Voorrondes van Miss Zeeland 1995 verkiezingen in discotheek Kiekieris Het klikt op de Verklikker rTl trmtWr Make-up voortaan overzichtelijk uitgestald bij drogisterij Kik Voettocht door mul zand wordt natuurbelevenis Eerste bijeenkomst orgelkring Zeeuws vocaal ensemble Els Kloos en Ank Geul brengen educatief concert Zweeds wittebrood na vijftig jaar weer tijdelijk te koop Eetcafé 't Centrum sponsort derde elftal VV Zierikzee flommrlsrtj $irr Mi - X WOENSDAG 19 APRIL 1995 NIEUWSBODE EXTRA De officiële voorrondes van de Miss Zeeland 1995 verkiezingen vinden plaats in discotheek Kiekieris in 's-Heerenhoek. 'S-HEERENHOEK - Via de spotjes op RTL 4 kunnen kandidaten zich aanmelden om mee te doen aan een voorronde van de Miss Nederland 1995 verkiezing-. Miss World Promotie Nederland houdt op 28 april en 26 mei de officiële voorrondes van de Miss Zeeland 1995 verkiezing te 's-Heerenhoek. De kandidaten presenteren zich in vrijetijds-, bad-, avond kleding en een extra presenta tie in zelf gekozen kleding. Tij dens deze extra kledingronde vertelt de deelneemster waar om zij juist voor deze kleding heeft gekozen. Door gesprekjes met de kandidaten te houden, hebbyen zij de kans zich per soonlijk voor te stellen aan de organisatie en het publiek. Met alleen een foto en een gesprek je van hooguit vijf minuten in een grote studio, leer je elkaar nooit goed kennen. 's Middags worden deelneem sters begeleid door een choreo graaf. Deze spoedcursus is heel leerzaam en dé manier om zo veel mogelijk zenuwen en on zekerheid weg te nemen. De or ganisatie krijgt juist door de hele dag samen met de kandi daten door te brengen een goe de indruk van de deelneem- sters. Een Miss moet in de eer ste plaats aardig zijn en daar naast een leuke, spontane uit straling hebben. Het is even eens heel belangrijk om te zien hoe de kandidaten achter de schermen met elkaar omgaan. Rond 23.00 uur volgt de vuur proef; lopen op een echt po dium voor publiek. Kandidaten die zich alsnog willen aanmelden om mee te doen aan een voorronde kun nen contact opnemen met de Miss Nederland organisatie, te lefoon 020-6418001, of een brief je met twee foto's sturen naar Postbus 2000, 1180 EA Amstel- vee. De voorwaarden waar de deelneemsters aan dienen te voldoen zijn; tussen de 16 en 24 jaar, niet getrouwd of ge trouwd geweest, lengte vanaf 1,68 meter, een representatief uiterlijk en een spontane uit straling. Miss World Per voorronde zullen drie kan didates doorgaan naar de Miss Zeeland 1995 finale. Tijdens de ze finale die op 30 juni even eens in Kiekieris plaatsvindt zullen door John de Mol Pro- dukties TV opnamen worden gemaakt. Miss Zeeland 1995 vertegen woordigt haar provincie tij dens de Miss Nederland finale. Deze finale wordt gedurende twee dagen in het najaar live uitgezonden door RTL 4. De BURGH-HAAMSTEDE - Jong en oud op pad helpen door de Schouwse natuur. Dat is in het kort gezegd het doel van een nieuw deeltje uit de reeks Boomwan delingen. Reeds eerder brachten Jan en Ellen Midavaine uit Burgh-Haamstede zogenaamde „beschreven boom wandelingen" uit. Deel één beschrijft een wandel route in het buurtschap Westenschouwen, door de La- geweg en de Wissenwekken. Deel twee gaat over Karolingi sche Burcht van Burgh met een knipoog naar de geschiedenis. Het zojuist verschenen deel drie, voert de lezer naar de Ver klikkerduinen bij Nieuw- Haamstede. Volgens Jan Midavaine, na- tuurgids van het Instituut voor N atuurbeschermings-educatie, IVN, vormen de duinen bij de vuurtoren van Haamstede een uitdaging voor iedereen die iets in de natuur wil ontdek ken. De tekst van het boekje neemt Een wandeling door de Schouwse natuur is altijd een belevenis. (Foto: Marijke Folkertsma). de lezer mee naar een indruk wekkend gebied, waar relatief heel weinig mensen komen, maar dat toch voor iedereen toegankelijk is. Het boekje geeft antwoord op soms ogen schijnlijk zeer eenvoudige vra gen, zoals wat is zand? en, waar komt al dat zand vandaan? of, hoe ontstaan duinen? Mensen die slecht ten been zijn of een hekel aan lopen hebben, kunnen het in het boekje opge nomen spelletje Wie Weet Wat, thuis of in de caravan spelen. Het spelletje bevat eenentwin tig vragen, waarvan de ant woorden in de tekst van het boekje zijn op te zoeken, (in ge val men het antwoord niet weet). Een regenachtige mid dag kan omgetoverd worden in een gezellig en leerzaam tijd verdrijf. Door het tekenwerk van Ellen Midavaine-Jansens, zij is ook illustratief medewerkster voor het Zeeuws Biologisch Mu seum wordt het dankzij de overzichtelijke schelpenzoek platen gemakkelijk om een Amerikaanse boormossel van een kokkel te onderscheiden. Dat een gezaagde zeeëik geen boom is en dat je voor een ei- kapsel van de wulk niet naar de kapper hoeft, dat staat alle maal duidelijk afgebeeld in het natuur-educatieve boekje. Doelgroep De boomwandelingenserie is bestemd voor iedereen. Het Verklikkerboekje is ook opge nomen in de lijst van natuur- educatieve ontdekkingstochten door Stichting Het Zeeuwse Landschap, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumen ten en recreatie-onderneming De Vluchtheuvel in Westen- schouwen en is aan diverse ba sisscholen in het land toege zonden. Dit in het kader van het Direct Nature Mailing Pro ject. Eén en ander betekent dat het boekje zich uitstekend leent als verlengstuk van een biologieles of een natuur-ex- cursie tijdens een kampeer- week in de Schouwse West hoek. Om op één lijn te zitten met het natuuronderwijs dat momen teel op basisscholen wordt ge geven, hebben Jan en Ellen Mi davaine, met toestemming van de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen-Duiveland en de di rectie van openbare basis school De Thndem uit IJs- selstein, hier en daar gebruik gemaakt van up-date opdracht- jes met betrekking tot de biolo gie. Kosten Jan Midavaine is zelf op zijn fiets gestapt en de boer opge gaan om sponsors te vinden die bereid waren in de buidel te tasten om het boekje te laten drukken. Het boekje is verkrijgbaar bij de VVV-kantoren in Haamste de, Renesse en Brouwershaven alsmede bij Port Grève, Den Boer Service, Brouwershaven, Geschenkenhuis Goudzwaard in Haamstede, Rekra- supermarkt De Duinhoeve, re- creatieparkt 't Lapje en recrea tie-onderneming De Vlucht heuvel in Westenschouwen. Voor meer informatie over an dere natuur-educatieve wande lingen en fietsontdekkings- tochten: Jan en Ellen Midavai ne, telefoon 01115-2721. twaalf provincie-winnaressen zullen hier strijden om de titel Miss Nederland. Voorafgaande aan de uitzen dingen worden de deelneem sters in de studio van John de Mol Produkties voorbereid. Lessen in zingen, dansen, pre sentatietechniek en vooral veel praten en lachen met elkaar. De kennismaking met Ron Brandsteder, de presentator van de Miss Nederland finale, is een belangrijk onderdeel van de voorbereidingen. Een onvergetelijke ervaring voor de Missen. Miss Nederland zal deelnemen aan de Miss World finale. De Miss World organisatie is in Londen gevestigd en adopteert naast schoonheid een goed doel. Door middel van 'fund- raising' wordt hier ondersteu ning aan gegeven; Beauty with a purpose. De eerste Miss World verkiezing werd in 1951 georganiseerd en was de eerste internationale Miss verkie zing. Thans strijden deelneem sters uit 85 landen om de titel Miss World. Miss Nederland 1994; Yoshka Bon is bij de éerste vijftien kandidaten geëindigd tijdens de Miss World 1994-finale in Zuid-Afrika. De hoogtepunten van haar verblijf waren haar ontmoetingen met Nelson Mandela en haar bezoek aan het ondersteunde doel; Opera tion Hunger. ZIERIKZEE - Het zag er aan vankelijk niet naar uit maar het komt er toch van: de eerste bijeenkomst van de Orgel kring Schouwen-Duiveland! Na een extra mailing hebben uiteindelijk een voldoende aantal personen zich aange meld als belangstellende voor deze kring. Deze Orgelkring is bestemd voor organisten en orgelbe langstellenden pp Schouwen- Duiveland. Organisten kunnen tijdens een aantal bijeenkom sten per jaar kennis nemen van wetenswaardigheden en vaar digheden aanleren, die van be lang zijn voor hun taak tijdens de kerkdienst of gewoon voor hun spel. Maar ook zij die niet spelen kunnen door bezoeken aan diverse orgels en het be luisteren van orgelspel aan hun trekken komen. Op zaterdag 29 april om 14.00 uur zal de eerste bijeenkomst van de op te richten Orgelkring plaatsvinden. Deze bijeen komst wordt gehouden in de Rooms-Katholieke Kerk aan de Molenstraat te Zierikzee. In de parochiezaal van deze kerk, ingang Mosselstraat, zal eerst een oprichtingsvergadering worden gehouden met bespre king van plannen voor de toe komst. Om 15.00 uur zal Prosper Sevestre, de initiatief nemer van deze Orgelkring, een korte inleiding met wat dia's geven over de gevolgen van de ramp van 1953 voor de orgels van ons eiland en in het bijzonder van de te bezoeken kerk. Daarna volgt een bespe ling door één van beide orga nisten van deze kerk, Wim Boer, van het Marcussen-orgel dat onlangs met de restauratie van de kerk helemaal is opge knapt. Als de tijd het toelaat is er nog gelegenheid om zelf het orgel te bespelen. Iedere belangstellende die or gel speelt of van orgelmuziek houdt, ook leden van bestaan de organistenverenigingen, zijn welkom. Sevestre: „Hope lijk is dit de start van een bloeiende orgelkring met veel activiteiten". BURGH-HAAMSTEDE - Bij drogisterij parfumerie Kik in Burgh-Haamstede is voortaan een overzichtelijke en kleurrijke uitstalling van make-up artikelen te vinden. De diverse merken staan in een nieuw, ruim display dat tevens de moge lijkheid schiep om make-upartikelen van het merk Max Factor in het assorti ment op te nemen. Met de plaatsing van het dis play kan de klant zelf op het gemakje neuzen in een schijn baar eindeloze rij kleuren lipsticks, nagellak, oogscha duw en alles wat verder nodig Bij drogisterij-parfumerie Kik in Burgh-Haamstede staan sinds kort alle make-up artikelen over zichtelijk uitgestald in een nieuw display. (Foto: Marijke Folkertsma). is om een perfecte, moderne make-up aan te brengen en zo aan de steeds grotere, kritische vraag van de consument te vol doen. Van de merken Revlon, Max Factor, Gemey, Ellen Be- trix, Invite, Miss Sporty en Margaret Astor zijn de nieuw ste modekleuren uitgestald, en uiteraard de artikelen van het DA-merk. Er zit echter ook een keerzijde aan een aantrekkelijke uitstal ling vindt eigenaar J.Kik. „He laas hebben we moeten consta teren dat ook op Schouwen Duiveland diefstal steeds re gelmatiger voorkomt. Er is zelfs een tendens waar te ne men van dieven die speciaal vanuit de randstad hier naar toe komen om te stelen omdat daar de winkels steeds beter beveiligd zijn. Omdat de win keliers hier nog niet over der gelijke systemen beschikken, verleggen ze hun terrein. Binnenkort zullen alle artike len hier, en ook in ons filiaal in Zierikzee, dan ook beveiligd worden, zodat niemand meer iets de winkel uit kan krijgen zonder te bètalen. Ik vind het een vervelende ontwikkeling maar je hebt eigenlijk geen keus meer. Naast het feit dat je minder verlies lijdt door dief stal, geeft het ook meer rust voor het personeel omdat je minder op hoeft te letten bij verdachte personen." VEERE - In het kader van de Stedenband Goes - Pa- nevezys (Litouwen) heeft het Zeeuws Vocaal Ensem ble het ensemble Muzika uitgenodigd om mee te werken aan een aantal concerten in Nederland. Het ensemble Muzika bestaat uit tien leden, die allen af gestudeerd zijn aan de Muziek Academie. Zij treden op in origineel folkloristisch kostuum. Het ZVE geeft drie concerten op zaterdag 22 april in de Geer- gezamenlijk met dit Litouwse ensemble. Beide ensembles tre den afzonderlijk op en elk con cert wordt afgesloten met een viertal dubbelkorige werken van H. L. Hassler, H. Schütz en J. M. Bach, die door beide en sembles gezamenlijk worden uitgevoerd. Het ZVE voert werken uit van onder meer di Lasso, Swee- linck en Mendelssohn. Het en semble Muzika zingt werken van onder meer da Palestrina, J. S. Bach, W. A. Mozart en G. F. Handel (het Hallelujah uit Messiah). Naast deze werken voert het Litouwse koor mu ziek uit van Litouwse compo nisten. Van C. Sasnauskas wordt het in Litouwen zeer be kende en geliefde lied Maria ten gehore gebracht. Dit lied is een reactie op de jarenlange Russische overheersing. Een aantal Litouwse instrumenta listen spelen als intermezzi het adagio uit het klarinetconcert (KV 622) van W. A. Mozart en een nocturne van G. Rossini. Het eerste concert vindt plaats teskerk te Kloetinge; aanvang 20.00 uur. Op zondag 23 april is er een middagconcert door de Stichting Delta-Cultureel en vangt aan om 12.00 uur. Op woensdag 26 april vindt het derde gezamenlijke concert plaats in de raadzaal van de ge meente Etten-Leur in het kader van de Stedenband Etten-Leur - Siauliai (een andere stad in Litouwen) in samenwerking met de Orgelkring Jacobus Zeemans. De aanvangstijd is 20.00 uur. Naast de gezamenlij ke concerten treedt het Li touwse ensemble zelfstandig op tijdens een door het bestuur van het Buys Ballot-College te organiseren concert op dinsdag 25 april in het Buys Ballot- College te Goes. De aanvangs tijd is 20.00 uur. Het program ma voor deze avond is nog niet bekend, maar zal door een Li touwse tolk worden toegelicht. Op zondag 23 april verleent het Litouwse koor medewerking aan een kerkdienst in het Psy chiatrisch ziekenhuis te Kloe tinge, aanvang 19.00 uur. Zangeres Els Kloos geeft op vrijdag 21 april een concert met de pianiste Ank Geul. ZIERIKZEE - De Stichting Schouws.Spel brengt op vrijdag 21 april een educatief concert in de foyer van restaurant Mondragon in Zierikzee. Alt-mezzo Els Kloos en pianiste Ank Geul brengen een kleurrijk scala van composities ten gehore en laten de bezoe ker daarbij een 'kijkje in de keuken' nemen. Het concert begint om 20.00 uur. Er zullen onder meer liederen ten gehore worden gebracht van oude Italiaanse compo nisten, Schubert, Brahms en Vongluck. Els: „Er staat nog het één en ander op het pro gramma, maar dat houden we nog even geheim. Tussen de op tredens door vertellen we het publiek iets over de achter gronden van de muziek en over onszelf. Daarbij laten we ban den horen van andere zangers." Els Kloos werd geboren in Vlaardingen en studeerde aan het Rotterdams conservato rium bij David Hollestelle en Hans Schouwman. Tevens volgde zij een opera-opleiding bij Johannes den Hertog. Zij sloot haar studie af met een on derscheiding en een toelating voor de Prix d'Exellence. Hoogtepunt uit haar carrière is ongetwijfeld haar medewer king aan een uitvoering van een Schubert-opera in Wenen in 1983. Verder werkte zij on der andere met de dirigenten Franz Paul Decker, Jean Marti- non, Hans Graf en Leopold Ha- ger. De samenwerking met pia niste Ank Geul stamt al uit de conservatoriumtij d. ZIERIKZEE - De oudere generatie, die de honger winter 1944/1945 meemaakte, zal zich ongetwijfeld het Zweedse wittebrood nog herinneren. Ter herden king van het feit dat precies vijftig jaar geleden Ne derland bevrijd werd kan men tot 5 mei weer proe ven van dit bijzondere brood. Het zuiden van Nederland werd, eerder bevrijd dan het westen. Doordat transportmid delen uitvielen, bleven vooral de steden in het westen steeds meer verstoken van voedsel, brandstoffen en grondstoffen. En toen kwam daar bovenop nog de strenge winter van 1944/1945. De bevolking in het westen leed steeds meer hon ger. Koningin Wilhelmina en de Nederlandse regering in ballingschap drongen er bij de geallieerde bevelhebbers op aan actie te ondernemen omdat anders het Nederlandse volk een ramp zou overkomen. Het neutrale Zweden stelde vervol- gens via het Zweedse Rode Kruis bloem ter beschikking, dat met goedvinden van de Duitse bezetter per schip naar Delfzijl werd vervoerd. Daarna werd het Zweedse meel ver spreid onder de warme bak kers in Nederland en kregen de inwoners van bezet Nederland via hun voedselbonnen einde lijk weer eens vers brood te eten. Heerlijk Zweeds witte brood. In tegenstelling tot wat veel mensen geloven is het Zweedse wittebrood nooit in 1945 uit vliegtuigen gegooid. Dit wordt verward met de voedseldrop- pings van april/mei 1945. Het brood is verkrijgbaar op Schouwen-Duiveland bij de volgende bakkers: in Nieuwer- kerk bakkerij Tfen Hove, in Zie rikzee de BB-bakker en Ver wijs, in Renesse en Burgh- Haamstede bakkerij Everaers, in Brouwershaven bakkerij Kik, in Scharendijke de super markt van Everaers en in Oos- terland bakkerij Bouwman. niitifln Het derde elftal van VV Zierikzee is door Eetcafé 't Centrum in een nieuw tenue gestoken. Op de foto staand van links naar rechts: Karei de Keijzer, Kees Rossen, Jaap van Dienst. Colin Struijk, sponsors John en Mireilla. Marcel van Grunsven, Adrie Stoutjesdijk, Kees Verkaart, Johan Overweel, Kees Struijk en René Kerkhove. Zittend van links naar rechts: Wim van de Boek, Jacco Koster, Jubo Sladic, Hans Verkaart, Han van de Sande. Jan Zijta, Rinie Ravia en Jillis Appeldoorn. De wedstrijdbal werd geschonken door Tradeway Sportartikelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3