Onderhandelingen nieuwe cao in landbouwsector afgebroken Ouderen de straat op met body-guard of alarmpistool Politie houdt verdachte brandstichting Ede aan Bonden willen overwerk en uitzendwerk terugdringen Brand in opslagloods Naam voor vondeling Pistolen-Jo is tasjesrovers beu Resten Duitse soldaat gevonden in Vlissingen Afschaffing plicht tot solliciteren bespreekbaar X ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dertig branden afgelopen maand EDE (ANP) - Een rechercheteam van de politie heeft dinsdagmorgen een 21-jarige man uit Ede in zijn wo ning aangehouden op verdenking van het stichten van meer dan dertig branden in Ede en omgeving. DEN HAAG (ANP) - De Voedingsbond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV hebben maandag de on derhandelingen voor een cao voor de landbouw afgebroken. De bonden en de Federatie van Landen Tuin bouworganisaties Nederland waren voor de derde keer rond de tafel gaan zitten. De een bekende van de politie. Dat heeft woordvoerder H. Munniksma van het team be kendgemaakt. Door tips van uit het publiek, dat telkens massaal toestroomde bij de branden, kreeg de politie de Edenaar in het vizier. In zijn woning is ook huiszoe king gedaan om bewijzen van de brandstichtingen te vinden. De politie is er nog niet zeker van, zegt de woordvoerder, dat de 21-jarige man alle branden heeft gesticht. Het onderzoek wordt dan ook nog voortgezet. De aangehouden man is moge lijk sinds 16 maart in Ede en omgeving aan het werk. Hij zou sindsdien 37 branden heb ben aangestoken. De verdachte begon klein met het aansteken van stapels afval en vuilcontai- en een ring. De gemeentelijke archiefdienst kwam eind vorige week pas op de hoogte van de vondst twee weken eerder. De ring was toen al een aan kennis van de vin ders meegegeven, de helm en patroongordel aan een andere kennis. Volgens gemeente-archivaris A. Meerman zijn de botresten, rugwervels en een gedeelte van een hand, inmiddels overge bracht naar de plaatselijke be graafplaats. Aan de hand van eventuele inscripties in de ge vonden ring hoopt men de identiteit van de Duitse sol daat te kunnen achterhalen. De Vlissingse gemeente-archiva ris beschikt over lijsten van Duitse soldaten die ter plekke zijn begraven. „Tussen 1 en 4 november zijn hier de geallieerden geland. Er is toen met name in de binnen stad behoorlijk strijd geleverd. Het buitengebied was onder water gezet. Daarom zijn op twee lokaties in de binnenstad noodbegraafplaatsen inge- Voor minister Melkert Dit zei hij maandag in Den Haag tijdens een debat met de kerkelijke werkgroep De arme kant van Nederland. Namens de FNV en de Raad van Kerken werd hier verheugd op gerea geerd. De minister denkt aan mensen die al jarenlang zonder werk zitten en die eigenlijk geen uit zicht op een betaalde baan heb ben. De vraag is of in zulke ge vallen de sollicitatieplicht re delijk is, aldus de minister. Melkert piekert er niet over af schaffing voor grotere groepen mogelijk te maken. Dat zou de erkenning inhouden dat men sen levenslang in de bijstand blijven. Hij keerde zich in dit verband tegen het gebruik van ners, maar gaandeweg werden de branden steeds groter. Er zijn nooit persoonlijke onge lukken gebeurd. In het paasweekeinde bereik ten de brandstichtingen een hoogtepunt. Toen gingen een bandenhandel in Bennekom, een caravanloods in Ede, een veevoederbedrijf in Veenen- daal en een carrosseriebedrijf in Ede in vlammen op. Oud papier De werkwijze was telkens de zelfde: de brandstichter stapel de afval en oud papier tegen de achtergevel van het pand en stak dat aan. Hij veroorzaakte een miljoenenschade en grote angst onder de plaatselijke be volking. richt. Die bevinden zich even ten zuiden en even ten noorden van de straat waar nu resten zijn gevonden. Op de ene plaats zijn 22 Duitsers begraven, op de andere 47." Uit oude stukken die Meerman heeft bestudeerd, bleek dat de stoffelijke resten, op drie na, in juni 1947 zijn overgebracht naar de Duitse begraafplaats in Venray. „Het opmerkelijke is dat de identiteit bij het be graven in 1944 voor tachtig pro cent bekend was. In 1947 was dat percentage een stuk lager, wist men niet goed meer wie wie was." Nabestaanden Meerman acht het belangrijk te proberen aan de hand van de lijsten de nu gevonden resten te identificeren, onder meer om - indien mogelijk - de na bestaanden in te lichten. „De Gravendienst van defensie heeft daarvoor een procedure", aldus de gemeente-archivaris. de uitdrukking „blijvers in de bijstand", die hij naar eigen zeggen ook zelf wel eens ge bruikt. „Maar in feite is dat toch een capitulatie." Met zijn opmerking schept de minister ruimte om knelpun ten in de huidige regeling weg te werken, reageerde de voor zitter van De arme kant van Nederland, P. Robbers-van Berkel. Het legt een ontzettende druk op mensen steeds maar weer te moeten solliciteren terwijl ze geen enkele kans op een baan hebben. Zo'n maatregel be vrijdt deze mensen ook van de angst dat er op hun uitkerin gen wordt gekort als ze niet zouden solliciteren. Dit heeft een woordvoerster van de Voedingsbond FNV meegedeeld. Het gaat om een cao voor 14.000 werkers in de landbouw. Het overleg stond onder druk om dat de werkgevers vorige week de onderhandelingen voor de tuinbouw-cao hebben afgebro ken. De bonden presenteerden de werkgevers maandag een pakket maatregelen. Daarin werd onder meer voor gesteld het overwerk en uit zendwerk terug te dringen, de uitstroom van jongeren in de landbouw tegen te gaan, de po sitie van oudere werknemers te verbeteren, de scholing te in tensiveren en de automatische prijscompensatie te handha ven. De werkgevers willen volgens de bonden niet echt onderhan delen en sturen aan op een cao- loze periode. „De werkgevers kunnen dan mensen aannemen die niet onder de cao vallen. Dat is dan een stuk goedko per", aldus de woordvoerster van de Voedingsbond FNV. De komende weken gaan de bonden de achterban raadple gen over de te nemen stappen. Donderdag geven de bonden meer duidelijkheid over de stand van zaken rond de cao's in de tuinbouw en landbouw. Zij beleggen dan een persconfe rentie in Nieuwegein. LELYSTAD (ANP) - De brand weer van Lelystad heeft dins dagochtend vroeg een uit slaande brand aan de Ko perstraat op het industriete- rein Oostervaart weten te be dwingen. Het vuur vernietigde drie opslagloodsen, waarin een au tobedrijf, een motorclub en een decorbouwer waren gevestigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Over oorzaak alsmede schade kon de politie nog geen mede delingen doen. ROOSENDAAL (ANP)- Het pasgeboren jongetje dat vrij dagavond bij een flatgebouw in Roosendaal te vondeling werd gelegd, heeft de namen Pieter Joost van Roosendaal gekregen. Het zijn de voornamen van de twee politiefunctionarissen die zich kort na zijn vondst over hem hebben ontfermd. Het vondelingetje werd maan dagmiddag door burgemeester mr. M. Marijnen van Roosen daal aangegeven bij de burger lijke stand zoals de gemeente wet in dit soort gevallen voor schrijft. Over de identiteit van de moe der is nog niets bekend. Bij de politie zijn. inmiddels vijf tips binnengekomen, maar deze hebben nog niets opgeleverd. De Algemene Vakcentrale (AVC) en de Federatie van Land- en Tuinbouworganisa ties (LTO Nederland) doen een beroep op de Tweede Kamer te voorkomen dat ze uit het Cen traal Bestuur voor de Arbeids voorziening (CBA) worden ge zet. Beide organisaties hebben sinds januari van dit jaar een plaatsvervangende zetel in dat bestuur, maar de commissie Van Dijk heeft in een rapport voorgesteld de plaatsvervan gende zetels af te schaffen. LTO en AVC zouden dan als er kende centrale organisaties he lemaal geen deel meer uitma ken van het bestuur, dat zou moeten bestaan uit drie verte genwoordigers van de werkne mers, drie van de werkgevers en drie onafhankelijke leden. LTO en AVC hebben zich in een gezamenlijke brief gericht tot de vaste kamercommissie voor sociale zaken, die woensdag een hoorzitting houdt over het nieuwe CBA. Aspergeoogst De boerenbonden in Brabant en Limburg verwachten dat de aspergeoogst niet op tijd kan worden binnengehaald als mi nister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid blijft weigeren Polen een tewerkstel lingsvergunning te geven. Als deze situatie zich voordoet, zullen de telers via een kort ge ding hun recht proberen te ha len. Dat bleek na afloop van het overleg tussen Melkert en de betrokken organisaties over de moeilijk vervulbare vacatures bij aspergetelers. Van de 8000 9000 vacatures worden de meesten door familie, buren en kennisen opgevuld. De reste rende 1000 vacatures zijn moei lijk vervulbaar. Nu het weer de goede kant op gaat, kan de piek van het oogstseizoen al binnen enkele weken komen. Op zich hoeft dat geen problemen op te leve ren, als de telers maar toestem ming krijgen de honderden werkwillige Polen die al in het land zijn, aan het werk te zet ten. Stimuleren Melkert houdt echter vast aan het beleid eerst werkzoeken den uit Nederland en de Euro pese Unie in te schakelen. Hij vindt dan ook dat de sociale diensten uit de provincies Lim burg en Noord-Brabant bijstandsgerechtigden moeten „stimuleren en sanctioneren" om de aspergetelers uit de brand te helpen. Daarbij mogen werkwilligen tot zeshonderd gulden per maand bijverdienen. Werkwei- geraars moeten een korting op de uitkering krijgen. De be windsman wees op de goede er varingen die de gemeente Bor ger (Drenthe) hiermee boekte. Hij zal sociale diensten in Lim burg en Brabant per brief wij zen op de mogelijkheid en noodzakelijkheid dezelfde lijn te volgen. Volgens de boerenbonden zet dit echter onvoldoende zoden aan de dijk. A. Latijnhouwers (Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond) en Kooien (Lim burgse Land- en Tuinbouw- bond) onderstrepen dat ze al sinds augustus vorig jaar bezig zijn in Nederland en binnen de Europese Unie voldoende ge motiveerde aspergestekkers te werven. Voor de resterende vacatures moet op korte termijn een oplossing worden gevonden. Zo niet, dan dreigt de asperge oogst evenals vorig jaar naar de knoppen te gaan. Volgens de bonden heeft het geen zin te wachten op een nieuwe actie van de sociale diensten. De mensen die nu nog op die manier worden be naderd, zijn niet snel genoeg inzetbaar en ongemotiveerd. Dinsdag 25 april Zierikzee Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 16.30 uur. Schrijf avond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis '1 Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Wijnmiddag NVvH. De Schut- se. 14.00 uur. Scharendijke Schrijf avond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken ge meente Middenschouwen. Ge meentehuis. 20.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Borstvoedingsinformatie avond La Leche League. Noord- dijk 16. 20.00 uur. Woensdag 26 april Zierikzee Collectebus Nederlandse Hart stichting. Havenplein. Van 09.30 tot 12.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur De Zuidhoek. 15.30 uur. Koekactie voetbalvereniging Zierikzee. Huis-aan-huis. Van af 18.00 uur. Ledenvergadering Diabetes Vereniging Nederland. UW- gebouw. 19.30 uur. Kerkwerve Verkoping ten bate van Adul- lam. Zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. Van 19.30 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaar en beroepschriften ge meente Middenschouwen. Ge meentehuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 27 april Zierikzee ANBO-themamiddag Vrouwen in verzet. Paternosterstraat. 14.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool. Schoolgebouw, Gracht weg 8. 16.00 uur. Feest- en ouderavond christe lijke basisschool J. W. van den Doel. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering afdeling Westerschouwen CDA. Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Vrijdag 28 april Zierikzee Feest- en ouderavond christe lijke basisschool J. W. van den Doel. 19.30 uur. Lezing De vrouw in het sprook je. MFC (Multifunctioneel Cen trum). 19.30 uur. Bruinisse Prijsklaverjassen. Strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 29 april Zierikzee Bijeenkomst Orgelkring Schouwen-Duiveland. RK- kerk, Molenstraat. 14.00 uur. Orgelbespeling Wim Boer, dia serie Schouwse orgels. RK- kerk. 15.00 uur. Ars Musica-concert in Lutherse kerk door The Dutch Tuba Quartet. 20.00 uur. Zondag 30 april Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Slot Haamstede. 13.30 uur. Dinsdag 2 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Zonnemaire (26 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Laatste koersbalmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde 14.00 uur. Donderdag 4 mei Zierikzee Herdenkingsdienst. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Vrijdag 5 mei Brouwershaven Popconcert Crosshead en the Southside Horns. Marktplein. 20.00 uur. Tijden en standen volgens getijdelafel Hydro-meleocentrum Zeeland t.o.v, NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Springtij 1 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 26 april 01.55 131 08.10 -164 14.35 158 20.40 -136 27 april 02.55 142 09.00 - 164 15.25 161 21.25 -136 26 april 00.30 127 07.05 -158 12.55 158 19.30 -128 27 april 01.20 142 07.45 -159 13.45 166 20.00 -131 26 april 01.55 140 08.15 -172 14.45 168 20.40 -144 27 april 03.15 151 09.00 -172 15.45 173 21.25 -144 26 april 02.00 138 08.10 -169 14.40 166 20.40 -141 27 april 03.00 149 09.00 -169 15.30 170 21.25 -141 Suske en Wiske cu±nr, ''DE BEGEE.RDE BERG1' LETiw.' "V!W v door Willy Vandersteen i l I i I I i i Jd, hé1 kielltf dimmer dit Je rem er met by kin zyn 1 DEN HAAG (ANP) - Jo Graus is een bejaarde Calamity Jane. Met 24 uur per dag- een alarmpistool onder handbereik. Want ze is het, samen met andere bejaarden in haar flat, beu dat daar elke week minstens twee be jaarden slachtoffer worden van tasjesroof. Graus biechtte dit dinsdag morgen Op voor de KKO's Ontbijt TV. Zij vindt dat bejaarden zich weerbaar moeten maken te gen (straat)berovingen. „Met zo'n pistool op zak voel ik me veel rustiger." Alleen aan het strand hangt ze haar weerbaarheid, die al zeven jaar haar trouwe le vensgezel is, aan de wilgen. Het kleine vuurwapen heeft inmiddels al zijn nut bewe zen. Tben "ze in de hal van haar flat dreigde te worden beroofd „heb ik de man het geweer onder de neus ge drukt. Hij is daarop wegge rend". Met het „geweer" in kwestie bedoelt zij haar - overigens ongevaarlijke - alarmpistool. Graus en haar bejaarde collega-slachtoffers hebben intussen de aandacht ge trokken van particuliere be veiligers die een gat in de markt zien. Directeur A. Rumping van een Amster dams beveiligingsbedrijf verhuurt haar bodyguards aan bejaarden. „Want sommige bejaarden zijn zo bang dat ze zich in huis opsluiten en er niet uit durven te komen," zegt één van die lijfwachten. „Onze lijfwachten begelei den bejaarden in groepen van maximaal zeven naar geldinstellingen. We gaan met hen mee naar de „bin go" en doen boodschappen met hen." Afhankelijk van de groepsgrootte hangt er een prijskaartje van onge veer 7,50 gulden per uur per persoon aan, vertelt direc teur Rumping. Het idee, vertelt ze, werd onder het genot van een kopje koffie geboren. „Het houdt onze bodyguards ook alert als ze even geen op drachten hebben." Niet blij Woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie is helemaal niet blij met het initiatief van de beveiligers. „Ze werven via bejaarden tehuizen en spelen in op ge voelens van onveiligheid", zegt hij verontwaardigd. De Amsterdamse politie is haar wijkteams juist aan het instrueren om meer op de problematiek van be jaarden te letten. Als het aan de politie in de hoofd stad ligt worden de bejaar den straks „op hun wenken bediend."/ Wilting staat niet alleen. Ook Graus en andere be jaarde dames in de KRO- uitzending zien weinig in bodyguards. Tfen eerste kun nen alleen de „rijke" be jaarden hen betalen, zeggen ze. Tfen tweede „moet je als mens gewoon in een stad kunnen leven," vindt me vrouw E. Mook. „Je moet je niet laten intimideren." Pistooltje Graus heeft voor bejaarden „die niet bang zijn uitgeval len" maar één advies: „Ook zo'n alarmpistool! je ko pen". Bij graven in achtertuin VLISSINGEN (ANP) - Inwoners van Vlissingen zijn bij graafwerkzaamheden in hun achtertuin gestuit op de resten van een Duitse soldaat uit de Tweede Wereldoorlog. Rond het gedeeltelijk aanwezige ske let lagen een helm, een patroongordel met munitie DEN HAAG (ANP) - In individuele gevallen is voor minister Melkert afschaffing van de sollicitatie plicht voor werklozen bespreekbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2