Vlindertuin is illustratief voor ecologisch groenbeheer Er gebeurde een ramp in de maand van de Ramadan 'Niet alleen gemeenten, maar ook politiek moet op één lijn' Steen des aanstoots verandert in ecologisch wondertje "v Klankbordgroep herindeling ter discussie Paasmarkt Brouwse ijsbaan Liturgie voor Goede Vrijdag Verslagenheid na gewelddadige dood zoon Verhalen uit Afghanistan Film De Leeuwekoning draait in Zierikzee DONDERDAG 13 APRIL 1995 I NR 25756 Z :"Aw-<vr - --r. .5=-. Eric Odinot (midden) beschouwt communicatie met zowel omwonenden als beheerders van essentieel belang bij ecologisch groen be heer. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - De vlinders moeten nog even wachten, maar binnen enkele dagen zijn ze welkom aan de Zeeane- moonweg in Renesse. Momenteel wordt de laatste, hand gelegd aan de aanleg van de Vlindertuin. Wanneer straks ook het zaad in de grond zit en het weer mee wil werken, is de verwachting van ontwerper Eric Odi not uit Zierikzee, dat nog dit jaar de eerste vlinders zich in de tuin laten zien. Binnen drie jaar moet wat nu nog een lege zandbak lijkt, veranderd zijn in een klein ecologisch wondertje. Voor de aanleg van de vlinder tuin in Renesse is de zoge naamde druppel aan het einde van de Zeeannemoonweg afge graven. Waar eerder een bult lag, ligt nu een kuil met een maximale diepte van 75 centi meter. Door deze afgraving zit ten de wortels van de beplan ting dichter bij het grondwater. Dit komt de groei ten goede. Onder de kuil ligt een water dichte laag. Volgens Odinot heeft deze laag verschillende functies. De belangrijkste hier onder is dat het regenwater in de kuil blijft staan. De grond wordt hierdoor natter en schra ler, want waar water zit, zit geen zuurstof. Dit is belang rijk, want schrale grond geeft meer kans op een rijke bloei. ,,In Nederland zijn heel veel gronden veel te rijk aan voe dingsstoffen. Hierdoor krijg je weinig inheemse groei en vari atie. Waar je iets bijzonders wilt creëren moet je ook arme stukken grond hebben. Dat vergroot de reikwijdte van de plantengroei", aldus Odinot. Waar rijke grond toe kan lei den weten de omwonenden van de bult maar al te goed. Op de bult tierde het onkruid welig. Omdat het in dit geval met na me om wortelonkruid ging, bood schoffelen geen oplos sing. Na een aantal weken kwam het onkruid weer terug. Door van de druppel een vlin dertuin te maken is volgens Odinot een win-win situatie ontstaan. ,,Er is van een pro bleem immers een oplossing gemaakt." Net zoals zijn andere projecten gaat Odinot ook in Renesse te werk volgens de zogenaamde ABC-formule. De A staat hier in voor aanleg, de B voor be heer en de C voor communica tie. ,,De aanleg moet voldoen aan bepaalde oogmerken, zoals de eisen van de plek en die van het publiek en aan hetgeen de gemeente kan behappen. Het beheer moet zo rationeel moge lijk gebeuren. Dit kan wanneer de communicatie met de mede werkers van gemeentewerken goed is", aldus Odinot. Wat de communicatie betreft heeft hij goede ervaringen in Renesse. „Wanneer je uitlegt wat de bedoeling is, gaan de mensen het vanzelf leuk vin den en meedenken. Ook dat hoort bij het ecologisch groen- beheer, want het is toch vooral de onbekendheid van de men sen die ze sceptisch maken met dit soort plannen." Kroeg In de vlindertuin worden vrij wel alleen inheemse, vlinder- vriendelijke, soorten planten geplant. Uitzondering hierop vormt een groepje vlin derstruiken. Deze moeten de vlinders naar de tuin lokken. Beheer komt daar niet bij kij ken volgens Odinot. „Hier ko men ze altijd op af. Al zet je ze op het dak van een huis. Ze vor men eigenlijk een soort kroeg voor vlinders." De zoom rond de struiken wordt beplant met nectarplanten. Daaromheen worden grassoorten gezaaid. „En wanneer de tuin dan straks goed beheerd wordt, zo dat de soorten die moeten groeien een kans krijgen, is er over twee tot drie jaar iets heel moois", klinkt het stellig uit de mond van Odinot. De vlindertuin' maakt onder deel uit van de' Nota Groenbe- heer van de gemeente Wester- schouwen. Na diïë jaar experi menteren met ecologisch groenbeheer besloot de ge: meente eerder 'dit jaar- tot- een integraal ecólögi'sch beheer van het openbaar groen. De vlindertuin heeft een voor beeldfunctie hoe ecologisch groenbeheer er in de praktijk uit moet en kan zien. Wat Odinot betreft volgen an dere gemeenten op Schouwen- Duiveland en daarbuiten het voorbeeld van: Westerschou- wen. Want volgens hem man keert er veel aan het openbaar groen in de Nederlandse ste den. Vaak ontbreekt het aan een bepaalde opbouw. „Men zegt dan vaak dat de burgers ecologisch groenbeheer niet ac cepteren. Maar het is veelal uit onwetendheid, dat men er niet aan wil." NIEUWERKERK - Met algemene stemmen schaarde de commissie bestuurszaken van de gemeente Dui- veland zich gisteren, woensdag, achter de Vervolg rapportage plan van aanpak samenvoeging gemeen ten. Wel ontstond tijdens de commissievergadering enige discussie over het idee om een klankbordgroep in te stellen die de verrichtingen van de stuurgroep - die zich louter en alleen bezig moet gaan houden met de herindeling - moet gaan volgen. De meningen over functie, werkwijze en samenstelling van de klankbordgroep zijn verdeeld. „Ik denk dat ook ei- landelijk de meningen hier over verdeeld zijn", aldus ge meentesecretaris F. C. Diele- man gisteren tijdens de verga dering. Voor wat betreft de stuurgroep is er meer duide lijkheid. Die gaat bestaan uit de colleges van b^n w van de huidige zes gemeenten op Schouwen-Dui veland Gelijk Elke gemeente heeft binnen die stuurgroep één stem. „En dan telt de stem van een kleine gemeente net zo zwaar als die van een grotere gemeente", al dus commissievoorzitter bur gemeester G. Hokken van Dui- veland. SGP/RPF/GPV-verte- genwoordiger L. Meerman wil de van Hokken weten hoe ge handeld gaat worden als er on verhoopt binnen de respectievelijke colleges ver deeldheid blijkt over bepaalde zaken. Hokken antwoordde daarop dat mocht dat voorko men - hetgeen hij niet ver wachtte - de meerderheid van stemmen geldt. Dat wil zeggen dat als bijvoor beeld de wethouders een ande re mening hebben dan de bur gemeester het standpunt van de wethouders geldt als het standpunt van de gemeente die zij vertegenwoordigen. PvdA- commissielid A. J. Bom liet weten dat - of er nu wel of niet een klankbordgroep komt - het voor zijn fractie het belang rijkste is dat men goed op de hoogte gehouden wordt van de ontwikkelingen rond de herin deling. Burgemeester Hokken legde daarop uit dat het de bedoeling is dat de politiek op gezette tij den geïnformeerd wordt over de stand van zaken. De voort gang van de herindeling zou bijvoorbeeld een vast agenda punt kunnen zijn van de com missie bestuurlijke zaken en ook tijdens of na de maande lijkse gemeenteraadsvergade ring kan de gemeenteraad geïnformeerd worden. VVD- commissielid J. Kloosterziel stelde dat de herindeling ook moet gaan leven in de politiek en niet alleen bij de full-time bestuurders. „Niet alleen de gemeenten, maar ook de poli tiek moet op één lijn komen", aldus Kloosterziel. Verder kwam tijdens de com missievergadering de zender- uitbreiding van Zekatel aan de orde. De commissie bleek geen problemen te hebben met de geplande uitbreiding met zes zenders. Alleen Meerman liet weten de kwestie eerst nog te rug te willen koppelen naar zijn achterban alvorens een oordeel te vellen. De toevoe ging van de zes nieuwe zenders kan gerealiseerd worden zon der dat er nieuwe kabels de grond in moeten. Wil men nog meer zenders op de kabel, dan is daarvoor wel een nieuwe glasvezelkabel nodig. BROUWERSHAVEN - Op het parkeerterrein waar 's winters de ijsbaan ligt in Brouwersha ven wordt op zaterdag 15 april een paasmarkt gehouden. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Op de markt is voor elk wat wils te vinden, zoals beelden, houtsnijwerk en kleding. Daarnaast zijn ook ruiter sportartikelen verkrijgbaar. Steve the big pipe player zorgt ook dit jaar weer voor een stuk entertainment. Een clown ver maakt de kinderen met grap pen en grollen. ZIERIKZEE - De cantorij van de Vrijzinnige Gemeente Zie rikzee brengt op Goede Vrij dag het stuk Dood en Opstan ding. Zij doet dit in de Gasthuiskerk te Zierikzee. Het stuk is een li turgie voor Goede Vrijdag. De tekst is geschreven door Huub Oosterhuis, en de muzikale lei ding is in handen van Mar van der Veer. De voorstelling be gint om 19.45 uur. KABUL - Het gebeurde in de vastenmaand die Ramadan heet. In de namiddag kwamen alle familieleden samen, alleen Nawrooz ontbrak. Rustig bleven ze wachten op de zonsondergang. Na een lange dag mochten ze dan hun ontbijt ge bruiken. Nawrooz was de middelste zoon van de familie. Hij was net klaar met zijn studie economie. Hij was een goedgebouwde jongeman met een atletisch fi guur. Zijn ouders waren bezig met de voorbereidingen voor zijn verloving. Tferwijl ze bezig was met het vastenmaal maakte de moeder zich ongerust. Ze vroeg: „Weet iemand waar Nawrooz blijft, normaal is hij om deze tijd al tijd thuis." Niemand gaf ant woord op haar vraag. De zons ondergang was nabij en haar bezorgdheid groeide. Anderen hadden hetzelfde gevoel, maar niemand zei iets. Ze zouden juist aan het vasten maal beginnen toen op dat mo ment de TV een ernstig bericht uitzond: „Vandaag werden bij een raketexplosie verscheidene inwoners van Kabul gedood en gewond." Op het scherm ver scheen het mortuarium van ons ziekenhuis en een beeld van de slachtoffers van de laatste ra- ketaanval. Het was moeilijk de lichamen te herkennen omdat ze overdekt waren met bloed en stof, maar plotseling riep de moeder: „Dat is mijn zoon Nawrooz, hij is dood!" Binnen enkele minuten waren ze allen in ons ziekenhuis. Ze kenden mij goed, want we wa ren buren. De oudste broer kwam naar me toe en vroeg: „Is het waar dat Nawrooz in het mortuarium ligt?" Ik durfde niet onmiddellijk de waarheid te zeggen en ik be sloot enige tijd te winnen om hen voor te bereiden op het slechte nieuws. Daarom zei ik dat hij gewond was en we hem zouden behandelen. Met een stem vol verdriet antwoordde hij: „Dokter, u liegt. Onze moe der herkende hem bij de slacht offers op de TV." We gingen samen naar het mor tuarium, ik haalde het laken weg van zijn lichaam. Er zat een grote holte midden in zijn borst en in zijn rug zat een nog grotere opening. Zijn benen waren verbrijzeld. Terwijl ik stond na te denken dat het beter zou zijn hem in een kist te leggen, zei iemand achter me: „Hij heeft helemaal niet geleden, hij moet onmid dellijk dood zijn geweest." ZIERIKZEE - De Zierikzee- sche Nieuwsbode publi ceert deze w.eek een korte serie verhalen, geschreven door de Afghaanse vluchte ling Abdul Zahir Banai. De 38-jarige Zahir Banai verliet Afghanistan vanwe ge de burgeroorlog en woont sinds enkele maan den in het asielzoekerscen trum Burgh-Haamstede. In vier verhalen doet de chi rurg op aangrijpende wijze verslag van de gebeurtenis sen in zijn woonplaats Ka- bul. De serie sluit aan bij de onlangs gehouden open dag van het AZC Burgh-Haam stede en tevens bij het Jaar van de Verdraagzaamheid van de Verenigde Naties. De laatste aflevering ver schijnt morgen, vrijdag. De voorafgaande verhalen wer den maandag en dinsdag ge plaatst. Abdul Zahir Banai ZIERIKZEE Mini-instuif CJV Woensdagmiddag 19 april houdt de CJV Samen Verder weer een mini-instuif voor kin deren van vijf tot en met zeven jaar in het CJV-gebouw de Driehoek in Zierikzee. De kin deren zijn welkom om 14.00 uur. Het programma duurt tot 16.00 uur. Ze worden onder meer bezig gehouden met spel letjes en knutselen. Luncani De onlangs in Zierikzee gehou den oliebollenactie ten bate van het dorpje Luncani in Roe menië heeft 4.672,35 opge bracht. Interkerkelijke dienst De Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee houdt op zondag 23 april een interkerkelijke dienst in de aula van de regio nale scholengemeenschap Pro fessor Zeeman aan het Hat- fieldpark. De dienst wordt ge houden voor en met de inwo ners van Schouwenoord en de deelnemers van Brugzicht. Het thema van de dienst is Ieder doet z'n best. De voorganger is ds. A. Jobsen en de organist is T. Faber. De aanvang is om 17.00 uur. ELLEMEET Collectes De collecte ten bate van de Si- mavi heeft in Ellemeet 192,30 gulden opgebracht. Voor de Kinderhulp werd 182,85 gulden ingezameld. BROUWERSHAVEN NBvP-bijeenkomst De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) houdt woensdag 19 april haar maandelijkse bijeenkomst en wel in het Tbnnenmagazijn in Brouwershaven. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De avond wordt verzorgd door E. M. Deijst van 't Groene Kik kertje in Dreischor. Hij vertelt een en ander over natuurtui- Bingo In woonzorgcentrum Poorters hof wordt woensdag 19 april een bingo gehouden. De bingo is voor iedereen toegankelijk. De aanvang is 14.00 uur. NOORDGOUWE Vergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging houdt op woensdag 19 april een vergade ring in hotel Van der Weijde. Aan de orde komen onder meer de festiviteiten van Koningin nedag. Koninginnedag wordt in de hele gemeente Brouwers haven op Bevrijdingsdag 5 mei gevierd. Ook wordt in de vergadering een nieuw bestuur gekozen. Dit omdat er drie bestuursle den aftreden en niet herkies baar zijn. De vergadering be: gint om 20.00 uur. WORKUM - De Friese Bond voor Beroepsvissers overweegt om samen met de sportvissers een particuliere beveiligings dienst in te huren om stropers op te sporen. De vissers hebben enorm te lijden onder de stro perij, aldus de bond. Walt Disneyfilm in Concertzaal ZIERIKZEE - De paasfilm in de Zierikzeese Con certzaal dit jaar is The Lion King of, voor wie liever de Nederlandse versie ziet, De Leeuwekoning. Aan Disney's 32ste avondvullende tekenfilm werkten ge durende vier jaar 600 mensen, én ér werden meer dan een miljoen tekeningen voor gemaakt. Zowel de Engels- als de Neder landstalige versie van deze film worden dit weekend in de Concertzaal in Zierikzee ver toond. Als een vrolijke welp speelt Simba zorgeloos met zijn vriendin Nala. Zijn vader, koning Mufasa is heerser over het gebied rond de koningsrots en bereidt prins Simba voor op zijn toekomstige taak. Mufa- sa's laaghartige broer Scar hoopt zelf nog eens de troon te bestijgen en smeedt een plan om zich van Mufasa en zijn zoon te ontdoen. Met zijn Hyena-makkers Shemzi, Ban zai en Ed zorgt hij dat Simba het pad van een op hol geslagen kudde beesten kruist. Mufasa redt zijn zoon, maar wordt daarbij gedood. Scar laat Simba geloven dat hij verantwoordelijk is voor de dood van zijn vader, waarop Simba angstig en vol schuldge voel vertrekt uit het rijk. Hij wordt opgevangen door de zor geloze Pumbaa en Timon en neemt al snel hun ontspannen levensstijl over. Op een dag worden Pumbaa en Timon ach ternagezeten door een leeuwin. Simba neemt zijn vriendjes in bescherming en ontdekt dat die prachtige leeuwin zijn vroegere vriendin Nala is. Simba wordt op slag verliefd op haar. Nala vertelt hem over hét vreselijke leven onder te terreur van Scar. Als ze hem smeekt terug te keren en zijn plaats als koning op te eisen, besluit Simba de strijd met Scar en het Hyenaleger aan te gaan. Humor Behalve drama en avontuur is er veel ruimte voor humor. Zo als de geest de komische held was van Aladdin, zo stelen in The Lion King Simba's vrien den, het nerveuze stokstaartje Timon en zijn slimme maatje, het wrattenzwijn Pumbaa, de show. Ook is er veel aandacht besteed aan de muziek, zoals Circle of life en Can you feel the love tonight van Elton John en Tim Rice. De Nederlandstalige versie van De Leeuwekoning is op za terdag 15 en maandag 17 april om 14.00 uur te zien en de En gelse versie op 15, 16 en 17 april om 20.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5