'Er leeft iets van Anton Pieck verder in ons allemaal' Honderdste geboortedag Anton Pieck centraal in nieuw seizoen van de Efteiing K s WOENSDAG 12 APRIL 1995 NIEUWSBODE EXTRA Het doolhof, dat ook dit seizoen wordt geopend, is voor kinderen die niet langer zijn dan 1,50 meter. Tijdens de tocht door het doolhof worden de bezoekertjes onder meer geconfronteerd met een caleidoscoop, een bijzondere Japanse klok op waterkracht of ze worden aangesproken door een pratend beeld. Ze moeten door een wonderpoort of krijgen bij het oversteken van een brug plotseling een straal water in het gezicht. De attractie Droomvlucht, die in 1992 geopend werd, trok een recordaantal bezoekers in het seizoen van 1993. Ruim 2.5 miljoen bezoekers maakten een tocht door de wereld van elfen, trollen en door het heelal. Anton Pieck, de grondlegger van het sprookjesbos van de Efteiing zou dit jaar precies honderd jaar zijn geworden. Hij overleed echter in 1987 op 92-jarige leeftijd. KAATSHEUVEL - Als de sprookjeswereld van de Efteiing haar poorten weer opent, is de lente pas echt begonnen. Donderdag 13 april is het zover: een nieuw seizoen dat geheel in het teken zal staan van de kunstenaar die aan de wieg van het beroemde park heeft gestaan, Anton Pieck. Ruim 55 miljoen mensen hebben de afgelopen 43 jaar de toegangspoort naar het sprookjespark gepasseerd. Binnenkort zal dit vertrouwde beeld echter plaats moeten maken voor een spectaculaire nieuwe entree, geheel in de bekende Efteling-sfeer. Het was de bedoeling dat het fraaie entreegebouw met de opening gereed zou zijn, maar door de stakingen in de bouw is de oplevering met ongeveer twee maanden vertraagd. Een akkefietje dat de Efteiing een paar honderdduizend gulden heeft gekost. De nieuwe toegangspoort komt aan de Zuidzijde van de parkeerplaats en is een ontwerp van creatief directeur Ton van de Ven. Aan het gebouw hangt een prijskaartje van ruim 16 miljoen gulden, maar dan staat er ook iets heel bijzonders. Het meest markant zijn wel de pieken die zich al van verre aan de horizon aftekenen. De hoogste meet ruim 43 meter. De zadelachtige daken zijn geheel met riet bedekt en beslaan een oppervlakte van 4500 vierkante meter. Hiermee is dit dak het grootste met riet gedekte dak van Europa. De wijze waarop het dak gedragen wordt is zeker spektaculair te noemen. Nu het nog in aanbouw is, zijn duidelijk de honderden boomstammen te zien die het dak dragen: a-symmetrisch van links naar rechts, diagonaal en dwars. In totaal bevinden zich er 331 knooppunten vanwaar de boomstammen vertrekken en samenkomen. Er waren 800 boomstammen nodig voor de constructie waarvan de delen door een computergestuurde apparatuur tot op de millimeter nauwkeurig werden geplaatst. De bomen zijn afkomstig uit speciaal voor dit soort doeleinden ingeplante bossen in Duitsland. Uiteraard bracht een dergelijke constructie de nodige problemen mee voor de bouwers. Zo was het bijvoorbeeld niet simpel om de koperen regengoten zodanig te buigen dat ze het lijnenspel, dat op het ene punt bijna de grond raakt en op een ander punt weer metershoog ligt. Ook voor brandpreventie moest een ingenieuze oplossing worden bedacht. Toegepast werd een zogenaamd pre-wetting systeem. Dit bestaat uit een soort irrigatienetwerk dat geïntegreerd is in de kap. ïJij droog weer houdt het de daken vochtig, waardoor de kans op brand minimaal wordt. Bovendien zijn er glasvezelkabels door het riet gevlochten waardoor een lagere ontvlambaarheid ontstaat en brandvertraging ontstaat. Binnen beslaat de entree 1500 vierkante meter en hier bevinden zich de kassa's die door een twee kilometer lang netwerk van geldtransportbuizen in verbinding staan met de kluizen. Bovendien bevindt zich een dierenkennel in het gebouw, een winkel (de De nieuwe entree moet de spectaculaire voordeur van de wereld van de Efteiing worden. Deze had klaar moeten zijn voor de opening op donderdag 13 april. Door de stakingen in de bouw werd de oplevering echter met enkele maanden vertraagd. Van 1 juli tot en met 3 september zal de illusionist Marco Tbmpest dagelijks in de spotlights van het Efteiing Zomertheater staan. Drie keer per dag brengt hij zijn show Magie voor de volgende Eeuw. Volgens de Efteiing een wereldtopper. Wie gaat kijken loopt in ieder geval de kans om tot kabouterformaat verkleind te wórden om vervolgens via de fax verstuurd te worden. Tbmpest loopt in zijn 35 minuten durende show over laserstralen en doorkruist muren en won met zijn futuristische show Magie voor de Volgende Eeuw, tot twee keer toe het Wereldkampioenschap Magie Wakker worden in de Golfersroom in het Efteiing Hotel moet voor de liefhebbers zo ongeveer het summum zijn. Gelijk bij het opstaan gras onder je blote voeten voelen en een potje putten oefenen in de hoek van de kamer. Jochem van Gelder en luisteren naar dorpsomroepers en balladezangers of zich bekwamen in Oud Hollandse spelen. Rond 15.00 uur zal het hele gezelschap zich vervolgens verzamelen voor een grote Anton Pieck Parade. Ook het Stoomcarrousel beleeft zijn honderdste verjaardag. Het behoorde aan een bekende circusfamilie, Janvier, voordat het in 1956 door de Efteiing aangekocht werd. Het behoeft geen betoog dat Anton Pieck bij de overwegingen tot aankoop een warm pleitbezorger is geweest. Voor de eerste keer zal dit jaar de Efteiing Anton Pieck Prijs worden overhandigd aan de basisschool die het meest originele nieuwe sprookje bedenkt. Deze prijs bestaat uit een bedrag van 50.000 gulden. Daarnaast maken de deelnemende scholen kans op vier andere geldprijzen met een totale waarde van 37.000 gulden. Bovendien zijn er groepsreizen naar de Efteiing te winnen. Voortaan zal de Efteiing Anton Pieck Prijs om de twee jaar worden uitgereikt. Leerlingen van één groep of klas van iedere school in Nederland en Nederlandstalig België kunnen meedingen. Alle onderwerpen zijn denkbaar, zoals met sprookjes gebruikelijk is. De enige beperking is dat het op schrift moet staan en maximaal vier kantjes A-4 en 2000 woorden lang mag zijn. Daarnaast mogen de deelnemers alle middelen zoals illustraties of video's gebruiken. De winnaars worden op 29 mei bekend gemaakt. De geldprijzen mogen voor de helft naar keuze worden besteed en de andere helft moet worden geschonken aan een project op het gebied van natuurbehoud of milieuzorg. Doolhof Aan het Noordareaal van de in Las Vegas en behaalde vele internationale prijzen. Golfbaan Met de opening van een 95 hectare grote golfbaan lijkt de Efteiing alle doelgroepen binnen haar poorten te halen. Deze 18-holes golfbaan is ontworpen door de golfarchitect Donald Steel en voldoet geheel aan de eisen van de Engelse school. Deze schrijft onder meer voor dat het natuurlijke landschap moet overvloeien in de golfbaan en andersom. Om de gebruikelijke accenten aan te leggen werd maar liefst 300.000 kubieke meter grond verplaatst en werden beken en waterpartijen aangelegd. Het park is gesitueerd aan de Zuid-Westgrens van de Efteiing. Dat de opening plaats vindt op 1 oktober is geen toeval. Dit is namelijk de laatste wedstrijddag van het Efteiing Masters, dat op woensdag 27 september begint. Met deze wedstrijd sluiten de in Nederland werkende golfprofs hun serie wedstrijden in de Order of Ment af. Groei De Efteiing krijgt jaarlijks meer dan 2 miljoen bezoekers en geniet bekendheid tot ver over de grenzen. Zelfs de concurrentie met het pas geopende Eurodisney heeft het park glansrijk doorstaan. Misschien ligt het geheim in het bescheiden begin en de langzame uitbreiding van het park. Het begon allemaal in 1933 toen twee kapelaans een sportparkje, bestaande uit wat trapveldjes en een kleine speeltuin opstartten. Na de oorlog begon de uitbreiding. In 1949 had de toenmalige burgemeester van Kaatsheuvel, de heer R. J. Th. van der Heijden blijkbaar een vooruitziende blik. Hij vermoedde toen al dat het fenomeen recreatie wel eens geld zou kunnen opleveren. Het idee begon langzaam vorm te krijgen en in 1950 tenslotte kreeg een en ander vorm met de oprichting van de Stichting Natuurpark Efteiing. De naam was eigenlijk een verbastering van de naam van de boerderijherberg De Eersteling die drie eeuwen geleden in Kaatsheuvel gevestigd was. Op 30 maart 1972 kreeg de Efteiing erkenning op internationaal niveau. Hotel Om een idee te hebben van de huidige omzet in de Efteiing wat cijfers. In 1994 werden bijvoorbeeld twee miljoen porties frites gegeten, 1.250.000 ijsjes gegeten en 900.000 kopjes koffie gedronken. Bij deze kopjes koffie namen 78.000 mensen een appélpunt. In de stoomcarrousel werden in totaal 126.000 rondjes gemaakt door 900.000 kinderen (en waarschijnlijk ook volwassenen). De vraag om papier van Holle Bolle Gijs is een doorslaand succes gebleken. In 1994 'verslond' hij 300.000 kubieke meter papier. De Efteiing is ondertussen zo groot geworden dat het niet meer mogelijk is om alles in één dag te bekijken. Alweer een schot in de roos bleek het Efteiing Hotel te zijn. Het hotel, met het uiterlijk van eèn sprookjeskasteel was na twee jaar draaien al rendabel. Behalve in de gewone kamers kan de gast in de zogenaamde thema-kamers logeren. Onlangs werd de tiende thema-kamer in gebruik genomen: de John Pemberton Room. John Pemberton had ooit een drogisterij annex apotheek en hij was de eerste die Coca-Cola brouwde en proefde. Dat het hem goed heeft gesmaakt behoeft verder geen betoog. De kamer is geheel gewijd aan de geschiedenis van Coca-Cola. Zo is de garderobekast gemaakt van oude kratten en langs de wand staat een oude apothekerskast. Er staat een echte Coca-Cola koelkast en een antieke siroopschenker. Wat zou nou leuker zijn; wakker worden in het hemelbed in de Oosterse Fata Morgana-kamer of slapen in de roze Chevrolet Bel Air en gelijk een potje gaan flipperen? Of misschien is het leuker om ontbijt op bed te krijgen in de sprookjeskamers van Hans en Grietje of Doornroosje (het spinnewiel staat klaar). Keus genoeg. Tenslotte kan men in het Anton Pieckjaar genieten van de Efteiing Zomeravonden. Deze vinden plaats op 12, 19 en 26 augustus. Op de eerste zomeravond kan men genieten van het levenslied. De tweede avond, op 19 augustus, zal in het teken staan van Palingpop, disco en swingen, kortom, de jaren zeventig. De laatste avond, zaterdag 26 augustus, zal een hommage zijn aan The Beatles. De Zomeravonden beginnen om 19.30 uur en duren tot middernacht. Laatste Graai) en een restaurant (Haantje de Voorste). Romantisch Anton Pieck is dood, maar er leeft iets van hem verder in ons allemaal," schreef creatief directeur Ton van de Ven als slot in zijn memoriam aan de kunstenaar. Anton Pieck overleed op 24 november 1987 op 92-jarige leeftijd. Van de Ven heeft hem nog persoonlijk mogen kennen: Anton Pieck heeft een zeer waardevolle erfenis achterg'elaten die wij met zorg moeten koesteren," schreef hij in hetzelfde memoriam. ,,Een erfenis die beslist niet alleen bestaat uit de vele tekeningen die het gezicht bepalen van ons park. Veel meer mag ook zijn instelling en invloed op de mensen, zijn mentaliteit, vertrouwen en enthousiasme tot die erfenis worden gerekend. Het werk van Anton Pieck is volkomen toegankelijk en vraagt niet om een geschoolde interesse. Het raakt heel direct een romantische snaar in ieder van ons en daarin huist het fenomeen van Anton Pieck en het succes van de Efteiing." Voor de Efteiing maakte de kunstenaar, die overigens in zijn tijd door de elitaire kunstwereld nooit als zodanig erkend werd, zo'n 1500 ontwerpen. Een groot deel daarvan is terug te vinden in het park en de overige zijn zorgvuldig geconserveerd. Ter ere van het honderdste geboortejaar heeft de Efteiing een selectie gemaakt uit die collectie. Tientallen werken zullen geëxposeerd worden in de Diaromahal. Zelfs binnen de Efteiing kunnen sprookjes beleefd worden. In de torensuites zijn zogenaamde thema-kamers ingericht. De gast kan een keus maken uit diverse sprookjes, zich in de vijftiger jaren wanen of in de Golf room 's morgens gelijk het putten oefenen. met 7 mei zal de Efteiing opnieuw de sfeer oproepen van de tijd waarin Anton Pieck geboren werd: 1895. Op de locatie bij Anton Pieckplein, ingang van het Sprookjes en bij het stoomcarrousel zal de sfeer van die tijd teruggehaald worden met een kermis anno 1900. Daarnaast kunnen de bezoekers meespelen in het Groot Ganzenbordspel van Efteiing, dat geheel gewijd is aan de allerjongsten, zijn twee nieuwe attracties toegevoegd: het Doolhof en de Kleuterhof. Deze laatste is bedoeld voor kinderen van 3 tot 10 jaar en grenst aan het terras van het Verandarestaurant, waar zich zowel de ingang als de uitgang bevinden. De kinderen kunnen alleen daarlangs naar binnen en naar buiten. Op deze manier hebben de ouders vanaf het terras altijd zicht op hun kinderen, ook als ze in de speeltuin zelf zijn. Het terras en de speeltuin beslaan samen 3600 vierkante meter. In de hof staan twintig verschillende speeltoestellen. Aan de honderdste geboortedag van Anton Pieck wordt het hele seizoen door op verschillende manieren aandacht besteed. Op de dagen 16, 17, 19 en 23 april en in de periode van 29 april tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 20