'Je moet als vereniging in beweging blijven' Redden slachtoffers primair bij provinciale brandweerwedstrijd streeknieuws schouwen-duiveland. A f Muziekmiddag Nut en Uitspanning in Zonnemaire Krabbendijke komt als beste uit de bus f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V.l.n.r. Lineke de Jonge, Marian Fokker en Atie Mathijsse. (Foto: Joop van Houdt). ZONNEMAIRE - De jaarlijkse uitvoering, een optreden met Kerst, op Koninginnedag of andere hoogtijda gen vindt Stoffel Duinhouwer, secretaris van de Harmonievereniging Nut en Uitspanning in Zonnemaire eigenlijk niet genoeg. Vandaar ook dat de vereniging jaarlijks een aantal 'extraatjes' op stapel zet. Zo hield Nut en Uitspanning zaterdag in het dorpshuis van Zonnemaire de tweejaarlijkse muziekmiddag, een muzi kaal gebeuren met optredens van zowel solisten, koren als speciaal voor de middag samengestelde muzikale ensembles. ,,Je moet als vereniging in be weging zijn. Ook om de moti vatie van de leden er in te hou den. Door zo'n middag te orga niseren zorg je dat ze ergens naar toe kunnen leven en ze wellicht wat vaker dan nor maal hun instrument uit de kast halen", zegt Duinhouwer. Hij noemt het programma dat de rond de tachtig bezoekers van de muziekmiddag voorge schoteld kregen 'een variabel geheel'. ,,Het gaat van barok tot heel modern. In deze vorm hebben we de middag trou wens niet eerder opgezet. Het is echt een mix van solisten", vertelt hijDe muzikanten wer den zaterdag niet beoordeeld, wat wel het geval is op het so listenconcours dat Nut en Uit spanning afwisselend met de Het was een hele toestand za terdag in en om het bedrijfsge bouw van Meyer. Onder toe ziend oog van het nodige pu bliek renden brandweerman nen af en aan, van de weg waar de wagen van het betreffende korps stond opgesteld, naar de ingang van het gebouw. Voor de leek een chaotisch spekta kel, maar verzekerde Provin ciaal Wedstrijdleider Zeeland C. Mol, dat is maar schijn. Er zit wel degelijk systeem in de verrichtingen van de man schappen. muziekmiddagen om de twee jaar organiseert. In het dorpshuis traden zater dag onder meer voor het voet licht dirigent van Nut en Uit spanning Gerrit Voogt op trom pet, begeleid door een trapor- gel. Het orgel werd tevens inge zet bij het optreden door het gelegenheidskoor van de Plat telandsvrouwen. Dit gezel schap bestaat uit vroegere le den. Het echte Plattelands- vrouwenkoor werd twee jaar geleden namelijk opgeheven omdat de toenmalig dirigent M. van 't Veer er mee stopte. Ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de Platte landsvrouwen Noordgouwe en omstreken is het koor weer tij delijk bij elkaar. Verder waren onder meer te zien en te horen het ouderen- In het kort kwam het er op neer dat de bedrijfsleider van Meyer melding had gedaan van brand in het laboratorium in de loods. Wanneer de brandweer ter plaatse arriveert treffen ze een panische bedrijfsleider aan die compleet met ladder het gebouw wil inlopen. De man komt met zijn hoofd ten val tegen een trap en moet door de brandweer bewusteloos worden afgevoerd. De brand in het gebouw breidt zich vanuit het laboratorium koor van de Algemene Neder landse Bond van Ouderen uit Zonnemaire en de kapel van Nut en Uitspanning, de Grutte- pikkers genaamd. De familie Duinhouwer uit Zonnemaire had speciaal voor de muziek middag een achtkoppig ensem ble gevormd en bracht op di verse instrumenten het stuk Frailoch. Professioneel noemde Duin houwer het optreden van Ma rian Fokker, Lineke de Jonge en Atie Mathijsse die begeleid door een orkestband, op klari net het thema van New York, New York brachten. Zelf speel de de secretaris op euphonium het nummer The beautiful American. Het kostte hem een aantal maanden om het stuk goed ingestudeerd te krijgen. The beautiful American is vol uit naar de bovengelegen zol der en kantine. En in die zolder zit 'm nu juist de kneep. Er zit ten twee werklieden op die door de rook en het vuur niet weg kunnen. Tijdens de wed strijd was het aan de korpsen om binnen 45 minuten de twee onfortuinlijke werknemers veilig naar buiten te brengen en het vuur onder controle te krijgen. Een paar ploegen klaarden het karwei overigens net buiten de tijd. Elke ploeg bestond uit zeven man en een bevelvoerder, ter- gens Duinhouwer absoluut geen gemakkelijk nummer. Normaliter wordt het in de hoogsté klasse gespeeld die de muziekverenigingen kennen: de vaandelafdeling. Gift Nut en Uitspanning heeft on langs een aantal nieuwe instru menten aan kunnen schaffen, mede dankzij een gift van het Anjerfonds. Het fonds heeft de vereniging 8500 gulden ge schonken, waarvan 1000 gul den bestemd is voor uniformen en de rest voor instrumenten. Met bijbetaling uit de reserve van Nut en Uitspanning heeft de vereniging zeven trompet ten, een trombone en een over- slagtrom gekocht. wijl gebruik werd gemaakt van één blusvoertuig, drie stra len en een ondergrondse brand- kraan. In het gebouw zelf lie pen de brandweermannen rond met'persluchtmaskers vanwe ge de forse rookontwikkeling. Geen van de ploegen was tevo ren ingelicht over in welk ge bouw de wedstrijd nu precies plaats zou vinden. Dit om 'on geoorloofde verkenningen' van het gebouw voor de wedstrijd dag tegen te gaan. Uitslag De wedstrijd stond onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Brandweer commandanten, afdeling Zee land en werd georganiseerd door de Vereniging van Brand weer Bevelvoerenden op Schouwen-Duiveland in sa menwerking met de provin ciaal wedstrijdleider van het Algemeen Brandweer Wed strijd Comité. De provinciale wedstrijd leverde de volgende uitslag op: Eerste werd zoals gezegd Krabbendijke met 1472 punten, tweede Duiveland met 1462 punten, derde Wester- schouwen II met 1343 punten, vierde Westerschouwen I met 1343 punten, vijfde Zeelandia met 1307 punten, zesde Mid- denschouwen I met 1271 pun ten, zevende Middenschouwen II met 1268 punten, achtste Middelburg met 1227 punten, negende Zierikzee met 1124 punten, tiende Dreischor met 1123 punten en laatste v»erd Bruinisse met 1122 punten. ZIERIKZEE Bijeenkomst NCVB Tijdens de maandelijkse bij eenkomst van de afdeling Zie rikzee van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, ge houden op woensdag 19 april, schetste de gastspreker H. Uil, een beeld van het kerkelijk le ven in Zierikzee gedurende de zeventiende en achttiende eeuw. Hij vertelde over het toen aanwezige aantal van zes kerken. Hoe de predikanten door de kerkeraad en de bur gerlijke overheid werden be noemd. Elke zondag werden er in de Grote en kleine kerk in totaal vijf kerkdiensten gehou den, die erg goed werden be zocht. De inwoners van Zierik zee waren kerks, onkerkelijk heid bestond nauwelijks. Men moest al vroeg opstaan om ter kerke te gaan want in 1657 be gon de eerste dienst reeds om half acht. Tien jaar later werd de aanvangstijd verschoven naar acht uur. Na de pauze werd veelvuldig gebruik gemaakt van de gele genheid vragen te stellen. De vele vragen waren voor Uil aanleiding dieper op het onder werp in te gaan. De bijeen komst stond onder leiding van de presidente, mevrouw L. Quist-den Boer en werd door mevrouw K. van Loo-de Vin met een dankgebed besloten. Plattelandsvrouwen Op een druk bezochte bijeen komst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen, op 20 april in de foyer van restaurant Mon- dragon in Zierikzee, heeft dië tiste mevrouw W. den Tbom een lezing gegeven. Den Toom, te vens werkzaam als keurmees ter bij de Keuringsdienst van Waren in Goes, vertelde de aan wezigen over de veel omvatten de taken waarmee deze organi satie waakt over onze gezond heid. In de pauze toonde me vrouw Hillebrand uit Middel burg eenvoudig zelfgemaakte handenarbeidartikelen. Bij voldoende belangstelling zal de afdeling Schouwen volgend seizoen een doe-middag organi seren. Koekactie Op initiatief van de voetbal vereniging Zierikzee wordt woensdag 26 april in Zierikzee een koekactie gehouden ten ba te van het jeugdwerk van de club. Van 18.00 tot 20.00 uur bieden leden van de vereniging huis-aan-huis Wieger Ketelap- per kruidof rozijnenkoeken aan. Drugs Op dinsdag 9 mei wordt in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee een ge spreksgroep gehouden voor ou ders van kinderen die drugs ge bruiken. De bijeenkomst is een initiatief van de OVD (Ouders Van Druggebruikers). Ze is be doeld om mensen die te maken hebben met dit probleem te helpen en steunen. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Stijldansen ouderen In het Multifunctioneel Cen trum (MFC) aan de De Huy- bertstraat in Zierikzee wordt maandag 15 mei een kennisma kingsmiddag gehouden waar bij stijldansen voor ouderen wordt gepresenteerd. Het gaat om een evenement dat onder deel vormt van Meer Bewegen voor Ouderen. Het is de bedoe ling om vanaf oktober maande lijks een oefenmiddag stijldan sen te houden. Ook privé- lessen zijn mogelijk. De ken nismakingsbijeenkomst op 15 mei is van 13.30 tot 15.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Oecumenische jongeren De jongerengroep Abraco Bra- sil van de Oecumenische Stich ting Mondias komt op zaterdag 29 april naar Burgh- Haamstede. De oecumenische jongeren presenteren zich via een stand op de Oranjemarkt op de Beatrixweide. Abraco Brasil omvat 21 jongeren die aanstaande zomer een vijf we ken durende vormingsreis ma ken naar het noordoosten van Brazilië. Op die manier willen ze meer bewust worden van de problematiek in de Derde We reld. Daarvoor worden slop penwijken in grote steden be zocht en een dorp in het bin nenland. Om een deel van de reiskosten te kunnen betalen verkopen de jongeren tijdens de Oranjemarkt knuffeldie ren, trommels, wenskaarten, T- shirts en andere produkten met een eigen etiket. Fietstocht Op zaterdag 6 mei houdt de Fietsersbond-ENFB afdeling Zeeland in samenwerking met IVN-natuurgids Jan Midavai- ne, caférestaurant Zeelust en trampoline-centrum de Vlucht heuvel, een f iets-lente- ontdekkingstocht van onge veer dertig kilometer door de Schouwse natuur. Route beschrijvingen kunnen vanaf 10.00 uur gratis worden afge haald bij het trampoline centrum op het grote parkeer terrein van Westenschouwen. Iedere deelnemer ontvangt na afloop een korting-bon om te gen speciaal tarief een panne- koek te eten in Zeelust. Ieder een kan aan de tocht deelne men, ook niet-leden van de Fietsersbond-ENFB. SCHARENDIJKE Parcours terreinauto's Op initiatief van de terreinau toclub Zeeland 4x4 wordt zon dag 21 mei op het Noord zeestrand langs de Brouwers- dam een parcours uitgezet voor terreinauto's. Ook worden vijf behendigheidsproeven gehou den. Het evenement is van 10.00 tot 17.00 uur. Belangstel lenden die er aan willen deel nemen kunnen voor nadere in formatie of aanmelding telefo nisch contact opnemen via 01113-3534. KERKWERVE Collecte De collecte voor het Nationaal Fonds Kinderhulp bracht in d£ kern Kerkwerve 165,75 op. Verkoping Adullam In de zaal van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Kerk werve wordt woensdag 26 april een verkoping gehouden ten bate van Adullam, de stichting die zich inzet voor gehandicap ten. De verkoping is van 19.30 tot 21.00 uur. Tijdens het evene ment wordt lingerie, nachtkle ding en keukentextiel ver kocht. BRUINISSE Caravankeuring Op initiatief van de afdeling Duiveland van Veilig Verkeer Nederland werd in Bruinisse W^éV 'de jaarlijkse caravankeu ring gehouden. In totaal wer den twintig caravans ter keu ring aangeboden, waarvan twaalf van Schouwen-Duive land. De documenten van alle vakantieverblijven waren in orde en ook de elektrische in stallatie van de trekkende voertuigen was goed. Het meest aangetroffen gebrek be trof de gasslang, die bij twaalf caravans niet in orde bleek te zijn. Bij acht caravans man keerde wat aan remmen, name lijk oplooprem, handrem of breekkabel. Bij drie caravans moesten de remmen worden af gesteld, de banden gebalan ceerd, of liep de oploopdemper niet goed. Twee caravans had.- den roest aan het chassis. Ver der moesten bij één caravan de banden worden gedraaid, bij één was het veerssysteem niet in orde en bij één moesten de wiellagers worden gerepa reerd. Het gemiddelde aantal gebreken was achttien procent; vier meer dan in 1994. De keu ring werd verricht door M. J. Meeuwsen van het gelijknami ge caravanbedrijf uit Bruinisse en was voor VVN-leden gratis. Dat had tot gevolg dat de afde ling aan de keuring tien nieu we leden overhield. Niet flaneren Het bestuur van de Stichting Festiviteiten in Bruinisse is op volle sterkte gebracht door de komst van enkele nieuwe be stuursleden. Onder het motto 'niet .flaneren maar organise ren' zijn de functies als volgt verdeeld: L. Ottens (voorzit ter), P. Jansen (secretaris) en P. van der Helm (penningmees ter). Verder hebben de heren A. Brinkman en J. van der Velde zitting in het bestuur. De Bruse Stichting Festiviteiten die on der meer de Visserij dagen or ganiseert (dit jaar op 13, 14 en 15 juli) en Bruniversails (26 én 27 mei), opereert onder de pa raplu van de plaatselijke VVV. Naast het bestuur komt er nog een werkbestuur dat richting geeft aan de invulling van de activiteiten. NCVB Bruinisse Op 20 april kwamen de dames van de NCVB afdeling in Brui nisse bijeen voor de maande lijkse vergadering. Na de ope ning door presidente mevrouw M. Knop-Jansen vertelde gastspreker de heer Post van het ZCAD Zeeland over Alco hol en verkeersveiligheid. De sociale omgeving van drinkers heeft volgens hem ook een ver antwoordelijke t{fak in deze. Door bewuster alcohol te gaan gebruiken en te schenken kan het rijden onder invloed ver minderd worden. Post legde verder uit dat alcohol een ver woestende werking op het li chaam heeft omdat de lever an derhalf uur hard moet werken om een alcoholische consump tie te verwerken. Na de inlei ding werden in diverse groepen vragenlijsten ingevuld die na <ie pauze met elkaar werden be sproken. De presidente besloot de bijeenkomst met het voor dragen van een gedicht. Geza menlijk werd tenslotte het Bondslied gezongen, Voor 19 oktober staat een bezoek ge pland naar de Eerste en Twee de Kamer in Den Haag. Dit op uitnodiging van drs. H. Evers- dijk, lid van de Eerste Kamer voor het CDA. GOES Concert 't Beest In jongerencentrum 't Beest in Goes presenteert de band The Hoost uit Goes op zaterdag 29 april haar eerste demo. De groep Drowning Accidents pre senteert haar eerste CD-single. Dat gebeurt tijdens een concert waarbij beide groepen optre den. Aanvang 22.00 uur. Op donderdag 4 en zaterdag 6 mei draait in 't Beest de film Woo den Man's Brigde. Een film van de regisseur Huang Jianxin, die zich afspeelt in het woestijnlandschap van Noord- west-China. Aanvang 20.30 uur. Op vrijdag 5 mei kunnen hou- sers en gabbers aan hun trek ken komen met een concert van de groep Sensurreal Speedy. Aanvang 22.00 uur. MIDDELBURG ANV-Visserneerlandiaprijs In het stadhuis in Middelburg wordt woensdag 26 april de ANV-Visserneerlandiaprijs uitgereikt aan de Vlaamse beeldend kunstenaar en zanger W. Vermandere. Het Algemeen Nederlands Verbond (ANV) is een Nederlands-Vlaamse ver eniging die ijvert voor de be langen van de Nederlandse taal en cultuur. Omdat de ver eniging dit jaar honderd jaar bestaat worden vele activitei ten gehouden, waarvan de uit reiking van de Visserneerlan- diaprijs er een is. De bijeen- komst begint om 15.30 uur in de Burgerzaal van het stad huis. De prijs wordt daar uitge reikt door algemeen voorzitter van de ANV, A. De Beul. OOSTKAPELLE Jeugdmuseumdagen Op dinsdag 2 en woensdag 3 mei worden in het Zeeuws Bio logisch Museum in Oostkapel- le Jeugdmuseumdagen gehou den. Daarbij staan dieren van de zee centraal. Kinderen van zeven tot dertien jaar kunnen een gelegenheidstentoonstel ling bekijken en er draait een film over zeehonden. Op het strand kunnen kinderen een dolfijn tekenen op ware groot te en zeehonden maken van zand, eten in een kasteel en deelnemen aan een spel. De ac tiviteiten zijn beide dagen van 10.00 tot 15.00 uur. Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Arnemuiden (toez.): dr. P. Vermeer te Hui zen; te IJsselstein (Utr.): J. C. Schuurman te Capelle aan den IJssel; te Elim: L. P. J. van Bruggen, kandidaat te Zeven hoven. Aangenomen naar Amsterdam als predikant met een bepaalde opdracht: mevr. J. M. T. van der Spek, kandidaat aldaar; naar Hellevoetsluis: H. Onderetal te Schiedam. Bedankt voor Hollandscheveld (b.w.): P. J. Tbeuw te Oude- Tbnge. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoek van Hol land: drs. I. J. Smedema, kan didaat te Rijswijk (ZH), die dit beroep heeft aangenomen; te Uithoorn (SoW): drs. R. van der Weg te Nieuwkoop. Aangenomen naar Hasselt (bei den part-time): drs. M. J. Boersma te Buitenpost (part time) en mevr. drs. I. Boersma- Prins te Burum (part-time). Gereformeerde Gemeenten Aangenomen naar Vlissingen: R. Kattenberg te Arnhem. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rijssen: F. Mal- lan te Alblasserdam. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen: T. Klok te Kinderdijk. BROUWERSHAVEN - De grote loods van aardappelverwerkingsbedrijf Meyer in Brouwershaven vormde zaterdag het toneel voor de provinciale brandweerwedstrijden voor de lage druk klasse I. In totaal streden elf brandweerploegen fanatiek om de eer. Krabbendijke en Duiveland eindigen respectievelijk als eerste en tweede, waarmee ze zich van deelname aan de gewestelijke wedstrijd hebben verzekerd. Deze wordt op 17 juni gehouden in Fijnaart. 4 k V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6