Inzage Belgische justitie in Zwitserse bankrekening waterstanden Forrest Gump wordt grote winnaar Oscar-uitreiking 'Staat Israël kan hoop putten uit West-Europa' Minder straf overheden bij begaan milieudelict Diefstal van schilderij Onderzoek smeergeld Agusta in stroomversnelling Boete voor CD-leider Mandela ontslaat echtgenote Zes onderscheidingen voor favoriete film 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koningin spreekt in Knesset: JERUZALEM (ANP) - „Ook in Europa-leek, na 1945, de verzoening tussen landen die twee wereldoorlo gen hadden uitgevochten een onmogelijke opgave. Toch hebben inspirerende staatslieden toen de weg gewezen en de vorm gevonden om de noodzakelijke verzoening tot stand te brengen. De Europese Unie verenigt nu, na decennia van oorlogen en conflicten, de landen van Europa die deze oorlogen hebben ge voerd. Dit geeft ons de hoop dat wat in West-Europa kon, ook hier mogelijk is." Dat zei koningin Beatrix van middag, dinsdag, in het Israëli sche parlement, de Knesset. Ze hield er een toespraak die be schouwd wordt als het hoogte punt van het bezoek. Op de pu blieke tribune was plaats ge maakt voor een honderdtal im migranten van Nederlandse af komst. leiders die volharden in hun in spanningen voor het vre desproces en in hun streven naar verzoening omdat zij be seffen dat het alternatief van terreur en geweld uitzichtloos en onaanvaardbaar is." Gemakkelijk is de weg die het Midden-Oosten nog heeft te gaan zeker niet, aldus Beatrix. ,,Op de vrede die wordt geslo ten, zal ook verzoening moeten volgen. Dat laatste is wellicht nog moeilijker dan het eerste. Verzoening vergt een verande ring in houding en geest van mensen die in bitterheid en haat tegenover elkaar hebben gestaan." ,,Het vergt ook over winning van het wantrouwen dat tussen hen is gegroeid. Des te meer moeten wij de moed prijzen van de staatslieden en Vluchtelingen De Nederlandse vorstin bewon dert Israël en zij niet alleen: ,,Met bewondering hebben an dere landen, veelal zelf met vluchtelingen-vraagstukken geconfronteerd, gezien hoe uw land grote aantallen immigran ten heeft opgevangen en in de samenleving opgenomen. De toevloed heeft geleid tot een bevolking die cultureel grote verschillen vertoont. Dit heeft uw land verrijkt en in uw volk het respect voor anderen ver groot," aldus koningin Bea trix. "Rechter teel streng voor bedrijven DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie stelt minder vaak vervolging in tegen overheden die de milieuwetten overtreden, dan tegen bedrijven. Dat is in strijd met het gelijkheidsbeginsel in de Neder landse rechtsspraak. Dat blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatie centrum (WODC) van het mi nisterie van justitie over de pe riode 1990 tot en met 1992. Van'56 milieuzaken tégen gemeenten, provincies en Rijk, waarvan in die période proces verbaal is opgemaakt, kwa men slechts drie zaken voor de rechter. In 46 procent van de ge vallen werd de zaak verder niet vervolgd (sepot) en in 48 pro cent werd de zaak met een fi nanciële schikking met het OM afgedaan (transactie). Het percentage sepots van alle milieuzaken (overheid en be drijven) bedraagt slechts 20 procent. Transacties (eigenlijk het afkopen van een overtre ding) gebeurt in 59 procent van het totaal aantal zaken. Het ging volgens onder zoekster drs. W. Kleiman van het WODC bij de meeste over tredingen van de overheden wel om kleine zaken zoals een onverantwoorde opslag van klein chemisch afval, het ge bruik van verouderde en ver boden bestrijdingsmiddelen en dumpen van verontreinigd slib. Uit onderzoek bij alle arron dissementsparketten is vol gens Kleiman gebleken dat de soepeler regelingen met over heden vooral getroffen worden vanwege de vrees dat de wer krelatie met de overheden wordt verstoord. Bovendien kan een overheid al leen vervolgd worden als zij de overtreding pleegde binnen de ondernemingsactiviteiten. Ver volging is niet mogelijk als de overtreding is begaan bij een wettelijke overheidstaak. Dan wordt de officier niet- ontvankelijk verklaard. De onderzoekers tonen begrip voor het feit dat Justitie er voorrang aan geeft de overhe den de milieubeschadiging te laten herstellen in plaats van te bestraffen. Maarzij vinden wel dat het OM die keuze duidelij ker moet maken. Minder hard Nu wordt de indruk gewekt dat overheden minder hard wor den aangepakt dan bedrijven als zij over de schreef gaan. Tferwijl niet is aangetoond dat bedrijven minder gewillig zou den zijn dan overheden om mi lieuschade te herstellen en op die manier een zaak kunnen schikken met het OM. AMSTERDAM (ANP) - Uit het Amsterdamse Museum Van Loon is begin maart een schil derij gestolen. Dat hebben de politie en het museum dinsdag bevestigd. De nog onbekende dader(s) na men in de nacht van 8 op 9 maart een werk van de 17e eeuwse schilder Jurriaen Ovens mee. Het gaat om een portret uit 1667 van Willem van Loon, die onder meer burge meester van Amsterdam was. De conservator van het mu seum H. Willems, noemt het schilderij van „onschatbare waarde", omdat het deel uit maakt van een collectie van de Van Loon's. Bij verkoop zou het vermoede lijk enkele tienduizenden gul dens opbrengen. Het museum heeft een beloning van tiendui zend gulden uitgeloofd voor een tip die tot de vondst van het werk leidt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 29 maart 03.25 145 09.30 -163 15.50 168 21.45 -133 30 maart 04.10 154 10.10 - 162 16.35 169 22.20 -133 ROOMPOT BUITEN 29 maart 01.40 145 08.05 -160 14.00 173 20.20 -131 30 maart 02.20 158 08.40 -164 14.40 179 20.50 -135 BRUINISSE 29 maart 03.45 157 09.20 -171 16.10 182 21.45 -142 30 maart 04.40 170 10.00 -171 16.55 185 22.20 -142 WEMELDINGE 29 maart 03.30 153 09.30 -168 16.00 177 21.45 -138 30 maart 04.25 163 10.05 -167 16.45 178 22.25 -138 Springtij 2 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 BRUSSEL (ANP) - Het federaal gerechtshof van Zwitserland heeft besloten dat de Belgische justitie inzage kan hebben in de bankrekening van twee sleutelverdachten uit het Agusta-schandaal. Dat heeft de Belgi sche commerciële omroep VTM vernomen. De beslissing die pas donderdag officieel bekendgemaakt zou worden, kan het onderzoek in het omkoopschandaal in een stroomversnelling brengen. De Belgische onderzoeksrech ters zijn met name benieuwd naar de rekeningen van de Pa namese nepfirma Kasma. Via Kasma maakte de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta 51 miljoen frank (ruim 2,7 mil joen gulden) over aan de Vlaamse socialisten. Justitie hoopt nu ook te kunnen achter halen wie een bedrag van 60 miljoen frank aan „giften" heeft overgemaakt aan de soci alisten. Vermoedelijk gaat het om smeergeld van de Franse vliegtuigbouwer Dassault. De Belgische media speculeren erop dat opheffing van het bankgeheim wellicht ook dui delijk kan maken of nog meer politieke partijen smeergeld hebben gekregen van Agusta. De Italiaanse onderneming be taalde de steekpenningen eind 1988 om een omvangrijke order voor de levering van 46 heli kopters in de wacht te slepen. Enkele medewerkers van de Belgische justitie zouden al in Zwitserland zijn aangekomen om de rekeningen te bestude ren. De gearresteerde zakenadvo caat Fons Puelinckx heeft zich tot het laatst sterk verzet tegen opheffing van het bankgeheim. Zijn medeverdachte, de gewe zen SP-functionaris Luc Wal- lyn, gaf wel openheid van za ken. In verband met het Agusta-onderzoek bevinden zich tot nu toe vijf mensen in voorarrest. De Duitse regering wil snel duidelijkheid over de mogelij ke betrokkenheid van NAVO- secretaris-generaal Claes bij de Agusta-smeergeldaffaire. De regeringswoordvoerder wilde maandag in Bonn echter geen enkele toespeling maken op een eventueel terugtreden van Claes. Verscheidene parlemen tariërs uit liberale en sociaal democratische hoek hadden daar in het dagblad Bild Zei- tung op aangedrongen. Afgelopen vrijdag herhaalde premier Kok tijdens zijn weke lijkse persconferentie dat Claes nog steeds het vertrou wen geniet van de Nederlandse regering, maar dat ook voor hem gold dat er snel klaarheid moet komen over de positie van de secretaris-generaal. Nu ook Duitsland zich officieel gaat roeren in de zaak, wordt de druk op de Belgische socia list nog wat verder opgevoerd. Vorige week deden twee voor malige ambassadeurs bij de NAVO, een Brit en een Belg, een onverholen beroep op Claes af te treden. Ziek Claes zelf meldde zich maan dag ziek. „Een griepje", luidde de officiële verklaring van het hoofdkwartier in Brussel. Vol gens de NAVO is Claes echter nog steeds van plan woensdag naar Turkije te reizen voor een officieel bezoek. DEN HAAG (ANP) - De voor man van de Centrumdemocra ten (CD) J. Janmaat is dinsdag door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een geldboete van 2000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, of 35 da gen vervangende hechtenis. Het hof achtte vijf gevallen van belediging of aanzetten tot haat tegen of discriminatie van buitenlanders bewezen. Het openbaar ministerie (OM) had eerder 6000 gulden geëist. Het gaat om uitspraken die Janmaat in de periode 1989 tot 1991 heeft gedaan op radio en televisie. Bij de strafmaat heeft het hof zwaar laten mee wegen dat Janmaat deze straf bare feiten heeft gepleegd als leider van een politieke partij die is vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. Het hof vindt dat Janmaat de ze verantwoordelijkheid onvol doende heeft oiiderkerid. Bo vendien wijst het hof erop dat Janmaat het laakbare en straf bare van deze uitlatingen tij dens de zitting niet heeft inge zien. KAAPSTAD (RTR/DPA) - De Zuidafrikaanse president Nel son Mandela heeft maandag zijn omstreden echtgenote Winnie, van wie hij gescheiden leeft, uit de Zuidafrikaanse re gering gezet. Winnie Mandela vervulde in de regering de post van staatsse cretaris van kunst, cultuur, we tenschap en technologie. Ze is omstreden sinds zij in 1991 in opspraak kwam wegens de ont voering en dood van een jongen in Soweto. Ook werd haar naam enkele malen genoemd in verband met corruptie schandalen. De mensenrechtenadvocate Brigitte Mabandla volgt Man dela op als staatssecretaris. LOS ANGELES (RTR/AFP/DPA) - „Forrest Gump" is maandagavond met zes onderscheidingen de grote winnaar geworden van de jaarlijkse Oscar-uitreiking in Los Angeles. „Gump" werd onder andere uitgeroe pen tot beste film, hoofdrolspeler Tom Hanks tot beste acteur en regis seur Robert Zemeckis tot beste regisseur. Tom Hanks, als titelheld in „Forrest Gump" huizen hoog favoriet, ontving de Oscar voor de tweede ach tereenvolgende maal (vorig jaar voor „Philadelphia") en dankte tegen zijn tranen vechtend zijn vrouw, regis seur Zemeckis en de vele medewerkers van de film. „God zegen u, over de hele Wereld",, zei hij. Hanks versloeg Morgan Freeman („De veroordeel de"), Nigel Hawthorne („The Madness of King Ge- T orge"), John Travolta („PulpFiction") en Paul Newman Nobody's fool"). Gump, het verhaal hoe een simpele ziel de wereldge schiedenis naar zijn hand zet, is een symbool van de huidige anti-intellectuele trend in Amerika. Regis seur Zemeckis prees de hele crew en de producenten en groette „alle Forrest Gumps over de hele wereld". Zemeckis, die eerder „Back to the future" maakte, geldt als een tovenaar van specia le effecten en beeldmanipu latie via de computer. Zo voert hij zijn zwakbegaafde held op aan de zijde van John F. Kennedy, Richard Nixon of John Lennon. De film behaalde ook de prij zen voor de beste montage, speciale effecten en beste aangepaste scenario. Van de verwachte zware concurrentie van „Pulp fic tion" van Quentin thranti- no en „Quiz Show" van Ro bert Redford kwam niet veel terecht. „Pulp fiction" werd alleen onderscheiden als beste originele scenario. Voor Redfords rolprent was in het geheel geen onder scheiding weggelegd. Beste actrice Jessica Lange ontving de Oscar voor de beste actrice voor haar rol van nymf oma- ne echtgenote van een ge pensioneerde militair in „Blue Sky". Lange versloeg Jodie Foster in „Nell", Mi randa Richardson in ,/Ibm en Viv", Winona Ryder in „Little Women" en Susan Sarandon in „The Client". Een Russische film triom feerde in de categorie beste met-Engelstalige film. De Oscar ging naar „Burnt by the Sun" van Nikita Michal- kov, die al de juryprijs won in Cannes. De Academy voor filmkunst en wetenschap eerde de Ita liaanse cineast Michelange lo Antonioni met een spe ciale Oscar voor zijn hele oeuvre. „Een sobere regis seur, elegant, raadselachtig en obsederend", prees Jack Nicholson, die een rol speel de in „Profession reporter" van de Italiaanse meester. Ook Clint Eastwood kreeg een speciale onderschei ding. Speed Elton John en Tim Rice ont vingen de Oscar voor de beste titelsong voor „Can you feel the love tonight" uit „The Lion king" van de Disney-studio's. Voor Speed van de Nederlandse camera man en regisseur Jan de Bont waren Oscars voor het beste geluid en de beste ge luidsmontage door Stephen Hunter Flick. Voor de beste mannelijke bijrol werd Martin Landau onderscheiden in „Ed Wood", de prijs voor de beste vrouwelijke bijrol ging naar Dianne Wiest in „Bullets over Broadway". Het was de enige Oscar die ging naar de jongste film van Woody Allen. AMSTERDAM - De Podium- prijs 1994 van de Stichting Jazz en Geïmproviseerde Muziek in Nederland (SJIN) is toegekend aan de saxofonist en klarinet tist Jorrit Dijkstra. DEN HAAG - Het Rode Kruis zendt vanaf woensdag voor 6,3 miljoen gulden medicijnen en medisch materiaal naar 1000 ziekenhuizen in Siberië en de Oeral. AMSTERDAM (ANP) - Een kleine brand in een hotel in de Kerkstraat in Amsterdam, leidde' dinsdagmorgen vroeg tot een uittocht van maar liefst 1 379 mensen. Suske en Wiske Granaat sttnj gekruid 'DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Dinsdag 28 maart Zierikzee Adviescommissie sport. Raad zaal stadhuis. 16.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Koersbaltoernooi diverse ver zorgingshuizen en ANBO. Ver zorgingscentrum Duinoord. 13.30 uur. Lezing Buren, Egmond en Oranje Nassau. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Algemene ledenvergadering WV Schouwse Kust. Hotel Bom. 20.00 uur. Oosterland Tijdrede ds. J. van der Steen op uitnodiging SGP kiesvereni ging in kerk Oud Gereformeer de Gemeente. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst van La Leche Le- gue. Noorddijk 16. 20.00 uur. Woensdag 29 maart Zierikzee Mini-instuif in De Driehoek voor kinderen van 5 tot en met 7 jaar van 14.00-16.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 30 maart Zierikzee Eerste bijeenkomst geheugen cursus. Multifunctioneel cen trum. 09.15 tot 11.15 uur. Bazar/rommelmarkt in obs 't Kofschip. Van 17.00-20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gedekte tafelshow. Neder lands Hervormd Verenigings gebouw. Deestraat 5. 14.00- 17.30 uur. Vrijdag 31 maart Zierikzee Open repetitie Drumband Kunst en Eer. Clubgebouw Kaersemakerstraat. 19.30 tot 21.00 uur. Eerste dag tweedaags tentfesti val. Optredens drie bands. Bro- gum. 21.00 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst Culturele Vereni ging in het dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Gedekte tafelshow. Neder lands Hervormd Verenigings gebouw, Deestraat 5. 14.00- 21.00 uur. Zaterdag 1 april Zierikzee Kinderkledingbeurs. OBS 't Kofschip. 10.00 tot 11.30 uur. Tweede dag tweedaagse tent- fèstival. Optredens drie bands. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Oliebollenverkoop Ger. Gem. Burgh-Haamstede. Huis-aan- huis in gemeenten Wester- schouwen, Middenschouwen en Brouwershaven. Vanaf 09.00 uur. Open klaverjaswedstrijd. Dorpshuis De Schutse. Aan vang 20.00 uur. Aanwezig 19.30 uur. Scharendijke Israëlische dansmiddag Neha- lennia. Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. 13.00 tot 17.00 uur. Oosterland Oud papieractie. Huis-aan- huis. 08.30 uur. Bruinisse Gedekte tafelshow. Neder lands Hervormd Verenigings gebouw, Deestraat 5. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 4 april Zierikzee Openbaar tentamen Muziek. Aula RSG. 19.00 uur. Gespreksgroep Ouders van Drugsgebruikers. Multifuncti oneel Centrum. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Donderdag 6 april Burgh-Haamstede Open dag verblijfsrecreatie door CNV/Recreatie. Vrijdag 7 april Zierikzee Algemene ledenvergadering Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Concert zaal. 19.30 uur. Theaterstuk Kwarre. Café De Gekroonde Suikerbiet. 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2