Het ambachtelijk kleinbedrijf: een bron van werkgelegenheid 'Bang dat kleine partijtjes niets in te brengen hebben' Bouwverordening kan in veel gemeenten stuk afvalbewuster' Jongen Goes vermist Eigen steiger voor De Veerman Broedplaatsvoor vakbekwaam personeel Kerkdiensten voor Goede Vrijdag Veerboot moet aangepast worden Aanrijding 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE -.Praat me er niet meer van. Ik ben het er gewoon niet mee eens". CDA'er J. S. Wiebrens uit Bruinisse heeft het moeilijk met de onstuitbaar nade rende gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland en vooral de wijze waarop die samenvoeging voorbereid moet worden. Een en ander was onder werp van discussie tijdens de vergadering dinsdag van de commissie algemeen bestuurlijke zaken van de gemeente Bruinisse. voorgesteld de burgemeesters, wethouders en gemeentesecre tarissen zitting te laten nemen in die stuurgroep. ,,Ik zou lie ver zien dat de fractievoorzit ters of leden van de raad in die stuurgroep zitten. Nu wordt het naar mijn idee een beetje politiek eenrichtingsverkeer", aldus Wiebrens. Hij bleek echter alleen te staan in zijn kritiek op de samenstel ling van de stuurgroep. ,,Wij hebben daar minder proble men mee", aldus Lijst van de Velde-woordvoerder C. van den Berge. ,,Wij zien in die stuur groep toch liever beroeps bestuurders in plaats van raadsleden die toch lang niet altijd gelegenheid hebben om overdag te vergaderen". Commissievoorzitter burge meester A. Vogelaar reageerde op de kritische geluiden vanuit de commissie met de opmer king dat het zaak is om de ko mende samenvoeging zo ver antwoord en efficiënt mogelijk voor te bereiden. ,,Als je dan een stuurgroep zou hebben met raadsleden loop je tegen een aantal praktische problemen op omdat het voor hen niet zo makkelijk is om overdag te vergaderen". Immens karwei Voor wat betreft.de samenstel ling en functie van de klank bordgroep is het ook voor wat betreft Vogelaar, zo bleek tij dens de vergadering, niet dui delijk welke kant men daar precies mee op moet. „Daar zijn we nog niet uit, maar ik ben ervan overtuigd dat er een oplossing voor te vinden is. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat de klankbordgroep de stuurgroep voor de voeten loopt", aldus Vogelaar. Instel ling van dorpsraden kan vol gens Vogelaar zeker zinvol zijn. „Maar wat we moeten vinden is een gemeenschappelijke noe mer voor heel Schouwen- Duiveland", aldus Vogelaar. Hij omschreef de komende her indeling als 'een immens kar wei'. CDA'er Wiebrens bleek niet ge rustgesteld. Hij zei te vrezen dat de stuurgroep overheerst gaat worden door PvdA en VVD die, zo rekende hij de commissie voor, in veel colle ges op Schouwen-Duiveland vertegenwoordigd zijn. „Ik ben bang dat de kleine partijen straks niets meer in te brengen hebben", aldus Wiebrens. Bur gemeester Vogelaar bracht daar tegenin dat binnen de stuurgroep elke gemeente één stem heeft en dat daarbij de ene stem niet zwaarder weegt dan de andere. „U moet het niet al te zeer politiseren", al dus Vogelaar. Mevrouw Maaskant voegde daar aan toe dat men nu geen tijd meer moet verliezen met onderling gekissebis. „Nu zit iedereen nog voor z'n eigen raadje en als het even kan voor z'n eigen fractie. Maar vte moe ten hard gaan werken aan het wij-gevoel want dat is er hele maal nog niet. Tbrwijl we straks wel allemaal voor het zelfde doel aan het werk gaan". Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Amstelveen-Bui- tenveldert (bw. Eben Haëzer): H. Westerhout te Zeist; te Nij- kerkerveen: J. van Dijk te Tho- len; door de PKV té Utrecht tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (provinciaal jeugdwerkadviseur): J. W. Drost, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Driebergen het beroep tot predikant met bepaalde opdracht (geestelijk verzorger van verpleeginrich ting Nassau Odijckhof en be jaardenhuis Sparrenheide): G. J. Martens, eervol ontheven predikant, wonende te Drie bergen. Tbegelaten tot de evangeliebe diening: J. W. Drost, kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Seroosker- ke (W) (part-time): A. Bruin, vi caris te Dordrecht. Bedankt voor Ederveen: H. Westerhout te Zeist. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Krimpen aan den IJssel: C. A. van Dieren te Stol wijk, die bedankte voor Hil versum. Evangelisch Lutherse Kerk Tweetal te Monnickendam: mevr. drs. G. Wendt-Höpfner te Edam; en M. L. de Klerk te Rotterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Ureterp en voor Zuidhorn: A. de Snoo te Mid delburg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Nieuwerkerk (Zld.): P. Melis te Nieuw-Beij- erland; te Westkapelle: J. M. Kleppe te Rijssen. Bedankt voor Aalst: E. Venema te Elspeet; voor Uddel: A. Moerkerken te Gouda; voor Middelburg-Zuid: B. van der Heiden te Hardinxveld-Gies- sendam. Ds. F. Mall an 70 jaar BRUINISSE - Ds. F. Mallan, predikant van de Gereformeer de Gemeente in Nederland te Alblasserdam, wordt dinsdag 18 april aanstaande zeventig jaar. Ds. Mallan werd 18 april 1925 te Rotterdam geboren. Hij stu deerde aan de Theologische School van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland te Rotterdam. Ds. Mallan deed 29 september 1948 intrede te Brui nisse. Vandaar vertrok hij in 1960 naar Veenendaal. In 1968 werd hij predikant te Gouda vanwaar hij in 1972 naar Vlaar- dingen ging. Vervolgens diende hij de gemeente van Rhenen (1976). Sinds 26 september 1984 is ds. Mallan predikant in Al blasserdam. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Gasthuiskerk: 18.45 uur kand. H. Schipper. Vrijzin nige Gemeente: Gasthuiskerk, 19.45 uur 'Dood en Opstanding' o.l.v. Mar v. d. Veer. Kerkwer- ve: 19.30 uur ds. H. J. Buijs, Brouwershaven, viering H.A. Serooskerke: 19.00 uur ds. C. den Otter, Ridderkerk. Bedie ning H.A. Burgh: 19.30 uur Ge- dachtenisdienst. Haamstede: 19.00 uur ds. B. Baks, Haamste de. Viering H.A. Renesse: 19.30 uur Passielezing, gez. dienst. Noordwelle: Zie Renesse. Brouwershaven: 19.30 uur ds. P. J. Eekhout Goede Vrijdag- viering in Ichtuskerk Brou wershaven. Zonnemaire: Zie Brouwershaven. Noordgouwe: Zie Brouwershaven. Dreischor: Zie Brouwershaven. Ouwer- kerk: 19.30 uur ds. A. Otten. Kruispasen. Oosterland: 19.00 uur ds. G. J. v. d. Bogerd, Rhoon. Sirjansland: 19.00 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 16.00 uur ds. J. Smit (H.A. In 't Op per). 19.00 uur ds. J. Smit, H.A. Samen op Weg-gemeente Scharendijke: De Hoeksteen: 19.00 uur da. H. B. Graafland, viering H.A. Duiveland (Nieu werkerk): Johanneskerk (Kerkring). 19.00 uur ds. J. Knoop. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur dr. A. Job- sen. Haamstede: 19.30 uur ds. L. J. Lingen. Brouwersha- ven/Zonnemaire: 19.30 uur ds. P. Eekhout, in Geref. kerk Brouwershaven. Bruinisse: 19.00 uur dhr. R. Hartkamp, Brielle. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 19.00 uur lees- dienst. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. J. Oosterbroek. Kerkwerve: 19.00 uur ds. H. Korving. Haamste de: 18.00 uur ds. J. Ooster broek, Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 19.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 16.30 uur ds. N. W. Schreuder, Goes. Oos terland: 19.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 19.30 uur lees dienst. Bruinisse: 19.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.30 uur leesdienst. Oosterland: 19.30 uur lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 15.00 uur Kruisweg. Enige tijd geleden produceer den de gemeentesecretarissen van Schouwen-Duiveland een plan van aanpak voor de sa menvoeging van de huidige zes gemeenten op Schouwen-Dui veland tot één gemeente. In dat plan van aanpak worden aan bevelingen gedaan over hoe men een dergelijk omvangrijk karwei het beste aan kan pak ken. Eén van die aanbevelin gen is om een speciale stuur groep in het leven te roepen die zich alleen met de herindeling en de problemen die daarmee gepaard gaan bezig gaat hou den. Klankbord een derde van de zelfstandigen in Nederland, Ierland en het Verenigd Koninkrijk heeft werknemers in dienst. Het me rendeel van de zelfstandigen zijn nog steeds mannen. Gege ven de beperkte opleidingsmo gelijkheden binnen het Euro pese MKB (midden- en klein bedrijf) zelf, is externe trai ning en off-the-job training meer relevant voor deze bedrij ven. Gegevens voor, Nederland on derstrepen deze conclusies. Drieëndertig procent van de Nederlandse bedrijven met minder dan 100 werknemers nam in 1990 deel aan externe opleidingsprogramma's tegen 11 procent aan 'company based training'. Nederlandse bedrij ven doen het goed in EU- technologieprogramma's. De kans op succes van Nederland se bedrijven in EU-technolo- gieprogramma's ligt boven het EU-gemiddelde en de deelna me van het MKB is de laatste jaren toegenomen. GRONINGEN - De produktie van papier kan goedkoper en schoner. Aan de Rijksuniversi teit Groningen is een schoner en goedkoper proces ontwik keld voor de aanmaak van zet meel bij papierproduktie. GOES - De Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid (ZSG) wil dat de provincie de nieuwe veerboot aanpast voor licha melijk gehandicapten. Het college van gedeputeerde staten Zeeland heeft recente lijk de veerdienst PSD op dracht gegeven om een bestek te maken voor een nieuwe veer boot op de Westerschelde. De ZSG heeft een aantal eisen ge steld naar aanleiding van de beleidsnota van 1991. Volgens deze nota worden maatregelen om de boot toegankelijk te ma ken vergemakkelijkt wanneer de provincie als vervoerder op treedt. De ZSG heeft een aan tal suggesties gedaan voor het makkelijker maken van de toe gang en het verblijf op de veer boot. De Stichting denkt onder meer aan een invalidentoilet, ge makkelijke in- en uitstapmo- gelijkheden en duidelijkere zichtmarkeringen voor mensen met een visuele handicap. Zeeuwse Milieu Federatie: ZIERIKZEE - Volgens de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is de bouwverordening in veel Zeeuwse ge meenten voor verbetering vatbaar. Het gaat daarbij met name om de manier waarop bouw- en sloopafval gescheiden wordt. Dat blijkt uit de Nieuwsbrief Bouw- en en milieu in Zeeland van de ZMF. De ZMF heeft onder Zeeuwse gemeenten een telefonische en quête gehouden om inzicht te krijgen in de kennis bij ge meenten op het gebied van pre ventie en hergebruik van bouw- en sloopafval. Uit die enquête is gebleken dat de ge meenten in de regio Walcheren en Noord-Beveland het verst gevorderd zijn met de schei ding van bouw- en sloopafval. Dit afval moet daar vrijwel overal in zes fracties worden gescheiden. Weinig preventie Gemeenten op Zuid-Beveland kennen volgens de ZMF de ge ringste verplichting. Bouw- en sloopafval hoeft daar slechts in twee fracties gescheiden te worden. Het aantal fracties waarin het bouw- en sloopaf val moet worden gescheiden kan volgens de ZMF beter. „Een derde van de Zeeuwse ge meenten kent nog geen ver plichting tot het scheiden van puin. Papier, karton, glas en kunststoffen hoeven vrijwel nergens te worden gescheiden", aldus de ZMF. Als instrument voor verminde ring van de berg bouw- en sloopafval zien de meeste ge meenten volgens de ZMF enkel het verplichten van afvalschei ding. „Voorkomen dat afval ontstaat - preventie - is veel minder in beeld", aldus de ZMF. Uit de enquête komen de regio's Walcheren en Noord- Beveland goed voor de dag. Dit komt volgens de ZMF omdat deze gemeenten aangesloten zijn bij de Centrale Dienst Ge meentewerken (CDG). Ing. O. van den Hoek, chef bouw- en woningtoezicht en bouwkunde bij de CDG, toont zich verrast door de resultaten van de enquête. „Ik dacht dat de gemeenten in Zeeland in het algemeen verder zouden zijn met het verplichten van schei den van bouw- en sloopafval", aldus Van den Hoek. Hij is er echter wel van overtuigd dat het mogelijk moet zijn om te bewerkstelligen dat over een jaar alle Zeeuwse gemeenten een 'afvalbewuste' bouwveror dening hebben. Het ambacht: de broedplaats voor vakbekwaam personeel (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Kenmerkend voor het ambacht is de kleinschaligheid van de produktie, het arbeidsintensieve karakter ervan en de relatief hoge vakbekwaamheid van het personeel. Ambachtsbedrijven zijn heel be langrijk voor de werkgelegenheid in Europa en in veel landen wordt het ambacht gezien als de 'broed plaats' voor vakbekwaam personeel. Een klankbordgroep zou ver volgens moeten controleren of de stuurgroep haar werk naar behoren doet. Over de functie en de samenstelling van die klankbordgroep bestaan in ie der geval in Bruinisse de nodi ge twijfels. „Ik zet er mijn vraagtekens bij", aldus AB- woordvoerder mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse; De in het plan van aanpak gedane sug gestie om te kijken of het raad zaam is om dorpsraden in te stellen stuitte bij mevrouw Maaskant op onbegrip. „Ik ben niet voor of tegen, maar ik vind het een beetje merkwaar dig. De gemeenten opheffen en dan weer met dorpsraden be ginnen". De samenstelling van de stuur groep bleek voor het Bruse CDA het grootste struikelblok. In het plan van aanpak wordt Voor het Europese ambacht is het tekort aan gekwalificeerd personeel een belangrijk pro bleem. Het slechte imago van het ambacht speelt hierbij een rol, met name in Frankrijk. In Nederland blijkt dit niet het geval. Desondanks stromen meer werknemers door van ambachtelijke sectoren naar andere sectoren dan omge keerd. Beeld Dit beeld is in nagenoeg alle landen van de EU-12 te zien. In Europa blijkt jaarlijks 1,5 pro cent van de werknemers uit de ambachtelijk gedomineerde sectoren een bedrijf te starten in andere sectoren, terwijl het omgekeerde in het geheel niet plaatsvindt. De definitie van het ambacht verschilt sterk tussen de EU-landen. Om een vergelijking mogelijk te maken zijn zogenaamde am bachtelijk gedomineerde Secto ren gedefinieerd. Dit betekent dat deze definitie van het am bacht afwijkt van wat wij hier in Nederland onder verstaan. In 1991 was 22 procent van de Nederlandse bedrijven actief in de ambachtelijk gedomi neerde sectoren terwijl het EU- gemiddelde op 28 procent ligt. De gemiddelde bedrijfsgrootte in de sector ligt met 6,8 werkza me personen beneden die van de andere sectoren (10,5). Voor de EU waren deze getallen ge middeld 5,6 en 6,1. Dit blijkt uit het rapport 'The State of Small Business in the Nether lands 1994' van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM), waarin het Nederlandse midden- en klein bedrijf vergeleken wordt met dat van de Europese Unie. De gemeenschappelijke markt heeft de handel binnen de EU sterk doen toenemen. In 1958 vond 37 procent van de export binnen de Europese Unie plaats, in 1992 was dit gestegen tot 61 procent. De Nederlandse export gaat vooral naar de Lid staten en ligt boven het EU- gemiddelde, evenals de import. Behalve een sterke toename van export en import, is ook het aantal fusies en overnames sterk gestegen. Internationale acquisities door Nederlandse bedrijven ver drievoudigden bijna in de pe riode 1989-1991, waarna een sterke daling optrad, evenals in de rest van Europa. In 1994 waren Nederlandse bedrijven ten opzichte van het jaar daar voor weer actiever-in interna tionale acquisities, en zeer ac tief in Oost-Europa. Binnen de EU zijn er verschillen in het aantal van internationale ac quisities; zo waren de Britten en Fransen zeer actief gedurén- de 1986-1993. Het aandeel van zelfstandigen in de werkgelegenheid in de meeste Lid-Staten nam sterk toe. Nederland kent relatief weinig zelfstandigen. Bijna GOES - De 16-jarige Tonny Hottentot uit Goes wordt sinds maandag vermist. De jongen, noemde zich ook wel Tonny de Koen. Hij ging maandag gekleed in een rood winterjack met zwarte kraag, een groene spijker broek en oude Adidas sport schoenen. De bril die hij draagt heeft diverse kleu ren in het montuur. Hij rijdt op een beige fiets van het merk Sparta. De fiets is voorzien van een nieuwe bel, kettingkast en voor vork. De politie verzoekt mensen die de jongen na maandag 18.00 uur hebben gezien con tact op te nemen met het bu reau in Goes, telefoonnum mer: 01100-45000. DREISCHOR - Een 21-jarige motorrijder is gisteren, woens dag, naar het ziekenhuis in Zierikzee overgebracht nadat hij op de Gaanderseweg in Dreischor aangereden was door een auto. De bestuurder van de auto, een 41-jarige man uit Ouwerkerk, gaf de uit de tegenovergestelde richting komende motorrijder geen voorrang toen hij linksaf wilde slaan. Zowel de motor als de auto raakten zwaar be schadigd. Rederij De Veerman heeft een eigen steiger in de voormalige werkhaven van Bruinisse. De rede rij wordt gerund door de echtparen Jaap en Ellie (zie foto) en Maas en Andrea Huiter. Tot nu toe hadden zij toestemming passagiers voor rondvaarten mee te nemen vanaf de loswal in de Vissers haven. De nieuwe aanlegplaats ligt aan de binnenzijde van de Grevelingensluis, tussen de Bruse palingschepen en de Watersportvereniging Bru. Voor een rondvaart op het Grevelingenmeer hoeft dus geen gebruik meer te worden gemaakt van de schutsluis. Dit nam extra tijd in beslag. De Werk haven is inmiddels voorzien van een railing en verlichting, en de passagiers kunnen via een steiger en een loopbrug aan boord van De Veerman komen. Speciaal voor de rondvaartboot is een ruime parkeerplaats aangelegd. Het nieuwe rondvaartseizoen begint aanstaande zaterdag 15 april. In de maanden juli en augustus bestaat ook de mogelijkheid tot natuurexcursies. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6