Brouws college op vingers getikt voor (te grote) voortvarendheid Huldiging drie jubilarissen tijdens uitvoering Crescendo 'Woongerief in sociale woningbouw behouden' Stichting gaf 2700 uren hulp aan asielzoekers dichters o o Nipte meerderheid voor aanpassing haveningang Veertig, zestig en 65 jaar bij de muziek Jaarverslag Vrouwen Advies Commissie Vorig jaar in AZC Gastouders voor Franse kinderen DINSDAG 28 MAART 1995 NR 25747 5 BROUWERSHAVEN - „Het is wel wrang dat de raad het eollege wil straffen vanwege haar voortvarend heid." PvdA-raadslid A. de Vlieger was een van de weinige Brouwse raadsleden die mededogen toonde met het Brouwse eollege van burgemeester en wethouders. De fracties van D66, SGP/RPF/GPV en CDA maak ten op niet mis te verstane wijze duidelijk dat zij geen waardering hadden voor het voldongen feit waarvoor ze werden gesteld. Het college gaf een aannemer opdracht de ingang van de Brouwse jachthaven aan te pas sen, zonder dat de raad en zelfs de adviescommissie zich daarover hadden uitgesproken. Tijdens de raads vergadering, maandagavond in het Brouwse stadhuis, weigerden zij in te stemmen met het initiatief. Dat hield in dat er slechts een nipte meerderheid van zes (VVD en PvdA) stemmen aan wezig bleek vóór de aanpas sing. De werkzaamheden, die het college regelde, houden in dat de huidige hoge palenrijen aan weerszijden van de haven, de remmmingswerken, worden afgetopt boven de waterlijn. Aan de kant van het havenkan toor komt op die afgetopte pa- lenrij een steiger met daarop een trap naar het kantoortje van de havenmeester. Op deze manier wilde het college op een praktische manier inspe len op de slijtage van de houten verbindingen tussen de hoge palen. De remmingswerken zijn ongeveer veertig jaab oud. Ze dateren uit de periode dat Brouwershaven nog een getij dehaven was omdat de Greve- lingen nog niet was afgeslotén. Die cultuur-historische achter grond was een van de redenen waarom de D66-fractie aftop ping van de hoge palenrijen niet zag zitten. ,,Een korenmo len die geen functie meer heeft haal je toch ook niet weg", al dus M. M. Weezepoel. Hij sprak de vrees uit dat de realisatie van een steiger bij de havenin gang onnodige vaarbewegin- gen met zich zal meebrengen. Onveilige situaties Die zouden bij slecht weer of bepaalde windrichtingen on veilige situaties kunnen ople veren. ,,Het huidige systeem is goed, ook in vergelijking met andere havens." Omdat burge meester L. N. Labruyère reeds tijdens een commissievergade ring excuses aanbood voor het voortvarende gedrag van het college, herhaalde Weezepoel zijn kritiek hierop niet. Verkeerde procedure Dat was wel het geval met SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide. ,,De zinsnede in het collegevoorstel waarin staat dat reeds opdracht is gegeven de werken uit te voeren heeft mij tegen de borst gestuit. Dat is een verkeerde procedure. Dat de raad voor een voldon gen feit wordt gesteld, dat kan niet." Ook R. J. van der Wek ken (CDA) was van mening dat dergelijk gedrag niet getole reerd kan worden. ,,We kunnen er niet mee instemmen dat het college op deze wijze door gaat." VVD-raadslid M. C. J. Mol was milder in zijn oordeel. ,,Ik kan mij goed voorstellen dat u de opdracht heeft ver strekt omdat de werkzaamhe den voor het komende toeris tenseizoen gereed moeten zijn." Voor PvdA-raadslid De Vlieger stond de veiligheid van de Brouwse jachthaven voorop. „Een object instandhouden dat geen functie meer heeft zien wij niet zitten." Labruyère be nadrukte dat de voortvarend heid van het college niet voort kwam uit het idee de raad bui ten spel te zetten. „Het was praktisch denken over budget- gebruik. De aannemer die de werkzaamheden voor het laagste bedrag kan uitvoeren is momenteel al aan het werk in de jachthaven, vanwege de aan passing van de steiger met brandstoftank." De burge meester gag opnieuw toe te voortvarend hebben gehan deld. „We hadden dit in het na jaar al moeten voorzien. Dan hadden we met u kunnen dis cussiëren over de cultuur/his torische waarde van de rem mingswerken." Dankzij de me dewerking van PvdA- en WD- fractie werd alsnog met nipte meerderheid een bedrag van bijna 71.000 gulden beschik baar gesteld om de college opdracht te laten uitvoeren. De raadsvergadering was ook de finale voor de vijfde herzie ning van het bestemmingsplan buitengebied Brouwershaven. De herziening waarmee het ge meentebestuur een 'roze inva sie' van intensieve veehouderij en in de gemeente juridisch kan voorkomen. Tevens werd de herziening gebruikt om het buitengebied in te delen in waardevolle en zeer waardevol le gebieden en de ontwikke lingsvisie plattelandstoerisme (die reeds in november 1994 door de raad werd vastgesteld) op te nemen in het bestem mingsplan Buitengebied. Om de waardevolle bloemdijken in het poldergebied te bescher men werd een convenant afge sloten met het Landbouw schap. Na een jaar van voorbe reiding, discussie en inspraak konden de meeste raadsfrac ties zich vinden in het 'broos compromis', zoals Mol de her ziening omschreef. Afwijzing- indeling poldergebied Alleen de CDA-fractie stemde tegen. Uit een reactie van Van der Wekken bleek dat deze par tij de indeling van het polder gebied in zones afwees. „Wij willen dat liever ad hoe bekij ken wat wel en niet kan, wan neer aanvragen binnen komen. Zeker in het gebied rondom de kernen moet meer kunnen dan nu mogelijk is." Ook het conve nant bloemdijken viel bij het CDA niet in goede aarde. „Ik ben bang dat we de bescher ming van de bloemdijken op de verkeerde manier invullen. Die dijken zijn al vastgelegd in de interim-wet Veehouderij en Ammonia." Labruyère vertel de andere informatie te hebben gekregen. Wanneer u gelijk zou hebben dan gaat een nieu we inspraakprocedure in." Duurzaam vuren Hardhout met herplantcertifi caat of duurzaam vurenhout. Daarover ontstond een hele discussie naar aanleiding van het voorstel het schoolplein en fietsenhok van basisschool de Zonnewijzer in Zonnemaire op te knappen (met houten mate rialen). Van der Meide herin nerde zijn mederaadsleden aan de principe-uitspraak ten aan zien van het (niet gebruiken) van tropisch hardhout, die de raad enkele jaren geleden deed. Uit een rondvraag bleek 'dat de Pvd A-fractie deson danks een voorkeur had voor hardhout en ook de WD- en CDA-fractie tenzij kon worden bewezen dat 'duurzaam vuren' net zo degelijk was. De raad besloot unaniem om de gebou wen van de basisschoftl in Noordgouwe te verbouwen en renoveren, het schoolplein van de basisschool in 'Zonnemaire aan te passen en in het scholen complex in Brouwershaven iso lerende maatregelen aan te la ten brengen. DREISCHOR - De Fanfare Crescendo (1901) uit Dreischor presenteerde zijn jaaruitvoering. Het dorpshuis was bijna geheel gevuld met een enthousiast publiek. De eerste muzikale kennismaking met het nieuwe ge bouw viel niet tegen. Trad de fanfare tot nu op in de Nederlandse Hervormde kerk, in het dorpshuis kreeg zij meer kans haar muzikale kunnen te tonen. Door de lange nagalm heeft de kerk weliswaar een geheel eigen akoestiek, maar bij een fanfare-orkest geeft dit de onderscheiden instrumenten weinig individuele kansen. De akoestiek van het dorpshuis en het eigenzinnig ontwerp van het zaalplafond zorgden er voor dat ook achter in de zaal ieder muziekinstrument tot zijn recht kwam. Crescendo's voorzitter M. L. van der Weijde-Smits complimenteerde in haar openingswoord het Brouwse gemeentebestuur, dat was vertegen woordigd door een van de wethouders. De twee groepen blokfluitleer lingen, onder leiding van me vrouw Van der Weijde beten op aandoenlijke manier het spits van de muziekuitvoering af. Ze werden kennelijk niet alleen muzikaal geschoold, maar ook in podiumervaring. Voor haar jaarlijkse presentatie koos de fanfare een programma van herkenbare muziek, dat gepre- sentèerd werd door R. Slager. Verschillende solisten presen teerden zich daarbij. Met name een nummer als 'From Holland with love' bood diverse groe pen in het orkest de kans zich aan het publiek te presenteren. Dirigent Johan de Witte be wees daarmee overtuigend dat hij Crescendo reeds jaren ach tereen in de ere-afdeling Fanfa re van de KNF (Koninklijke Nederlandse Federatie van mu ziekgezelschappen) houdt. Drie jubilarissen Min of meer tot ieders verras sing huldigde Crescendo deze avond drie jubilarissen. C. J. Schout, voorzitter van de afde ling Zeeland van de KNF, was daarvoor naar Dreischor geko men. P. L. van der Weijde ont ving van hem de zilveren speld- metrobijn voor veertig jaar dienst aan de muziek. Behalve bespeler van de solobugel is hij de onmisbare duizendpoot van de vereniging. Bibliothecaris, instrumenten repareren, pro gramma's verzorgen, niets is hem te veel. P. L. Quist ontving voor maar liefst 60 jaar dienst aan de muze de gouden speld. Hij speelt niet alleen bariton, maar was ook actief als pen ningmeester. „Muzikant is iets apart. Het komt uit je hart", zei hij in zijn dankwoord. Tenslotte werd L. Raamsdonk gehuldigd. Vanwe ge 65 jaar trouw aan de muziek overhandigde Schout hem de legpenning van de KNF. Raamsdonk bespeelt de klari net, maar is ook actief in het opleiden van leerlingen en was tweede dirigent. Behalve in Crescendo speelt hij ook in het Senioren Orkest Zeeland. Na de pauze presenteerde de Bruse toneelvereniging De Ko medianten voor de tweede keer dit jaar in dit nieuwe dorps huis de vlot geregisseerde klucht 's Jonge Jonge Jonge. Het geanimeerde 'bal na' ging door tot drie uur, zomertijd. ZIERIKZEE - „Aangezien de versobering in de bouw nog steeds voort duurt blijft het de taak van de Vrouwen Advies Commissie om erop toe te zien dat het huidige woongerief in de sociale woningbouw behouden blijft". Dat schrijft de Vrouwen Ad vies Commissie voor de wo ningbouw (VAC) in haar jaar verslag over 1994. De VAC is een groep van twaalf vrouwen die de belangen van de woon consument behartigen vanuit de visie van de vrouw. De com missie wordt gesubsidieerd door de gemeenten op Schou- wen-Duiveland. De leden van de VAC werken als vrijwilliger. In het afgelopen jaar beoor deelden zij een aantal bouwte keningen, waaronder het plan voor de verbouwing van het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. De bouwte keningen voor de zestien oude renwoningen, die onderdeel uitmaken van het nieuwe ser- vicewoningencomplex plus dorpshuis en peuterspeelzaal in Dreischor. En de 24 voor ou deren aanpasbare woningen die de woningbouwvereniging Beter Wonen wil realiseren aan de Vondelingsplaat in Zierik zee. De VAC kwam negen keer bij een voor onderlinge vergade ringen, terwijl VAC-afgevaar- digden zes vergaderingen bij woonden van bouwprojecten, waaronder die van de service- woningencomplexen Steen- zwaenshof in Nieuwerkerk, aan de Manhuisstraat in Zie rikzee en de Mr P. Moggestraat in Dreischor. Verder presen teerde de adviescommissie haar wérkzaamheden onder meer via een promotiestand tijdens het Seniorenfèstival en een maquette van een ouderen woning. Op verzoek van de gemeente Zierikzee toetste de VAC een verlichtingsplan voor een ge deelte van het Havenkwartier en enkele straten in de wijk Malta. Op verzoek van de ge meente Brouwershaven beoor deelde de commissie de ver lichting en sociale veiligheid in Brouwershaven. Op eigen ini tiatief bestudeerden de vrou wen de verlichting en sociale veiligheid in de kernen Scha- rendijke, Ellemeet, Kerkwerve en Renesse. In het jaarverslag benadruk ken de VAC-leden dat hun orga nisatie de woonconsument ver tegenwoordigt. „Het is daarom van belang dat de VAC in een zo vroeg mogelijk stadium wordt betrokken bij de onderhande lingen tussen gemeenten en op drachtgevers voor bouwprojec ten." BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Vluchtelingenwerk Asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede heeft afgelopen jaar in totaal circa 2700 mens-uren besteed aan hulp aan asielzoekers in het Asielzoekers Centrum (AZC) in Burgh- Haamstede. Tijdens de jaaruitvoering kreeg een aantal muzikanten de gelegenheid zich solo te presenteren. (Foto: Joop van Houdt). Rond de 1800 uren-betroffen di recte hulp aan asielzoekers, cir ca 200 uren gingen in het vol gen van cursussen door de me- dewerkërs enongeveer 800 uren werden besteed aan over leg. Een en ander staat te lezen in het jaarverslag 1993/1994 van de stichting. De Stichtin'g Vluchtelingen werk Burgh-Haamstede werd officieel opgericht op 21 april 1994. De stichting is lid van de landelijke Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland (VVN) en is gehuisvest in het AZC. De stichting vormt echter geen on derdeel van het asielzoekers centrum. Het doel van Vluchtelingen werk Burgh-Haamsstede is be vorderen dat door asielverle ning bescherming wordt ver leend aan vluchtelingen en be vordering van het geestelijk en maatschappelijk welzijn van asielzoekers en hun economi sche en sociale zelfstandigheid. In het AZC bevinden zich ge middeld zo'n 285 asielzoekers, waaronder 75-85 kinderen, met rond de 20 tot 25 nationalitei ten. Volgens de stichting zijn er door verloop, vertrek van asiel zoekers naar elders en het bin nenkomen van nieuwe asiel zoekers, al meer dan 500 'bewo ners' in het AZC geweest. Aan een groot deel van hen heeft de stichting, op welke wijze dan ook, hulp kunnen bieden. Twaalf vrijwilligers Het team van de stichting met een bestuur van vijf mensen, bestond aan het eind van 1994 uit rond de twaalf vrijwilligers en een coördinator. Volgens het jaarverslag waren de belang rijkste taken van het team het verlenen van rechtshulp in de procedure voor het aanvragen van een verblijfsvergunning, het houden van een spreekuur gedurende vier dagen in de week, de individuele onder steuning van de asielzoeker, en ZIERIKZEE - De stichting Eu ropa Kinderhulp is op zoek naar mensen die deze zomer enkele weken een Frans kind in hun gezin willen opnemen. Een groot aantal gezinnen heeft zich reeds bereid ver klaard een kind uit een ander land te ontvangen. Maar er blijken relatief weinig gastou ders te zijn die een beetje Frans spreken. Daardoor dreigt de vakantie naar Nederland voor een aantal kansarme Franse kinderen niet door te kunnen gaan. Het gaat om kinderen van zes tot twaalf jaar die via de Stichting Europa Kinder hulp gedurende drie weken in een Nederlands gezin geplaatst worden. Volgens de stichting is het reeds voldoende wanneer een persoon in dat gezin 'cam pingfrans' spreekt. De gastge zinnen worden via Europa Kin derhulp geïnformeerd en bege leid. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via telefoon nummer 01110-17694. het begeleiden van de asielzoe kers bij de afhandeling van ad ministratieve zaken bij ge meentelijke, fiscale en ministe riële autoriteiten. Aanvankelijk drie, tegenwoor dig vier keer per week, wordt gedurende de ochtend of mid dag spreekuur gehouden voor de bewoners van het AZC. Doel van het spreekuur is om eerste hulp te verlenen bij alle vragen en problemen van de asielzoe kers. Verder besteedt de stich ting veel aandacht aan-begelei ding van het justitiële gehoor van de asielzoeker. Dit gehoor, houdt in een gesprek met justie op basis waarvan wel of geen verblijfsvergunning wordt ver leend. In een beperkt aantal gevallen kan de stichting niet volstaan met morele hulp of advies, maar moet-er geld op tafel ko men voor specifieke hulp. Geld dat volgens de stichting niet via reguliere kanalen verkre gen kan worden. Daarom is een noodfonds in het leven geroe pen waaraan kerken en parti culieren bijdragen. In 1994 zijn de belangrijkste bestedingen uit dit noodfonds geweest, be geleiding van de asielzoeker naar het ziekenhuis, telefoon kosten voor gesprekken met verwanten in het land van her komst, reiskosten voor een be zoek aan een familielid elders in Nederland, cursussen voor asielzoekers die niet worden gesubsidieerd en verhuizing van asielzoekers naar een defi nitieve woning elders. Een exemplaar van het jaar verslag van de Stichting Vluch telingenwerk Burgh-Haamste de wordt woensdagmorgen 29 maart in het AZC aangeboden aan burgemeestér H. Tees van Westerschouwen. Gefeliciteerd Als je jarig bent, word je heel vaak de jl vraag gesteld ,,Oe voel je je noe?" kVoor wie dat te beurt vallen best een heel indringend, en moeilijk gedoe. Niet eenvoudig om inzicht te krijgen in je eigen gevoelsleven. Uitgerekend op deze dag verlangt men van je overtuigende gegevens. Je weet het niet en wil de tijd lengen om het uitzien te zoeken. Dat is toch wel redelijk; je weet maar nooit wat er komt uit één der hoeken. Ontzettend, je weet soms maar amper goed raad voor een afdoend antwoord. Zeg je: „Gewoon, net als gisteren en eergisteren", dan gaan ze daarmee niet accoord. „Goed, dank u" is ook fout; een exclusieve reactie wordt van je verwacht. „Prima" kan ook niet; 't is geen verdienste; 't klinkt verwaand en ondoordacht. Reageren met „gelukkig" is er helemaal naast; dat gelooft toch niemand? Een broze gemoedstoestand om over te praten; je valt zó door de mand. De zoveelste bezoeker met zijn „Van harte" en „Oe voel je je noe?" Vorsend word je aangekeken. Zo van: „wat is er mis in al je gedoe?" Als een biecht bij de dokter, denkt hij; die vraagt 't ook altijd en knikt tevree. Zo word je met die vraag steeds ouder en je erkent tenslotte; 't zit niet altijd mee. A. M. Slaager, Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten re hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5