'Pianospelen moet vanuit je hele lijf komen, anders blijft het op typen lijken' Prijzen voor brood en gebak Kleine verbouwing en uitbreiding inventaris kroonstuk op 30-jarig bestaan en huwelijk Tentoonstelling van Amnesty International Schildersclub Perspectief exposeert in De Vismarkt Jumbo-supermarkt goedkoopste van Nederland Michelingids verkrijgbaar bij VVV Vakwedstrijden voor regio Zuid-West Nederland WOENSDAG 5 APRIL 1995 SCHARENDIJKE - Met de plaatsing van vijftien strekkende meter koelvitrines, een vijf meter brede en meer dan manshoge diepvrieskast en de bouw van een nieuw extra magazijntje vierden Sam en El- la Everaers niet alleen het 30-jarig bestaan van hun Jumbo-supermarkt aan de Dorpsweg en de gelijkna mige bakkerij Everaers in Scharendijke. Tevens vierde het echtpaar zijn 30-jarige huwelijk. NIEUWSBODE EXTRA ZIERIKZEE - Van 8 tot en met 15 april is in openbare bibliotheèk De Stolpe in Zierikzee een kleine foto tentoonstelling te zien van de afdeling Zierikzee van Amnesty International. De afdeling wil daarmee de aandacht vestigen op de mensenrechtensituatie in Soedan. Het gehele feest is echter nog completer geworden nu geble ken is dat in de laatste uitgave van de Consumentengids de su permarkt Jumbo na een onaf hankelijk onderzoek van de Consumentenbond naar boven is gekomen als de goedkoopste supermarkt in Nederland. Sam en Ella blijken hun hele leven al harde werkers geweest te zijn, en uit hun verhalen blijkt, dat het begrip bakkerij in hun leven een belangrijke betekenis heeft gehad en na tuurlijk ook nog steeds heeft. Van huis uit was Sam, net als twee van zijn broers, bakker in Renesse. In dezelfde bakkerij was ook Ella al tien jaar werk zaam, alvorens zij en haar man oji 1 januari 1965 besloten om samen in Scharendijke als zelf standige te beginnen door van de bestaande bakker de zaak over te nemen. Overigens ver kocht deze bakker ook toen al, zij het zijdelings, enige kruide nierswaren. Enkele dagen later, op 14 ja nuari, traden zij met elkaar in het huwelijk, zodat de zaak, op enkele dagen na, eigenlijk even oud is als hun huwelijk zelf. Het begrip bakkerij stak overi gens opnieuw de kop op, toen het echtpaar ongeveer vijftien jaar geleden de gelegenheid kreeg om van een andere be staande bakker in Scharendij ke het pand over te nemen. Het pand waar momenteel het Ge schenkenhuis in gevestigd is, dat ook in het bezit is van de familie Everaers. Inmiddels zijn zowel de bakkerij, de su permarkt als het geschenken huis duidelijk volwassen jon gens geworden, doch uiteraard gebeurde dit niet zonder de no dige inspanningen. Uitbreidingen ,,A1 na een jaar of twee werd boven op het bestaande huis ei genlijk het nu bestaande woon huis gebouwd," verklaart Ella. Anderzijds bleek ook, dat de belangstelling voor de kruide nierswaren behoorlijk groeien de was. In de loop der jaren vonden links en rechts wat gro tere en kleinere verbouwingen en uitbreidingen plaats, waar bij met name het supermarkt- gedeelte steeds verder naar achteren toe werd uitgebouwd. De tuin werd zo steeds kleiner, maar de ruimte en het aange boden assortiment steeds gro ter, ongeveer 625 vierkante me ter. „Alles bij elkaar is er wel minstens vier of vijf keer ver bouwd, en als we van tevoren hadden geweten hoe het een en ander zich zou gaan ontwikke len, hadden we de zaken wel licht wel wat anders aange pakt," legt Ella uit, die verder haar waardering voor be drijfsleider Hans Verduin en het andere personeel niet on der stoelen of banken steekt. „Binnen het bedrijf zelf zijn de taken verder ook goed ver deeld. Zo zorgt Sam met name voor de bakkerij en de boek houding, terwijl ik me met Hans met de supermarkt be moei," legt Ella uit." Regionaal In de Jumbo-supermarkt zijn ongeveer 4.000 verschillende artikelen verkrijgbaar, een af meting die je in een plaats als Scharendijke niet zou verwach ten. Ella: „In veel van de omliggen de dorpen als Ellemeet, Eiker zee, Kerkwerve en Serooskerke is eigenlijk geen kruidenier of slager meer te vinden, en veel winkels zijn in de loop der ja ren uit deze dorpjes verdwe nen. Vandaar ook dat vele klanten uit deze dorpjes ons weten te vinden.'f Het assortiment van de super markt blijkt verder op deze bijna, regionale functie goed te zijn aangepast. Behalve een zeer uitgebreide groentenafde- ling is er een grote vitrine met vers verpakt vlees, dat dage lijks door een goede slager wordt aangeleverd. In en ach ter de koelvitrines treft men behalve de gebruikelijk zaken als kaas, brood, worst en ander vlees een uitgebreid assorti ment brood en banket aap, dat uiteraard, en verser kan het niet, afkomstig is uit de eigen bakkerij Everaers die gelijk naast en tegen de supermarkt aan is gevestigd. Het brood dat samen met twee andere bak kers door haar man Sam ge bakken wordt staat overigens uitermate goed bekend, want behalve dat Sam regelmatig prijzen op bak wedstrijden wint, levert bakkerij Everaers bijvoorbeeld ook aan de super markt in Brouwershaven. Ver der is in de koelvitrine zeer op merkelijk een grote keuze te maken uit verscheidene bon bons en chocoladewerk, vol gens Ella iets, wat je eigenlijk bij de grote supermarkten niet vaak zult aantreffen. Bezorgdienst Ondanks dat het op zich al op merkelijk genoeg is, dat ken nelijk de goedkoopste super markt van Nederland zich in Scharendijke bevindt, zijn bakkerij Everaers en super markt Jumbo ook nog een van de weinigen, die een bezorg dienst in ere houden. Hoewel er volgens Sam en Ella dan ei genlijk geld bij moet, bestaat eigenlijk voor met name de oudere of wat slechter ter been zijnde mensen de mogelijkheid om telefonisch of schriftelijk een boodschappenlijstje door te geven. Eenmaal per week worden de bestelde boodschap pen dan daadwerkelijk aan huis afgeleverd. „Ja. dit zien we eigenlijk meer als een ser vice aan deze klanten, en doen we zeker niet voor de verdien sten. Dit soort zaken hoort er volgens ons nu eenmaal ge woon bij," aldus het echtpaar Everaers. Parkeren Hoewel ook Sam en Ella Eve raers, zoals voor veel mid denstanders op Schouwen- Duiveland geldt, in het zomer seizoen een grotere omzet draaien als de rest van het jaar, zijn zij echter ook in de winter maanden gewoon geopend. „Op het hoogtepunt van het seizoen werken we met vijftien man personeel, waarvan van zelfsprekend een groot aantal part-timers. Met name dan, maar eigenlijk ook in de rest van het jaar, blijkt dan toch wel vaak dat het een beetje jammer is, dat er in de directe nabijheid van de supermarkt niet wat meer parkeerruimte is". „Deze problemen zijn onlangs met de burgemeester bespro ken en deze heeft toegezegd te bekijken of hier iets aan ge daan zou kunnen worden", al dus Ella. „Uiteindelijk is Scha rendijke toch een toeristisch gebied en in de zomermaanden is het er net zo druk en gezellig als in Renesse. Daarbij moeten we niet vergeten, dat het toe risme zeker op Schouwen- Duiveland een grote bron van inkomsten betekent." Sinds 1989 wordt in Soedan ie dere vorm van oppositie hard handig onderdrukt, onder meer door te martelen. Hoewel de regering dit blijft ontken nen, zijn honderden mensen ge marteld. Ook veel vrouwen zijn het slachtoffer van de hui dige regeringsmaatregelen. Zo komt het vaak voor dat vrou wen omwille van hun kleding (bijvoorbeeld het dragen van een broek) gearresteerd en ge geseld worden. Door de burgeroorlog die in het zuiden van Soedan woedt, De schilderijen en tekeningen werden het afgelopen seizoen gemaakt tijdens de bijeenkom sten van Perspectief in het UVV-gebouw in Zierikzee. Daarbij werd gewerkt met ma terialen en technieken als olie verf, waterverf en pastelkrijt. De leerlingen tekenden buiten landschappen, maakten aqua rellen van bloemen en land schappen, stillevens en portret ten van pastelkrijt en land schappen en abstract werk van olieverf. Schildersclub Perspectief wordt geleid door K. van de Wetering uit Burgh-Haamste- de. De expositie wordt vrijdag 14 april tijdens een besloten bijeenkomst geopend door de Zierikzeese kunstenares Hedi Bogaers. Vanaf 15 april is de expositie geopend voor alle be langstellenden, dagelijks (be halve zondags) van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens het evene zijn veel mensen ontheemd ge raakt. Zij bevinden zich nu in. krottenwijken in de noordelij ke steden, vooral in en rondom de hoofdstad Khartoum. De burgeroorlog treft ook veel vrouwen in hun middelen van bestaan. Volgens Amnesty In ternational heeft Soedan slechts een toekomst, als in het hele land meer respect voor de rechten van de mensen wordt getoond. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Ook is er foldermateriaal van Amnesty" International. ment kunnen mensen zich te vens aanmelden voor de Perspectief-cursus van het sei zoen '95-'96 dat in september van start gaat. Nadere infor matie via telefoonnummer 01115-4212. ZIERIKZEE - Bij het VVV- kantoor in Zierikzee is sinds kort de Michelinserie verkrijg baar. Al een tijdje kan men bij het VW-kantoor terecht voor di verse ANWB-diensten en pro- dukten zoals kaarten en gid sen. Nu is daar ook de populai re Michelin-serie aan toege voegd. ZIERIKZEE - In het gebouw aan het Vismarktje aan de Sint Domusstraat in Zierikzee is van zaterdag 15 tot en met 22 april een .expositie van werk van leden van de schildersclub Perspectief. De nieuwe koelvitrine bij de Jumbo-supermarkt van Everaers is vijftien meter lang. (Foto: Joop van Houdt). STELLENDAM - Haar oudste leerling is 72 en de jongste is 6 jaar oud. Voor de 27-jarige pianodocente Karin van Toor uit Stellendam maakt het niet uit hoe oud iemand is, als ze maar plezier hebben in mu ziek maken. „Muziek moet je met je hele lijf maken, dan is het pas muziek." De studio is gevestigd aan het Irissenpad 27. Sinds kort heeft pianodocente Karin van Toor haar eigen lespraktijk aan het Irissenpad 27 in Stel lendam. (Foto: Joop van Houdt). Om die reden vindt Karin het ook belangrijk dat haar leer lingen gaan samenspelen met andere muzikanten. Karin: „Als je leerlingen aan het be gin van de lessen andere in strumentalisten laat begelei den, krijg je dat element ple zier er gelijk in. Het is veel leu ker om met anderen- iets te doen dan in je eentje zitten spe len. Om echte muziek te maken moet je als het ware los komen. Met name aan volwassenen kun je merken dat ze vaak 'vast' zitten." Karin is er van overtuigd dat muziekonderricht een heilza me werking heeft op jong en oud en heeft daar heel eigen ideeën over. Voor het eindexa men conservatorium werkte ze haar overtuigingen uit in een scriptie: 'De relatie tussen het schrijfonderwijs en instrumen taal onderwijs.' Karin: „Ik denk dat de aard van het leren pianospelen een heel goede in vloed heeft op de ontwikkeling van de fijne motoriek bij kin deren. Diezelfde motoriek heeft het kind nodig bij het le ren schrijven. Ook de houding is heel belangrijk. Ik heb deze ideeën met mijn man bespro ken, hij is onderwijzer hier aan de basisschool, en hij gelooft dat het idee veel mogelijkhe den heeft. Ik denk zelfs dat het leervermogen in het algemeen kan verbeteren door muziekon derwijs." Om haar theorieën te toetsen zou Karin dus eigenlijk een leerling moeten hebben met een achterstand in de motori sche ontwikkeling, maar die heeft ze tot nu niet gehad. Ka rin: „Ik heb wel een leerling die ontzettend druk is. Wat ik dan bijvoorbeeld doe is hem na iedere toonladder die hij ge speeld heeft een rondje laten draaien. Die energie moet er toch uit." Folk Dean Aan volwassenen geeft Karin les volgens de nieuwste metho de en aan kinderen volgens de Suzuki-methode. Karin: „Vroe ger had je niet veel meer dan Folk Dean. Op zich een goed systeem en ik gebruik het nog wel, maar dan meestal gecom bineerd met andere systemen. Voor wat oudere kinderen en volwassenen is het een beetje kinderachtig met die plaatjes. Met de huidige methodes pak je bijvoorbeeld gelijk een the ma van Beethoven. Dat klinkt heel snel leuk. Wat ik ook be langrijk vind, is dat ze gelijk leren om de hele breedte van het klavier te gebruiken. Leer lingen die al eerder les hebben gehad zijn soms bang dat dat te moeilijk is. Maar het is gewoon een kwestie van wennen." Karin begon op haar vijftiende met pianospelen en vier jaar later behaalde zij de tweede prijs in de Muziekweek van Maassluis. Karin: „Eerst was ik van plan om medicijnen te gaan stude ren, maar dat pianospelen ging zo goed dat ik besloot om naar het conservatorium te gaan." Karin bezocht twee verschil lende conservatoria: in Tilburg met de hoofdvakken zang en piano bij J. de Tiège. Ze stu deerde in februari van dit jaar af aan het conservatorium in Rotterdam bij M. Davidson. De pianolerares wil zich nu verder gaan specialiseren in kamermuziek. Sinds drie jaar woont ze met haar man in Stel lendam en is nu in totaal vier jaar bezig met les geven. Eerst drie jaar op de Streekmuziek- school in Stellendam en daar na, afhankelijk van de wensen van de leerling, in haar prak tijk thuis of bij de mensen thuis. Cantorij Zelf neemt Karin ook nog les sen, want op het gebied van muziek raak je nooit uitge leerd. Karin: „Je moet op zijn minst een geschoold luisterend oor hebben als je aan een mu ziekstuk aan het werken bent. Ik ga één keer in de zes weken naar Henk Nichting in Rijs wijk. Verder speel ik veel sa men met de fluitist Frans Mar- celis. Huiskamermuziek is ei genlijk gewoon het musiceren met anderen, dat kunnen wis selende mensen zijn maar het prettigst is natuurlijk als je een vast iemand hebt om mee samen te spelen. Binnenkort geven we een concert in Rozen burg op een congres voor long artsen." Samen met haar man, een te nor, zit Karin in de Laurenscan- torij, een koor dat cantates van Bach zingt. Dit koor bestaat uit ongeveer veertig personen, onder leiding van dirigent Ba rend Schuurman. Hiervoor moeten ze iedere donderdag naar Rotterdam om te repete ren. Iedere maand hebben Ka rin en haar man 'Cantate dienst'. Karin: „Bach heeft heel veel cantates geschreven, ik denk wel zo rond de twee honderd. Hij had in Leipzig een koor waarvoor hij steeds wat nieuws moest schrijven. Iedere maand zingen we in de Laurenskerk in Rotterdam een andere cantate. Eén van de be roemdste is uiteraard de Ma theus Passion. Daar zijn we momenteel hard voor aan het oefenen. De uitvoering is op 9 april. Het eerste deel begint om 10.30 uur en het tweede deel om 13.30 uur." Het laatste wat Karin op mu ziekgebied heeft ondernomen is een cursus akoestiek. Karin: „Dat was heel verrassend en er valt heel veel over te leren. Het nadeel is dat ik nu niet zo mak kelijk meer een CD zal kopen. Je leert waar je op moet letten. Als je bijvoorbeeld muziekop names maakt is het heel be langrijk dat je weet hoe geluid kan weerkaatsen in de ver schillende ruimtes." „Als ik naar een muziekopna men luisterde kon ik wel zeg gen of ik het wel of niet mooi vond, maar nu weet ik hoe het komt dat ik het niet mooi vind. Door de techniek kun je bij voorbeeld een solo van een kla rinettist die achter in het or kest zit zo naar voren halen dat het lijkt alsof hij vooraan staat. Nou kun je natuurlijk de discussie aangaan of dat wel zo erg is maar ik vind dat een op name zoveel mogelijk natuur getrouw moet zijn. Van popmu ziek worden in het algemeen betere opnames gemaakt dan van klassieke muziek." Goedbloed Auto's, hoofdsponsor van VV Zierikzee, wenst het 1e van Zierikzee, de trainer, elftalbegeleider, verzorger en allen rond dit team a.s. zondag veel sukses. Zet hem op! Laat het niet glippen!!! De prijswinnaars van links naar rechts: uit Oosterland Mark Bouwman (e.v. Wener snijder, suikerbrood en krente- bol en een tweede prijs voor suikerbrood) en J. Bouwman (tweede prijs voor bruinbrood en volkorenbrood en e.v. bolus sen en wit- en bruinbrood), H. ten Hove uit Nieuwerkerk (e.v. voor kandijkoek), van BB- bakkerij in Zierikzee G. Drop- pes en Ashwintha van Dijk (derde prijs voor gebakstuk en bavaroisetaart, e.v. voor petite fours en paaseieren), uit Brui- nisse D. Jumelet (e.v. voor kren tenbrood en derde prijzen voor tulband en eierkoeken), Jan van der Berg, werkzaam bij Bouwman (derde prijs voor witbrood en e.v. voor bruin brood) en geheel rechts Hans Everaers. Zijn bakkerij be haalde drie derde prijzen (bruin brood, lux wit en volko ren bol). Daarnaast nog e.v. voor lux bruin brood en knip- bruinbrood. Everaers heeft vestigingen in Renesse en Haamstede. Een leerling van de avondschool in Goes, Carlo de Nooyer, kreeg een eervolle vermelding voor een Weense snijder en een rozijnenbol. Ook twee leerlingen van Droppes vielen in de prijzen: Wim Roel- se (derde prijs voor vloerbrood en een eervolle vermelding voor knipbrood) en Nancy de Jonge (e.v. voor bruine bolle tjes). Advertentie RENESSE/OOSTERLAND - Zeeuwse bakkers zijn blijkbaar vaklui. Tijdens de bakkerswedstrijden die gehouden werden op dinsdag 22 en woensdag 23 maart in de Aboy in Rotterdam vielen diverse bakkers van Schouwen-Duiveland in de prijzen. Foto: Joop van Houd*. k 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5