'Grote inzet van de spelers en een fantastisch publiek' Bij winkelen kijkt men niet op paar kilometer Eerste dolfijnen komen aan op Neeltje Jans Vuurspuwer op Oranjemarkt GRAF 1 MAANDAG 24 APRIL 1995 NR 25761 5 Tiende Eenaktetfestival in Zierikzee De Schouwspelers uit Oosterland in actie in de eenakter Vals Alarm. V.l.n.r. Sonja Moerman, Jan de Bil, Martine Wakkee en Henk Dubelaar. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het tiende Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) zit er op. De toneelverrichtingen van de zestien deelnemende voornamelijk Zeeuwse gezelschappen vrijdag- en zater dagavond en zondagmiddag in de Concertzaal in Zierikzee, trokken niet alleen een behoorlijk aantal bezoe kers, maar zorgden ook voor een tevreden jury. 'Een festival met veel humor len ter gelegenheid van deze en behoorlijk wat afwisseling', tiende editie, maar zag daar la- karakteriseert mede-organisa- ter volgens Hanse toch vanaf, trice Lies Hanse deze tiende „Voor je het weet druk je de editie. Want naast enkele een- groepen in een keurslijf en akters met een wat ernstiger krijg je gestresste spelers, inhoud bleek het dit jaar voor- Door zonder thema te werken, al de humor die de programme- geef je ze meer vrijheid in de ring overheerste. keuze van een stuk", aldus Hanse. Het festival werd vrijdag- Volgens haar is het onder de avond geopend door voorzitter Zeeuwse amateurgezelschap- van het ZCA, Reina de Groot, pen erg populair om mee te waarna toneelvereniging De doen aan het Zierikzeese^festi- Schoawspelers uit Oosterlandval. ,,We zitten elk jaar, vol.. het spits afbeet met het stuk Zijn er meer aanmeldingen Vals Alarm van Lieke de dan we in het programma- Pp Groot. Verder namen van kunnen nemen, dan pikken we Schouwen-Duivelandse bodem eerst de Zeeuwse groepen er deel de Amateur Comedie Zie- uit", zegt ze. Vaste criteria voor rikzee met Tjechov's De Beer, deelname kent het ZCA eigen de toneelvereniging Ouwer- lijk niet. Hanse: „Het stuk kerk met het stuk .De familie mag alleen niet langer zijn dan Groengazon van George Cour- 45 minuten, verder zijn er geen teline, de toneelgroep Inter- eisen. Het gaat er tenslotte ook mezzo Zierikzee/Goes bracht om de groepen te laten leren." Tussen de rails van Peter Ro mer en toneelgroep Maniek uit Over het aantal bezoekers had Zierikzee het stuk Gevorderd het festival niet te klagen. Net naar Tenessee Williams. als vorig jaar was de zaal op Verder waren twee groepen van vrijdagavond en zondagmid- de Bevelanden present, twee dag goed gevuld, terwijl op uit Zeeuwsch-Vlaanderen en zaterdagavond ook het balkon als trouwe gast, toneelvereni- open kon. ging Helvetia uit Hellevoet- Het Eenakterfestival vormt sluis. het hoogtepunt in het jaarpro- Even heeft de organisatie nog gramma van het ZCA en dient gedacht een thema vast te stel- vooral om de kwaliteit van de NEELTJE JANS - Delta Expo heeft er sinds vrijdag een extra attractie bij: Frank en Tjitske, twee bruinvissen. De dieren, behorende tot een kleine dolfij nensoort, zijn afkomstig van het Dolfinarium Harderwijk. De bruinvissen zijn daar lange tijd opgevangen en verzorgd, ofwel om medische redenen of omdat ze kunstmelk nodig hadden. Na zo'n periode heb ben de dieren tijd nodig om weer aan de omstandigheden in zee te wennen en moeten ze opnieuw voor zichzelf leren zorgen. Sinds kort heeft Har derwijk in de binnenhaven bij Delta Expo, Delta Maris, een veldstation dat geschikt is om de dieren door dit proces te hel pen. Het Dolfinarium was al enige amateurgezelschappen te ver beteren. Vier juryleden te we ten Katinka van den Dool en Jos van Amsterdam, dramado centen uit Middelburg, pro grammeur bij Podium 't Beest in Goes Chris T&ngelder en audio-visueel vormgever An- dries Meijsen uit Zonnemaire, woonden alle voorstellingen bij en zullen een rapport ma ken over de verrichtingen van de verschillende groepen. Over ongeveer een maand krijgt elk gezelschap eendergelijk rap- port toegestu.urd om er vervol gens lering uit te trekken. In afwachting van de nog te maken beoordelingen willen de juryleden nog niet veel kwijt over wat ze er precies van vonden. Van Amsterdam zegt echter wel zich niet verveeld te hebben. Na jarenlang een vaste jury te hebben gehad, was dit keer een nieuw beoordelings panel samengesteld door het ZCA. „Nadeel is dat we de groepen niet allemaal kennen, we geen vergelijkingsmate riaal hebben omdat we voor het eerst jureren, het begelei dingsaspect zit er dus niet in", meent Van Amsterdam. Volgens Meijsen moet een goed neergezette voorstelling iets tijd op zoek naar een goede lo catie en vond in Delta Expo een partner omdat het tussenstati on voor dolfijnen en bruinvis sen volgens Delta Expo perfect in haar toekomstplannen past. In de toekomst hopen beide partijen in Delta Maris ook bij hem teweeg brengen. „Er moet regelmatig iets met mij gebeuren, bij iedere toeschou wer. Als je gedachten afdwalen is er iets mis", zegt hij. Bij wel ke stukken er al dan niet iets 'mis' was, wil Meijsen overi gens niet kwijt. Jurylid T&ngelder meldde ver der dat hij best een of twee van de festivalstukken professio-, neel zou willen laten opvoeren. „Maar een algemene beoorde linggeven vind ik erg moeilijk. Je hebt namelijk met zoveel verschillende produkties en achtergronden van de groepen te maken", aldus T&ngelder. Net als Ihngelder noemde Van den Dool de inzet van de spe lers erg groot: „En ook het pu bliek was fantastisch. Ze maakten echt moeiteloos alle wisselingen van de verschillen de stukken mee." De meeste Eenakters stonden onder leiding van afgestudeer de middenkader-regisseurs of cursisten van de drie-jarige regie-opleiding. De technische mensen achter de schermen waren Giel Gabriëlse, John Meuldijk en stage-manager Jos de Jonge. Aan de organisatie van dit tiende Eenakterfesti val werkte verder onder ande re mee Ali Pankow. witsnuitdolfijnen en andere dolfijnachtigen aan het 'echte zeeleven' te laten wennen. Volgens het Dolfinarium zal het publiek volop van de die ren kunnen genieten. Ze wor den acht keer per dag vis ge voerd, terwijl ze ook de hele dag door hun snuit laten zien. Gemiddeld komen de dieren namelijk twee keer per minuut boven water om adem te halen. Verder kunnen de bezoekers van Delta Expo ter plaatse al lerlei informatie over dolfijnen en bruinvissen krijgen. Jaarlijk stranden er gemiddeld dertig dolfijnen op de Neder landse kust. Daarvan zijn er doorgaans nog drie in leven. De dieren zijn er meestal slecht aan toe en worden dan zo snel mogelijk naar Harderwijk ge bracht. Het Dolfinarium heeft in die plaats sinds 1991 een spe ciaal opvang- en onderzoeks centrum voor dolfijnen. ZIERIKZEE - Tijdens de Oran jemarkt die vrijdagavond 29 april wordt gehouden op het Havenplein in Zierikzee is on der andere een vuurspuwer te zien. Het gaat om een initiatief van de groep Schouwen-Duiveland van Amnesty International, die op de Oranjemarkt staat met een kraam. Amnesty Inter national komt op voor de rech ten van de mens. In veel landen is Amnesty actief om het lot te verbeteren van mensen die ge vangen zitten vanwege h'-.n ge loofsovertuiging. ZIERIKZEE - Bijna 70 procent van de consumenten bezoekt voor zijn niet-dagelijkse aan kopen de centra van de grote, en middelgrote steden. Ze zijn bereid daarvoor maximaal 14 kilometer af te leggen. Bijna 70 procent van de consumenten pakt de auto om te gaan win kelen, circa 10 procent het openbaar vervoer en de rest gaat lopend of met de fiets. Bij het doen van de dagelijkse boodschappen blijven de men sen dichter bij huis. Ruim een kwart van de dage lijkse 'kooptrips' vindt in de buurt of de wijk plaats, terwijl de kernverzorgende centra van kleinere plaatsen (maximaal drie kilometer verderop) circa 50 procent van de kooptrips voor hun rekening nemen. Ook bij het doen van boodschappen wordt de auto vaak gebruikt (52 procent), de rest van de con sumenten gaat lopend of met de fiets. Vanwege de geringe af stand speelt voor het bood schappen doen het openbaar vervoer nauwelijks een rol. Per kooptrip wordt bij het win kelen gemiddeld 290 gulden uitgegeven. Het meeste wordt per kooptrip in de centra van de grote steden uitgegeven na melijk 345 gulden. Dit blijkt uit het rapport "Consument Detailhandel 1995; monitoron- derzoek naar koopstromen rond winkelgebieden" van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del (HBD). Voor zowel bood schappen doen als winkelen vindt de consument gratis par keren belangrijk. Het belang verschilt per type winkelcentrum: gratis parke ren is voor de consument die de wat kleinere centra bezoekt iets belangrijker dan voor de consument die de grote centra bezoekt. Daarnaast zijn af stand (gemak) en keuze belan grijkecriteria voor de keuze van een winkelcentrum. Het eerste is vooral bij het bood schappen doen van belang, ter wijl bij het winkelen vooral een breed en gevarieerd aan bod en de combinatie met ove rige voorzieningen een belang rijke trekker is. Behalve kooptrips naar win kelcentra wordt gemiddeld één keer per week de markt be zocht. De kooptrip naar de markt wordt veelal met de auto (43 procent) of de Sets (34 procent) gedaan. De vloerpro- duktivitiet van winkels va rieert sterk. Bij winkels voor de dagelijkse boodschappen varieert de omzet per vierkan te meter verkoopvloeropper vlakte van circa 8.000 tot 12.000 gulden. In de niet-dagelijkse sfeer is de variëteit groter. In kleinere winkelcentra wordt ongeveer 4.000 gulden per vierkante me ter verkoopvloer omgezet, ter wijl dat in binnenstadscentra het dubbele is. Deze vloerpro- duktiviteit is overigens geme ten bij winkels behorend tot het midden- en kleinbedrijf. Bij filialen van het groot win kelbedrijf worden doorgaans hogere bedragen per vierkante meter verkoopvloer omgezet. Over de perspectieven voor binnenstadscentra bestaat een gematigd optimisme, mede door de altijd blijvende combi natie van een breed en geva rieerd aanbod met overige (ho reca en cultuur) voorzieningen. Vier K's In dit verband wordt er gespro ken over de vier K's (Kerk Kroeg, Kraam, Kantoor). Deze mix van functies is ook voor hoofdwinkelcentra een van de belangrijke (overlevings-)fac- toren. Deskundigen achten de bedreiging van perifere ont wikkelingen voor de reguliere detailhandel reëel. Verder zijn zij somber gestemd over de perspectieven van de wijk- en buurtcentra. J. ten Hoopen, vice-voorzitter van MKB- Nederland, onderstreept het gezegde "No parking - no busi ness", maar ziet dat binnenste den dichtslibben en de bereik baarheid van bedrijven wordt bedreigd. Daarom acht Ten Hoopen het zijn verantwoorde lijkheid ondernemers te stimu leren bij het terugdringen van de groei van de automobiliteit. Maar daar moet de overheid wel iets tegenover stellen: structurele investeringen in de infrastructuur en het openbaar vervoer. Verder ziet MKB-Nederland heil in nachtdistributie, combi natie van bedrijfsvervoer, stadsdistributie en collectieve bestelen bezorgdiensten. De heer Van der Ham, wethouder van verkeer en vervoer van de gemeente Alkmaar, pleit voor een sturend parkeerbeleid van uit gemeenten met een belang rijke regionale functie. Een centrale parkeernormering vanuit de rijksoverheid houdt onvoldoende rekening met lo cale verschillen die er tussen gemeenten kunnen bestaan. In de praktijk ontmoet de ge meente bovendien bij sturend parkeerbeleid stevige weer stand van de burgers (betaald parkeren, autovrije gebieden) en van het bedrijfsleven (cen tra minder autotoegankelijk en minder parkeerplaatsen). Toch moeten partijen er met el kaar uit zien te komen om de steden leefbaar te houden. Ir. J. Barkhof, plaatsvervangend hoofddirecteur van de ANWB, geeft aan dat discussies over autobeperkende maatregelen zeer voorspelbaar verlopen: het MKB is tegen, uit vrees voor verlies van omzet en loka le afdelingen van fiets- en voet gangersverenigingen zijn ook tegen, want de maatregelen gaan niet ver genoeg. De meningen blijken vaak vooroordelen te zijn. Als er goede alternatieven voor han den zijn (de metro voor bewo ners in Spijkenisse die de Rot terdamse binnenstad bezoeken en de fiets voor bewoners van Houten) en de zaken zich uit kristalliseren (de autoluwe Groningse binnenstad) blijken er toch mogelijkheden om au toverkeer te beperken. Bruinvis Tjitske is drie jaar oud en vjerd één jaar verzorgd in Harderwijk. Onder aan de trap staat een eenzame fiets. Met snelle passen loop ik de trap op. Schok schouderend zoeken de delen van de oude ommuring steun tegen elkaar. Het hek van het graf staat half open. Gisteren is hier mijn vader begraven. In geen jaren was ik hier geweest. Vreemd ei genlijk. Als we in het buitenland op vakantie zijn lopen we altijd wel even het graf van het dorpje op. Wie een land wil leren kennen moet maar gaan kijken hoe mensen met de doden omgaan. De pompeuze tempels in Italië waarvan de ene grafsteen de ander in lelijk heid wil overtroeven of de bonte plastic bloe menpracht op een Frans kerkhof bij Allerzie len, elk graf spreekt een eigen taal. Maar in Zierikzee kwam het er nooit van. De snelweg van alledag verdraagt geen stoplichten. Tot datzelfde graf iets van jezelf geworden is. Toen ik vanmorgen richting Bruinisse langs de begraafplaats reed heb ik even mijn hand opgestoken. Even gezwaaid, als een groet. Ik kon het niet laten. Op de begraafplaats is in de verte een vrouw met een emmertje water en een borstel een graf aan het schoonmaken. Het is natuurlijk de vrouw van die fiets. Ik probeer me de weg te herinneren die ik gisteren ook nog gelopen heb. Is dit eigenlijk een mooie begraafplaats Het is geen lommerrijke plek waar je in de stil te de bomen met elkaar kunt horen fluisteren Hun stem wordt verscheurd door auto's die met razende motoren op weg zijn naar ner- genslandHet rode stoplicht bij het kruispunt laat ze slechts node stil staan. In de verte zie ik mezelf meerijden. Hier. is het nooit stil. Lang geleden werden de doden in het hart van het dorp begraven. Men hield de doden tussen de levenden. Later werd de dood wegge duwd naar de rand van het leven. Langs snel wegen worden alleen geluidsschermen ge plaatst voor de levenden, omdat blijkbaar alleen zij rust mogen hebben. Ik loop maar rechtuit. Uitgesleten, donkergrijze zerken uit een ver verleden vertellen dat namen in steen en herinnering worden uitgewist. Daartussen richt zich onverwacht een nieuwe grafsteen op. Waar is mijn vader eigenlijk begraven? Tevergeefs zoek ik naar sporen van spaden, van zand of klei. Ik probeer het pad van giste ren opnieuw te gaan. Zes krachtige kleinzo nen droegen de kist met het lichaam van hun grootvader. Zij gingen voorop. Wij volgden 'Het is nu bijna een jaar geleden' zegt de vrouw, terwijl ze het plantje wat recht zet. 'Ik houd niet van bloemen op een graf. Planten vind ik mooier.' 'Je kunt toch voor 53 gulden per jaar het graf door de gemeente laten ver zorgen?' zeg ik. Het bedrag heb ik nog pre cies in mijn hoofd zitten. Ze haalt de schou ders op. 'Ach, voordat bedrag harken ze het alleen maar een beetje aan' zegt ze. Ze legt de borstel in het kleine emmertje waarvan het water zwart is geworden. 'U komt zeker voor uw vader? Ik weet waar hij ligt, daar, net ach ter m'n man. Samen lopen we naar de plek toe. Heb ik gisteren hier gestaan? Alles lijkt anders geworden. Met elkaar stonden we rond een open graf. Een lichte houten kist zakte in de zwarte aarde. De graflift piepte een beetje. Toen we weggingen keken we nog even omlaag, draaiden ons om en gingen weer het leven in. We dachten dat de begrafenis had plaatsge vonden. Maar het gebeurde achter onze rug. Nu je kijkt naar meterslange smetteloos aan geharkte aarde voel je pas diep dat je vader in de Zeeuwse aarde rust. Dat hij begraven is. Twee kleine palmtakjes lagen gisteren op de kist. Door onbekende handen zijn ze nu op de aarde gelegd. Twee takjes, als stille getuigen van het: 'En toch...' We lopen samen weg. Op een graf passen maar weinig woorden. Want overal om je heen worden in harde steen woordeloze verhalen verteld. Jaartallen die zo angstig dicht bij elkaar liggen vertellen van mateloos leed. Korte zinnen ge tuigen van intense liefde en van diep geloof. 'Kijk daar ligt die' zegt de vrouw, 'en daar die' Ik heb ze allen gekend. Samen verlaten we de begraafplaats, een vergeten en niet te verge ten plek aan de rand van onze stad. Ik ga naar huis waar m'n vrouw wacht om samen bood schappen te gaan doen. 'Daar gaat ie' zegt ze, als we buiten het hek gekomen zijn. Het zwarte water verdwijnt in de bodem. We lopen de trap weer af. 'Ik had er gisteren graag bij willen zijn, maar ik kan het nog steeds niet opbrengen' zegt de vrouw. 'Maar ja, je moet toch verder. Weet u, ik heb hele lieve kinderen, daar krijg ik heel veel steun van.Ze hangt het emmertje over het stuur van haar fiets.Maar in huis wacht nie mand meer op je. Je komt altijd weer alleen thuis.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5