden is op Hemelvaartsdag. Vervolgens kan men terecht op tweede pinksterdag en op de woensda gen 5, 12, 19, 26 juli. In augus tus op de woensdagen 2, 9 en 16 augustus. De data 19 juli en 2 augustus zijn toeristendagen in Ouddorp en zal de diesel tram ingezet worden. Tijdens deze dagen zal de historische autobus De Wasbeer een pen deldienst onderhouden tussen Ouddorp-centrum en de RTM- remise. Ook op 5 juli en 16 augustus rijdt de diesel, en op de rest van de dagen de stoom tram. De expositie in de remise is ge opend op woensdag en zater dag van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie over vertrektijden, donateurschap en vrijwilli gerswerk, kan men contact op nemen met de Stichting Re creatief Toeristische Museum- lijn Grevelingen, Postbus 25, 3253 ZG Ouddorp. Telefoon 01878-3052. BURGH-HAAMSTEDE - Van af 29 april zal de nieuwe expo sitie Nuttige handwerken te zien zijn in het museum de Burghse Schoole. De expositie is opgesteld in het oude klaslo kaaltje van de Burghse Schoo le. Vele moeders of grootmoe ders zullen op deze expositie herinneren wat het was om een klein werkstukje af te maken voor het vak handwerken op de lagere school. De wet op het Lagere Onder wijs maakte dat in 1878 het nuttige handwerken in het leerplan werd opgenomen. Met dit onderricht wilde men een verbetering van het gezinsle ven van de arbeidersklasse te weeg brengen. Huiselijkheid en spaarzaamheid kregen de volle aandacht. De lessen verg den alleen heel veel tijd. Een stukje borduurwerk moest im- •4ners gemaakt worden en kon niet door leerstof bijgebracht worden. Daarom werden de meisjes vrijgesteld van een aantal leervakken. Je was als vrouw in die tijd meer waard als je goed kon breien in plaats van lezen. Veel van deze handwerkjes zijn bewaard gebleven. Waar men zo op geploeterd heeft gooit men immers niet zo één twee, drie in de prullenbak. De Burghse Schoole laat met de expositie handwerken zien, die zijn gemaakt door meisjes op de lagere school uit de periode 1912-1930 en door toekomstige handwerkleraressen in oplei ding. In het oude schoollokaaltje zijn vitrines opgemaakt met deze prachtige werkstukken. Ook is er één vitrine zeer con trastrijk gevuld met textiele werkstukken anno nu gemaakt door leerlingen van basisscho len in Zierikzee. De expositie Nuttige handwer ken is te zien vanaf zaterdag 29 april van 11.00 tot 13.00 uur en loopt tot en met de herfstva kantie, 21 oktober. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. k ROSMALEN - De veilingen van klassieke automo bielen onder de noemer Vintage Classic Car Aucti on in Autotron Rosmalen hebben in krap een jaar (inter)nationale faam opgebouwd. Vrijdag 12 mei wordt voorlopig de kroon op het evenement gezet met de veiling van de bekende Huisman-collectie. Het is nog niet eerder in Neder land voorgekomen dat zo'n unieke collectie historische sport-, rally- en race-auto's on der de hamer werd gebracht. Ben Huisman verzamelt sinds 1956 automobielen. De Elbur- ger reed jarenlang in onder meer BMW's, Coopers' en Ja guars op alle Europese circuits als coureur in het rond. Van het verzamelen van aansprekende auto's maakte hij uiteindelijk zijn beroep. In het stadje aan het Veluwe Meer beschikt hij over een groot pand waarin de permanente expositie is inge richt. Op de vraag waarom hij zijn uit zeventig juweeltjes be staande collectie van de hand doet, antwoordt Huisman: ,,Ach, van het één komt het an der. Eerst denk je er eens over, dan praat je er met anderen over om uiteindelijk de beslis sing te nemen tot verkoop over te gaan. Buiten dat heb ik ook nog te maken met een genera tie-probleem, mijn kinderen zijn namelijk meer geïnteres seerd in de auto van morgen, dus kunnen we spreken van een generatiekloof". Huisman omschrijft het aan bod dat 12 mei wordt geveild als 'wij hebben gekeken naar wat naar onze mening interes sant voor de markt zou kunnen zijn. Ik denk dat er met name belangstelling zal zijn voor on der meer de Lola T70 MK III, de Ford Falcon Sprint Monte Carlo uit 1964 en de verschil lende Ford Shelby's, aldus de verzamelaar. In totaal veilt Jan-Pieter Gle- rum zeventig historische sport-, rally- en race-auto's uit de periode 1950 tot 1975 en een grote hoeveelheid automobilia. Een greep uit het overige aan bod: BMW CSL Racer (ex Rob Slotemaker), Jaguar D Type uit 1963 van Brian Wingfield, Mercedes 500 K, Alfa Romeo GTA-M (ex Toine Hezemans), Aston Martin DB 4 met unieke Jensen-body, maar ook Austin Healey, MG, Lancia, Sunbeam Tiger zijn vertegenwoordigd. De belangstelling uit binnen- en buitenland voor deze unieke veiling is groot. Autotron Rosmalen heeft^ inmiddels al vele honderden aanvragen voor catalogussen verwerkt van potentiële kopers. Ben Huisman spreekt de verwach ting uit dat er zelfs belangstel ling vanuit Japan en Amerika zal zijn. Op woensdag 10, donderdag 11 en vrijdag 12 mei kan de te vei len collectie tussen 10.00 en 17.00 uur worden bekeken. De veiling begint vrijdag 12 mei om 19.00 uur. De catalogus kan worden aangevraagd bij Auto tron Rosmalen. Infolijn: 04192- 19050. De catalogus geeft te vens toegang voor de kijkda gen en de veiling voor twee personen. de avonduren rustig door. Ook vuurwerk zal hierbij niet ont breken. Om de jongeren niet te diep in de beurs te laten tasten zijn de organisatoren er in ge slaagd via sponsoring de deel nameprijzen laag te houden. Ook de transfer van het station in Harderwijk naar het kam peerterrein, de entree in Wali- bi, alle party's en de overnach tingen. Voor eten en drinken moeten de kampeerders zelf zorgen. En wie niet koken kan krijgt de service van een soort tafeltje-dek-je tegen een schap pelijke prijs voor alle vier de dagen. Om bekendheid aan de exa mentour te geven worden op al le MAVO-, HAVO- en VWO- scholen in ons land posters op gehangen en zijn er folders be schikbaar voor de eindexamen kandidaten. De jongeren kunnen zich aan melden via het landelijke tele foonnummer: 023-328499. GOES - De Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid (ZSG) wil dat de provincie de nieuwe veerboot aanpast voor licha melijk gehandicapten. Het college van gedeputeerde staten Zeeland heeft recente lijk de veerdienst PSD op dracht gegeven om een bestek te maken voor een nieuwe veer boot op de Westerschelde. De ZSG heeft een aantal eisen ge steld naar aanleiding van de beleidsnota van 1991. Volgens deze nota worden maatregelen om de boot toegankelijk te ma ken vergemakkelijkt wanneer de provincie als vervoerder op treedt. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram runderstoofvlees 4 uien,grof gesneden 4 knoflookteentjes, fijn ge sneden 4 kruidnagels 2 laurierblaadjes 12 zwarte olijven 1 blik gepelde tomaten 1 lepel verse oregano of 1 theelepel gedroogde ore gano 2 eetlepels olijfolie 1 deciliter rode wijn 1 eetlepel verse basilicum of 1 theelepel gedroogde basili cum 1 eetlepel verse salie of 1 theelepel gedroogde salie zout peper Snijd het vlees in dobbelste nen van ca. 4 cm. Verhit de olie in een grote braadpan en bak het vlees snel rondom op hoog vuur bruin. Voeg dan de uien en de knoflookteentjes toe. Laat deze even meebak- ken. Blus dit af met de wijn. Houd de römertopf onder stromend water en laat hem uitlekken. Vermeng de toma ten met de kruiden en olijven (vocht apart houden) in de rö mertopf en voeg het vlees mengsel toe. Strooi er dan pas zout en peper over. Leg het deksel erop en schuif de römertopf in de koude oven. Stel de oven in op 220°C (gas- stand 5). Neem na 1 uur het deksel af en voeg voorzichtig wat van het achtergehouden tomatensap toe. Draai de oven terug op 175°C (gas- stand 3). Doe het deksel er weer op en zet de römertopf terug in de oven. Laat het ge recht nog ca. 1 uur garen. Lekker met rijst en een ge mengde salade. Voedingswaarde per portie: Energie: d080 kJ (255 kcal) Eiwit: 28 gram Vet: 12 gram Koolhydraten: 9 gram Van links naar rechts de initiatiefnemers van het landelijke exa menfeest: Rick van Echtelt, Bart van Bijnen en William Rhie- nen. HAARLEM - Er moet toch iets te verzinnen zijn waardoor MAVO-, HAVO- en VWO-eindexamenkan- didaten na hun eindexamen creatief bezig zijn tot dat ze, een aantal dagen later, de uitslag te horen krijgen van hun examens. Die vraag kwelde drie stu denten van de HEAO afdeling Small Business in Haarlem en daarom gingen ze bijna een jaar geleden aan de slag om antwoord te geven op eerder genoem de kwellende vraag. Ze hebben het antwoord gevon den. Er komt een landelijk vierdaags examenfeest dat door de drie studenten op po ten is gezet. Vanaf tweede pinksterdag, maandag 5 juni aanstaande, zijn er vier dagen lang tal van activiteiten voor 'wachtende' jongeren mits ze neerstrijken op een kampeer terrein in de Flevopolder. Rick: ,,Het feest duurt tot en met donderdag 8 juni. Iedere dag komen er bekende artiesten zo als De Dijk, Charly Lownoise Mental Theo, Veronica Zo mer truuk en vele anderen. De ze zullen de jongeren bezig houden zodat de spanning van het wachten minder wordt en ze niet doelloos bezig zijn. De drie organisatoren verwachten een paar duizend 'wachtende' eindexamenkandidaten die hun tijdelijke intrek nemen in een tent. „Voordeel van de exa mentour is volgens Bart boven dien dat alle eindexamenkan didaten mee kunnen feesten. Immers ze weten toch nog niet of ze wel of niet geslaagd zijn voor hun begeerde papiertje. Op een kampeerterrein naast het pretpark Walibi kunnen de tenten worden opgezel; water sport, recreatie en pop artiesten ontbreken niet gedu rende de vierdaagse. De feesten en party's gaan ook in A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15