OPENHUIS AKTIE Bazar zet Kofschip op zijn kop Henk Blom stelt fotoboek samen over Renesse in vroeger tijden Platform Zeeland start campagne in kader VN-Wereldvrouwenconferentie L J Motto Vrouwen investeren in de toekomst IDW-loketten Te veel gedronken Toch functiewaardering Bru's gemeentepersoneel T/M 1 APRIL IEDERE DAG ÉÉN UUR GRATIS KOPEN VRIJDAG 31 MAART 1995 NR 25749 5 De muziekvereniging Luctor et Emergo tijdens een concert in de muziektent bij de kerk in Renesse. (Foto uit boek Renesse in vroeger tijden). RENESSE - „Het Renesse van vandaag is niet meer hetzelfde dorp als veertig jaar geleden, laat staan zeven tig jaar terug. Reden om te proberen zoveel mogelijk van het oude te bewaren". Dat schrijft Henk Blom in de inleiding van het fotoboek Renesse in vroeger tijden. Het fotoboek dat hij samenstelde verscheen deze week. Het omvat negentig foto's met toelichting over het Renesse van vroeger. Er is geen dorp op Schouwen- Duiveland dat in korte tijd zo snel veranderd is als Renesse. De oorzaak daarvan is het toe risme. Hoewel het dorp, of be ter gezegd het strand, al vroeg de nodige gasten trok, is de grote stroom toeristen pas na de Watersnood van 1953 op gang gekomen. Toen werden de Grevelingendam en de Brou- wersdam aangelegd en werd de Zeelandbrug gebouwd. Blom stelde zich tijdens het sa menstellen van het boek ten doel alleen foto's te gebruiken die nog niet eerder zijn gepu bliceerd. Toen hij aan zijn dorpsgenoten om oude foto's vroeg kregen de Renessenaars er blijkbaar plezier is. „Toen bleek weer eens wat een schat aan foto's er bij de mensen ligt", aldus Blom. „Uit hoeken en gaten haalde'men, met grote bereidwilligheid, oude al bums, maar nog meer oude schoenendozen, tevoorschijn. Het leverde mij zoveel mate riaal op dat ik zeker ook nog een tweede deeltje kan sa menstellen". Naast de persoon lijke foto's van de Renesse naars hebben ook de beheer ders van het archief in het ge meentehuis van Westerschou- wen alles in het werk gesteld om de samensteller van dienst te zijn. Mede door deze enthou siaste hulp kwam een fotoboek tot stand met een rijke schake ring aan onderwerpen. De uit gave schept een beeld hoe de bevolking van Renesse leefde en werkte, maar ook hoe men zich door de eeuw heen in de vrije tijd bezig hield. Omdat Renesse badplaats is ontbreken strand- en duinenfo to's uiteraard niet, want wie herinnert zich niet de Theetuin van Beye, de kiosk van Lieven Hoogerhuis die prentbrief kaarten en strandspeelgoed verkocht en het restaurant Afa- neto met speeltuin van Hen drik Vos. Maar dat was in de zomer. In de winter zag Renes se er heel anders uit. Hoewel schaatsen een sport is die men in Zeeland maar mondjesmaat kan beoefenen, nam Blom toch prachtige 'ijspret'foto's op in zijn boek. In vroeger tijd werd vooral geschaatst aan het eind van de Hoogenboomlaan bij het watergat op het ondergelo pen land, de 'reetjes'. Het was er ondiep en dus ook veilig. Veel kinderen in Renesse de den hun eerste wankele slagen achter een stoel op de water loop bij huize Grol. Wanneer het lang genoeg had gevroren, kon ook op de slotgracht gere den worden. Naast de vele dorpsgezichten wordt aan dacht besteed aan de inwoners zelf. Foto's van het kerkelijk jeugdwerk, de meisjesclub, le den van de 'Reizende kerk', schoolfoto's, het brandweer korps, toneelvereniging, man dolinevereniging, het fanfare korps Luctor et Emergo en het koor Vooruitgang Zij Ons Stre ven zijn maar een greep uit de veelheid van mensen die in het boek staan afgebeeld. Het maakte van Renesse in vroeger tijden een echt dorps familie album. ZIERIKZEE - In september wordt in Beijing in China de vierde VN-Wereldvrou wenconferentie gehouden. In het kader daarvan voert een Zeeuws platform waarin allerlei organisaties samenwerken een speciale Zeeland-campagne. In Zeeland wordt op 5 mei tegelijkertijd met het Bevrijdingsfestival in Vlissingen de manifestatie Vrouwen investeren in de toekomst gehouden. Tijdens de Wereldvrouwencon ferentie in Beijing wordt de ba lans opgemaakt van de positie verbetering van vrouwen we reldwijd. In 1993 hebben de Centra voor Internationale Sa menwerking (COSsen) het ini tiatief genomen om een cam pagne te starten ter voorberei ding op die Wereldvrouwen conferentie. Het thema Vrou wen en ontwikkeling is één van de belangrijkste werkter reinen van de COSsen. Platform Verschillende provinciale en landelijke organisaties hebben zich bij het initiatief van de centra aangesloten en zijn nu mede-organisatoren van de ma nifestaties. In het aldus ontsta ne platform zijn vertegenwoor digd: provinciale vrouwenra den, emancipatiebureaus, zwarte en migrantenvrouwen organisaties, culturele centra en landelijke organisaties waaronder Amnesty Interna tional, de NOVIB en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. In Zeeland wordt op 5 mei, sa men met het Bevrijdingsfesti val, in Vlissingen de mani festatie Vrouwen investeren in de toekomst gehouden. Vooraf gaande aan deze manifestatie wordt ïn de provincie op ver schillende manieren aandacht geschonken aan de inhoud van de Wereldvrouwenconferentie. Rondom de belangrijkste the ma's die tijdens de conferentie in Beijing aan de orde komen - zoals de sociaal-economische positie van vrouwen, mensen rechten, de positie van agrari sche vrouwen - zijn werkgroe pen gevormd. Bij gemeenten is nagegaan in hoeverre deze actief zijn met betrekking tot vrouwen en daarnaast is ook een vragen lijst verzonden aan instellin gen aan de hand waarvan knel punten en successen met be trekking tot de vrouweneman cipatie op een rijtje gezet wor den. De uitkomsten van die on derzoeken worden bestudeerd en dat moet weer resulteren in een aantal aanbevelingen. Die aanbevelingen worden dan weer verwerkt tot het Aktie- plan voor Zeeland op weg naar 2000. Dat actieplan staat centraal tij dens de 5-mei manifestatie. Tij dens die manifestatie wordt vooruit gekeken naar een toe komst waarin vrouwen én mannen investeren. Na de fees telijke opening op het Arse naalplein gaat in het theater een afwisselend programma van start. Daaraan werkt on der anderen Rosa Steyns Ne derlands Women-comic-group mee, naast Els Austmann en Nederlandse en buitenlandse muziekgroepen. Op het Arsenaalplein wordt een beurs ingericht waar ver schillende instellingen en orga nisaties zich presenteren. Aan hen wordt gevraagd op een vlieger te verbeelden wat zij voorstaan met betrekking tot de thema's van de Wereldvrou wenconferentie. Overdag sie ren de vliegers de kramen en als het weer een beetje meezit worden de vliegers om 17.30 uur opgelaten: Tai Chi Tijdens de beurs wordt een voorstelling jongleren gege ven. Met een demonstratie van de Chinese bewegingsleer Tbi Chi en een leeuwendans hoopt de organisatie Beijing een beetje dichterbij te halen. De organisatoren van de manf- festatie zijn nog op zoek naar vrijwilligers die mee willen helpen met de aankleding en versiering van het Arsenaal plein. Vrouwen die de werk groepen willen versterken en die willen helpen bij de presen tatie van de thema's zijn even eens welkom. Geen rekenen en taal gisteren in de klaslokalen van de Zierikzeese openbare basisschool 't Kofschip, maar touwtjetrek, blikgooi- en, stokvangen en computeren, terwijl een lokaal zelfs was omgevormd tot een compleet spookhuis. ,,De school stond helemaal op zijn kop. Iedereen was lekker bezigaldus directeur J. van Anraad. Dat alles in het kader van de bazar, die ongeveer om de twee jaar wordt gehouden in 't Kofschip. Behalve spelletjes omvatte het evenement een rommelmarkt en een playbackshow, die werd ge opend door een groepje smurfen die rijkelijk met confetti gooiden. De jongste leerlingen van de school vonden dat zulk leuk spul dat ze het steeds weer bijeen veegden en opgooiden. Tijdens de playbackshow herrezen ook de Beatles. De bazar werd bezocht door zoveel belangstellenden dat het steeds gezellig druk was. Twee vaders bakten gedurende de hele periode van het evenement poffer tjes, die bij jong en oud gretig aftrek vonden en een opa begon 's morgens al met het bakken van grote hoeveelheden oliebollen die bij inschrijving werden verkocht. De bazar bracht ongeveer 3000 gulden op. Een bedrag dat wordt gebruikt voor de aanschaf van een mobiel podium voor in de school. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Samen met Ar beidsvoorziening Zeeland heeft SKOA in de drie grotere Zeeuwse Arbeidsbureaus een Beroepen- en Studie Informa tie Centrum geopend (BIC). In zo'n BIC komen mensen met vragen over studie, opleiding en "beroep. Er is informatie voorhanden over mogelijkhe den op de arbeidsmarkt. Het lag dus voor de hand de IDW-loketten onder te brengen in de Zeeuwse BIC's. Mensen met vragen over de waardering van buitenlandse diploma's kunnen contact opnemen met een adviseur in één van de Zeeuwse BIC's. Voor de Ooster- schelderegio is er het BIC in het Arbeidsbureau te Goes. Voor iemand die in ons land wil gaan werken of leren, of misschien wel wil werken en leren tegelijk, zijn diploma's en eventuele (voor)opleiding van groot belang. Voor bijna al le functies in bedrijven en or ganisaties worden bepaalde opleidingen en diploma's ge vraagd. ZIERIKZEE - Een 22-jarige man uit Zierikzce werd in de nacht van donderdag op vrij dag door de politie aangehou den omdat hij een auto be stuurde, terwijl hij te veel al cohol had gedronken. Uit de ademanalysetest bleek dat de man 245 ug/1 alcohol in zijn lichaam had, terwijl 220 ug/1 is toegestaan. Hij kreeg een boete van 320 gulden. CDA en Algemeen Belang halen bakzeil BRUINISSE - Nadat de gemeenteraad van Bruinisse eerder eenzelfde voorstel van het col lege torpedeerde schaarde de raad zich gisteren unaniem achter het voorstel van b en w om als nog 25.380,- uit te trekken voor een onderzoek naar het werk van het Bruse gemeenteperso neel en wat zij ervoor betaald krijgen. De frac ties CDA en Algemeen Belang stemden tan denknarsend en met frisse tegenzin in met het voorstel. Het feit dat de raad tijdens de februarivergadering de functiewaardering voor het gemeentepersoneel onder uit haalde viel bepaald niet in goede aarde bij het perso neel van de gemeente Brui nisse. In een brief aan de ge meenteraad stelde het per soneel dat als een functie waardering in Bruinisse achterwege zou blijven dat zou betekenen dat de Bruse ambtenaren een achter stand zouden oplopen die hen weieens parten zou kunnen spelen als straks de banen binnen de na de ge meentelijke herindeling ontstane nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland ver deeld moeten worden. Alsnog Het college - dat stelt dat een functiewaardering niets meer en niets minder is dan een kwestie van goed perso neelsbeleid - stelde de raad daarop voor om terug te ko men op het eerder ingeno men standpunt en alsnog een krediet beschikbaar te stellen voor genoemde func tiewaardering. In de andere vijf gemeenten op Schou wen-Duiveland is een derge lijke functiewaardering al achter de rug of zit in de mo len. Tot nu toe is Bruinisse de enige gemeente waar tu mult is ontstaan over de functiewaardering. „Sommige eilandelijke po litici hebben niet verder ge keken dan in eigen toko, laat staan de consequenties overdacht", concludeerde AB-woordvoerder H. J. van. den Ouden. „Het spijt ons dan ook ten zeerste te moe ten constateren dat de ei lan delijk e partijen blijkbaar niet door hebben dat rege ren vooruit zien is". In de visie van AB zal een derge lijke functiewaardering tot gevolg hebben dat een aan tal salarissen omhoog gaat hetgeen tot een hogere kostenpost voor de gemeen te leidt. „Als er over enkele jaren gesproken wordt van de du re nieuwe gemeente zou de kritiek van, dë burgers te recht kunnen zijn. Bedenk wel dat u en met u de overi ge raden van dit eiland er aan hebben meegeholpen", aldus de conclusie van Van den Ouden. Met een 'Wij willen en kunnen de func tiewaardering eerlijkheids halve niet langer tegenhou den, dus neem de eerste bar rière maar' liet Van den Ou den tot slot weten dat zijn fractie instemt met het col legevoorstel. Dat deed uit eindelijk ook het CDA, maar niet nadat CDA- woordvoerder N. P. de Dan- schutter gezegd had het col legevoorstel eigenlijk een beetje een vreemd voorstel te vinden. „De gemeente Bruinisse wordt straks op geheven. Waarom komt er dan niet straks in de nieuwe gemeente één keer zo'n functiewaardering", zo vroeg De Danschutter zich af. Hij zei te hopen dat door de functiewaardering de sa lariskosten niet al te veel zouden stijgen. ZIERIKZEE Ophokplicht Ter voorkoming van door dui ven aan te richten schade aan land- en tuinbouwgewassen geldt van maandag 3 april tot en met vrijdag 19 mei tussen 10.00 en 17.00 uur een ophok plicht voor postduiven. Met het oog op de wedstrijd vluchten geldt het ophokgebod niet op zaterdagen en zon- en feestda gen. Ook geldt het gebod niet voor jonge duiven. In het be lang van de postduivenhouders en van de landbouwers dringen de organisaties van postdui venhouders en de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap er met klem op aan zich strikt aan de op hokplicht te houden. Vergadering ANBO De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) af deling Zierikzee, houdt op za terdagmiddag 8 april de voor jaarsvergadering in gebouw De Driehoek in Zierikzee. De vergadering begint om 14.00 uur. Aan de orde komen onder meer de bestuursverkiezing ep de benoeming van een zaalaf gevaardigde naar de geweste lijke voorjaarsvergadering in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na de pauze is er een optreden van dV troubadour Engel Reinhoudt. Tbr beperking van de kosten wordt een verloting gehouden. Tafelvoetbaltoernooi Op zondag 9 april wordt in The Pit in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee een tafel voetbaltoernooi gehouden. In schrijven kan bij The Pit, voor 5 april, elke dag van 13.00 uur tot 17.00 uur en 19.00 uur en 23.00 uur. Het toernooi begint om 12.00 uur. Kreamiddag In de ruimte van Klubhuis De Lichtboei in het multifunctio neel centrum aan de Huy- bertstraat in Zierikzee wordt woensdag 12 april weer een kreamiddag gehouden. Het is de bedoeling dat er iets voor Pasen gemaakt wordt. De Kreamiddag begint om 14.00 uur. Advertentie Uw kassabon geeft de tijd aan Bewaar de koopbon als lot De notaris loot iedere dag 1 uur uit U krijgt het volledige bedrag in waardebonnen terug Uitloting van gratis kopers worden per advertentie en in de zaak bekend gemaakt Loting wordt verricht door v. Eek Beysens Notarissen TREKKING AKTIE-UREN Zaterdag 18 maart 1995 Dinsdag 21 maart 1995 Woensdag 22 maart 1995 Donderdag 23 maart 1995 Vrijdag 24 maart 1995 Zaterdag 25 maart 1995 10.00 uur tot 11.00 uur 09.00 uur tot 10.00 uur 14.00 uur tot 15.00 uur 10.00 uur tot 11.00 uur 11.00 uur tot 12.00 uur 13.00 uur tot 14.00 uur Goed idee winkelen bij Deurloo in Zierikzee clcurloo deurloo deurloo L W- j-ct Mode i SpOct Mol 5 Mol 7 Schuilhaven ?-4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5