VS-president kondigt nieuwe maatregelen terrorisme aan Onverwachte winst socialist bij presidentsverkiezingen Kabinet ondermaats bij drukken overheidstekort Demonstratie Turken tegen beleid regering Nederland Duitse kunstenaar geeft Nederlanders fiets terug Dodental aanslag Oklahoma stijgt naar 81 Vervuiling van Haven Dode bij auto-ongeluk Autobom in Rotterdam Klappen voor rechts in Frankrijk a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bankpresident Duisetiberg: AMSTERDAM (ANP) - De doelstellingen die het paarse kabinet zich stelt om het financieringstekort en de staatsschuld te drukken, zijn ,,op zijn minst weinig ambitieus". „Ze steken schraal af tegen de prestaties van Duitsland", dat het met de begroting ook nog eens veel moeilijker had. Dat schrijft president Duisenberg van De Nederlandsche Bank in het maandag gepubliceerde jaarverslag. Het is dezelfde boodschap als de voorgaande jaren van de man die zich met enige zelfspot „de nationale leedaanzegger" noemt. Het zit nog lang niet goed met de overheidsfinan ciën. In de periode 1995-1998 wil het kabinet-Kok voor f 18 miljard ombuigen, waarvan circa f 5 miljard voor vermin dering van het financieringste kort. Dat tekort zou in 1998 uitko men op 2,9 procent van het bru to binnenlands produkt (bbp) of 'mogelijk op 2,7 procent. „Onvoldoende", meent Duisen berg. Met die doelstelling slaagt Ne derland er niet in te voldoen aan een belangrijk toelatingsc riterium voor de derde fase van de Economische en Monetaire Unie. Dat schrijft een over heidsschuld voor van niet meer dan 60 procent van het bbp of een daling in die richting in een bevredigend tempo. Momenteel gaat van elke gul den die het Rijk en de lagere overheden uitgeven, veertien cent op aan rentebetalingen. Dat is des te ernstiger als we ons ook nog eens realiseren dat de kosten van de vergrijzing van onze bevolking er aanko men, zo meent de bankpresi dent. PKK is een terreurorganisatie DEN HAAG (ANP) - Turken uit Nederland, Duits land, België en zelfs Frankrijk hebben zondag on verwacht massaal hun ongenoegen geuit over het be leid van de Nederlandse regering. De Turken lieten weten meer dan genoeg te hebben van het optreden van militanten van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Volgens de organisatie was het voor het eerst dat in West-Europa zoveel Turken verzameld waren. Zij schatte hun aantal op 100.000, de poli tie hield het op 25.000. De oprichtingsvergadering vo rige week in Den Haag van het Koerdisch parlement in bal lingschap heeft de emoties hoog doen oplaaien. De Turken vinden het onbegrijpelijk dat Nederland die bijeenkomst heeft toegestaan. Zij zien het parlement als verlengstuk van de terroristische PKK. De mensenzee luisterde mét opgestoken Turkse vlaggen op een braakliggend terrein aan het Burgemeester De Monchy- plein" naar de toespraken, die voornamelijk in het Turks wa ren. Zij luidden samengevat: „Turken en Koerden zijn broe ders, de terroristenorganisatie PKK moet kapot. Nederland wat heb je je op de hals ge haald. Met de vergadering van het Koerdisch parlement open je de deur voor terrorisme". De sprekers waarschuwden dat in Nederland hetzelfde gaat ge beuren als in Duitsland: aan slagen en afpersingen tegen en van Turken. De organisatoren van de de monstratie, zeven Turkse fede raties van centrum-links tot (fundamentalistisch) rechts maakten na afloop van de de monstratie kenbaar dat zij op nieuw met Nederlandse be windslieden om de tafel wil len. Te mager Het resultaat van het gesprek dat zij afgelopen vrijdag met de ministers Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) voerden, vinden zij te mager. „Herha ling van standpunten. We wil len duidelijker toezeggingen om de Turken in Nederland meer een gevoel van veiligheid te geven." De organisatie weet zich gesterkt door de buitenge woon hoge opkomst. De betoging verliep over het al gemeen ordelijk, mede door het kordate optreden van de ei gen ordedienst en door terug houdend optreden van de Haagse politie. 'Ik heb ze niet gejat AMSTERDAM (ANP) - De Duitse kunstenaar Andi Eisner wil op 5 mei in Amsterdam vijftig fietsen „teruggeven" aan Nederland. De afge lopen dagen zette hij daartoe een advertentie in de krant. Hij riep daarin Duitsers die in Nederland leven op om tweewielers aan te leveren. Eisner (28) hoopt met zijn actie onder meer te berei ken dat Nederlanders gaan nadenken over hun vaak anti-Duitse houding, ver oorzaakt door de oorlog. De fietsenactie is ook bedoeld als boetedoening voor wat zijn voorouders in Neder land hebben aangericht. Klein protest Maar het is ook een klein protest tegen wat hij de af gelopen vier jaar van zijn verblijf in Nederland heeft meegemaakt. „Ik ben 28. Ik wil niet altijd met nazi's in verband worden gebracht. Ik heb die fietsen niet gejat. Nederlanders kijken vaak heel eenzijdig naar Duit sers." Foto's Een deel van de fietsen heeft hij inmiddels al opge haald bij het grof vuil en op geknapt. Ze worden op 5 mei bij galerie Voor U op de Bilderdijkkade ten toon ge steld en uitgedeeld. Eisner maakt foto's van de over dacht, die hij daarna expo seert. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 april 00.45 119 07.00 -161 13.30 151 19.45 -132 ROOMPOT BUITEN 25 april 12.05 146 06.00 -152 19.05 -123 BRUINISSE 25 april 00.45 130 07.05 -167 13.30 160 19.50 - 140 WEMELDINGE 25 april 00.45 126 07.05 -165 13.3.0 158 19.45 -137 Springtij 1 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 OKLAHOMA CITY (AFP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president Clinton heeft zondag nieuwe maatrege len ter bestrijding van het binnenlandse terrorisme aangekondigd. Onder die maatregelen valt een vergro ting van de macht van de federale politie FBI en anderefederale instellingen. Hij zei met een wetsvoorstel te zullen komen waarin dat is geregeld. In een interview met de Ameri kaanse CBS-televisie naar aan leiding van de aanslag in Okla homa City zei Clinton dat hij onder meer een nieuwe, specia le FBI-eenheid wil om binnen- en buitenlands terrorisme te bestrijden. Verder zei hij zijn adviseurs ge vraagd te hebben om ook ande re maatregelen uit te werken, zoals een beperking op het het vrije verkeer van materialen die kunnen worden gebruikt om bommen te maken. Clintons adviseur George Step- hanopolous zei dat Clinton be halve meer geld onder meer ook grotere mogelijkheden wil om - behoudens goekeuring door een rechter - elektronisch af te luisteren. Het zou makke lijker moeten worden de her komst van telefoongesprekken op te sporen en zaken als hotel-, motel- en telefoonrekenigen zouden toegankelijker moeten worden. De aandacht bij het onderzoek naar de daders van de aanslag in Oklahoma gaat uit naar rechtse, „patriottische" para militaire groepen. Clinton zei daarover, met een verwijzing naar het in de grondwet vastge legd recht van de Amerikaanse burgers om wapens te dragen, dat hij „niet aan de grondwet telijke rechten van wie dan ook" wil tornen. „Ze hebben het recht om wa pens te dragen. Ze hebben het recht om uniformen aan te trekken en de weekeinden rond te lopen. Ze hebben niet het recht om onschuldige Ame rikanen te doden", zei hij. Clintons tv-interview kwam nadat de president en zijn vrouw eerder zondag met zo'n 10.000 andere Amerikanen in Oklahoma City een herden kingsdienst voor de slachtof fers van de aanslag hadden bij-' gewoond. Duizenden belang stellenden die eveneens deel haden willen nemen, moesten wegens plaatsgebrek buiten blijven. Het zoeken naar verdachten van de aanslag gaat intussen voort. Tot nu toe is slechts één man, de 27-jarige militair en veteraan van de Golfoorlog, Ti mothy McVeigh, formeel in staat van beschuldiging ge steld. Vrachtauto Gezocht wordt naar een tweede hoofdverdachte, een donkerha rige van tatoeages voorziene man die wprdt omschreven als „John Doe II". Hij zou een van de mannen zijn geweest die de vrachtauto huurden waarmee de aanslag werd gepleegd. Zondag werd bij een bestor ming van een huis in Californië een deserteur uit het leger gearresteerd, David Iniguez, die bij dezelfde eenheid had ge diend als McVeigh. Aanvanke lijk leek hij als een van de da ders te worden beschouwd, maar na urenlange ondervra gingen wilde de FBI dat uitein delijk niet bevestigen. Hetzelfde geldt voor de broers Terry en James Nichols, die zich zelf in Kansas en Michigan hadden aangegeven en die als getuigen worden beschouwd. Slachtoffers Op de plaats des onheils in Oklahoma City ging het zoe ken naar slachtoffers zondag voort, zij het dat het ernstig werd gehinderd door instor tingsgevaar van de beschadig de gebouwen. Het dodental staat op nu 81, 150 mensen wor den nog vermist. Een 37-jarige verpleegster die woensdag tij dens het verlenen van hulp werd getroffen door een val lend stuk puin, is zondag over leden. BLOKZIJL (ANP) - Het Zuive ringsschap Noord-West Over ijssel is de hele zondag in de weer geweest om het water in het haventje van Blokzijl te ontdoen van olie. De hele havenkom van het pit toreske stadje was met olie besmeurd. Hoe zwaar het milieu heeft ge leden onder de illegale lozing, kon het zuiveringsschap nog niet vaststellen. De dader van het delect is nog niet achter haald, zo verklaarde een woordvoerder van het schap. LELYSTAD (ANP) - Op de Dronterweg tussen Lelystad en Dronten zijn maandagoch tend bij een frontale botsing tussen twee personenwagens een dode en een zwaar gbwon- de gevallen. De weg is voor onbepaalde tijd afgesloten. De politie stelt een onderzdek in naar de oorzaak van het ongeluk. ROTTERDAM (ANP) - Het Ex plosieven Opruimings Com mando heeft zaterdagmorgen een brandbom gedemonteerd die in een auto was geplaatst. De „autobom" bleek te bestaan uit een jerrycan met vloeistof die door verschillende draden was verbonden met een ont brandingsmechanisme. Door een technische storing is de vloeistof in de jerrycan niet ontbrand. De brandbom werd zaterdag morgen vroeg door de rivierpo litie in Rotterdam in een verla ten auto aangetroffen. PARIJS (ANP) - Geheel onverwacht heeft het grootste aantal van de 40 miljoen Franse kiezers zich zondag in de eerste ronde van de presidents verkiezingen uitgesproken vóór de socialistische kandidaat Lionel Jospin. Hij is met 23,5 procent van de stemmen als eerste uit de bus geko men. Even voor het sluiten van de stembussen twijfelde ieder een, de bureaus voor opinie peilingen incluis, nog of Jospin wel zou meedoen in de tweede ronde op 7 mei. Hij komt uit tegen de neo- gaullist Jacques Chirac die aan een teleurstellende sco re is gekomen van 20,6 pro cent. Een week geleden - vlak voor de verplichte „radiostilte"- gaven de opi niepeilingen hem nog ruim 26 procentvan de uit te bren gen stemmen. Jospin en Chirac hebben nu twee weken om zoveel mo gelijk stemmen van de afge vallen zeven kandidaten op hun naam te krijgen, en eventueel niet-stemmers in de eerste ronde alsnog naar de stembuste krijgen. De opkomst afgelopen zon dag van ongeveer 80 procent van de ingeschreven kie zers, ligt een klein beetje onder het gemiddelde bij presidentsverkiezingen in Frankrijk. Opmerkelijk bij deze ver kiezingen zijn de enorme score van de extreem rechtse Jean-Marie Le Pen - 15,5 procent - en het slechte resultaat van premier Edou- ard Balladur (18,5 procent). Die had de grootste moeite om zijn achterban te houden uit een anti-Chirac-betoging na het bekendworden van de resultaten. Het is de laatste twee we ken heel hard gegaan tussen Balladiir en Chirac, die bei den „uit hetzelfde nest" ko men. „Ik wens nü stilt.e. Laat me praten en zeggen wat ik heb te zeggen," snauwde Balladur zijn aan hang op zijn hoofdkwartier in Parijs toe. Hij riep op over de verdeeldheid heen te kijken en in de tweede ronde toch op Chirac te stemmen. Le Pen heeft dat niet ge daan, en kondigt zijn stand punt aan op 1 mei als zijn Front National de traditio nele bijeenkomst belegt in Parijs rond de herdenking van Jeanne d'Arc. Dat is een tegendemonstratie van de eveneens traditionele, maar linkse 1-meibetogingen. 1 Mei is in Frankrijk een offi ciële, vrije feestdag. In het verleden heeft Chirac duidelijk afstand van Le Pen genomen. Zondagavond hebben zijn „luitenants", kamervoorzitter Séguin en minister Juppé van buiten landse zaken, dat nog eens onderstreept: er is geen sprake van onderhandelin gen met het Front om in een volgende regering te komen met de gaullisten. Juppé zelf maakt goede kans premier te Wó?üenlVan het eerste* kabinet onder president Chirac. Niettemin zijn er al gestes irThun rich ting om Front-stemmen bin nen te halen. Waarden Duidelijker dan Le Pen heeft de tegen hem aanleu nende burggraaf Philippe de Villiers - kandidaat voor de traditionele waarden - zich uitgesproken. Hij raadt zijn achterban aan alles te doen om een derde socialis tische mandaat van zeven jaar tegen te gaan. Lees: „stem op Chirac". De Vil liers was goed voor 4,7 pro cent van de uitgebrachte stemmen. Goodwill Al met al beschikt Chirac zo over veel meer goodwill dan Jospin aan de linkerkant. De inmiddels verguisde opi niepeilingen schatten hem in de tweede ronde in voor 57 procent, tegen 43 voor Jospin. Suske en Wiske 11 de begeerde berg' door Willy Vandersteen Maandag 24 april Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland in Mondragon. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering Postzegelvereniging Schou- wen-Duiveland in het Scou- tinggebouw aan de Van Veen- laan. 20.00 uur. Burgh-Haamstedc Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Verkoping Welfare in woon- zorgcemrum Poortershof. 14.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering gemeenteraad. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Sies (Kon. Ju- lianastraat 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 25 april Zierikzee Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 16.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Wijnmiddag NVvH. De Schut- se. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Borstvoedingsinformatie avond La Leche League. Noord- dijk 16. 20.00 uur. Woensdag 26 april Zierikzee Collectebus Nederlandse Hart stichting. Havenplein. Van 09.30 tot 12.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur De Zuidhoek. 15.30 uur. Ledenvergadering Diabetes Vereniging Nederland. UW- gebouw. 19.30 uur. Kerkwerve Verkoping ten bate van Adul- lam. Zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. Van 19.30 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 27 april Zierikzee ANBO-themamiddag Vrouwen in verzet. Paternosterstraat. 14.00 uur. Feest- en ouderavond christe lijke basisschool J. W. van den Doel. 19.30 uur. Burgh-Haamstedc Ledenvergadering afdeling Westerschouwen CDA. Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Vrijdag 28 april Zierikzee Feest- en ouderavond christe lijke basisschool J. W. van den Doel. 19.30 uur. Lezing De vrouw in het sprook je. MFC (Multifunctioneel Cen trum). 19.30 uur. Bruinisse Prijsklaverj assen. Strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 29 april Zierikzee Bijeenkomst Orgelkring Schouwen-Duiveland. RK- kerk, Molenstraat. 14.00 uur. Orgelbespeling Wim Boer, dia serie Schouwse orgels. RK- kerk. 15.00 uur. Ars Musica-concert in Lutherse kerk door The Dutch Tuba Quartet. 20.00 uur. Zondag 30 april Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Slot Haamstede. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2