Brouwse stadhuis na herindeling onderkomen voor VVV en museum Leerlingen VBO bezetten aula UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND TUINCENTRUM HABO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NU IN DE AANBIEDING campana pot 027 cm Q dé bant van schouwen - duiveland! Raad investeert alleen hoognodige in huidige onderkomen Vergulde Garnaal Plan voor natuurmaand Zeeland 'Middelburg discrimineert' Verjaardag kroonprins K ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE voor maar 4,95 Hogezoom 100, Renesse, tel.: 01116-2791 Koninginnedag geopend van: 9.00 tot 17.00 uur Vrijdag koopavond 19.00-21.00 uur I DINSDAG 25 APRIL 1995 151e JAARGANG NR 25762 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 3 ASIELZOEKERS Groep asielzoekers blijft nog tot eind van het jaar in Zierikzee. 5 THEATER Amateur Comedie Zierikzee viert tienjarig bestaan in nieuwe repetitieruimte. 6 ECONOMIE Onderzoek naar economische perspectieven van Schouwen-Duiveland in september klaar. 9 VOETBAL Voetbalvereniging Brouwershaven sluit de competitie af met een nederlaag tegen VCK. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Elke verandering van levenstoestanden, hoe men er ook naar ge wenst heeft, bevat iets weemoedigs. Vosmaer Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement 192,50 jaarabonnementmetautom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr ./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ZZN VLISSINGEN - Het ziet er naar uit dat juni 1996 de eerste Zeeland Natuurmaand wordt. Tijdens een brainstormsessie die maandag werd gehouden in het Arsenaaltheater in Vlis- singen bleek dat zowel recrea tieondernemers als mensen van natuurlandschap en mi lieuorganisaties enthousiast zijn voor het idee, waarmee een ander soort toeristen naar Zeeland zou worden getrok ken. Het gaat tevens om toeristen die in juni, en dus buiten het hoogseizoen komen. In het kader van de Natuur maand wil men deze bezoekers bijzondere natuurexcursies aanbieden. De nieuwe WD-gedeputeerde J. G. van Zwieten liet na afloop van het overleg weten dat hij zijn schouders wil zetten onder de totstandkoming van een Na tuurmaand. De bijeenkomst waarbij het idee werd besproken werd bij gewoond door zestig vertegen woordigers uit de sectoren re creatie en toerisme, natuur, landbouw en milieu. Het onderwerp werd toegelicht door gedeputeerde Van Zwie ten, de voorzitter van de Re- cron H. Zwikker, T. Kramer van de Zeeuwse Milieu Federa tie en ir G. J. van der Sar van het ministerie van landbouw, natuur en visserij. Daarna werd in werkgroepjes over het onderwerp gepraat. Tbnslotte werd het onderwerp in de hele groep besproken. Van Zwieten toonde zich ver rast door het enthousiasme dat daarbij naar voren kwam. HET WEER Vannacht wolkenvelden, overdag af en toe zon en later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Minimumtemp. ±8 graden. Mid- dagtemp. ±16 graden. Noordoos ten wind, matig kracht 3 tot 4, aan de kust af en toe krachtig 6. BROUWERSHAVEN - Er bestaan plannen om het Brouwse stadhuis na de gemeentelijke herindeling in X997, wanneer Schouwen-Duiveland één gemeente is, te gebruiken als VVV-kantoor en onderkomen voor het museum van de culturele stichting De Roo- de Lelie. Dat werd duidelijk tijdens de gemeente raadsvergadering maandagavond in het Brouwse stadhuis. Hoewel het huidige pand, de Vergulde Gar naal aan de Brouwse Markt, waarin VVV en mu seum zijn ondergebracht aan een grondige opknap beurt toe is, besloot de raad alleen de hoognodige werkzaamheden te laten uitvoeren. De CDA-fractie vond de ruim 50.000 gulden, die daarvoor no dig zijn nog te veel. De beide raadsleden stemden tegen. Met het oog op de toekomst vonden zij dat het gemeentebestuur he lemaal geen geld meer moet spenderen aan De Vergulde Garnaal. ,,Dat is niet nodig wanneer we het pand binnen enkele jaren verkopen", aldus R. J. van der Wekken. Het Brouwse college van b en w stelde aan de raad voor om de binnenmuren van het pand je te laten opknappen. Die zijn ernstig aangetast door zoutuit- slag; een gevolg van de Waters noodramp in 1953. Verder is een kozijn aan de achterzijde zodanig verteerd door houtrot dat het vervangen dient te wor den. Volgens burgemeester L. N. Labruyère is eigenlijk een grotere, 180.000 gulden kosten de opknapbeurt nodig om de Vergulde Garnaal bouwkundig helemaal in orde te maken. Maar vanwege de geplande ver koop over ongeveer twee jaar beperkte het college zijn voor stel tot de hoognodige bouw kundige aanpassingen. Een meerderheid van de raads leden was het daarmee eens. ,,Een opknapbeurt verhoogt de waarde van het pand en we kunnen de VW geen twee jaar tussen smerige muren laten bi vakkeren", aldus M. C. J. Mol (WD). PvdA-raadslid A. de Vlieger wilde het onderhoud omdat zijn fractie het niet vanzelf sprekend vindt dat een aantal gebouwen van de gemeente Brouwershaven in verband met de herindeling zal worden verkocht. D66-raadslid Th. van Dijk wees er op dat het ge meentebestuur als eigenaar van De Vergulde Garnaal de plicht heeft het gebouw netjes en bewoonbaar te houden. P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV) vertelde dat hij aanvan kelijk ook van mening was dat het gemeentebestuur geen cent meer moet investeren in de Ver gulde Garnaal. Die mening veranderde na een bezoek aan het gebouw. ,,De si tuatie is niet acceptabel. Ik ben vooral geschrokken van het achterplaatsje. De dakgoten zitten zo vol met groen dat ze de hangende tuinen van Baby- Ion lijken. Het schilderwerk ziet er abominabel uit, ook van de kozijnen waarvan niet wordt voorgesteld ze te vervan gen. Hoe is het mogelijk dat de eigendommen van de gemeente zo slecht worden onderhouden. Dat is toch niet het beleid dat wij als raad hebben uitgespro ken." Wethouder M. P. Ketting- Koopman (PvdA) vertelde ook geschrokken te zijn van wat Van der Meide naar voren bracht. ,,Ik zal nagaan of dat kan worden aangepakt via het normaal geplande onderhoud." Op het CDA na stemde de Brouwse raad in met de op knapbeurt van de binnenmu ren en de vervanging van een kozijn. Naar verwachting star ten de werkzaamheden reeds volgende week en zijn zij voor 24 mei gereed. Herindeling Na Zierikzee en Middejischou- wen, ging Brouwershaven als derde raad in de regio akkoord met de instelling van een stuurgroep (bestaande uit de burgemeesters en wethouders) en een projectgroep (bestaande uit de gemeentesecretarissen) die de gemeentelijke herinde ling van Schouwen-Duiveland in 1997 gaan voorbereiden. Daarbij werd duidelijk dat de Brouwse raadsleden zeer goed Het Brouwse stadhuis wordt nu reeds gebruikt voor exposities en lezingen. Na de gemeentelijke herindeling wordt het monu mentale pand tevens onderkomen voor de VVV en het museum van de culturele stichting De Roode Lelie., (Archieffoto). geïnformeerd willen worden over de voortgang en het ver loop van de werkzaamheden. Van Dijk (D66) stelde zelfs de oprichting van een klankbord groep, bestaande uit raadsle den voor. Maar dat zagen de an dere fracties niet zitten omdat het vertragend zou werken. De CDA-fractie en P. van der Meidè (SGP/RPF/GPV) stem den tegen een nieuwe verorde ning winkelsluiting. Die biedt onder meer de mogelijkheid winkels gedurende acht zonda gen open te laten zijn. Tot nu toe was dat vier keer. Bovenge noemde fracties wezen er op dat van die vier zondagen slechts één werd gebruikt tij dens de Brouwse kermis. ,,Er is dus geen behoefte aan uit breiding." Maar de andere frac ties waren van mening dat de winkeliers zelf moeten kunnen bepalen of zij gebruik maken van de mogelijkheid om zon dags open te zijn. Het Brouwse college studeert op maatregelen die de snelheid moeten inperken waarmee het verkeer over de Langendijk bij Den Osse rijdt. Dat bleek tij dens de discussie over de aan schaf van twee toiletunits (voor 2750 gulden) voor de dui kersparkeerplaats bij Den Os- se. Het betreft een tijdelijke voorziening, die volgens La bruyère het begin is van een aantal verbeteringen daar ter plaatse. Het gemeentebestuur zal nagaan of ook het provin ciaal bestuur en het Water schap Schouwen-Duiveland daaraan willen meebetalen. Zonnemaire Op de Dijk van Bommenede in Zonnemaire wordt het vroege re horecapand nummer 42 en het naastgelegen pand 44 door de gemeente aangekocht en af gebroken. Op die plaats wor den door projectontwikkelaar Bij de Vaate uit Zierikzee zes nieuwe woningen gebouwd. Een stukje dorpsvernieuwing dat de gemeente 120.000 gulden kost. Maar de Brouwse raad nam het besluit graag. ,,Het is belangrijk om de leefbaarheid van de kernen in stand te hou den en in dit geval wordt zelfs de verkrotting halt toegeroe pen", aldus Van der Meide (SGP/RPF/GPV). Ook ging de raad unaniem ak koord met een verbetering van de voorzieningen in de Brouw se jachthaven. Voor een bedrag van 78.000 gulden wordt daar nog voor het komende toeris tenseizoen een vuilwatertank geïnstalleerd waarin water sporters hun toilet- en waswa ter kwijt kunnen. Vanaf 1 ja nuari 1996 mag dat niet meer worden geloosd in het water. Verder wordt een tappunt met slanghaspel geïnstalleerd waarmee watersporters schoon water kunnen tappen. En ten slotte krijgt de Brouwse jacht haven eèn bilgepomp waarmee watersporters het water uit de onderzijde van het schip, dat is vermengd met olie, op kunnen zuigen. De examenkandidaten van het Voorbereidend Beroepsonderwijs van Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland (SGSD) in Zie rikzee bezetten gisteren de aula van het schoolgebouw. Om 12.30 uur gingen de deuren van de aula op slot en werd deze omgetoverd in een disco, inclusief drive-in show. Zo'n tachtig examenkandidaten maakten er een gezellige boel van, zonder door leraren gestoord te worden. Deze reageerden in het algemeen laconiek op de bezetting. Al waren enkelen van mening dat zoiets eigenlijk niet moet kunnen. Het was gisteren voor de leerlingen van het vierde jaar de laatste schooldag. Vandaag zijn voor hen de examens begonnen. Allereerst worden er praktijkexamens afgelegd. Vervolgens komt de theorie aan de beurt. Begin juni breekt de vakantie aan. De examenkanditaten van de Regionale scholengemeenschap Professor Zeeman hebben nog bijna drie weken de tijd om de puntjes op de i te zetten. Voor hen begint de examentijd op 15 mei. (Foto: Joop van Houdt). Af en toe zon MIDDELBURG - Vacatures bij de Stadsreiniging Middelburg staan alleen open voor leden van etni sche minderheden. Senator H. Eversdijk (CDA) heeft over deze „discriminerende toestand' vragen gesteld aan minister H. F. Dijkstal van binnenland se zaken. Nederlanders die op de vacatu re gereageerd hebben kregen een brief thuis waarop ze op het Middelburgse beleid gewe zen werden. De gemeente Middelburg voert een positief actiebeleid. In het kader van dit beleid is de open gevallen functie bij de reini gingsdienst alleen opengesteld voor leden van etnische min- derheden. Nederlanders ma ken voor deze functie geen kans. Dat blijkt uit een brief van de personeelsconsulent van de gemeente Middelburg, gericht aan een afgewezen Ne derlandse sollicitant. In deze brief staat vermeld welke be volkingsgroepen tot de etni sche minderheden worden ge rekend. Dat zijn Antillianen, Arubanen, Grieken, Italianen, Joegoslaven, Kaapverdianen, Marokkanen, Portugezen, Spanjaarden, Surinamers, Tu- nesiërs, Turken, vluchtelingen, woonwagenbewoners en zigeu ners-. Z. K. H. Prins Willem Alexander is overmorgen, don derdag 27 april, jarig. De kroonprins wordt 28 jaar. Senator Eversdijk heeft over het Middelburgse beleid schrif telijk vragen gesteld aan mi nister Dijkstal. Hij omschrijft dit beleid als een „discrimine rende toestand". Volgens hem is het in strijd met artikel 1 van de Grondwet (het gelijkheids beginsel) en de wet gelijke be handeling en moet de minister hier een einde aan maken. De minister antwoordt binnen drie weken. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1