Nieuw comité presenteert feestprogramma Bruinisse SCHOON. AARD 01112-2000/01110-14282 TE ONTBIEDEN WAAR U WENST! RENESSE IN VROEGER TIJDEN nnMawmMBmmMS Betaald parkeren bij strand Onfeilbaar woord van God basis onderwijs Voorjaar Verdrietig Voetballen 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VOLLEDIG VERZORGDE UITVAARTEN, BEMIDDELING BIJ AAN KOOP GRAFSTENEN, VERVOER IN BINNEN- EN BUITENLAND Rouwcenfrum: Karsteil 15 Zierikzee Privé-adres Blindeweg 11 4315 CG Dreischor Verschenen: deel I door Henk Blom Renesse - Tel. 01116-1343 De historische optocht zoals die twee jaar geleden in Bruinisse bij het 525-jarig bestaan van het mosseldorp werd gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Een historische optocht rond het thema 'Toen en nu' moet het hoogtepunt worden van de 5-meiviering in Bruinisse. Het traditionele sporteve nement Brulympics op Koninginnedag gaat dit jaar wegens gebrek aan belang stelling niet door. Getracht wordt in plaats hiervan een zeskamp te organiseren. Die boodschap hadden een kersvers Oranjecomité en de stuurgroep 5 mei gistermiddag tijdens een persbijeenkomst in het Bruse gemeentehuis. De viering van Koninginnedag op zaterdag 29 april begint in Bruinisse met klokgelui, om 9.45 uur gevolgd door een auba de en een toespraak bij het ge meentehuis. Na het hijsen van de vlag en de start van de bal lonnenwedstrijd maken Oefe ning en Uitspanning en Nu met Hope een rondgang door het dorp. Voor de jongsten treedt om 10.30 uur in het Durpsuus kin dertheater Du Bois op. De groe pen vier, vijf en zes van de scholen kunnen rond het the ma 'paleizen en kastelen' knut selen in De Vanger. De oudste twee groepen krijgen de kans om enkele sloopauto's te be schilderen. In het Oranje-middagprogram ma is de traditionele Brulym pics geschrapt. „Daar was on voldoende belangstelling voor," licht comitélid Anita Krijger-IJzelenberg toe. „We gaan nu proberen een zeskamp te organiseren. Maar mocht ook daar niet voldoende inte resse voor zijn, dan schrappen we die ook." Belangstellenden voor de zes kamp kunnen zich tot en met zaterdag 1 april opgeven bij Marco Klink (telefoonnummer 3590) of Jeroen Klink (2918). Verder wordt die middag in verzorgingscentrum In 't Op per een Oranje bingo gehou den. In het centrum van hét dorp staat een kinder rommelmarkt gepland. Na af loop daarvan geeft de jeugd brandweer een demonstratie. Om 18.30 uur krijgen de festi viteiten een vervolg met een kinderdisco in het dorpshuis. Anderhalf uur later begint daar het Oranjebal met het or kest Window uit Steenbergen. In de pauze, omstreeks 21.30 uur, is het podium vrij voor de verkiezing van de sportman, sportvrouw en vereniging van het jaar. Tevens wordt de pen ning van verdienste uitgereikt. Optocht „Alsmaar duwen en blijven duwen. Dat is de weg." Dat zegt S. Jumelet van de stuur groep 5 mei en hij doelt daarbij op de organisatie van een his torische optocht. Volgens Ju melet is veel ruchtbaarheid het beste wapen tegen het teruglo pend animo om deel te nemen aan festiviteiten rond bevrij dingsdag. „Een corso zoals ze dat in Zun- dert hebben is niet na te boot sen, maar een allegorische of historische optocht is door ie dereen te maken," aldus Jume let. Aan deelname aan de op tocht - die moet starten bij In 't Opper en eindigen bij het veld van de Bruse Boys - zijn prijzen verbonden. Deelname staat voor iedereen vrij, maar voor bijzondere bouwsels wordt op gave vooraf bij de gemeente op prijs gesteld. Op het voetbalveld wordt om 15.00 uur de aftrap gegeven voor een wedstrijd gekostu meerd veteranenvoetbal. Daar na wordt het haasten naar het dorpshuis, waar om 15.30 uur een muzikale bevrijdingsshow begint. Bruenaren vanaf 12 jaar kunnen meedoen met lied jes, sketches, play-back en wat dies meer zij. Opgeven kan bij Foeke Roukema (3325) en Je roen Klink (2918). Het avondprogramma begint met een herdenkingsdienst om 19.00 uur in de NH kerk. De dienst wordt voorgegaan door ds. J. Smit en het koor Laus Deo verleent medewerking. 'Het hek van de dam' is de titel van een speciaal voor bevrij dingsdag geschreven toneel stuk, dat De Komedianten om 20.30 uur zullen uitvoeren in het Durpsuus. De feestavond krijgt daar een vervolg met een optreden van het trio Lennard Hoekman. Vanaf 5 mei zal in het verzor gingshuis twee weken lang een fototentoonstelling over de oorlogsjaren te zien zijn. Daar na verhuist de expositie nog voor twee weken naar het ge meentehuis. Op Koninginne dag zijn in In 't Opper Oranje artikelen te zien. Voorafgaand aan de viering van de bevrij ding wordt op 2 mei een film over de Tweede Wereldoorlog vertoond. Ook dat gebeurt in het verzorgingshuis. Comité Het Oranjecomité in oprich ting en de stuurgroep 5 mei be staan uit burgemeester A. Vo gelaar, secretaris T. van Oostenbrugge, Foeke Roukema en Jeroen Klink (jeugd), Marco Klink (algemeen inzetbaar), Mevrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does (ouderen), Annemarie Bal-Haeck (basisschool De Meerpaal), Anita Krijger- IJzelenberg (basisschool Op Dreef) en de heer S. Jumelet namens de stuurgroep 5 mei. BURGH-HAAMSTEDE - De betaalapparatuur bij het grote parkeerterrein bij de rotonde bij Westenschouwen wordt naar verwachting nog voor het komende toeristenseizoen aan gepast. De verandering omvat een aan passing van de manier waarop gebruikers van het parkeerter rein parkeergeld kunnen beta len. Tot nu toe gebeurde dat door na afloop van de parkeer tijd te betalen. Het Wester- schouwse college wil via de nieuwe apparatuur de moge lijkheid creëren om vooraf te betalen. Naar keuze met con tant geld of de Zeelandkaart; een chipkaart die de mogelijk heid biedt te betalen bij diver se toeristische voorzieningen in de provincie. Tijdens de openbare vergadering be spreekt de Westerschouwse ad viescommissie financiën het bedrag van ongeveer 40.000 gulden dat nodig is voor de aanschaf van de nieuwe appa ratuur plus bijkomende wer ken. Wanneer de commissie po sitief advies uitbrengt en de Westerschouwse raad akkoord gaat met het plan wordt de aanpassing nog voor het ko mende toeristenseizoen gerea liseerd. DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GENERATIES LANG GELEZEN. Rbs Ds J. Bogerman OOSTERLAND - De crossfietsen waarmee de kinde ren naar school komen en de skeelers waarmee ze over het schoolplein schaatsen zijn hetzelfde als op elke andere basisschool in de regio. Toch heeft de Ds J. Bogermanschool in Oosterland iets heel eigens. De meisjes dragen er rokken en heb ben vaak lang haar. Maar dat is volgens schooldirec teur K. Keijman alleen een uiterlijk kenmerk. „Het belangrijkste is dat het hart van de kinderen ver nieuwd wordt." De Bogermanschool is een reformato rische basisschool. „Het onfeilbaar Woord van God is de basis waarvan wij uitgaan." Toen de Bogermanschool 45 jaar geleden werd opgericht was het een christelijke school. Na een aantal jaren ver anderde dat in 'op reformatorische grondslag' omdat het schoolbestuur van mening was dat het begrip christelijk steeds algemener werd gebruikt. Op de Bogermanschool wilde men vasthouden aan het principe dat mensen, en dus ook kinderen, zondige wezens zijn die vergeving nodig hebben. „Die vergeving is alleen mogelijk door het geloof in Jezus Christus. En dat geloof kan alleen God schenken", aldus Keijman. Natuurlijk wordt niet tijdens elke les over dit onderwerp gepraat. „Christelijk rekenen bestaat niet. Acht plus acht is nu eenmaal zestien, hoewel we ook rekenmethodes selecteren op presentatie. Er mogen bijvoorbeeld geen rekenvoorbeelden in staan waarbij een voetbalwedstrijd op zondag wordt gebruikt." De leerkrachten van de Bogermanschool presenteren de reformatorische grondslag van hun school tijdens de Bijbelvertellingen die vier keer per week op het lesrooster staan. „Daarin proberen we aan de kinderen over te bren gen dat ze een nieuw hart moeten krijgen." Wanneer daar aanleiding voor js wordt ook in andere les sen aandacht besteed aan de leiding van God in het dagelijkse leven. Bijvoorbeeld geschiedenis. „Toen de Spaanse vloot; de Armada tijdens de tachtigjarige oorlog bij Schotland verging liet Nederland een gedenkpenning maken met de tekst 'Gods adem heeft ze verstrooid'. Blijkbaar was toen al het besef aanwezig dat het Gods wil was dat Nederland werd bevrijd van de Spanjaarden. Tijdens de biologieles wordt aandacht besteed aan het feit dat de wereld in zes dagen is geschapen en dat God die schepping onderhoudt. „Dat nemen wij heel letterlijk. We wijzen de kinderen er op dat die schepping niet ons eigendom is, maar dat we hem als rentmeester moeten beheren. Dat is de belangrijkste reden waarom wij verant woordelijk zijn voor de schepping." Ook wat betreft de omgang met elkaar worden de kinderen gecorrigeerd op grond van de Bijbel. Wanneer ze elkaar met opzet kwet sen of plagen kunnen ze erop aangesproken worden dat God ons vraagt de naaste lief te hebben. Het is dus zonde wanneer zulke dingen gebeuren." Volgens Keijman is het best moeilijk om op een goede manier basisonderwijs te geven op reformatorische grondslag. „De kinderen leven immers in een wereld die soms heel andere normen en waarden heeft dan wij ze op school proberen mee te geven, Toch hopen wij met ons onderwijs te bereiken dat de kinderen zullen vasthouden aan de normen en waarden die wij ze voorhouden." Het voorjaar is altijd weer een leuke tijd. De bloe metjes komen omhoog de vogeltjes maken nesten er worden lammetjes geboren en ga zo maar door. De meeste bloemen die nu in de tuin staan zijn narcis sen, krokessen en madeliefjes waar je kransen van kan maken. De bomen krijgen ook weer knoppen. Bij sommige struiken en bomen zie je dat er al klei ne blaadjes aanzitten. De vogels beginnen 's mor gens weer te fluiten. Ze vliegen met takjes af en aan. En er worden weer lammetjes geboren. De meeste ooien krijgen ongeveer twee lammetjes maar ze kunnen er ook meer krijgen. Er komen ook weer paardenbloemen, hondsdraf en vroegeling. Rosanne Holwerda, groep 7 Rineke kan niet naar buiten. Het is lente. De blaad jes komen weer aan de bomen. In de tuin. zit een meisje. Ze heet Annelies. Ze is verdrietig, waarom toch? Moet je luisteren. Gisteren kwam de dokter. De dokter kwam naar Rineke kijken. Rineke is het zusje van Annelies. De dokter zij dat ze misschien niet meer beter zou worden. Daarom is Annelies zo verdrietig. Rineke licht altijd in bed. Voor het raam. O, zo graag zou ze ook naar buiten willen. Zo lek ker in de zon. Want er staan zulke mooie narcissen in de tuin. Want als ze dan naar Annelies kijkt word ze gewoon jaloers. Maar daar komt moeder aan. En wat heeft moeder bij zich? Een bos naris sen voor Rineke. Gerike Stouten, groep 5. Leonard en Pieter zijn aan het voetballen. Ze heb ben pret omdat het voorjaar is. Ze hebben hun trui en uit gedaan want het is zo warm. Ze zijn aleby vier jaar ze zijn samen broertjes. Ze zijn heerlijk aan het voetballen. Pieter trapt tegen de bal hij gaat heel hoog de lugt in. Er zit een man op de bank hy kijkt naar de jongens hij heeft'het ook al warm. Leonard schiet de bal heel hoog oooh, oooh de bal komt midden in de narcissen. O, al de narcis sen zijn geknakt. De man ziet het ook. Hy wordt er verdrietig van. De jongens worden er ook verdrietig van. Ze gaan gouw naar huis naar moeder. Ze heb ben geen zin meer om te voetballen. Nelleke Slingerland, groep 5 Lentebloemen, getekend door Wouter de Bruine uit groep 8. Een picknick, afgebeeld door Janneke van den Dorpel, groep 8.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 8