z SFEERVOLLE ACCENTEN IN UW TUIN VRAAGT WEINIG WERK I Y tijk vertalen. Zijn werk/aamheden liggen op het terrein van TUIN 1 lil GROEN ER WAl IS ALTIJD 1 MOOIS TE DOEN EEN SIERAAD IN UW TUIN: DE VIJVER j Vaste planten, onmisbaar in elke tuin. WOENSDAG 12 APRIL 1995 NIEUWSBODE EXTRA Plotseling is het lente. Het voorjaar zit in de lucht èu in de grond. U voelt de kriebels om iets met uw tuin te doen. Wellicht bent u nog eens extra enthousiast gemaakt door adembenemend mooie plaatjes in de tuinbladen of door verleidelijke tips op de tele visie. Kortom, u wilt uw tuin veranderen. Maar hoe pakt u dat aan? Wanneer u zich dat afvraagt, raadpleegt u dan eens een hovenier. Hij heeft verstand van grondsoorten, grondbewer- t 1/ f king; hij heeft plantenkennis en kan uw ideeën naar de prak- J j advies, tuinontwerp, aanleg en onderhoud. In een eerste vrij blijvend gesprek kunt u precies aangeven wat uw tuinwen- sen zijn. U kunt bijvoorbeeld n.a.v. de offerte, waarin alle werkzaamheden staan omschreven, bepalen wat de.hovenier kan uitvoeren en wat u zelf wilt doen. Minder eenvoudig werk zoals de aanleg van een vijver, een terras of bestrating, kunt u aan de vakman overlaten. Steeds meer mensen zien de voor delen en het plezier van het samen met de hovenier de tuin aan pakken. Laat er geen gras overgroeien en maak een afspraak voor een verkeniiend gesprek. Er is altijd een hovenier i «ig bij u in de buurt. Wilt u weten waar? Bel dan het \SLz CaWt», Hoveniers Informatiecentrum in Zeist, telefoon: 03404-62361. Tuinplezier is niet alleen weggelegd voor tuinbezitters. Ook flatbewo ners kunnen hun balkon eenvou dig in een fleurige 'hangende tuin' omtovefen. Er zijn tal van voor- jaars- en zomerbloeiers te koop die in plantenbakken en sierpotten kunnen worden gezet. Met kleine struikjes en boompjes op stam is een balkon in een handomdraai duurzaam aangekleed. Een heel leuk boompje dat het pri ma doet in een sierpot is de bont- bladige esdoorn Acer negundo. Leuke wintergroene struikjes zijn ondermeer de struikkamperfoelie, Sarcococca, platgroeiende Hedera of Leucothoe 'Zeblid' (Scarletta®), die bovendien een aparte winter kleur heeft. Ook zijn er tal van kleinblijvende coniferen. Voor het laten begroeien van de kale muur op het balkon is er verder keuze uit een groot assortiment prachtige klimplanten. Boompjes op stam zijn in trek om dat ze weinig ruimte innemen en zelfs in sierpotten te gebruiken zijn. Sierkers is heel aantrekkelijk door de fraaie bloei, net als de gouden re gen. Eveneens prachtig is de roze bloeier Prunus. Een andere spectaculaire voorjaars- bloeier is de Magnolia. De vroeg- bloeiende Stermagnolia (Magnolia stellata) past door zijn bescheiden afmetingen prima in de kleine tuin of in een sierpot op balkon of ter ras. Vraag ernaar bij uw tuincen trum of hovenier. ■V.' Wie van lekker eten houdt, zal graag verse keukenkruiden in de buurt willen hebben. Dat kan zowel in de tuin als op het balkon. De meeste doen het uitstekend in een pot. De wortels blijven dan ook mooi opgesloten. Houtige soorten zoals salie, rozemarijn en lavendel zijn meerjarig. Vaste planten, zoals dille, venkel en de diverse soorten bieslook lopen in het voorjaar opnieuw uit. Een lelijk gazon, hoe kan dat nou? De reden kan zijn dat het gazon vervilt is. Dat wil zeggen dat het gazon door plantenresten, mos en laaggroeiend onkruid "verstopt" raakt. Om dit te voorkomen wordt aangeraden om twee keer per jaar het gazon te verticuteren: in maart/april en in september. Let er wel op dat de bodemtem- peratuur boven 15° Celsius is en het gazon door en door droog is. Na het verticuteren moet het gazon worden bemest. Ook het kort houden van het gras is belangrijk. Hiervoor zijn vele soorten grasmaaiers beschikbaar. Zo zijn er benzinemaaiers; vooral geschikt als u w gazonoppervlak groter is dan 400 m' of als er geen directe elektriciteitsaan sluiting in de omgeving van het gazon is. Een andere mogelijkheid is de elektromaaier, die tegenwoordig vaak uitgerust is met speciale kabelgelei- dingssysternen. Dit voorkomt dat de machine bij het draaien over de elektriciteitskabel heen gaat. En dan zijn er nog elektro nische accumaaiers. Deze gazonmaaiers worden elektrisch aangedreven, maar hebben geen snoer nodig. De capaciteit is wel beperkt tot maxi maal zo'n 300 m2 per acculading. Maar ach, 300 m' gazonopper vlak moet u dan natuurlijk wel eerst hebben. Ga eens kijken bij uw tuin centrum naar verticuteermachines en gazonmaaiers voor een mooier en gezonder gazon. Wie heeft er na de winter nu weer opnieuw uit. Veel vaste geen behoefte aan fleur en planten kunnen als solitair kleur. Dat kunnen we in onze worden geplant of in groepjes tuin perfect bereiken met vas- bijeen, als fleurige bodembe- te planten. Er zijn zoveel mogelijkhe den met die haast onbeperkte varia tie aan planten die er te koop is. Uit bundige veelkleu- mxmmmxm rige borders of juist prachtig op kleur. Vaste planten laten zich dekking of randbe- planting. Sommige vaste planten blij ven laag. Zo wor den kruipplanten maar enkele centi- meters hoog. Maar er zijn ook planten die als ach tergrond dienen in de borders trouwens prima met andere en soms wel 2 tot 3 meter hoog planten combineren. Ga eens worden. Een tuinplant met kijken op het tuincentrum of veel gezichten is de Geranium. Een vijver geeft een extra dimensie aan de tuin en is vrij snel gereali seerd. Ruimte is daarbij niet het be langrijkste aspect. Een balkon of een zonnig plekje in de tuin is in principe al voldoende voor een mi- nivi jvert je. Verder kan alles voor de waterpartij worden gebruikt, zo lang het maar waterdicht is en mi nimaal 20 cm diep. Dus ook een oud teiltje of die zinken emmers van de rommelmarkt. Wilt u verze kerd zijn van optimaal materiaal, dan heeft het tuincentrum een ver rassend ruim aanbod van voorge vormde vijvers, maar ook vijverfo lie wanneer u zelf de vorm wilt bepalen. Als u eenmaal met veel zorg en aandacht en met behulp van deskundig ad vies uw vijver heeft aangelegd, moet er natuurlijk nog het nodige in. Een pomp, een filter, mis schien een fontein en het belangrijk ste: de waterplanten. Öm water planten bij het poten op hun plaats te houden kunt u ze in speciale mandjes zetten. Sinds kort is er op dit gebied ook iets geheel nieuws: de 'vijvergroeizak'. Een flinke zak, die de waterplanten stevig op hun Vraag de folder 'Wafer in de fuin' aan bij hef Hoveniers Informatiecentrum, Postbus 900, 3700 AX Zeist. plaats houdt. Water-en oeverplan ten zijn verkrijgbaar in allerlei soor ten en maten. En wat is er nou leu ker om zelf bij uw hovenier of tuincentrum op onderzoek uit te gaan om van uw vijver een span nende watertuin te maken. vraag uw hovenier. Vaste plan ten noemt men die planten waarvan het gedeelte boven de grond na de bloei verdwijnt of bij de eerste vorst afsterft. De wortels lopen in het voorjaar De vele soorten zien er heel ver schillend uit en in elk geval heel anders dan de welbekende 'Geranium' (Pelargonium) die als kamerplant en zomerbloei- er bekend is. De vaste planten kwekers hebben de Euphorbia amygdaloides 'Purpurea' (amandel- wolfsmelk) uitgeroepen tot Vaste Plant van het Jaar 199 S. Met zijn mooie roodbruine blad en goed contrasterende, groengele bloemen is deze win tergroene plant goed te combineren met onder meer grijsbladige planten en blauwe bloeiers. De plant bloeit in maart, april en mei en is uitstekend toe te passen als solitair, als borderplant, in een rotstuin of in een sierpot op terras of balkon. Op allerlei manieren kunt u uw tuin nog sfeervoller maken. Door tuinmeubilair op een beschut plek je in uw tuin op te stellen kunt u al in het voorjaar lekker in de tuin zit ten. Al is het maar om even uit te blazen van de net voltooide grote tuinschoonmaak en voldaan te ge nieten van het prille voorjaars groen. Sierpotten kunnen uw tuin verfraaien. Met uitbundig groen of bloeiende bollen en planten geven ze alvast kleur erf sfeer aan de nog prille voorjaarstuinOf wat dacht u van nostalgische tuinobjecten in uw tuin? Als u de ruimte heeft, kunt u ze combineren met een vijver waarin een fontein zijn water vro lijk omhoog spuit. Een authentiek stenen bankje erbij en u waant zich in lang vervlogen tijden. Klassieke ornamenten, zonnewijzers, wind vanen en andere sierelemcnten zijn in vele soorten en uitvoerin gen verkrijgbaar bij tuincentra en hoveniersbedrijven. Een andere manier om meer van uw tuin tema ken is de toepassing van hout. Een houten afscheiding is natuurlijk een bekend voorbeeld. Met een pergola of een tuinhuisje kunt u een eigen stijl creëren. Tuinhuisjes zijn er van eenvoudig tot zeer luxe en zijn zeker een bron van plezier voor uw kinderen. Er zijn zelfs complete prieeltjes waar u thee in kunt drinken en die u met klimop kunt laten overgroeien. De meeste houten bouwsels zijn verkrijgbaar als bouwpakket en eenvoudig te monteren. Maar wie wat handiger is kan ook zelf een ontwerp maken. Er kunnen talloze losse materialen gebruikt worden, van palen tot fraaie rabatdelen. De meest voor de hand liggende manier om meer van uw tuin te maken is natuurlijk door zelf te planten. Zo zijn er al lerlei veelzijdige voorjaarsbloeiers. Voor kleine tuinen en potten of bakken zijn Japanse Azalea's bijvoorbeeld zeer bruikbaar. Ze hebben bescheiden afmetingen (40 tot 80 cm hoog) en een zo rijke rfz/kJonge bloeiende Rhodo dendrons zijn heel geschikt voor een grote pot of kuip. Ze kunnen daarin een paar (aar blijven staan. bloei, dat het blad vaak bijna niet meer te zien is. De struikjes blijven bovendien behoorli jk groen, wat ze extra aantrekkelijk maakt. Er zijn groot- en kleinbloemige soorten. De vroegste bloeien al in april. Prachtige voorjaarsbloeiers zijn ook de Rhododendrons. Er zijn er die eind april al bloeien, zoals de soort 'Furnivall's Daughter'. Deze is prachtig roze met een rode vlek. De Rhododendron 'Anna Rose Whitney' heeft niet alleen prachtig karmijnroze bloemen, maar ook een opvallend, diepgroen blad en een mooie vorm. Heide komt de laatste tijd weer steeds meer in de belangstelling. Een heide- tuintje vraagt dan ook weinig onder houd. Als de heide eenmaal een geslo ten veld vormt, heeft onkruid weinig kans. Tot die tijd is het raadzaam om het grotere onkruid regelmatig te ver wijderen. Een lieidetuin hoeft niet brandschoon te zijn en mag er best wat natuurlijk uitzien. Het tuincentrum en de hovenier heb ben een rijke keuze aan heideplanten. Zo zijn er veel zomerbloeiende Callu- na's (struik- of bezemheide) die in al lerlei kleuren bloeien of opvallen door hun fraaie bladkleur. Ook de Erica (dop- en winterlieide) heeft veel soor ten die in verschillende tijden van het jaar bloeien. Om een leuke lieidetuin te krijgen kan prima worden gecombineerd met an dere planten die van een zure grond houden, zoals de dwergrliododendron, Kalinia ofPieris. Ook een combinatie met siergrassen is goed mogelijk. Ver der geven dwergconiferen of lang- zaamgroeiende juniper us (jeneverbes meer karakter aan uw tuin. De bloei wijze von Dop heide, Struikheide en Winterheide kunt u het best in maart-april afknippen (niet dieper insnoeien).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 22