Zeeuwse oestersector in de knel door voortwoekerende ziekte Asielzoekers blijven tot eind van het jaar in Zierikzees hotel Eerste Zeeuwse Zorgtentamen Kritische én positieve geluiden tijdens jaarvergadering Zevibel Gemeente bang voor tekort vrijwilligers Commissie algemene en bestuurlijke zaken Zierikzee mist vestiging van Demontagewerkplaats Informatiedagen in Zeeuwse Muziekschool Verduisterd Diefstal 27 MC bak DINSDAG 25 APRIL 1995 NR 25762 3 Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd: „Wanneer oesters uit het ille gale circuit gezondheidsproblemen veroorzaken kan dat enorme schade toebrengen aan de legale kweek en handel van oesters. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het gaat niet goed in de Zeeuwse oestersector. De ziekte Bonamia Ostrea woekert on gebreideld voort in de platte Zeeuwse oesters op het Grevelingenmeer. De belangenvereniging Zevibel pleit er voor dat minister J. J. van Aartsen van de LNV de produktiemogelijkheden van Japanse creu- ses op de Oosterschelde gaat uitbreiden. Voorzitter J. D. de Voogd stelde tijdens de jaarvergadering van Zevibel, in het Huis van Nassau te Zierikzee, ook de oesterstroperij aan de kaak. De stropers spinnen er garen bij dat steeds meer politievaartuigen op de Zeeuwse wateren het veld moesten ruimen. Voor wat betreft de oestersec tor schetste voorzitter "De Voogd in zijn jaarrede een wéi nig rooskleurig beeld. De die per gelegen percelen op de Gre- velingen (dieper dan vier me ter) bieden praktisch geen overlevingskansen meer voor de oestercultuur. Daarom pleit Zevibel er voor deze percelen te verleggen naar ondiepere loca ties. Een probleem van heel andere orde noemde De Voogd dat de Franse en' Italiaanse afzet markt voor de Nederlandse oesterexporteurs vorig jaar grotendeels zijn weggevallen door het op peil komen van de oesterproduktie in Frankrijk. Een extra zware druk in de handelsprijzen op de Belgische markt bleef daardoor niet uit. Ook de opmars van oesters uit landen als Ierland en Engeland ziet De Voogd als een bedrei ging. Deze concurrenten wor den door de lokale overheden in het zadel geholpen met aller lei subsidies en belastingfacili teiten waardoor uitbreiding van de bestaande schelpdierbe- drijven in die landen wordt gestimuleerd. Het feit dat de oesterstroperij de pan uitrijst was voor De Voogd voldoende aanleiding om de stormbal hierover te hij sen. Niet alleen uit concurren- tie-oogpunt levert dit een fi nanciële strop op, het is ook zeer riskant omdat deze schelp dieren ongecontroleerd op de markt terecht kunnen komen. Stelt u zich eens voor dat door de consumptie van oesters uit het illegale circuit iemand in gezondheidsproblemen komt te verkeren. De legale kweek en handel zal dan een enorme schade lijden", uitte De Voogd zijn vrees. Zevibel gaat de minister bin nenkort voorstellen om in to taal 80 hectare, waarvan 60 hec tare in de Oosterschelde te re serveren voor de zestien regu liere bedrijven in de oestersec tor. Ook zal worden geadvi seerd af te zien van een vrije verpachting aan derden omdat dit in het verleden tot de on dergang van de toen bestaande bedrijven heeft geleid. De Voogd pleitte er voor om de on diepe gronden in de Grevelin- gen (die nu in handen zijn van Staatsbosbeheer) ten gpede te laten komen aan de leden van oestervereniging Ostrea en Vervoex. Naar de mening van Zevibel kan de continuïteit van deze bedrijven daardoor aan zienlijk verhoogd worden. Kokkels De uitspraken van diverse ge deputeerden in de noordelijke provincies Noord-Holland, Friesland en Groningen om de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee over een jaar of tien te laten uitsterven is bij De Voogd en de zijnen in het verkeerde keelgat geschoten. Een van de argumenten van de noordelijke politici was dat al leen Zeeuwse vissers zouden profiteren van de kokkelvisse rij. Een andere grief van de noordelijke statenleden is dat de kokkels alleen naar Frank rijk zouden worden geëxpor teerd. Iets wat de Zevibel- voorzitter bestreed, want de opbrengsten komen bij lange na niet alleen in buitenlandse handen terecht. Twee grote Ne derlandse kokkelverwerkende bedrijven (Lenger en Heiploeg) opereren geheel zelfstandig en hebben zich eerder dit jaar los gemaakt van de Engelse multi national Hazlewood. De Voogd brak in zijn jaarrede een lans voor een fatsoenlijk gereguleerde kokkelvisserij op de Westerschelde. Omdat daar geen controle is leidt de mecha nische kokkelvisserij op deze zeearm nog wel eens tot wild west taferelen. Over de resultaten in het on langs afgesloten mosselseizoen blies de voorzitter van de Zeeuwse belangenvereniging de loftrompet. Het gros van de 76 aanvoerders op de mossel veiling in Yerseke wist goede tot zeer goede besommingen te boeken. De totale bruto- opbrengst bedroeg 104 miljoen gulden. Ook de export en de binnenlandse handel zat in de lift. De handel toonde een gre tige belangstelling voor de zwarte schelpdieren, vrijwel het gehele aanbod op de veiling werd ingekocht. Slechts een klein percentage werd niet overgenomen en verhuisde naar het 'mosselfonds'. Nu de lang verwachte finale doorlich tingsronde (waarin produktie- schade op de percelen wordt gecompenseerd) juist vorige week grotendeels kon worden afgerond sprak voorzitter De Voogd in de richting van de aanwezige topambtenaar, dr. ir L. P. van Duijn, de hoop uit dat men op het ministerie oog blijft houden voor kwekers die een nieuw perceel in gebruik nemen waarvan de waarde nog niet vaststaat. Mocht over en kele jaren blijken dat de kwali teit van deze gronden te wen sen overlaat moet serieus wor den bezien of daar een mouw aan gepast kan worden. „Niet zoals de beleidsvisie van het ministerie is door mee te mogen doen aan vrije verpach ting, maar doorTeen toewijzing* op basis van schade-compensa tieregeling", aldus De Voogd. De Zevibel-voorman consta teerde tenslotte verheugd dat er een constructieve dialoog tussen vissers en natuurbe schermers ontstaan is. Hoewel het wederzijdse wantrouwen nog niet altijd verdwenen is gaat de onderlinge samenwer king naar de mening van De Voogd de goede kant op. Begin april is er weer overleg geweest over de komende mosselzaad visserij op de, vWaddenzee. De mosselvissers hebben de inten tie uitgesproken de natuurlij ke banken zoveel mogelijk te mijden. De natuurbeschermers vinden de visserij faciliteiten in de Waddenzee steeds meer 'een vanzelfsprekende zaak'. Niet zo lang geleden klonken nog wel eens andere geluiden uit de hoek van natuur- en milieu-organisaties. ZIERIKZEE - De groep asielzoekers die momenteel in het Zierikzeese hotel Huis van Nassau verblijft doet dit tot eind van dit jaar. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers wil het contract met het hotel, dat per 1 mei afloopt, verlengen. De eigenaar van het hotel, N. Schouwenburg, heeft het COA laten weten akkoord te gaan met een verlenging van het contract. Officieel weet zij echter nog van niets. Het COA wil de noodopvang in Zierikzee handhaven omdat de bouw van een aantal structure le centra langer duurt dan ver wacht. De behoefte aan op vangplaatsen, waarin het COA de verplichting heeft te voor zien, blijft echter onverkort be staan. Op dit moment vinden 32 asielzoekers onderdak in het Huis van Nassau. Zij zitten al een aantal weken in spanning te wachten op een definitief be sluit of ze wel of niet moeten vertrekken. „Het COA heeft ons enige tijd geleden gevraagd of de asiel zoekers eventueel langer moch ten blijven. Wij hebben toen gezegd dat we door willen gaan. Het gaat allemaal ontzet tend goed", aldus Nel Schou wenburg. Wat haar betreft hoe ven de asielzoekers geen plaats te maken voor de toeristen die straks weer in groten getale op Schouwen-Duiveland neer strijken. „Het seizoen duurt te genwoordig ook maar kort meer", zegt ze. „En bovendien kunnen de mensen tegenwoor dig voor heel weinig geld ver weg op vakantie", vult haar dochter Irma aan. De gemeente Zierikzee werd vorige week ingelicht door het COA over het voornemen het contract te verlengen met het Huis van Nassau. Gisteren werd dit voornemen achter ge sloten deuren door de gemeen teraad besproken. Slechts een handjevol direct betrokkenen Burgemeester Asselbergs: ,,Niet verrast". mocht bij deze beraadslaging aanwezig zijn. Garantie Volgens wethouder D. van der Wekken bestaat er met name ongerustheid over de beschik baarheid van voldoende vrij willigers tijdens het zomersei zoen. „Er wordt op dit moment veel door vrijwilligers geïn vesteerd in de begeleiding van de asielzoekers. In de vakantie periode zal dat minder zijn en wij willen dan ook van het COA weten of in dit probleem voorzien is. Wij werken graag mee aan noodopvang, maar dan wel met de garantie dat de mensen bezig gehouden wor den." Bij de eigenaren van het hotel bestaat hierover geen on gerustheid. „Er zijn altijd ge noeg vrijwilligers te krijgen en er wordt genoeg voor deze men sen georganiseerd", aldus Schouwenburg. Voldoende aandacht aan beheersbaarheid Daarnaast wil de gemeente het COA erop wijzen dat er vol doende aandacht besteed wordt aan de beheersbaarheid van de opvang in een periode waarin ook veel toeristen Zie rikzee bezoeken. Volgens Van der Wekken bestaat er totaal gen aanleiding om hierover on gerust te zijn, gezien de positie ve ervaringen die er tot nu toe zijn met de asielzoekers die nu vier maanden in het hotel ver blijven. „Maar we hebben ge woon behoefte het COA hierop te wijzen." Hij is zich ervan bewust dat de gemeente strikt genomen geen partij is. „Het is een zaak van het COA en de ondernemer. Maar het is correct wanneer de gemeente wordt ingelicht. Het liefst wat eerder, maar er wordt niet voor niets over noodopvang gesproken." Spanning Officieel weten de eigenaren van het hotel nog van niets en dat vinden ze toch een vreemde zaak. Bovendien hebben ze te maken met een dertigtal asiel zoekers die voor het merendeel in grote spanning zitten te wachten over uitsluitsel van hun verblijfplaats. „Moet je die smoeltjes nu eens zien. Vooral de mensen met kinde ren zijn ontzettend bang dat ze hier weg moeten en in een groot centrum terecht komen", aldus Schouwenburg. Burgemeester mr. J. J. P. M. As selbergs verklaarde gisteren niet verrast te zijn door het be richt van het COA. „Het COA had in december vorig jaar al laten weten dat als de situatie er om vroeg er verlenging van het contract mogelijk zou zijn. Dat is nu dus het geval." Hij maakt geen haast om met het COA in overleg te treden. Vol gende week is wat Asselbergs betreft vroeg genoeg. Dan is de datum van 1 mei al voorbij en is er waarschijnlijk al een nieuw contract ondertekend door beide partijen. „Dat moe ten ze zelf weten. Daarover be staat bij de gemeente geen on gerustheid." SCHARENDIJKE - De Mid- denschouwse commissie voor algemene en bestuurlijke za ken vergadert vanavond, dins dag, vanaf 20.00 uur onder meer over de vestiging van de tailhandel op het park Zeeland Village. Verder komen aan de orde de reconstructie Boutlaan in Scharendijke en de aanleg van een vrijliggend voet- en fietspad langs de weg en de bouw van een servicewonin- gencomplex aan de Dijkstraat in het dorp. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Scharendijke. ZIERIKZEE - De Demontage Werkplaats Zeeland vestigt zich in Goes en niet in Zierikzee. Dit heeft de directie van het bedrijf gisteren het gemeentebe stuur van Zierikzee laten weten. Twee weken gele den nog was wethouder L. J. van Gastel zeer positief gestemd over de mogelijkheid van vestiging van het bedrijf in Zierikzee. Van der Wekken uitte gisteren tijdens de raadsvergadering van de gemeente Zierikzee zijn „grote ongenoegen" over het feit dat de keus niet op Zierik zee was gevallen. Hierdoor loopt de regio op termijn werk gelegenheid voor meer dan honderd mensen mis. Van de argumentatie van de directie had hij geen hoge pet op. „Die blinkt niet uit in overtuiging", aldus Van der Wekken. Volgens deze argumentatie is de functionaliteit en kwaliteit van het complex in Goes beter, biedt het betere uitbreidings mogelijkheden en bestond er bovendien minder binding aan derden omdat het bedrijf in Goes niet, zoals in Zierikzee, naast een werkvoorzienings schap wordt gevestigd. De DWZ, waarin kantoormachines gedemonteerd worden, biedt met name werkgelegenheid in deze sector. Van der Wekken zei namens het college zeer teleurgesteld te zijn over het besluit van de di rectie van het bedrijf. „Wij heb ben als gemeente Zierikzee en Schouwen-Duiveland ver gaand ons nek uitgestoken om deze voorziening in Noord- Zeeland te krijgen. Je vraagt je na zo'n besluit af wat je als ge meente nog meer moet doen om een bedrijf in de regio te krijgen om zo een goede infra structuur te leveren aan de in woners. En dan heb ik het niet alleen over werkgelegenheid voor de zwakke groepen op de arbeidsmarkt, maar ook over de werkgelegenheid in het al gemeen." Met uitleg over instrumenten ZIERIKZEE - Deze week wordt in de Muziekschool aan de Poststraat in Zierikzee een viertal informa tiedagen gehouden. Elke dag wordt aandacht be steed aan verschillende instrumenten. Vanavond, dinsdag, gaat het om blokfluit, keyboard, klari net, piano en slagwerk. Om 19.15 uur begint het voorspee luur waarin leerlingen een staaltje van hun kunnen ten beste geven en de betreffende docent zijn instrument nader toelicht. Daarna blijven de do centen enige tijd aanwezig voor het beantwoorden van vragen. Desgevraagd kijken zij of po tentiële muziekschoolleerlin gen aanleg hebben voor hun in strument of beter een ander in strument kunnen kiezen. Morgen, woensdag, komen aan bod: accordeon, dwarsfluit, gi taar, koper en saxofoon, Don derdag staan centraal key board, klarinet, koper, orgel, solo-zang en stemvorming en vrijdag gaat het om dwars fluit, piano en viool. MIDDELBURG - In Hotel Arneville in Middelburg wordt woensdag voor de eerste keer in Zeeland een provinciaal Zorgtentamen afgenomen. Zo'n dertig beleidsmakers uit de verschillende disciplines van de Zeeuwse zorgsector, gaven gehoor aan de oproep hun kennis van de dagelijkse praktijk van de totale gezondheidszorg te laten testen. Gedeputeerde L. Coppoolse neemt na afloop van het tentamen, een initiatief van onderzoeksbureau Diagnose te Kloe- tinge, de resultaten in ontvangst. Wat weten zij die keuzen in de zorgsector moeten maken van de problemen die in de sector spelen? Dat is de centrale vraag die woensdagmiddag zal worden beantwoord door de kandidaten van het Zeeuwse zorgtentamen. Directeuren en beleidsmakers uit de zieken huizen, ouderenzorg, verzor gingshuizen, vrijwillige zor gactiviteiten, thuiszorg en ver tegenwoordigers namens de overheid (gemeenten, provin cie en GGD), de zorgverzeke raars en diverse belangenorga nisaties nemen het groepsge wijs tegen elkaar op. Het be langrijkste doel van het Zorg tentamen is om beleidsmakers en andere invloedrijke perso nen te confronteren met een aantal recente feiten en ont wikkelingen uit de dagelijkse praktijk in de zorg. De afgelo pen jaren zijn binnen de zorg ingrijpende keuzen gemaakt, waarbij efficiënte en bezuini gingen sleutelwoorden waren. Het maken van dergelijke keu zen vraagt om een gedegen kennis van het beleid en de praktijk van de professionele en vrijwillige zorgactiviteiten. Ook de rol van de vrouw in de zorgsector wordt nader belicht. De organisatie van het Zeeuw se Zorgtentamen vindt mede plaats in het kader van de Zeeuwse campagne VN- We reldvrouwenconferentie. De vierde Wereldvrouwenconfe rentie vindt dit jaar plaats in Beijing. Eén van de thema's daar is de positie van de vrouw in de gezondheidszorg. De 25 meerkeuzevragen die moeten worden beantwoord, zullen door dagvoorzitter Theo Richel worden ingeleid. Ken nis op het gebied van finan ciën, taakinhoud, beleid, uit voerenden en verzorgden (Wie voert de dagelijkse praktijk uit, voor wie?) kan aan de orde komen. Het programma begint om 13.30 uur. Na de ontvangst zal J. E. van der Rijst, advise rend geneesheer van de CZ- groep de opening verrichten. Gedeputeerde L. .Coppoolse houdt daarna een korte inlei ding onder de titel De zorgen van de zorgsector. Het tenta men start om 14.00 uur. Na af loop van het tentamen wordt de uitslag bekend gemaakt, waarna de gedeputeerde de conclusies in ontvangst neemt. OOSTERHOUT - De politie van Oosterhout heeft de pen ningmeester aangehouden van de Stichting Vrienden van Cul tureel Centrum De Bussel. De 57-jarige G.H, wordt ervan ver dacht dat hij ruim een ton heeft verduisterd. Advertentie Verwachting t/m zaterdag 29 apr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noord 5 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 apr. Zon op 06.21 onder 20.53 Maan op 04.54, onder 17.37 27 apr. Zon op 06.19, onder 20.55 Maah op 05.17, onder 18.45 Nieuwe Maan: 29 apr. (19.37) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen frisser. Morgen ligt de middag- temperatuur rond 16 graden, don derdag en vrijdag nog iets lager. Verder zijn er vrij veel wolkenvelden en op elke dag kan er eén bui of wat regen vallen. Ook vannacht zijn er wolkenvelden. En mede doordat er een matige noordoostenwind waait, koelt het niet erg af; de minimumtem peratuur schommelt vannacht rond 8 graden. Morgen overdag weten de wolkenvelden zich te handhaven. Maar nu en dan schijnt ook de zon. De temperatuur varieert morgenmid dag van 14 graden op de Wadden eilanden tot ongeveer 18 plaatselijk in het binnenland. Net als vannacht is de wind morgen overdag noord oost; boven land bereikt hij nu en dan kracht 4, aan de kust en op het I Jssel- meer kracht 6. Verantwoordelijk voor het weer van morgen is een lage drukgebied boven midden-Europa. De komende dagen trekt dit systeem weg naar noord-Rusland. Hierdoor krijgt koelere lucht boven de Noord zee de kans om Nederland te berei ken; vandaar dat het donderdag en vrijdag maximaal een graad of 14 wordt. Tijdens het weekeinde boekt de temperatuur weer een beetje winst. HILVERSUM - De komst van een centrale redactie voor de piekuren leidt tot verschraling van het nieuws op Radio 1. Dat meent de Dienstenbond CNV, die verbijsterd is over het be sluit van het NOS-bestuur. ZIERIKZEE - Uit een vracht wagen die in Zierikzee gepar keerd stond is maandag een 27 MC bak gestolen. De 26-jarige eigenaar van de vrachtwagen had zijn voertuig geparkeerd op het parkeerter rein aan de Scheldestraat. Door de diefstal van zijn bakje is hij voor een bedrag van 450 gulden gedupeerd. In Scharendijke werd gisteren uit de caravan van een 54-jarige inwoner van Sint Willebrord onder meer audio-apparatuur ontvreemd. De caravan stond op een camping aan de Kuijer- damseweg. ZIERIKZEESCHEli NIEUWSBODEKi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3