'Toneel is heel gezellig, maar daarnaast gewoon hard werken' streeknieuws 'Heel nieuwsgierig naar de Tweede Wereldoorlog' Met de Duitsers Oorlogsboeken Bevrijding DINSDAG 25 APRIL 1995 NR 25762 5 leder jaar verzorgt de ACZ twee avondvullende produk- ties. Deze kan ook uit een aan tal eenakters bestaan. Omdat er in de afgelopen jaren vier le den de opleiding tot regisseur hebben gevolgd, lag de nadruk in dezelfde tijd steeds op deze stukken. De regisseur doet na melijk examen op de totale produktie. „En dat geeft toch meer spanning, waardoor er ook meer tijd voor nodig is dan normaal", aldus Hanse Zij is een van de regisseurs die de ACZ rijk is. Daarnaast zijn dat Marijke Reuser, Marleen Meul- dijk en Cees Möhlmann. Totaal-produktie Eén van hen heeft tijdens de re petities de artistieke leiding in handen Hetgeen niet wil zeg gen dat de overige regisseurs hun mond houden. En ook de acteurs roeren regelmatig hun mondje. „Dat moet je positief zien", aldus Hanse. „Op deze manier wordt het echt een totaal-produktie. Bovendien snijdt het vaak hout wat de spelers voelen en denken. Dat kun je dan meenemen in de re gie." Er wordt één keer per week ge repeteerd. Maar naarmate de première van een produktie dichterbij komt, wordt de fre quentie opgevoerd naar drie keer per week. En een paar keer wordt een hele zaterdag besteed. „Het is heel gezellig, maar daarnaast is het ook ge woon keihard werken", aldus Bodbijl. Geen probleem Vanaf het moment dat de ACZ over een eigen ruimte beschikt in het MFC in Zierikzee is dat repeteren geen enkel pro bleem. De ruimte heeft een ei gen ingang en de vereniging kan er iedere dag over beschik ken. Over de naam is uitvoerig gesproken. Uiteindelijk viel het voordeel van de stemming uit in Scène 4. De 4 slaat in dit geval op het feit dat het om de vierde locatie gaat waarin de ACZ repeteert. Dankzij een subsidie„van het Anjerfonds en sponsoring van eilandelijke bedrijven is de ruimte voorzien van een complete belichtings installatie. Voor het overige is het de zelfwerkzaamheid van de vereniging die ervoor ge zorgd heeft dat alles er pico bello uitziet. Vrijdagavond tus sen 19.00 en 21.00 uur kan iede re belangstellende daar kennis van nemen tijdens een receptie. DREISCHOR Rode Kruis De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis houdt woensdag 10 mei de algemene ledenvergadering in het dorpshuis van Dreischor. Aanvang 20.00 uur. VLISSINGEN Cursus De Hogeschool Zeeland organi seert opnieuw de driedaagse cursus Schrijven van handlei dingen/gebruiksaanwijzingen. De cusus is bedoeld voor func tionarissen binnen bedrijven die belast zijn het samenstel len van gebruikershandleidin gen. De cursusdata zijn dins dag 13, 20 en 27 juni van 14.00 uur tot 21.00 uur. Meer infor matie is verkrijgbaar bij me vrouw Y. Hoeboer, telefoonum- mer 01184-89334. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Alblasserdam: W. W. Nijdam te Hilversum-Oost; te Spijkenisse: J. Westerink te Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Bruinisse: F. Mallan te Alblasserdam. Ds. F. Mallan bedankt voor beroep BRUINISSE - Ds. F. Mallan, predikant van de Gereformeer de Gemeente in Nederland te Alblasserdam, heeft bedankt voor het beroep dat door Brui nisse op hem was uitgebracht. Deze gemeente is vacant sinds het vertrek in 1977 van ds. A. van den Berg. Ds. Mallan werd geboren op 18 april 1925 en is sinds 1984 predikant te Alblas serdam. Kwaliteit Het staat bij de AZC voorop dat ze deze mensen kwaliteit moeten bieden. Al is dat moei lijk om te meten, realiseert Hanse zich. Volgens haar speelt ervaring hierin een gro te rol. Voor Piet Bodbijl is het belangrijkste criterium dat een stuk boeiend moet zijn. Sa men met Marijke Reuser en Marleen Meuldijk vormt Bod bijl het drietal dat vanaf het eerste uur lid is van de toneel vereniging. Nieuwsgierig ACZ viert tweede lustrum in nieuwe repetitieruimte ook, want om een toneelclub goed werkend te houden zijn volgens Hanse veel mensen no dig. Dat heeft ook te maken met het feit dat de ACZ alles in eigen beheer doet. Wanneer er een stuk gespeeld wordt is ieder lid daarbij betrokken en niet al leen de mensen die op het to neel staan. Belichting, decor, kostuums; alles wordt in eigen handen gehouden. Het beleid van de vereniging is er ook op gericht om mensen die zich als lid aanmelden eerst te laten scholen. „Dan komen ze er ach ter wat de mogelijkheden zijn en gaan ze niet blanco het to neel op. Er zitten tenslotte mensen naar je te kijken", al dus Hanse. ZIERIKZEE - Het tweede lustrum en een nieuw onderkomen in het Multifunctionele gebouw ih Zierikzee zijn voor de Amateur Comedie Zierikzee aanleiding de deuren van het repetitielokaal, Scène 4 gedoopt, vrijdagavond 28 april wagenwijd open te zetten. Een jubileumproduktie zat er volgens voorzitter Lies Han se niet in. De laatste voorstelling van het Flauwgevallen paard was enkele weken geleden en in de tussen tijd werd er hard gerepeteerd voor het Eenakterfestival in Zierikzee. „En als we iets doen dan willen we het wel goed doen, want kwaliteit staat voorop," aldus Hanse. medie Zierikzee (ACZ). Hij Met succes. De ACZ ging direct jaar zijn hoogtepunt met 26. Öp polste potentiële leden en orga- met vijftien leden van start. dit moment telt de ACZ twin- niseeude een :jpromotieavond. Het ledental bereikte vorig tig leden. En dat is maar goed Rinus Pankow was tien jaar ge leden de motor achter de oprichting van de Amateur Co- Volgens Bodbijl werd er in de beginjaren een schema opge steld, waarin precies aangege ven stond welk genre toneel stuk gespeeld ging worden. Dat perste de groep echter te veel in een keurslijf. Nu gaan de leden op zoek naar een stuk dat in hun ogen gewoon goed is. Ongeacht het genre waartoe het behoort. Cees Möhlmann en Margaret van Velthoven voor de ACZ in actie tijdens het Eenakterfestival in Zierikzee afgelopen weekeinde. (Fo to: Joop van Houdt). „Een stuk moet nieuwsgierig maken. Ik moet willen weten wat er op de volgende bladzij de gebeurt. Dan is een stuk voor mij boeiend", aldus Bod bijl. Op welke wijze het kwali teitscriterium een rol speelt bij de keuze van het repertoire is door Hanse noch Bodbijl dui delijk aan te geven. „We bren gen een heel breed repertoire. -Alleen experimenteel toneel ontbreekt. Daar zijn we nog niet aan toe. Dat komt mis schien nog wel eens", aldus Hanse. Schema Cbs Op Dreef BRUINISSE - „De kinderen in mijn klas zijn heel nieuwsgierig naar de Tweede Wereldoorlog. Ze willen er alles over weten en wanneer ik erover vertel kun je een speld horen vallen." Al vele jaren praat directeur van de Bruse christelijke basisschool Op Dreef, A. Groeneveld tijdens de geschiedenislessen met zijn leerlingen over de Tweede Wereldoorlog. Altijd kop pelt hij de gebeurtenissen die zich toen afspeelden terug naar deze tijd. Want ook nu is er oorlog, racisme en fascisme. Soms zelfs op het schoolplein. „Kinderen moeten van dit alles wéten. Omdat het belang rijk is' dat ze het leren herkennen en zich er tegen verzet ten. Om de twee jaar wordt in schoolverband een bezoek gebracht aan museum Het Achterhuis, waar Anne Frank was ondergedoken. En jaarlijks neemt groep acht deel aan de kranslegging waarmee de oorlogsslachtoffers worden herdacht op het kerkhof in Bruinisse. „Het is goed dat kinderen stilstaan bij de gebeurtenissen tijdens de oorlog in hun eigen dorp en elders. Op die manier wor den ze zich goed bewust van het feit dat ze zelf leven in 'een zee van vrijheid." 'Een zee van vrijheid' is ook de titel van het lespakket van de schoolbegeleidingsdienst RPCZ dat Op Dreef in ver band met de vijftig-jarige bevrijding behandelde. „Op die manier besteden we dit jaar extra aandacht besteed aan de oorlog en de bevrijding". Aan het begin van de Paasvakantie kregen de leerlingen van meester Groeneveld het verzoek om hun grootouders of andere ouderen te vragen naar herinneringen uit de oorlog. „Over die verhalen hebben we na afloop van de Paasvakantie gepraat. Daarbij bleek dat de mensen het vooral erg von den dat ze uit hun dorp weg moesten omdat de Duitsers het gebied onder water wilden zetten. En de ravage die ze aantroffen toen ze terug kwamen. Bruinisse is vanaf Sint Philipsland zwaar gebombardeerd. Het was een van de dorpen die tijdens de oorlog het zwaarste werd beschadigd. Twee kerken, twee scholen, een molen en een complete wijk werden met de grond gelijk gemaakt. Omdat de bevolking was geëvacueerd bleef het aantal slachtoffers beperkt tot twee." Behalve de verhalen van hun grootouders maakten ook de verhalen van een Zeeuwse verzetsstrijder en een Joodse vrouw, die Auschwitz overleefde, grote indruk op de leerlingen van de oudste groepen van Op Dreef. Zij hoorden die verhalen via een videoband, die onderdeel vormde van het project 'Een zee van vrijheid', en spraken er over in de klas. „Vooral het verhaal van de Joodse vrouw maakte diepe indruk, hoewel het helemaal niet dra matisch werd gebracht. Bij de nabespreking wilden de kinderen naar aanleiding van dat verhaal gedetailleerd weten wat de Joden is overkomen. Waarom ze werden kaalgeschoren en hoe ze werden vergast". Informatie die volgens de schooldirecteur niet belastend hoeft te zijn. „Dat hangt af van de manier waarop iets wordt overge bracht." Als laatste onderdeel van het project maakten de leerlin gen werkopdrachten uit de boekje 'Leve de Vrijheid'. Daarmee werd op eenvoudige en creatieve wijze inge speeld op allerlei aspecten van oorlog en bevrijding. Bijvoorbeeld via de opdracht vragen op te schrijven die het kind zou willen stellen aan iemand die het bombarde ment van Rotterdam meemaakte. „We proberen aan de kinderen over te brengen dat de oorlog niet zomaar een verhaal is. Dat er allerlei aspecten aan zitten die vandaag de dag nog actueel zijn." Op 5 mei 1945 hadden de Duitsers zich overgege ven en Nederland was vrij!! Heel Nederland viert feest op deze historische dag. Al gauw is dit hele gebeuren al 50 jaar geleden. Ook nu nog viert men feest omdat het toen een belangrijke dag was. In andere landen is het nu oorlog. Eens zullen zij ook nog met elkaar in vrede leven. Kijk maar naar ons; wij leven nu ook met de Duitsers in vrede. Arnoud v. d. Linde. 11 jaar. In gedachten zie ik de tanks een stad of een dorp binnen rijden. Mensen die blij zijn en die hun vlag uitsteken. De mensen die sigaretten en chocola krij gen van de Geallieerden. Ik lees zelf vaak boeken over de oorlog. Ik weet nog twee titels. Eén daar van heet „blijf zitten waar je zit", dat gaat over een Joods jongetje dat moet onderduiken. Hij komt dan ook in een paar gevaarlijke toestanden. Het tweede boek ging over een jongen die in het verzet werkte. Met de groep probeerde hij distributiekanto ren te overvallen. Het was een spannend boek. Ik hoopo dat ik later nooit een oorlog hoef mee te maken. Linda de Waal, 10 jaar. De kranten staan er bol van en op het journaal hoor je er ook veel over „Bevrijding".. Mensen die bevrijd waren, je kunt dan misschien ook blij zijn maar sommigen niet, die bijvoorbeeld met de 2e wereldoorlog in een concentratiekamp zaten. Die willen er mischien niet meer aan terug denken. Maar toch zijn ze de Geallieerden heel dankbaar. Je hoort de laatste tijd ook veel over concentratiekam pen waar miljoenen Joden vergast of afgemaakt zijn. Sommige haten nog steeds Duitsers maar dat kan ik ook wel begrijpen. Jammer genoeg zijn er nog steeds veel oorlogen. Bijvoorbeeld in Ruanda worden er nog steeds veel afgeslacht en dat is het geval in nog meerdere landen. We hopen dat daar ook vrijheid komt maar hoe lang zal dat nog duren? Dennis Stevense, 18 jaar Hona Jonker (8 jaar) tekende een versierde straat. Een van de legerauto's van de bevrijders, getekend door Lenny van Klinken (8 jaar).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5