ac VVV's Schouwen-Duiveland moeten vóór 1997 fuseren UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Bruidsmodeshow in Borrendamme ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! Schrijfwijze straatnamen Diefstal aanhanger en diefstal uit winkel Onverwacht obstakel Gelijktijdig met herindeling van gemeenten Ledengroei Identiteit dode man 1 vA<foroc*-Ar<e lUNrr ft-v/rr creativiteit in beeld jaar creatief aanwezig. alweer en het gaat maar door. studio: meelstraat 33 4301 eb zierikzee 01110-20533 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. S 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: —y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rr> Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee o 3 CATS Nieuw plan voor Brouws centrum met Jacob Cats op huidige locatie. 5 ARCHIEF Streekarchivaris H. Uil wil centrale archiefbewaar plaats in nieuwe gemeente. 6 FOTOBOEK H. Blom stelt fotoboek samen over Renesse in vroeger tijden. 7 DOMEINENLOOP Alain Szuscik wint de Domeinenloop in Westerschou- wen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 30 MAART 1995 151e JAARGANG NR 25748 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Alles ligt in alles. J. Jacotot BURGH-HAAMSTEDE - De schrijfwijze van de straatna men in de gemeente Wester- schouwen is onderwerp van ge sprek tijdens de openbare ver gadering van de gemeentelijke adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken. De commissie komt op dinsdag 4 april bijeen in het gemeente huis in Burgh-Haamstede. Be halve over de schrijfwijze van straatnamen brengt de com missie ook advies uit over een functiewaardering van het ge- meentepersoneel. Op de agen da staat verder een wijziging van de gemeentelijke regeling met schoolbegeleidingsdienst RPCZ, de begroting van deze dienst voor 1996 en de vaststel ling van een aantal gemeente lijke verordeningen. De com missievergadering begint om 16.00 uur en kan door iedere be langstellende vanaf de publie ke tribune worden gevolgd. RENESSE/ZIERIKZEE - Op de Hoogenboomlaan in Renes se werd dinsdag een aanhang wagen gestolen. In Zierikzee werd een Duitse man aange houden die een winkeldiefstal pleegde. De aanhangwagen is eigendom van een 36-jarige man uit Re- nesse. Het geparkeerd staande voertuig werd vermoedelijk gestolen in de nacht van maan dag op dinsdag. De winkel diefstal werd gepleegd in een bedrijf aan het Zierikzeese Ha- ringvlietplein. De 2l-jarige Duitser, die zich eraan schuldig maakte kreeg een boete van tweehonderd gulden. MORLAANSHOOFD - Op de Rijksweg N59 (Serooskerkse- weg) tussen Zierikzee en Se- rooskerke reed een 53-jarige vrouw uit Renesse met haar personenauto tegen een auto met aanhangwagen, die vanaf de weg achteruit een oprit wil de indraaien. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 9.25 uur toen de vrouw over de Rijksweg in de richting Zierikzee reed. Onge veer ter hoogte van Moriaans- hoofd stond voor haar een auto plus aanhangwagen stil omdat de bestuurder, een 52-jarige man uit Kerkwerve, achteruit een oprit wilde indraaien. De automobiliste uit Renesse kon niet meer tijdig stoppen en reed op de auto met aanhang wagen. HET WEER De VVV Zierikzee moet onder de vleugels van de VVV Middelburg vandaan wanneer in 1997 de VVV's van Schouwen-D .Iv-Aand fuse ren. Links op de foto, die vorige zomer werd gemaakt, voorzitter H. Wohl van de Zierikzeese vereniging. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De vier WV's op Schouwen-Duiveland en de Stichting Streek VVV en Promotie moeten op 1 januari 1997 opgaan in één vereniging. De fusie hangt samen met de gemeentelijke herindeling. Verder moeten alle VVV-kantoren in Nederland voortaan als winkel worden geëxploiteerd. Dat werd dinsdagavond duide lijk op de ledenvergadering van de VW Schouwse Kust. In hun overkoepelend orgaan, de Algemene Nederlandse Vereni ging van VW's (ANW) heb ben de toeristische organisa ties zich enkele jaren geleden verplicht tot één vereniging per gemeente. Dat heeft voor Schouwen-Duiveland tot ge volg dat er nog maar één Ver eniging Voor Vreemdelingen verkeer over mag blijven. Schouwse Kust-voorzitter D. Mooijaart voorspelde dinsdag voor ongeveer veertig onderne mers, VW-ers en gemeentebe stuurders dat de samenvoeging geen eenvoudige zaak wordt. ,,Hoe staat het met de financië le haalbaarheid en welke rechtsvorm krijgt de fusie? Daar moeten we in grote open heid over gaan praten met de nu nog zelfstandige gemeente besturen," aldus Mooijaart. Volgens hem vraagt de fusie ,,Een professionele benade ring, los van sentimenten. Want de tijd dringt." Ex-voorzitter van de VW Re nesse, Joh. Janse, benadrukte de verschillende belangen van de huidige vier VVV's. Ook zei hij dat Zierikzee, dat bij de vo rige reorganisatie aansluiting zocht bij Middelburg, nu mee zal moeten met de fusie. De Streek-VVV is volgens Janse niet meer nodig. ,,De een heeft een tientje in de broekzak. De ander vijfen twintig gulden," illustreerde Janse nog een 'ander verschil. Zowel hij als Mooijaart deden een klemmend beroep op de ge meentebesturen om minder te korten op hun subsidies. „De VVV zal nog een aardig robbertje moeten vechten om straks bij de gemeente Schou wen-Duiveland een subsidie boven tafel te krijgen als nu in Westerschouwen. Ik wens u veel succes om dat bij een an der te bereiken,"'klapte burge meester H. Tfees uit de school. Voorzitter H. Wohl van de VVV Zierikzee wilde gisteren voor uitlopend op het overleg tussen de VW-besturen nog niet veel kwijt over de fusie. „De vorm waarin dat gebeurt, moeten we nog uitdokteren." Wel gaf Wohl toe dat de huidige constructie van S-kantoor onder het A- kantoor Middelburg straks niet meer te handhaven is „Want je kunt natuurlijk niet van twee walletjes eten." Het bestuur van de VW Brui- nisse, zo bleek, is ondanks dui delijke cultuurverschillen ge negen tot samenwerking. Hoe de gevoelens in Brouwershaven en Scharendijke liggen, was dinsdag in de Westhoek nog niet bekend. Uit-winkels Een andere verandering in VW-land is de commerciële wijze waarop de WV-kantoren in de toekomst geëxploiteerd gaan worden. De kantoren worden namelijk omgebouwd tot 'VW Uitwinkels'. Dat houdt in dat de VW's op franchise-basis artikelen gaan verkopen. Directeur R. ter Heide van de Provinciale VVV vertelde dins dag in hotel Bom dat er 75 van dergelijke winkels moeten ko men. Dit jaar worden de eerste 25 al geopend. In Zeeland voor ziet Tbr Heide tenminste vijf a zes van dergelijke winkels. Hoewel nog niet bekend is wel ke produkten de Uit-winkels gaan verkopen, werd in Burgh- Haamstede al de vrees geuit dat de VW concurrent van de middenstand gaat worden. De ombouw tot Uit-winkel kost elke vereniging 10.000 gulden. Vinet Maar er komen meer kosten op de WV's af. Een aansluiting op het digitaal boekings systeem Vinet kan geen enkele WV binnenkort nog missen en kost 2000 gulden per kantoor. Tenslotte wil de VW Schouw se Kust vreemd geld blijven wisselen. Een aanvraag voor een vergunning hiervoor bij de Nederlandsche Bank kost 4000 gulden. Daarna moet de WV de bank nog controlekosten be talen. Maar goed nieuws had Mooi jaart dinsdag ook: komend sei zoen worden 200.000 gasten méér verwacht en zal het aan tal overnachtingen oplopen van 18,2 miljoen naar 18,5 mil joen. Tberisten in Nederland gaven vorig jaar 9,2 miljard gulden uit. ZIERIKZEE - Het ledenaantal van de afdeling Noord- en Mid den Zeeland van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren is vorig jaar ge groeid met ruim vijfhonderd. Begin 1994 had de afdeling 1957 leden, terwijl dat eind van het jaar 2482 bedroeg. Naast deze aanzienlijke groei van het aan tal volwassen leden, gaf het aantal jeugdleden meer dan een verdubbeling te zien. Be gin van het jaar beschikte de afdeling nog over 152 jeugdle den, terwijl dat er aan het eind van het jaar 364 waren; een stij ging van 212. De afdeling om schrijft de ledengroei vorig jaar als een 'unicum in de ge schiedenis van de afdeling'. Ze is van mening dat veel leden werden gewonnen via het tele visie-programma 'Deadline voor dieren'. Veebewolking en vooral in de nacht en ochtend nu en dan re gen. Later op de dag een enkele opklaring. Min.temp. ±4, middag- temp. 10 graden. Wind uit zuid west tot west, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust eerst krachtig, 6. Hoewel de meeste van hen geen trouwplannen hebben, genoten de bewoners van het Zierikzeese verzorgingshuis Borrendamme woensdag met volle teugen van de bruidsmodeshow, die werd gehouden in de recreatiezaal. De show was een initiatief van activitei tenbegeleidster N. van den Dikkenberg. ,,Ik weet dat de ouderen het prachtig vinden om bruiden te zien. Daarom hebben we dat als thema genomen voor een gezellige middag. Negentien medewerksters van het verzorgingshuis hulden zich in hun eigen trouwja pon of een bruidsjurk die zij leenden van kennissen. Ladyspeaker A. Jonker-Holm gaf een toelichting terwijl de bruiden aan de arm van bruidegom R. van den Dikkenberg door de recreatiezaal schreden. De bruidsboeketten werden gemaakt door de Plantsoenen dienst van de gemeente Zierikzee, terwijl een Zierikzeese kapper de bruiden gratis kapte. De finale van de show was een bruidspaar in Zeeuwse klederdracht. Daarbij werden wetenswaardigheden verteld over de rituelen die vroeger gebruikelijk waren bij een Zeeuwse bruiloft. Via een kort toneelstuk werd in de recreatiezaal een hilarische huwelijksvoltrekking gepresenteerd tussen twee, wat dove ouderen. Wietske van der Zande kwam ten toneel als vrijgezeldame die in Borrendamme een leuke man zocht. De huwe lijkssfeer werd versterkt doordat bij de koffie echte bruidstaart werd geserveerd. „De ouderen vonden het prachtig, sommigen wa ren echt ontroerd. Er werd druk over nagepraataldus de organisatrice. (Foto: Joop van Houdt). ROTTERDAM - Het stoffelijk overschot dat zaterdag langs de N59 bij het Hellegatsplein op Goeree-Overflakkee is aan getroffen, blijkt van de 34- jarige Metin Kilic uit Turkije te zijn. Sectie wees uit dat hij slachtof fer is van een misdrijf. Het li chaam van de man was gedeel telijk verbrand, waardoor de vaststelling van de identiteit grote moeite heeft gekost. Vanavond, donderdag, zal de regiopolitie van het district De Eilanden een getuigenoproep doen via de televisie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1