Wethouder P. de Rijke wil binnenstad zonder honden 'Zeezeilschip Eendracht werd wezenlijk deel van mijn leven' Jeugdbrandweer naar de landelijke finale Zierikzee krijgt afvalbakken met zakjesautomaten Zeezeilvakantie Slavenkas heel belangrijk voor Jeanine Scheele Tentamen muziek bij RSG 1 DINSDAG 28 MAART 1995 NR 25747 3 ZIERIKZEE - Als het aan wethouder P. de Rijke ligt, dan is er in de toekomst in de binnenstad van Zierik zee letterlijk geen hond meer te bekennen. Het plan dat de gemeente Vlissingen in huis heeft honden uit het eentrum te gaan weren als maatregel in de strijd tegen de hondepoep, spreekt De Rijke bijzonder aan. Wethouder P. de Rijke: 'Hon den uit de binnenstad'. ,,Een ideaal idee, het zou me lief zijn als dit ook in Zierikzee wordt ingevoerd", aldus de wethouder tijdens een raads vergadering maandagavond. Aanleiding voor de boude uit spraken van De Rijke vormde het overigens unaniem aange nomen voorstel zes afvalbak ken met zakjesautomaten voor het opruimen van hondepoep, verspreid over de stad te plaat sen. In een reactie op het voorstel zei D66-raadslid J. B. Kater- berg dit geen echte oplossing te vinden. Hij noemde het resul taat van driekwart jaar onder zoek door de gemeente naar 'hondepoepmaatregelen' te leurstellend. ,,Dat dit resul teert in zes afvalbakken, vind ik maar magertjes", aldus Ka- terberg. ,,Ik ben ook niet van mening dat dit de oplossing is. Het is zeker niet het enige. Er worden nog verdere plannen uitge werkt", stelde De Rijke. De wethouder zei verder dat een voorstel tot het verbannen van alle honden uit de binnenstad zeker niet in voorbereiding is «door het college, maar er wel gekeken wordt naar de moge lijkheden voor controle op de naleving van het opruimen van de hondepoep door de eigenaar van de viervoeter. Met uitzondering van de SGP/RPF/GPV-fractie gingen alle fracties in de raad akkoord met een subsidie van ruim 2100 gulden als bijdrage in de kos ten van een brochure van het Regionaal Overleg Voortgezet Onderwijs(ROVO) op Schou- wen-Duiveland. RPF/GPV- raadslid J. de Bruijne vindt het uitbrengen een zaak van de scholen zelf. De overige fracties vonden wel dat in het vervolg een dergelij ke aanvraag binnen moet zijn voor de brochure is gedrukt. Volgens wethouder D. van der Wekken was de brochure al ge drukt voor de aanvraag binnen was, vanwege de termijnen van aanmelding voor de scholen. Kleuterlokaal Ondanks verwoede pogingen door CDA-raadslid mevrouw C. J. P. M. Kalwij-Snel het tij te keren rond de afwijzing van het voorstel geen financiële medewerking te verlenen aan de basisschool J. L. de Jonge voor het vergroten van een kleuterlokaal, bleef wethouder Van der Wekken volharden in het standpunt dat de afwijzing terecht is. Kalwij: ,,De afwijzing stelt me teleur. Je blijft immers zitten met een inspectierapport waar in staat dat de situatie slecht werkbaar is. De gemeente neemt haar verantwoordelijk heid niet." Op enigszins felle toon zette Van der Wekken uiteen waar om hij de afwijzing wel ge rechtvaardigd vindt: ,,De in spectie heeft niet gezegd 'het is een onwerkbare situatie'. Het rapport geeft beslist geen ver nietigend oordeel. Als gemeen tebestuur hebben we de aan vraag heel zorgvuldig getoetst. We verlenen terecht geen mede werking", stelde de wethouder onder meer. Vaccinaties In het kader van het ARBO-be- leid en de zorg voor het perso neel, stelt Zierikzee in totaal ruim 12.000 gulden beschik baar voor tetanusvaccinatie voor de medewerkers van de buitendienst alsook voor het brandweerpersoneel. Voor laatstgenoemde groep wordt ook een hepatitis-B-vaccinatie betaald. Als enige fractie sprak de SGP zich uit tegen dit voorstel. Vol gens SGP-er W. F. Sprengel- meijer ligt het onderwerp vac cinatie bij een deel van zijn achterban erg gevoelig, met an dere woorden een deel is uit principiële overwegingen te gen vaccinaties, en wilde daar om niet meegaan met het colle gevoorstel. ,,Ik zou er een groot aantal mensen verdriet mee doen als ik mijn goedkeuring geef", aldus Sprengelmeijer. Werkgever Burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs kon zich niet vinden in die stelling. Hij zei echter respect te hebben voor de over tuiging van de SGP-er. „We le ven in een vrij land en zullen nooit iemand dwingen tot vac cinatie. Maar hoe beperkt het risico op besmetting ook is, wij willen het niet nemen. U zit hier ook als werkgever. Ik vind het jammer dat u uw medeve rantwoordelijkheid voor het personeel van de gemeente als bestuurder anders invult", al dus Asselbergs. Mevrouw C. J. P. M. Kalwij- Snel: 'Gemeente néémt verant woordelijkheid niet.' ZIERIKZEE - „Wanneer je met de Eendracht op zee bent bestaat Nederland niet meer. Het belangrijkste zijn de elementen; mooi weer, wind en regen. Wanneer je een booreiland passeert of enkele dolfijnen ziet springen in de golven vind je dat heel bijzonder. Het contact met de andere opvarenden is heel belangrijk. Er wordt veel lol gemaakt en vaak ontstaat een hechte onderlinge band. Bijna al mijn vrienden heb ik aar, boord van het zeezeilschip leren kennen. Vanwege slaapgebrek kom je doodmoe thuis, maar wel heel vol daan. Ik zou iedereen adviseren om deel te nemen aan de prijsvraag van de Slavenkas, want zo'n reis met de Eendracht is hartstikke leuk, en ook veel geld waard. Wanneer je het zelf zou moeten betalen ben je voor zo'n zeezeilvakantie toch 1500 tot tweeduizend gulden kwijt." De driemastschoener Een dracht, het grootste zeilschip van Nederland, speelt een be langrijke rol in het leven van Jeanine Scheele. Ruim drie jaar geleden won de 23-jarige, oud-Zierikzeese de zeezeilva kantie op de Eendracht, die de Slavenkas Zierikzee jaarlijks verloot onder Zierikzeese jon geren. Inmiddels woont Jeani ne in Rotterdam, waar zij gra fische vormgeving en fotogra fie studeert aan de Kunstaca-i demie. Daarnaast maakt zij één a twee keer per jaar een zeereis met de Eendracht, als vrijwillig bemanningslid. „Dat houdt in dat je jóngeren die voor het eerst aan boord zijn moet uitleggen hoe het schip wordt gezeild en wat hun taak daarbij is. Je regelt de wacht." Via de zeezeiltochten heeft Jeanine contact met de vrienden die zij op de drie mastschoener leerde kennen. „Zolang ik studeer wil ik dit blijven doen. De Eendracht is een wezenlijk onderdeel van mijn leven geworden." Een ontwikkeling waarvan Jeanine vroeger alleen had kunnen dromen. Als kind leer de zij zeilen van haar broer. „We hadden thuis een kleine zeilboot. Mijn ouders vervoer den die op een trailer die ach ter hun caravan hing. Wanneer het mooi weer was gingen we ieder weekeinde met drie fami lies naar de Kabbelaarsbank aan het Grevelingenmeer om te zeilen en te surfen. Dat was heel gezellig." Toen zij zestien was geworden was het voor Jeanine vanzelfsprekend dat zij deelnam aan de jaarlijkse prijsvraag van de Slavenkas. „Mijn broer en mijn twee oude re zussen hebben dat ook altijd gedaan. Maar ze hebben nooit gewonnen." Bij Jeanine was het 'raak' toen ze voor de vier de keer deelnam. Ze was toen twintig jaar. ,,ln dat jaar kwa men slechts twee inzendingen binnen. Dat was heel erg. Ik snap het ook niet, want zo'n reis is heel bijzonder." Jeanine koos voor de zeezeil tocht vanuit het Deense Kiel via Noorwegen en Zweden naar Rusland en Polen, waar de Eendracht acte de présence gaf tijdens de Sailmanifestatie in Gdqna. De overgang van het kleine zeilschip van haar ou ders naar het grootste zeilschip van Nederland was groot. „Aanvankelijk begreep ik niets van de betekenis van veel uitdrukkingen die aan boord werden gebruikt. Men had het over smeerrepen, de kraanlei der, de gaffelcontrolelijn, lazy jacks en bakstagen. Vaak dacht ik moet ik de lijnen nu trekken of vieren. Zelfs mensen die op gewone zeilboten al goed kon den zeilen, werden op de Een dracht met nieuwe elementen geconfronteerd. Gelukkig was er altijd de kwartiermeester, waaraan je uitleg kon vragen." Een zeezeilreis op de Een dracht is geen luie vakantie. Per etmaal lopen de opvaren den twee keer vier uur 'wacht', af en toe ook 's nachts. „Afhankelijk van de windrich ting moet de stand van de zei len worden aangepast. Dat ge beurt met lieren door middel van handkracht. Er moet ie mand aan het roer staan en en kele mensen staan op de uit kijk om boeien, lichten en an dere schepen tijdig te signale ren. Maar ook huishoudelijke Jeanine Scheele: „Wie gaan met de Eendracht naar alle Sail-manifestaties." (Foto: Joop van Houdt). activiteiten als tafel dekken, afwassen en schoonmaken be horen tot de werkzaamheden tijdens de 'wacht'. Gedurende de andere uren aan boord is men ook echt vrij. Het eten wordt gekookt door een kok. Aan boord van de Een dracht bevinden zich 53 men sen, waarvan veertig jongeren, die vaak voor het eerst een zee zeilreis maken. „Veel van hen krijgen de reis als cadeau van hun ouders voor het behalen van hun eindexamen. Ook wor den de zeereizen wel gespon sord door baggerbedrijven en andere bedrijven die actief zijn in de zeesector. „Vaak komen jongeren aan boord via de Stichting Zeilend Zeeschip." De reis op de Eendracht die haar werd aangeboden door de Slavenkas beviel Jeanine zo goed, dat zij in de herfst van 1991 op eigen kosten opnieuw aan boord van het zeezeilschip ging voor een reis naar Enge land. Op het zestig meter lange schip met zijn ruim duizend vierkante meter zeilopper- vlakte behaalde zij de brevet ten, die het mogelijk maken als vrijwillig bemanningslid aan de reizen deel te nemen. Daar bij leert zij jongeren én volwas senen, die als passagier aan boord komen, de fijne kneep jes van het zeezeilen. „We gaan met de Eendracht naar alle Sail-manifestaties.' Vanaf morgen kunnen Zierik zeese jongeren van zestien tot 22 jaar weer een poging wagen om een gratis zeezeilreis op de Eendracht te winnen. De, uit 1735 daterende, Slavenkas stelt jaarlijks zo'n reis beschikbaar om de interesse van jongeren voor de zee en de scheepvaart te stimuleren. In de middelba re scholen en bibliotheek De Stolpe komt een formulier te liggen, dat woensdag 29 maart ook wordt afgedrukt in de Nieuwsbode Extra. Daarop kunnen jongeren vier vragen over de maritieme geschiede nis van Zierikzee beantwoor den. Uit de goede inzenders trekt burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs dinsdag 25 april in het stadhuis de inzending van een jongere die de reis met de Eendracht mag maken. Succes Westerschouivse adspiranteri BURGH-HAAMSTEDE - De jeugdbrandweerkorp- sen van Bruinisse en Westerschouwen namen deel aan de gewestelijke jeugdbrandweer selectie wedstrijden. Westerschouwen eindigde op de tweede plaats en plaatste zich daarmee voor deelname aan de landelijke finale. De wedstrijden werden gehou den in het Brabantse Westerho ven met als locatie het Center- pares de Kempervennen. De wedstrijden, waaraan werd deelgenomen door 28 jeugd- brandweerteams van zestien korpsen, werden op twee ver schillende banen gespeeld. Eén baan voor de junioren (11 t/m 15 jaar) en op de andere baan de adspiranten (16 t/m 18 jaar). Bij de junioren bestond het wedstrijdonderdeel uit het ne men van een hindernisbaan en daarna het uitvoeren van het aflegsysteem, waarbij een 'brand' in een vakantiehuisje geblust moest worden. Wester schouwen eindigde op de vier de plaats en Bruinisse op de ne gende plaats van de vijftien in geschreven ploegen. De adspiranten hadden een 'brand' te blussen in één van de onderhoudsgebouwen op het terrein. Dit onderdeel staat bij na gelijk aan de lage druk tweede klas wedstrijd bij de grote brandweer, echter met dit verschil dat er nog geen pers lucht gebruikt mag worden. Westerschouwen eindigde op de tweede plaats en Bruinisse op de elfde plaats van de der tien ingeschreven ploegen. Einduitslag; de eerste drie op elke baan plaatsen zich voor de landelijke finale op 10 juni in Leerdam. Junioren: 1. Ede 1; 2. Ede 2; 3. Moerkapelle; 4. Wes terschouwen; 5. Roosendaal 1, 9. Bruinisse. Adspiranten: 1. Breukelen 1; 2. Westerschou wen; 3. Ede; 4. Tiel; 5. Breuke len; 11. Bruinisse. BURGH-HAAMSTEDE Simavi In de week van 19 tot en met 25 maart hield Simavi haar jaar lijkse collecte. Deze collecte, die in het teken stond van de aanleg en verbetering van drinkwatervoorzieningen in ontwikkelingslanden, bracht in Burgh-Haamstede een be drag van 2166,50 gulden op. Si mavi werd in 1925 opgericht met als doel de armste bevol kingsgroepen in de Derde We reld een betere gezondheids zorg te kunnen bieden. Simavi steunt ruim 140 gezond heidsprojecten waarbij ruime aandacht wordt besteed aan de verbetering van het medisch transport, medische appara tuur, medicijnen, blindheids- bestrijding, opleiding van ver pleegkundigen en vroedvrou wen en aanleg van drinkwater en sanitaire voorzieningen. Si mavi is een particuliere hul porganisatie en is uitsluitend aangewezen op financiële steun vanuit de Nederlandse samenleving. Oliebollen De Gereformeerde Gemeente in Burgh-Haamstede houdt za terdag 1 april vanaf 9.00 uur een huis-aan-huis oliebollen verkoop in de gemeenten Wes terschouwen, Brouwershaven en Middenschouwen. De olie bollen zijn vanaf 9.00 uur even tueel ook af te halen in de kerkzaal van de Gereformeer de Gemeente aan de Ankerweg in Haamstede. De opbrengst van de actie komt ten bate van de kerk. Apolio In verband met het 100-jarig bestaan geeft muziekvereni ging Apollo uit Brouwersha ven op dinsdag 11 april een con cert in Verzorgingscentrum Duinoord in Burgh-Haamste de. De avond begint om 19.30 SCHARENÖIJKE Israëlische dansmiddag In het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in Scha- rendijke houdt de volksdans vereniging Nehalennia zater dag 1 april een Israëlische dansmiddag. De bijeenkomst kreeg de titel Sjalom. Er wordt aan meegewerkt door Esther Kornalijnslijper. De dansmid dag is van 13.00 tot 17.00 uur. Concert uitgesteld Het jubileumconcert van de christelijke gemengde zangver eniging Sursum Corda, vrijdag 7 april in de Nederlandse Her vormde kerk in Scharendijke, gaat niet door. De griepepide mie heeft een aantal leden van het koor geveld. Het concert zal later in het jaar gehouden wor den. NIEUWERKERK Geslaagd Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam is Annet Lieven- se uit Nieuwerkerk geslaagd voor het doctoraal examen Ge neeskunde. Plattelandsvrouwen Het tweejaren-thema 'Kritisch Consumeren, duurzaam produ ceren' van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland, werd afge sloten met een dia-avond, ver zorgd door drie vrijwilligers van Greenpeace. Om de milieu avond goed over te laten ko men, hadden de bestuursleden vier weken lang hun droge af val bewaard, en dit werd over de vloer van de zaal verspreid. De presidente, mevrouw C. A. Zwart-Broodman, en haar man hadden tijdens een fietstochtje over ongeveer twee kilometer in de berm gegooide blikjes en ander afval verzameld, wat een grote vuilniszak vol afval ople verde. De heer Kammeraad van Greenpeace vertelde tijdens het vertonen van de dia's over acties die door Greenpeace worden ondernomen tegen ern stige overtredingen van onder meer fabrieken, illegale opslag en dumping van gevaarlijke stoffen, en lozingen van sterk verontreinigd en giftig afval water et cetera. Verder werd nog een aantal vragen gesteld en konden er folders worden meegenomen. De volgende bij eenkomst van de Plattelands vrouwen afdeling Duiveland, is op donderdag 13 april in Oosterland. OUWERKERK Culturele Vereniging De Culturele Vereniging van Ouwerkerk houdt vrijdag 31 maart een bijeenkomst in het dorpshuis. Tijdens de avond verzorgt mevrouw Betty Blik- man een dia-voorstelling over de gemeente Duiveland. Tévens treedt Peter Dieleman op met Zeeuwse luisterliedjes. De aan vang is 20.00 uur. OOSTERLAND Oud papieractie Op initiatief van de Gerefor meerde Gemeente wordt zater dag 1 april oud papier opge haald in de kern Oosterland. De opbrengst van de actie is ten bate van de zending. Het papier wordt vanaf 8.30 uur huis aan huis opgehaald. De in woners van Oosterland wordt verzocht het oud papier voor die tijd gebundeld aan de stoeprand gereed te zetten. Toneel De Plattelands Jongeren Zuid voeren donderdag 13 april in dorpshuis Oosterhof het blij spel De Stagiaire op voor de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Duive land. Het toneelstuk werd ge schreven door P. Kuiper, een van de leden van de PJZ, ter ge legenheid van het 50-jarig be staan van de vereniging. De aanvang is 19.30 uur. MIDDELBURG Vrouwenraad Het Platform Zeeuwse Vrou wenraad, overlegorgaan van achttien vrouwenorganisaties in Zeeland, houdt op dinsdag ochtend 4 april aanstaande haar jaarvergadering. De ver gadering bestaat uit een huis houdelijk deel en een thema- deel. In het huishoudelijk deel worden de jaarstukken behan deld en vindt een bestuurswis seling plaats. Het themage deelte van de vergadering staat in het teken van één van de on derwerpen van de VN-wereld vrouwenconferentie in China in september aanstaande. De jaarvergadering wordt gehou den in de Stadsschouwburg in Middelburg. Aanvang 9.30 uur, zaal open vanaf 9.00 uur. De vergadering wordt om 12.00 uur beëindigd. Verwachting t/m zaterdag 1 apr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29mrt. Zon op 07.23 onder 20.05 Maan op 06.26, onder 18.38 30 mrt. Zon op 07.20, onder 20.07 Maan op 06.49, onder 19.48 Nieuwe Maan: 31 mrt. (04.10) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het weer in Nederland wordt de komende dagen droger en zachter. Een hogedrukgebied ten westen van Portugal breidt zijn in vloed uit richting midden-Europa en dat betekent voor ons land een weersverbetering. Zo zijn vanaf don derdag de regenkansen klein. Soms dringt een storing wel tot ons land door, maar dankzij de hoge barome terstanden valt er nauwelijks regen. Verder zijn de nachten fris en wordt het overdag ongeveer 10 graden. De dag van morgen vormt als het ware de overgang naar het geschetste weerbeeld voor de komende dagen. Nadat het vannacht in het zuiden waarschijnlijk nog even heeft ge sneeuwd, krijgt de zon morgen over dag al wat ruimte. Hier en daar vall dan nog een winterse bui, vooral in het noorden en oosten. Verder koeli het vannacht sterk af. Met name bo ven een laagje sneeuw kan de tem peratuur in het binnenland tijdens opklaringen dalen tot enkele graden onder nul; morgenmiddag wordt het een graad of 6. Er waait een frisse noordwestenwind, boven land ma tig, rond 3 Beaufort, aan de kust eerst nog krachtig of hard, wind kracht 6 of 7. Na morgen wordt het dus wat rustiger en zachter weer. ZIERIKZEE - In de aula van de Regionale Scholengemeen schap (RSG> Professor Zeeman in Zierikzee wordt dinsdag 4 april een openbaar tentamen muziek gehouden. Het tentamen begint om 20.00 uur en kan door iedere belang stellende worden bijgewoond. Behalve leerlingen die eind examen moeten doen, geven ook oud-leerlingen en docenten blijk van hun muzikale kun nen. In het kader van het eind examen handvaardigheid kun nen belangstellenden op school ook een aantal werkstukken bekijken die leerlingen van M. Oostdijk-Reemers maakten. ZIERIKZEESCHEÏ^ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3