1 Ruimte voor nog vier 'zachte' horecazaken Westerschouwen 9 'Je moet als team kunnen werken en weten wat je aan elkaar hebt' GROENLEER GOES UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f 550,- f 2495,- dé krant van schouwen - duiveland! 3 AALGOOT Q 5 VLINDERTUIN 0 9 VOLLEYBAL Van ''snackvormingen Mongool die grijze muis wordt Inbraak woning Aanrijding door keren op de weg Koekoek gehoord ME'ers oefenen in krekengebied Ouwerkerk DONDERDAG 13 APRIL 1995 151e JAARGANG NR 25756 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Motormaaiers Zitmaaiers •I vanaf vanaf Albert Plesmanweg 5 - 4462 GC Goes Ind.lerrein De Poel I - 3e bedrljl rechts Tel. 01100-12820 Zaterdag open tot 15.00 uur Blijf op de hoopte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnementmetautom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. EQ Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee Aalgoot bij gemaal Prommelsluis moet paling terug in Zeeuws water brengen. Vlindertuin in Westerschouwen illustratief voor ecolo gisch groenbeheer. 6 WERK Ambachtelijk kleinbedrijf is volgens onderzoek een bron van werkgelegenheid. Heren van volleybal Kwiek houden uitzicht op promo tiewedstrijd in district. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HET WEER Vannacht wolkenvelden, droog en minimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Overdag geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Wind uit noord tot noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. Vermaak is het geluk van hen die niet kunnen denken. Pope hun beurt hielden voortdurend contact met de commandopost.- Improvisatie Van der Werf legt uit dat ook het onderhouden van de ver bindingen bij de oefening hoort. ,,De mensen die de com mandopost bemannen wisten vanmorgen ook nog van niets. Dat is meestal het geval wan neer de inzet van ons gevraagd wordt. De ME vereist nu een maal veel improvisatie". De oefening in Ouwerkerk is een van de acht oefeningen die de Zeeuwse ME jaarlijks heeft. Drie van deze oefeningen vin den plaats op locatie. De drie secties van de ME die Zeeland rijk is verzorgen ieder op hun beurt een van deze oefeningen. Zo was de oefening in Ouwer kerk uitgezet door vier functio narissen van het Oosterschel- debekken. De overige oefenin gen worden gehouden op de Vliegbasis Woensdrecht in Hoogerheide en het Politie In stituut voor Opleiding en Vor ming (PIOV). De meeste oefeningen op loca tie vinden plaats op of in de na bijheid van water. „We hebben nu eenmaal een waterrijke pro vincie", aldus Van der Werf. In verband met het vele water wordt ook regelmatig een meerdaagse oefening gehou den in samenwerking met de ME Zuid-Holland Zuid. Voor de ME'ers geeft dit water ook een extra dimensie aan de oefe ning. Er wordt tenminste naar hartelust met water naar el kaar gespat, wanneer twee groepen in heftig schommelen de bootjes de kreek over moe ten steken. OOSTERHOUT - Vier jongens in Oosterhout (Noord-Brabant) hebben woensdagavond het lijkje van een pasgeboren baby- gevonden. Het lag ingepakt in de buurt van de Slotbosscheto- ren aan de rand van Ooster hout. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een woning aan de Oude Ha ven in Zierikzee dinsdagmor gen vroeg, werd een onbekend geldbedrag meegenomen. De inbraak werd gepleegd tus sen 5.10 en 5.15 uur. De dader(s) werd(en) door de bewoners gestoord. Daarop gingen zij er in een personenauto vandoor. Behalve een onbekend geldbe drag uit een portemonnee werd er niets uit de woning ont vreemd. ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding op de Lange Blokweg in Zierikzee werden dinsdagmor gen twee auto's beschadigd. Er vielen geen gewonden. Een 63-jarige man uit Zierik zee verleende geen doorgang aan een tegemoetkomende 28- jarige man uit Nieuwerkerk, toen hij op de Lange Blokweg wilde keren. Bij de aanrijding die volgde viel alleen materië le schade. BURGH-HAAMSTEDE - In de buurt van de Kloosterweg in Haam stede is gistermiddag, woensdag, een koekoek gehoord. Volgens mevrouw J. C. Stoel en de heer L. Tiele- man, die gisteren deze krant belden met de mel ding, is het waarschijn lijkheid de eerste keer dat dit voorjaar het beestje wordt waargeno men. Vorig jaar rond deze tijd kwam vanuit Westen- schouwen eveneens een melding van de eerste koekoek. Het raadsel is nog niet geheel opgelost, maar met aan zekerheid grenzende waarschijn lijk mag worden aange nomen dat het hier een imitator betrof. Van de heer G. Lysen, toenmalig bewoner van het vakantiehuisje Kee, is namelijk bekend dat hij er plezier in schepte bewoners en toeristen voor het lapje te houden met zijn koekoek-imita tie. Stoel en Tielema zijn er echter van overtuigd dat zij met een echte koe koek van doen hadden. En Lysen is, zoals deze krant eerder meldde, vo rige maand verhuisd. De gemeente Westerschouwen gaat een ontmoedigingsbeleid voeren voor de vestiging van patat- en ijsverkoop. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - In Westerschouwen is nog ruimte voor vier 'zachte' horecazaken: twee in Renesse en twee in Haamstede. Nieuwe cafés (harde horeca) of patatzaken mogen er niet meer bij. Dat bleek dins dagavond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Verschillende commissieleden hadden moeite met de begrips omschrijving 'zachte' horeca. In dergelijke zaken worden volgens de omschrijving 'in hoofdzaak' maaltijden geser veerd'. Toch blijft daarin een 'schemergebied' bestaan, zoals een ambtenaar het toelichtte. Een restaurant met bar of ter ras is daarvan een voorbeeld. Nieuwe vestigingen die onder de zachte horeca vallen krijgen in Westerschouwen de verplich ting 's avonds om 24.00 te slui ten. Onduidelijk is nog of die verplichting permanent moet zijn of slechts voor een proefpe riode geldt. CDA-fractieleider A. J. Padmos zei benieuwd te zijn of het pro vinciebestuur akkoord gaat met de drie categoriën die Wes terschouwen in de horeca wil aanbrengen. Zacht en hard zijn volgens hem geaccepteerde ter men, maar of de categorie 'ho- recasnack' door de provincie wordt erkend, is voor hem twijfelachtig. Detailhandelaren moeten zich volgens PvdA-voorman J. C. Hendrikse niet op het horeca- pad begeven. De slager die een traiterie wil beginnen of de bakker met zijn tearoom, krij gen van hem geen goedkeu ring. „De snackbars van nu wa ren vroeger veelal detailhan del. Straks wordt de gemeente weer voor het blok gezet." WD en CDA daarentegen hebben geen moeite met een dergelijke ondergeschikte horeca-functie. Het concept-bestemmingsplan waar de commissie zich dins dag over boog, is een vertaling van het inmiddels veelbespro ken Ruimtelijk Economisch Ontwikkelingsplan (REO). In dat plan waren voor Burgh ook nog twee vestigingsmogelijk heden in de zachte sector aan gegeven. De commissie vond echter dat het gebied, waar het plan voor geldt, moet worden uitgebreid. Als dat gebeurt, vallen twee horecazaken bin nen het gebied en is er verder geen ruimte meer. Patatzaak WD-er A. M. Verseput merkte op dat er nog geen snackzaak is in Burgh. Volgens hem kan een patatzaak ondersteunend zijn voor de detailhandel. Hij kreeg hierin steun van de voorzitter en van G. F. van Hogendorp van het adviesbureau dat het plan heeft opgesteld. Verseput kon zich in grote lijnen vinden in de horeca-indeling. Al vond hij wel dat aan de sector zacht duidelijke grenzen moeten worden gesteld. „De snackvor ming van de laatste jaren in Renesse moet worden tegenge gaan," zei Verseput en introdu ceerde daarmee een nieuw woord. Nieuwe vestigingen in de zach te horeca zouden origineel en vernieuwend moeten zijn, meende RPF-raadslid J. R. Roukema en niet nog eens meer van hetzelfde. Hij dacht hierbij bijvoorbeeld aan een Japans restaurant. Ook achter de bestuurstafel werd hierover positief gedacht. Een Japans of Portugees res taurant kan uitstekend werken op het horeca-klimaat, meende de beleidsambtenaar. Verseput zag hier - door erva ring wijs geworden - geen brood in. Grijze muis „Ik heb het al zo vaak gezien. Een Mongools restaurant is binnen een jaar toch weer een grijze muis geworden," aldus de liberaal. In totaal, dus inclusief be staande zaken, mag Renesse in de nieuwe plannen vijftien zachte horecazaken tellen. Haamstede mag er vijf hebben en Burgh twee. Er bleven,,dinsdag nog veel on duidelijkheden over de REO- vertaling bestaan. Op verschil lende planonderdelen zijn ook al-bezwaarschriften ingediend. Ondernemers die gebruik wil len maken van de beperkte, nieuwe mogelijkheden moeten er niet op rekenen dat zij voor de zomer van volgend jaar aan de slag kunnen. Veerhoek De commissievergadering werd dinsdag voorgezeten door burgmeester H. Tfees. Zaken be treffende het REO en de horeca mogen niet langer worden be hartigd door ro-wethouder C. W. Veerhoek. De raad legde hem deze beperking van zijn portefeuille op, nadat Veer hoek met zijn plan voor een eethuis/pub in opspraak was geraakt. Caissons op en af klimmen, in een klein rubberbootje of op een zelf in elkaar gezet vlot de kreek oversteken en vervol gens een opdracht uitvoeren; het krekengebied van Ouwer kerk leent zich uitstekend voor dit soort oefeningen. En dat met het doel het teamwork te testen. „Dat is het belangrijk ste bij de ME. Je moet als team kunnen optreden en weten wat je aan elkaar hebt", aldus Van der Werf. Twee sportinstructeurs Behalve teamwork werden dinsdag ook enkele vaardighe den geoefend. Zoals gebruike lijk bij oefeningen, waren spe ciaal voor dit doel twee sport instructeurs meegereisd. En dan niet alleen voor het geven van aanwijzingen. Ook in ver band met de veiligheid hielden zij een oogje in het zeil. De 65 ME'ers waren in zes groe pen verdeeld die allemaal zes verschillende opdrachten uit moesten voeren. Per opdracht had men drie kwartier de tijd. Contact Daarbij moet ook contact ge houden worden met de com mandopost. Van hieruit wer den de groepen over het gebied uitgespreid. En de groepen op Teamgeest; dat is waar het om draaide bij de oefening van de Mobiele Eenheid. (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK - Zorg voor een lekker lentezonnetje, breng 65 Zeeuwse ME'ers bij elkaar in het krekengebied van Ouwerkerk en laat ze met elkaar aan de gang gaan. Succes verzekerd. Zo zag het er althans naar uit, dinsdag, tijdens de geza menlijke oefening. ,,Maar de oefening op zich wordt serieus genomen hoor. Er wordt daarnaast inderdaad veel gelachen, maar dat is tijdens een inzet ook het geval." Aan het woord is Fred van der Werf. Als sectiecommandant Mobiele Een heid Oosterscheldebekken, is hij verantwoordelijk voor de coördinatië van de oefening. WÊÊ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1