Westerschouwen wil 6,4 miljoen investeren in mobiliteitsplan KIES* Zeelandbrug kost provincie volgend jaar bijna 1,7 miljoen 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I Uitzending* televisie levert acht tips op ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE» i voor 32fcq Belastingen omhoog in West er schouwen Subsidie voor hoogteborden aangevraagd 3 5 7 9 Politie zoekt eigenaar van hond dé krantvan schouwen-duiveland! j ^..'W/flnc i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 OKTOBER 1995 152e JAARGANG NR 25859 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 kwaliteit en prestatie, dan kies je Bouwen is maatwerk aannemingsbedri jf mol en pleysier bv Deltastraat lü. 4306 BK Nieuwerkerk Noteer ons nieuwe nummer: 0111-643152 fax 0111-643298, of ons hoofdkantoor in Genemuiden tel. 038-3854505, fax: 038-3856354 aSSzaftlsi fcSias&i' .■'7'.v' ïïsvï Wis In maart 1994 werd in het kader van het mohiliteitsscenario de Randweg Renesse in gebruik genomen. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Het jaar 1996 wordt als het aan het college ligt hét jaar van het mobiliteitsplan. Alles bij elkaar wil men 6,4 miljoen in vesteren in herinrichting van wegen, aanleg van het transferium, en her inrichting van de kernen Renesse, Burgh en Haamstede. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1996 van de gemeente. De begro ting wordt maandag 13 november ter goedkeuring voorgelegd aan de ge meenteraad. Het college biedt enerzijds met weemoed, anderzijds met trots de begroting aan. „Met enige weemoed omdat daarmede het laatste jaar van onze zelfstan digheid als (recreatie)gemeen- te wordt ingeleid. Met enige trots omdat na jaren van voor bereiding het komend jaar in grote mate uitvoering kan worden gegeven aan het mobi liteitsplan. Alles is erop ge richt om aan het eind van 1996 aan de nieuwe gemeente op verantwoorde wijze een ver zorgd en op de 21ste eeuw ge richt grondgebied over te dra gen", aldus het college in de aanbiedingsbrief bij de begro ting. Kansen verzilverd Schrijvende over het transferi um wordt het college bijkans lyrisch. ,,U hebt door het hand haven van de landinrichtings- aanvraag en het handhaven van het principe-standpunt van het pilot transferium een onomkeerbaar besluit geno men. Een besluit dat voor Wes terschouwen in de geschiede nis wel eens het belangrijkste van de twintigste eeuw zal blij ken te zijn geweest. U hebt de door ons zelf gecreëerde kan sen verzilverd", aldus de aan biedingsbrief. Het college is optimistisch over de kansen dat het transfe rium in 1996 gerealiseerd kan worden, en wel in de eerste helft van dat jaar. Aanleg van het transferium kost in totaal 6.1 miljoen. De provincie zou 1.2 miljoen moeten betalen ter wijl het rijk 3,2 miljoen voor haar rekening zou moeten ne men. Dan blijft voor de ge meente Westerschouwen een investering van 1,6 miljoen over. Daarnaast staan - binnen het kader van het mobiliteitsplan - voor twee miljoen investerin gen aan wegen en straten op het programma. Het college wil de volgende wegen en stra ten onderhanden nemen: Hoge- weg/Ring/Kerkstraat, Burgh- seweg/Weststraat, fietspad KloosterWeg en Leliëndale- weg. Verder moet ook werk ge maakt worden van de herin richting van de kern Renesse. Dat kost all^s bij elkaar 2,3 miljoen. Met herinrichting van de Kerkstraat en het gebied rond het parkeerterrein aan de Leliëndaleweg in Burgh is 175.000 gulden gemoeid terwijl herinrichting van het noord oostelijk deel van de Ring en de langs de Noordstraat gele gen voormalige trambaan in Haamstede 350.000 gulden kost. Belastingen Bij de financiering van deze en andere projecten is het college uitgegaan van een verhoging van de Onroerende Zaakbelas ting (OZB) met vijf procent, een verhoging van de Woonfo- rensenbelasting met vijf pro cent -en een verhoging van de toeristenbelasting met een dubbeltje naar 1,05 per per soon per nacht. De havengel den worden met drie procent verhoogd. Veel aandacht wordt in de aan biedingsbrief bij de begroting besteed aan een aloud pro bleem: de openbare orde en veiligheid gezien in het licht van een structureel gebrek aan politiemensen. En dat laatste blijft het college zorgen baren. Zij vindt het onverantwoord dat het politiebureau in Renes se dit jaar twee weken later ge opend is dan in andere jaren het geval was. Al met al heeft volgens het college de burger nog slechts weinig vertrouwen in de politie. De politie moet zorgen voor handhaving van openbare orde en veiligheid, maar is daar vol gens het college niet in ge slaagd in de gemeente Wester schouwen. Volgens het college is er eerdere sprake van een af nemende zorg. Men wil echter niet bij de pakken neer gaan zitten en door blijven gaan met - bijvoorbeeld - het inzetten van 'eigen mensen' als par keerwachters. Bijzonder ontevreden is het college over het ambulancever voer en de manier waarop de hogere overheden met dat pro bleem omngaan. Het rijk heeft zich volgens het college veel te weinig aangetrokken van de kritiek uit Westerschouwen. „Zelfs de door onze gemeente geboden mogelijkheid van (gratis) stationering van de ambulance in Haamstede werd eenvoudigweg genegeerd". De belofte van de verantwoor delijk minister dat er op korte termijn verbeteringen aange bracht zouden worden is vol gens het college mosterd na de maaltijd. Op het moment dat die toezegging kwam 'was he laas het zomerseizoen reeds ver voortgeschreden'. Reden genoeg voor het college om de vinger aan de pols te houden. „Alle inspanningen zullen er op gericht zijn om in 1996 te kunnen beschikken over beter ambulancevervoer in onze re gio". MIDDELBURG - Er moet volgend jaar voor bijna 1,7 miljoen aan groot onderhoud aan de Zee- landbrug worden gepleegd. Dat staat in het Investeringsplan van gedeputeerde staten van Zee land. De grootste kostenposten vormen het herplaatsen van de middenleuning en het conserveren van de liggers. Gs hebjjen tevens subsidie aangevraagd voor het plaatsen van hoogteborden. Om de doorvaaart van schepen te vergemakkelijken willen gs dat er volgend jaar hoogteborden worden aangebracht op de Zeelandbrug (Foto Joop van Houdt) Voor het herplaatsen van de middenleuning van de Zee landbrug is een bedrag van zes ton nodig. Dat is minder dan aanvankelijk werd voorzien. Het herplaatsen dient één keer per dertig jaar te gebeuren in een periode van negen jaar. Gedeputeerde staten willen dat het karwei klaar is voor het wegdek wordt gereconstru eerd in 1998. Deze renovatie van het weg dek stond aanvankelijk voor 1994 geprogrammeerd. Vanwe ge bezuinigingen werd deze echter vier jaar uitgesteld. In 1998 wordt het wegdek ge freesd om de stroefheid te ga randeren. Daarop vooruitlo pend kreeg het asfalt op een aantal plaatsen vorig jaar wel een oppervlaktebehandeling. Dat zal ook volgend jaar het geval zijn. Voor plaatselijke reparaties is een bedrag van 50.000 gulden gereserveerd op het Investeringsplan. Een andere grote kostenpost, een half miljoen, volgend jaar is de renovatie van de liggers aan de westzijde van de brug. Hiermee is een aantal jaren ge leden begonnen. Volgend jaar worden de werkzaamheden af gerond. Voor het regelmatig onderhoud aan de pijlers is een bedrag van 20.000 gulden no dig. De renovatie van de zogenaam de dwarskrachtdeuvels en schokdempers kost de provin cie volgend jaar 325.000 gul den. Na dertig, jaar zijn deze toe aan renovatie. Met de reno vatie is in 1994 begonnen. Er worden vier voegen per jaar aangepakt. Tussen 1996 en 1998 moeten elf voegen worden ge renoveerd. In eerste instantie werden de kosten per voeg ge raamd op 60.000 gulden. Gs verwachten dat dit duurder uit zal vallen. De reparaties van betonranden aan de buitenkant van de brug en van de spankassen van de liggers worden volgend jaar voortgezet. Hiermee werd dit jaar begonnen. Voor volgend jaar rekenen gs op een investe ring van twee ton. Hoogteborden Er bestaat een kans dat er vol gend jaar ook hoogteborden worden aangebracht aan de Zeelandbrug. De provincie heeft hiervoor subsidie aange vraagd in het kader van het convenant Beleidsvisie Recre- atietoervaart in Nederland (BRTN) tussen het rijk en het Interprovinciaal Overleg (IPO). Hierin wordt afgespro ken het basistoervaarnet te verbeteren. Projecten die hiertoe bijdra gen komen in aanmerking voor een bijdrage tot de helft van de kosten. Dc investering wordt door gs geraamd op 54.000 gulden. Of het project daadwerkelijk wordt uitge voerd volgend jaar hangt af van de mate waarin subsidie wordt verleend. Als het geld vooropgaat, liggen alle wegen open. Shakespeare Minder zacht HET WEER Vannacht bewolkt en eerst nog wat regen. Overdag af en toe zon en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Wind draaiend naar west tot noord west, zwak tot matig, rond kracht 4. VAKANTIE Herfstvakantie zorgt voor behoorlijke drukte op Schouwen-Duiveland. O BIETEN Hoge kilo-opbrengst bieten, maar tegenvallend suikergehalte. WELVAART Jongeren en ouderen delen niet in de stijging van de welvaart in Nederland. BASKETBAL Basketballers MEVO nemen pas in tweede helft afstand van tegenstander. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. KRUININGEN - De politie heeft maandag avond acht tips ontvangen na een opsporingsbe richt op de televisie over het lijk dat zaterdag bij Rilland-Bath aangetroffen werd in een dro ge sloot. De waarde van de verkregen informa tie was maandagavond nog moeilijk in te schat ten, zo liet T i politie weten. Wandelaars troffen zaterdag het stoffelijk overschot aan van een vrouw in een droge sloot tussen het Schelde-Rijn-' kanaal en het Spuikanaal in de nabijheid van de Belgische grens. Zij was slechts gekleed in een zwart T-shirt met een rits aan de achterzijde. De poli tie vermoedt dat de vrouw on geveer een maand geleden om het leven is gebracht. Onder zoek door het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk wees uit dat het om een blanke, blonde vrouw gaat, met een lengte van 1,75 meter en een normaal postuur. De leeftijd van de vrouw was vermoede lijk tussen de 25 en 50 jaar. De vrouw heeft een opvallend naar voren staande snijtand in haar ondergebit. Identificatie werd bemoeilijkt omdat het lijk in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Het on derzoek naar de doodsoorzaak van de vrouw duurt in ieder ge val nog enkele weken. Omdat de vindplaats slechts een kilo meter van de Belgische grens ligt, heeft de officier van justi tie in Middelburg inmiddels ook zijn collega in België bena derd om inzicht te krijgen in een lijst met daar vermiste per sonen. Ook het Oosterschelde Recherche Team (ORT) heeft contact gelegd met de Belgi sche Rijkswacht. BRUINISSE - de politie is op zoek naar de eigenaar van een hond die gisteren aangereden werd op de N59 tussen Bruinis- se en Oosterland. De aanrijding werd telefonisch gemeld door een inwoner van Middelburg. Deze had om streeks 19.00 uur maandag avond een hond aangereden, die daardoor vermoedelijk was overleden. ~i Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een i I kwartaalabonnement a 51.00 I I kwartaalabonnement met autom. afschr. af 48.50 jaarabonnement a 192,50 I jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 I en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres I postcode:plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar j Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee "4 ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1