'Overbodige blauwhelmen in Kroatië kunnen naar Bosnië' Onschendbaarheid van Willy Claes opgeheven De Coornhert-liga wil gratie voor gevangenen Jorritsma: 700 miljoen extra voor Betuwelijn Aanschaf gevechtshelikopters is een kwestie van lange adem WEEXEiSMlK DEURLOOm Minister Voorhoeve tijdens rede in Londen: Overdosis huiswerk Shanghai Kledingvlek noodlottig Kabinet kiest vandaag voor de Apache A 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderzoek Augusta-affaire BRUSSEL (DPA/RTR/ANP) - Een speciale commis sie van het Belgische parlement heeft donderdag de onschendbaarheid van NAVO-secretaris-generaal Claes opgeheven. De maatregel geldt ook voor de so cialistische ex-ministers Tobback en Coëme. De elf parlementariërs die deel uitmaken van de commissie ga ven gehoor aan een verzoek van het Hof van Cassatie. De hoogste juridische instantie in België wil de drie socialisten horen in verband met het on derzoek naar de Agusta- smeergeldaffaire. Claes zei woensdag nog volko men onschuldig te zijn, maar verklaarde te allen tijde be schikbaar te zijn voor justitie. De NAVO-topman ontkende opnieuw destijds als minister van economische zaken betrok ken te zijn geweest bij de beta ling van smeergeld voor de aankoop van 46 helikopters. De aanschaf was volgens Claes een beslissing van het voltalli ge kabinet. Guy Coëme was destijds minister van defensie. Louis Tbbback, de huidige voorzitter van de Vlaamse So cialisten, beheerde in die jaren het ministerie van binnenland se zaken. Het besluit van de kamercom missie zal vandaag of uiterlijk maandag door de voltallige Kamer worden beoordeeld. Volgens een bron binnen de commissie moet het hof de commissie opnieuw om toe stemming vragen als het van plan is de ex-ministers aan te houden of in staat van beschul diging te stellen. Uit de motivatie door het hof van het verzoek om verhoor van de drie politici blijkt dat de top van de Italiaanse heli kopterfabrikant Agusta vorig jaar al toegaf smeergeld te heb ben betaald aan hoogge- plaatsten op de Belgische mini steries van economische zaken en defensie om de order voor 46 helikopters binnen te halen. Dassault Het onderzoek van het hof be perkt zich overigens niet tot de Agusta-zaak. De rechters zijn ook geïnteresseerd in de rol die Coëme heeft gespeeld bij de op dracht tot modernisering van de F16 en de Mirage. Er bestaan vermoedens dat de Franse vliegtuigbouwer Dassault ruim 3 miljoen gulden aan smeergelden heeft betaald om deze order binnen te halen. Bij viering 50 jaar bevrijding DEN HAAG (ANP) - De Coornhert-liga heeft minis ter Sorgdrager van justitie donderdag gevraagd bij de viering van 50 jaar bevrijding gratie te verlenen aan alle langgestrafte gedetineerden. De vereniging voor recht spraakhervorming denkt daar bij aan kwijtschelding van 20 procent van de werkelijke strafduur, vooral voor gedeti neerden die zes maanden of nog langer te gaan hebben. Volgens de vereniging is het eeh 'góed gebruik om bij be langrijke nationale feestdagen ook gevangenen te laten delen in de feestvreugde. De viering van 50 jaar bevrijding op 5 mei aanstaande is zo'n festiviteit, stelt de liga. De laatste keer dat feestelijke gratie aan gedetineerden werd verleend, was in 1966, bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Vertrouwen De Coornhert-liga signaleert een afnemend vertrouwen van burgers in justitie. Een collec tieve gratie zou volgens' de ver eniging het menselijk gezicht van justitie weer eens voor het voetlicht kunnen brengen. DEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat wil ruim 700 miljoen gulden extra uit trekken om de milieuknelpunten langs de Betu wespoorlijn aan te pakken. Dat is vrijdag door we lingelichte bronnen in Den Haag bevestigd. De VVD-minister gaat met haar voorstel aan de minister raad beduidend verder dan premier Kok (PvdA), die be reid is ongeveer ongeveer 500 miljoen gulden extra uit te trekken. Het kabinet praat vrijdag in eerste termijn over de aanleg van de goederenspoorlijn van Rotterdam naar Duitsland, die 7,4 miljard gulden kost. Dat de (bovengrondse) Betuwe lijn er komt, staat inmiddels vast. De grote vraag is echter hoeveel geld het kabinet extra wil uitgeven voor milieumaa tregelen. De beslissing daar over valt naar verwachting vol gende week. De commissie-Hermans advi seerde het kabinet eind januari de lijn aan te leggen. Ze ging ook in op de milieuknelpun ten. De commissie noemde als aandachtsgebieden Hardinxveld-Giessendam, Go- rinchem, Geldermalsen, Tiel en de kruising Pannerdensch Kanaal/Rijnstrangengebied. Om die regio's te ontlasten is 1,2 miljard gulden extra nodig, aldus de commissie. Alleen de Tweede-Kamerfractie van D66 is vooralsnog bereid dat be drag op tafel te leggen. Minister Jorritsma stelt vrij dag het kabinet voor in elk ge val het knelpunt Hardinxveld- Giessendam te ondertunnelen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 april 09.15 120 02.55 -131 21.35 103 15.30 -115 9 april 10.20 109 04.10 -124 22.45 91 16.55 -111 10 april 11.55 110 05.30 -127 18.10 -117 ROOMPOT BUITEN 8 april 08.20 109 01.45 -123 20.50 93 14.35 -106 9 april 09.40 99 04.05 -117 22.00 183 16.40 -104 10 april 10.55 102 05.10 -120 23.25 89 17.40 -109 BRUINISSE 8 april 09.35 130 02.45 -138 21.55 112 15.15 -121 9 april 10.35 120 03.45 -128 22.55 102 17.15 -113 10 april 11.45 119 05.50 -132 18.25 -124 WEMELDINGE 8 april 09.25 126 02.50 -135 21.45 108 15.20 -119 9 april 10.25 115 04.00 -126 22.50 98 16.55 -112 10 april 11.50 116 05.45 -129 Doodtij: 10 april 18.20 -121 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 LONDEN/DEN HAAG (ANP) - De 4000 man VN-troepcn die overbodig worden in Kroatië moeten volgens minster Voorhoeve (Defensie) worden ingezet in Bosnië. Voorhoeve heeft dat donderdag gezegd tijdens een rede voor de Universiteit van Westminster in Londen. De vredesmacht van de Ver enigde Naties in Kroatië krimpt de komende tijd in tot 8000 man en krijgt daar nieuwe taken. Dat is het resultaat van afspraken met de Kroatische president Tudjman. De 4000 blauwhelmen die op grond van deze overeenkomst Kroatië moeten verlaten kun nen volgens Voorhoeve worden ingezet voor aflossing in Bos nië, stationering tussen de strijdende partijen aldaar of het instellen en beschermen van veilige bevoorradingsrou tes tussen de moslimenclaves die de VN in Oost-Bosnië on der bescherming heeft. Intimiderend NAVO-vliegtuigen hebben don derdagavond intimiderende" vluchten uitgevoerd boven de beschermde zone bij Sarajevo. Het machtsvertoon duurde zo'n 12 minuten en werd op verzoek van de VN uitgevoerd. ,,We vroegen de NAVO om 22.46 om luchtsteun en ze waren om 23.00 uur ter plaatse", aldus VN-woordvoerster Miriam Souchaki. De NAVO-actie leidde tot een halt van de beschietingen door de Bosnische Serviërs. De vliegtuigen ondersteunden een aanval van de Franse blauw helmen die met kanonvuur rea geerden op een aanval van de Bosnische Serviërs op de be voorradingsroute ten westen van de Bosnische hoofdstad. De NAVO-actie was tevens een reactie op twee andere geweld dadige incidenten. In Hrasni- ca, een voorstad van Sarajevo, vielen twee doden en vier ge wonden. Zij kwamen om het le ven door granaten die de Ser viërs afvuurden. In het centrum van de Bosni sche hoofdstad raakten don derdag ten minste drie burgers en een Franse VN-soldaat ge wond na beschietingen met granaatwerpers. De vuurgevechten vinden plaats ondanks het feit dat de strijdende partijen in een straal van 20 kilometer rond het centrum van Sarajevo, de beschermde zone, geen zware wapens mogen hebben. Elders in Bosnië-Herzegowina woedden hevige gevechten. Het Bosnische regeringsleger en Serviërs hebben in de nacht van woensdag op donderdag zware beschietingen op elkaar uitgevoerd rond de stad Doboj in het noorden van Bosnië. Do boj ligt in het centrum van het strategisch belangrijke Majevica-gebergte. Sinds 20 maart is het Bosni sche regeringsleger er bezig met een offensief. Verder wer den zowel in het westen van het land, rond de moslim-enclave Bihac, als in het oosten van het land, nabij Gorazde, Servische beschietingen gemeld. Ondanks het bestand van vier maanden, dat op 1 januari in ging, wordt in diverse delen van Bosnië zwaar gevochten. De strijdende partijen maken na een hevige koudegolf van het ingevallen zachte lenteweer gebruik om de militaire activi teit op te voeren. ROTTERDAM - Tbgen een voormalig boekhoudkundig medewerker van het belegging sconcern Robeco, de 49-jarige J. L., is vrijdag zes jaar gevange nisstraf geëist wegens fraude. SHANGHAI (RTR) - Een overvloed aan huiswerk heeft de kinderen van de Chinese stad Shanghai verlegen, depressief, eenzaam en bijziend ge maakt. Ze moeten daar om minder studeren en meer van het leven ge nieten. Dat zijn de belangrijkste conclusies van een on derzoek in 14 stadsdelen onder 20.000 scholieren. De toename van huis werk is veroorzaakt dóór druk van ouders en docenten de examenre sultaten te verbeteren om toegang tot het klei ne aantal hogescholen en universiteiten te krij gen. Een bijkomende factor is China's één- kind-politiek. Die maakt dat .ouders en grootouders al hun hoop op één kind concentre ren. SCHIEDAM (ANP) - Het ver wijderen van een vlek uit zijn kleding, is een 21-jarige Schie dammer noodlottig geworden. De man wilde de vlek wegha len met water. In plaats daar van besprenkelde hij zijn kle* ding met spiritus. Toen hij ver volgens om bij te lichten een aansteker bij de vlek hield, vatte de kleding vlam. De man overleed donderdag aan de brandwonden die hij daaraan overhield, zo heeft de politie in Schiedam vrijdag la ten weten. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is het eens over de aanschaf van 30 Apache-gevechtshelikopters van de Amerikaanse fabrikant McDonnell Douglas. Dé ministerraad zal naar verwachting vanmiddag, vrijdag, de finitief instemmen met de order van rond 1 miljard gulden. Met de aan schaf van de Apache wordt een van de langstlopende defensiedossiers af gerond. Minister Den Toom uitte in 1968 voor het eerst de wens om bewapende helikopters aan te schaffen. Defensie wilde de wentelwieken in zetten op dé Noordduitse j Laagvlakte. De toestellen zouden vooral Sovjet-tanks uit de weg moeten ruimen. Defensie stelde in de daar opvolgende jaren de komst van de toestellen telkens uit. De ene keer ontbraken de financiële middelen voor de aanschaf, dan weer kre gen andere materieelprojec ten voorrang. Eind jaren '70 lijkt de komst van een anti-tank he likopter onafwendbaar. De memorie van toelichting op de begroting van 1978 sprak over een squadron van 24 gevechtsheli's die in 1980 in zetbaar zou moeten zijn. Het kwam er niet van. Mi nister De Geus liet dat jaar weten dat hij liever extra tanks en anti-tank wapens voor grondtroepen kocht. De gevechsthelikopter ver dween weer voor twaalf jaar in de ijskast. De val van de Muur (1989) en het uiteenspatten van de Sovjet-Unie bood nieuwe perspectieven. De statische verdediging van de Noord duitse Laagvlakte was uit, flexibiliteit én mobiliteit werden de nieuwe tover woorden. De luchtmobiele brigade zag begin jaren '90 het levenslicht: een kleine en snel inzetbare eenheid die zijn waarde moet bewij zen in crisissituaties en bij crisisbeheersing. Troetelkind Dit nieuwe troetelkind van de landmacht was volgens minister Tbr Beek niet af zonder gevechtshelikopter. Het principe dat er bewa pende heli 's moesten komen stond daarmee niet meer ter discussie. Na enkele selectierondes bleven afgelopen najaar uit eindelijk de Apache NAH- 64D van het Amerikaanse McDonnell Douglas en de Tigre van het Frans-Duitse consortium Eurocopter over. Defensie overspeelde in december zijn hand door aan te kondigen dat het wat haar betrof de Apache zou worden., Het Amerikaanse toestel was kwalitatief be ter, kon bogen op gevecht servaring (Golfoorlog) en was veiliger. Eurocopter Minister Voorhoeve onder schatte de invloed die tegen orders in de gehele besluit vorming hebben. Economi sche Zaken, daarbij ge steund door Sociale Zaken, brak een lans voor de Tigre aangezien Eurocopter een kwalitatief beter compensa tiepakket op tafel wist te leggen dan McDonnell Douglas. Premier Kok verlangde eind december meer duide lijkheid over de effecten op de werkgelegenheid van de twee verschillende tegenor derpakketten. Hij schortte de keuze een maand op. In de daaropvolgende weken bleken de twee kandidaten nog flink tegen elkaar op te bieden, de ene na de andere tegenorder kon worden ge noteerd. De Tweede Kamer kende duidelijke Apache en Tigré- aanhangers. De VVD en het CDA schaarden zich achter Defensie. Het zijn immers de militairen die met het toestel moeten vliegen, zo redeneerden zij. De PvdA en D66 negen vanwege het werkgelegenheidsaspect naar de Tigre Impasse Met zijn tegemoetkoming om deels af te zien van de eis om vanaf 1997 een kwart miljard minder te bezuini gen heeft Voorhoeve uitein delijk de impasse doorbro ken. Zowel de andere leden van het kabinet als de Ka mer kunnen met dit com promis leven, temeer daar op Economische Zaken meer en meer de indruk is ontstaan dat de compensa tiepakketten elkaar nauwe lijks ontlopen. Bovendien profiteert Defensie van de lage dollarkoers waardoor ze met de Apaches uiteinde lijk een voordeel van 200 miljoen boekt. Suske en Wiske 'DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen TÏ\ET M00RDEHD PROJECTIEL 5TEVETiT RflZEhOShEL OP OU JE VPIEhDEh RF. Vrijdag 7 april Zierikzee Algemene ledenvergadering Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Concert zaal. 19.30 uur. Toneelstuk Kwarre. Café De Gekroonde Suikerbiet. 20.00 uur. Zaterdag 8 april Zierikzee Oliebollenactie Licht voor Lu- cani. Van 09.00-12.00 uur. Jaarvergadering ANBD-afde- ling Zierikzee. De Driehoek. 14.00 uur. Engel Reinhoudt. De Gekroon de Suikerbiet. 17.00-18.30 uur. Mattheus Passion in Woord en Klank door koor Cantare in de Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden Amazing Stroopwa fels. De Gekroonde Suikerbiet. 23.30-01.30 uur. Burgh-Haamstede Open dag. Asielzoekerscen trum. Vanaf 14.00 en 20.00 uur. Renesse Ophalen tweedehands spullen voor Renessedag. Huis-aan- huis. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Uitvoering Smalstads Koor. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Dreischor Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Bruinisse Verkoping De Schutse. Vereni gingsgebouw. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zondag 9 april Zierikzee Tafelvoetbaltoernooi in The Pit in het Multifunctioneel Centrum. 12.00 uur. Dutch Swing Society. De Ge kroonde Suikerbiet. 16.00-18.30 Maandag 10 april Brouwershaven Vergadering commissie ruim telijk beheer in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 april Zierikzee Vergadering streekarchiefcom missie. Raadzaal stadhuis. 14.00 qur. Jaarvergadering PCOB. Multi functioneel Centrum. 14.15 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch NVvH. Hotel restau rant Haamstede. 13.00 uur. Concert Apollo in verzorgings centrum Duinoord. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Eierenactie Smaltown Singers. Huis-aan-huis. Van 14.00 tot 21.00 uur. Dreischor Jubileumbijeenkomst NBvP. Dorpshuis. 17.30 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie algemeen bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 12 april Zierikzee Klaverjassen in UVV-gebouw, Kerkhof 3. 13.30 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Brouwershaven Eierenactie Smaltown Singers. Huis-aan-huis. Van 14.00 tot 21.00 uur. Donderdag 13 april Dreischor Officiële opening kleder drachtexpositie. Plaetsenuus. 16.00 uur. Oosterland Tbneelavond NBvP in Ooster hof met blijspel De Stagiaire van PJZ. 19.30 uur. Sirjansland Lezing evangelist J. W. N. Dooyeweert. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 15 april Zierikzee Rommelmarkt. Onder de Beu- ze. Vanaf 09.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-T6255 A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2