Aalgoot moet paling weer terug brengen in Zeeuws zoet water p sjouwen Leilinden geplaatst rond Nieuwe Kerk Zes ton aan giften voor Goemanszorg Concert Schouws. Spel Nieuw schip voor SBH Loterij Auto's gekraakt en gestript Ministerie geïnteresseerd in project Bevoegd Teamwork DONDERDAG 13 APRIL 1995 NR 25756 Verwachting t/m maandag 17 apr. ZlERtKZEESCHErSRI NIEUWSBODE ia Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Infevertfjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vs% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Middagtemp, 10 graden Windkracht noordwest 5 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 8 graden Windkracht noordwest 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 april Zon op 06.46, onder 20.33 Maan op 19.35, onder 06.04 Volle Maan: 15 apr. (14.09) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer verandert het ko mende etmaal weinig. Nog steeds heeft een hogedrukgebied invloed in onze omgeving. Vannacht pas seert er wel een frontale storing, maar omdat de barometerstand zo hoog blijft, gaat dat alleen gepaard met bewolking. De bewolking is er de oorzaak van dat de temperatuur niet verder daalt dan ongeveer 5 graden. Morgen overdag loopt de temperatuur op tot ongeveer 12 gra den. De wolkenvelden maken later op de dag plaats voor de zon en het blijft droog. De noordelijke wind is matig van kracht, 3 of 4 Beaufort. In het weekeinde verliest het hoge drukgebied zijn greep op het weer. Boven het zuiden van Scandinavië Jigt dan een depressie die ook in on ze omgeving minder stabiel weer brengt. Het gaat harder waaien en vooral zaterdag is er kans op regen. Later, tijdens de paasdagen, krijgt de neerslag een buiig karakter en laat de zon zich ook af en toe zien. Het worden wel frisse paasdagen want het ziet er naar uit dat de maxi mumtemperatuur niet hoger uitkomt .dan 10 graden. ZIERIKZEE - Vrijdag 21 april houdt de Stichting Schouws. Spel een culturele manifestatie met medewer king van alt-mezzo Els Kloos en pianiste Ank Geul. Het con cert vindt plaats in de foyer van restaurant Mondragon in Zierikzee. Els Kloos uit Heenvliet en Ank Geul uit Numansdorp genoten hun opleiding aan het conser vatorium in Rotterdam en Utrecht. Met optredens in zo wel binnen- als buitenland is een lange samenwerking ont staan tussen de twee vakvrou wen. Het tweetal brengt op de avond in Zierikzee composities ten gehore van onder anderen Schubert, Brahms en Vong- luck. De culturele manifestatie begint om 20.00 uur. Eerste op primaire zeewering en om Via de aalgoot kan de aal de dijk passeren. (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - Met het hijsen van de Zeeuwse vlag en de vlag van het Waterschap Schouwen-Duiveland werd gisteren, woensdag, bij het gemaal Prommelsluis bij Kerkwerve de eerste aalgoot in Zeeland in wer king gesteld. Het gaat om een experiment, maar als de aalgoot een succes blijkt is het volgens gedeputeerde ing. A. M. Dek niet uitgesloten dat ook elders in Zeeland aalgoten worden aangelegd. De aalgoot moet de paling terug brengen in het Zeeuwse zoete,water. De palingstand in zoet binnen water is de laatste jaren enorm teruggelopen. Voor die terug gang zijn verschillende oorza ken aan te wijzen. Een van die oorzaken is de intensieve visse rij door onder andere Portuge se vissers op jonge aal ofwel glasaal. Milieuverontreiniging speelt ook mee. Door de ver vanging van suatiesluizen door gemalen werden ook nog eens de intrekmogelijkheden van de aal beperkt. Door de aalgoot moet in die' situatie verbete ring komen want - zo stelt de provincie - de paling is een vis soort die in het Zeeuwse zoete binnenwater thuishoort. Niet alledaags Gedeputeerde ing. A. M. Dek was alvorens af te reizen naar café De Heerekeet in Kerkwer ve in de biologieboeken gedo ken en tot de slotsom gekomen dat de paling geen alledaags dier is. ,,Mij is verteld dat de paling bij nieuwe maan naar het Caraïbisch gebied trekt waar hij zich voortplant en ver volgens met volle maan weer teruggaat naar de plaats van herkomst", aldus Dek. Een deel van de aal trekt naar het zoete binnenwater. Vroeger was die intrek simpél. Via de sluizen kwam de aal binnen om zich vervolgens via sloterr en watergangen in het zoete binnenwater te versprei den. ,,De gemalen vormen een barrière voor de aal", aldus Dek. De aalgoot bij het gemaal Prommelsluis is de eerste in Nederland die aangelegd is op zeedijk en bestaat uit een 50 centimeter brede u-vormige goot die bekleed is met ko kosmatten. Door de goot wordt een lokstroom van zoet water' gevoerd waardoor de glasaal wordt aangetrokken. Binnendijks ligt een dichte pijp waardoor de glasaal naar het binnenwater wordt ge spoeld. Inmiddels is gebleken dat de aalgoot bij het gemaal Prommelsluis ook daadwerke lijk werkt. „Soms snap je niet dat iets niet werkt, maar soms snap je ook niet dat iets wel werkt", aldus Dek. Volgens hem is de Prommelsluis een 'kansrijke' locatie. Hij zei te hopen dat de aalgoot bij mag dragen aan de terug keer van de aal in het zoete bin nenwater. Hij koppelde daar wel meteen de opmerking aan vast dat terugkeer van de aal in het zoete water ook eisen stelt aan de kwaliteit "van dat zoete water. „Wij hebben in Zeeland een bijzondere en ook een his torische band met de paling", aldus de gedeputeerde. De te rugkeer van de aal in het zoete water is volgens hem niet al leen in het belang van de na tuur, maar ook in het belang van sport- en beroepsvisserij. Teruggang Dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan stelde in een, korte toe spraak tot het gezelschap van genodigden dat er nog veel on bekend is over de merkwaardi ge levensloop van de paling. Wat wel als een paal boven wa ter staat is dat de palingstand in het zoete binnenwater dras tisch teruggelopen is en dat de ingebruikname van de aalgoot in ieder geval een bescheiden bijdrage is aan de terugkeer van de paling. '„We werken als waterschap dan ook graag mee aan een experiment als dit", al dus de dijkgraaf. Na dit verbale geweld wandel den de genodigden naar de met vlaggen gemarkeerde locatie van de aalgoot. Na het hijsen van de vlaggen wérd ter plaat se de werking van £e aalgoot bekeken en de naalddunne transparante diertjes lieten geen verstek gaan. De installa tie van de aalgoot is het tweede onderdeel van het project 'Ver betering intrekmogelijkheden voor glasaal'. Dat project werd door de pro vincie in 1994 gestart. De eerste fase - een inventarisatie van de Zeeuwse Kustlijn door de Or ganisatie voor de Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) - werd in de zomer van 1994 afge rond. Het project is een onder deel van het Waterhuishou dingsplan Zeeland waarin de hoofdlijnen voor integraal wa terbeheer in Zeeland aangege ven worden. Overhandigd aan stichtingsvoorzitter DREISCHOR - De Stichting Goemanszorg Beheer heelt inmiddels zes ton bij elkaar weten te sprokke len voor de restauratie van de voormalige boerderij Goemanszorg. Een deel van dat bedrag werd van middag, donderdag, overhandigd aan stichtings voorzitter L. N. Labruyère. De restauratie kost alles bij elkaar ruim één miljoen gulden. Zoals bekend wordt het streek- en landbouwmuseum Schou wen-Duiveland gevestigd in de voormalige boerderij Goe manszorg in Dreischor. Aan de aannemer is opdracht ver strekt om met de restauratie te beginnen. Een niet onbelang rijk deel van de werkzaamhe den wordt uitgevoerd door een groep vrijwilligers en be stuursleden. Alles bij elkaar is ruim één miljoen gulden nodig voor de restauratie. In augus tus 1994 werd begonnen met de fondsenwerving. Giften Tbt nu toe heeft dat bijna drie ton aan giften opgeleverd en nog eens ruim drie ton is toege zegd. De gemeente Brouwers haven draagt met 253.620 gul den een fors steentje bij. De provincie heeft een bijdrage van 75.000,- toegezegd en ook is er 200.000,- Monumenten subsidie in het verschiet. Een aantal subsidie-aanvragen is nog in behandeling. De collectie van het streek- en landbouwmuseum is tijdelijk ondergebracht in het Plaetsen- uus aan de Ring in Dreischor. Daar werd vanmiddag door dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan een expositie van Schouwse klederdrachten ge opend. De inrichting van de tentoonstelling werd verzorgd door dames uit het bestuur van de Stichting Goemanszorg Be heer met medewerking van me vrouw L. Mol-Sipman, lid van de streekdrachtvereniging De Arke. Van deze vereniging waren eni ge leden in klederdracht aan wezig bij de opening. Na de openingshandeling en bezichti ging van de tentoonstelling was er voor de genodigden ge legenheid om boerderij Goe manszorg te bekijken. VEERE - De Stichting Behoud Hoogaars (SBH) heeft er sinds kort een nieuw schip bij. Sinds woensdag 12 april is er nieuw, derde schip bij. De Hal ve Maen is door de in Moer gestel wonende E. van de Dus- sen in bruikleen gegeven aan de stichting. De voorzitter van de SBH heeft samen met een bemanning het schip van Lely stad naar Veere, de tijdelijke ligplaats, gebracht. Het schip wordt, net als de andere twee, ingezet voor enkele evenemen ten. De andere twee zijn uit respectievelijk 1900 en 1907. DEN HAAG - SENS (Staatslo terij) en SNS (Lotto) zullen op een nog nader te bepalen da tum in mei op bestuursniveau een oriënterend gesprek voe ren over mogelijke samenwer king in de toekomst. ZIERIKZEE - Van een auto in. Nieuw-Haamstede werden in de nacht van maandag op dins dag de wielen gehaald. In Zie rikzee werd in dezelfde nacht ingebroken in een auto. Het zelfde gebeurde dinsdagmid dag aan de Brouwersdam in Scharendijke. De auto in Zierikzee stond ge parkeerd aan de De Jon- gestraat. De 27-jarige eigenaar uit Zierikzee, mist een radio- cassettespeler ter waarde van vierhonderd gulden. Aan de Torenweg in Nieuw-Haamste de werden van de auto van een 45-jarige inwoner van Schaer- beek (B.) vier wielen gestolen. Aan de Brouwersdam was een 27-jarige inwoner van Dort mund het slachtoffer van een autokraak. Uit de auto werden een jas en een portemonnee, met daarin een rijbewijs, een paspoort en een onbekend geldbedrag, gestolen. Westerschouwen gaat steekproef houden BURGH-HAAMSTEDE - Het ministerie van bin nenlandse zaken is dusdanig geinteresseerd in de op zet van een integraal veiligheidsbeleid door de ge meente Westerschouwen, dat het ondersteuning aan geboden heeft in begeleiding en uitwerking van het in de gemeente lopende project Bevoegd Teamwork. Aan de hand van een schrifte lijke enquête verstrekt aan le den van belangengroepen als de ondernemersvereniging, de VVV en de Stichting Welzijn Ouderen, heeft de projectgroep inmiddels de eerste fase van de inventarisatie van gevoelens van onveiligheid afgerond. Voorzitter van de projectgroep, gemeentesecretaris W. H. Bit ter noemt de respons van ruim 33 procent op deze schriftelijke enquête hoog. Om de verzamel de informatie op een goede ma nier te kunnen interpreteren en bewerken adviseert Binnen landse Zaken een steekproef te houden onder 10 procent van de inwoners van de gemeente, uit gesplitst naar onder meer woonkern en leeftijd. Het gaat hierbij om een zoge naamde 'nulmeting', een uit gangspunt om na verloop van bijvoorbeeld twee jaar het ef fect van de nu nog te nemen maatregelen te toesten. „We hebben nu geen gegevens om op terug te vallen. Om later een vergelijking te kunnen maken, willen we de steekproef doen, die zal waarschijnlijk nog voor de zomer worden gehouden", aldus Bitter. Het ministerie zal onder meer helpen bij het samenstellen van de vragen en het verwer ken van de gegevens. De infor matie die de projectgroep bij elkaar verzamelt wordt ge bruikt om een plan van aanpak te maken ter bestrijding van de criminaliteit in de gemeente. Ook gegevens uit al bestaande onderzoeken zal de project groep gebruiken bij het opstel len van aanbevelingen. Bevoegd Tfeamwork bestaat uit enkele burgers en ondernemers en vertegenwoordigers van ge meente en politie. Westerschou wen zette eind vorig jaar het integrale veiligheidsbeleid in gang, een beleid waarbij zowel vertegenwoordigers van maat schappelijke als politieke groe peringen de handen ineen slaan om via maatregelen de criminaliteit en het gevoel van onveiligheid dat bij veel inwo ners van de gemeente leeft, te bestrijden. Advertentie Rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee worden vandaag door de Nationale Bomenbank 32 leilinden geplant. De linden zijn op de eigen kwekerij van de gemeente gekweekt Twaalf jaar geleden kwamen zij daar aan als zesjarige bomen en in de afgelopen jaren zijn ze uitgegroeid tot volwassen bomen. De takken staan al mooi uit en hoeven niet meer met draadverbindingen geleid te worden. ,,Dat is het voordeel van een eigen kwekerij. Het zijn nu prachtexemplaren. We hadden ze al verschillende keren kunnen verkopenaldus C. Koenraadt, opzichter van de plantsoenendienst. Voor de nieuwe bomen hebben een aantal oudere bomen en struiken het veld moe ten ruimen. De grote paardekastanje is ongemoeid gelaten. Die is te kostbaar om iets aan te doen. De wens om langs de Nieuwe Kerk leilinden te plaatsen leeft al een aantal jaren bij de gemeente Zierikzee. Zoals de nieuwe linden geplaatst worden, vormen ze een aaneengesloten geheel met dezelfde soort bomen in de Poststraaf.cn op de Balie. Met het plaatsen van de bomen is steeds gewacht in verband met de plannen tot het blootleggen van de funderingen van de oude, veel grotere kerk, en de Sint Lievensmonstertoren. Realisering hiervan op korte termijn is echter niet te verwachten. De nieuwe linden dwarsbomen deze plannen niet. We hebben reke ning gehouden met wat er in de grond zit. We konden gewoon niet langer wachten met planten. Dan zouden de bomen te groot wor den", aldus Koenraadt. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3