In het jaar 2015 wellicht elf woonzorgcomplexen in regio O i wm u mm UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND De garnalenvissers op de Waddenzee negeren deal van de mosselsector Zeeuwse persfoto's te kijk in Vlissingen 8BBRS iÊH HHÜ 1 GROENLEER GOES ZIERIKZEESCHE RH NIEUWSBODE» Expositie De eerste de beste in Veere Theoretische verkenning stichting VMC Uitspraak vrijdag 7 april Schade door vallende lading Open dag werknemers recreatie Q 3 5 8 11 dé krant van schouwen - duiveland! K ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE! DINSDAG 28 MAART 1995 151e JAARGANG NR 25747 - - v. Op dit moment is alleen in Brouwershaven een woonzorgcentrum voor ouderen. De commissie Ouderenbeleid heeft berekènd dat in het jaar 2015 ook woonzorgcentra nodig zijn in Zierikzee, Bruinisse, Haamstede, Nieuwerkerk, Bruinisse, Renesse, Scharendijke, Kerkwerve, Dreischor en Noordgouwe. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In het jaar 2015 zouden op Schouwen-Duiveland elf woonzorgcentra voor ouderen kunnen staan. Vijf grotere centra met een capaciteit van ongeveer veertig woonzorgplaatsen in Zierikzee, Bruinisse, Haamstede, Nieuwerkerk en Oosterland. En zes kleinere centra met vier tot vijftien woonzorgplaatsen in Renesse, Scharendijke, Kerkwerve, Dreischor, Noordgouwe en Brouwershaven. Zoals bekend functioneert dat laatste woonzorgcentrum reeds enkele jaren. De servicewoningencomplexen voor ouderen, die onlangs wer den gerealiseerd in Nieuwer kerk (Steenzwaenshof), Zierik zee (aan de Manhuisstraat) en bij het nieuwe dorpshuis in Dreischor werden hierbij bui ten beschouwing gelaten. De commissie Ouderenbeleid van de Zeeuwse raad voor Volksge zondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur (VMC) legde haar toekomstvi sie vast op het aantal verzor gingsplaatsen voor ouderen waarop in de toekomst kan worden gerekend. Woningen in een woonzorgcentrum als de Poortershof in Brouwershaven tellen daarbij mee. Woningen in een servicewonin- gencomplex niet, omdat de ou deren die daar wonen, zelf con tact moeten opnemen met kruisvereniging of maatschap pelijk werk wanneer ze hulp nodig hebben. De commissie Ouderenbeleid gaat in haar vi sie uit van de intramurale plaatsen in verpleeghuis, ver zorgingshuizen en woonzorg centra, waarvan een aantal moet worden gerealiseerd om het toenemende aantal oude ren in de toekomst op te kun nen vangen. Via haar discussienota Woon zorgvoorzieningen in Zeeland ontwierp VMC een model voor de ontwikkeling van wonen en zorg voor ouderen in dorpsker nen van verschillende grootte. Het model ontstond via samen werking van ambtenaren van het Bureau Stads- en Dorpsont wikkeling en provinciale amb tenaren. Het gaat om een theo retische verkenning van de mo gelijkheden (variërend van extra dienstverlening aan ou deren tot de bouw van woon zorgcentra en intramurale voorzieningen) in verband met het verwachte aantal ouderen in de komende twintig jaar. Voorbeeld Als voorbeeld werd het model toegepast op Schouwen-Duive land. Naar verwachting wonen in het jaar 2015 op Schouwen- Duiveland ongeveer 30.700 mensen, waarvan 7300 van 65 jaar of ouder. Volgens de theo retische visie is voor ouderen in Zierikzee (naast het ver pleeghuis Comeliastichting) nog ruimte voor 109 intramura le plaatsen. Die ruimte zou moeten worden ingevuld door zestig plaatsen in de verzor gingshuizen plus een of twee woonzorgcentra waarin maxi maal 49 ouderenwoningen ge creëerd zouden kunnen wor den. Gezien het aantal inwoners, zouden in Haamstede en Brui- Viisse 25 tof ^estig 'ouderen- plaatsen moeten komen, in te vullen via een verzorgingshuis of woonzorgcentrum. In Nieuwerkerk en Oosterland ligt dat aantal op ongeveer der tig tot 39 woonzorgplaatsen. Ifenslotte verdeelt de commis sie het aantal ouderenplaatsen over de kernen Renesse (elf), Scharendijke (9), Kerkwerve (8), Dreischor (7) en Noordgou we (4). Men heeft daarbij reke ning gehouden met woonzorg centrum Póortershof in Brou wershaven waar reeds vijftien woonzorgplaatsen zijn. In ker nen met minder dan 750 inwo ners is volgens de commissie geen ruimte voor woonzorg voorzieningen. DEN HAAG - De garnalenvis sers op de Waddenzee blijven zich met hand en tand verzet ten tegen de voorgestelde scha deregeling door het Produkt- schap Vis. Dat bleek gisteren in het paleis van Justitie tij dens een kort geding dat de garnalenvissers uit Texel en Wieringen tegen de mosselsec tor hebben aangespannen. De rechtbank doet op vrijdag 7 april uitspraak. De gamalensector moet op ad vies van het Produktschap Vis 470 hectare visgronden^ afstaan in ruil voor 648 hectare insta biele grond van de mosselkwe kers. Naast deze ruil legt de mosselsector daar nog een be drag van 4,3 miljoen gulden bo ven op. De garnalenvissers vin den de optimalisatie van kweekpercelen in strijd met de Visserijwet. Om die reden vin den zij dat minister J. van Aartsen van landbouw, natuur beheer en visserij voor de nieu we uitgifteronde op 1 mei 1995 zijn besluit moet heroverwe gen. De bezwaren van de Noordhol landse garnalenvissrs betref fen de aanleg van nieuwe per celen in het Vogelzand (125 hec tare) en het Vlieter (80 hectare). Hierbij gaat het om twee geu len vlak bij Den Oever waar met name langs de kant veel garnalen worden gevangen. Het ministerie verdedigde bij monde van landsadvocaat me vrouw mr. M. B. de Witte van den Haak dat de garnalenvis sers geen schade hoeven te lij den door de verplaatsing van de vangstbestekken. Volgens de landsadvocaat is de Wad denzee voor de garnalenvissers groot genoeg om het hoofd bo ven water te houden. Ondanks dat acht garnalenvissers uit Harlingen graag van de door de mosselsector op te hoesten saneringsregeling gebruik wil len maken hield de raadsman van de garnalenvissers voet bij stuk. Hij noemde het onverteerbaar dat de noordelijke vissers moe ten wijken om de Deltaschade aan de Zeeuwse mosselsector te compenseren. mm Tot en met 16 april is in het Arsenaalcafé in Vlissingen een expositie te zien van Zeeuwse persfoto's. Het gaat om een selectie uit de inzendingen voor de wedstrijd Persfoto Zeeland 1994, waarvan de winnaars afgelopen week bekend werden gemaakt. Naast een eerste prijs in de categorie sport voor Zierikzeesche Nieuwsbode-fotografe Marijke Folkertsma, was er ook een prijs voor fotograaf Joop van Houdt, tevens verbonden aan deze krant. Hij won een tweede prijs in de categorie sport met een drieluik van keeper Marcel Oostdijk van de voetbalvereniging Zierikzee. Van Houdt maakte de opnamen tijdens een wedstrijd tegen de voetbalclub Vlissingen in het seizoen 1993/'94. De expositie in het Arsenaalcafé is van dinsdag tot en met zondag vanaf 11.00 uur geopend De toegang is gratis. ZIERIKZEE - De onderkant van de auto van een 40-jarige inwoner van Wemeldinge liep maandag schade op door een stuk afvallende lading van een vrachtwagen. De bestuurder reed maandag rond 7.15 uur over de Zeeland- brug in de richting Zierikzee. Een tegemoetkomende vracht wagen verloor een stuk lading dat vervolgens langs de onder kant van de personenauto schampte. De identiteit van de chauffeur van de vrachtauto is onbekend. BURGH-HAAMSTEDE - Voor alle werknemers in de ver- blijfsrecreatie, onder meer campings en bungalowparken, houdt CNV/Recreatie, een on derdeel van de Industrie- en Voedingsbond CNV, op don derdag 6 april een open dag. De open dag wordt gehouden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Werkne mers kunnen hier de hele dag terecht, van 's morgens 9.00 uur tot 's avonds 22.00 uur. Er wordt onder meer informa tie verstrekt over vacatures in de verblijfsrecreatie. Daar naast kunnen werknemers bij de medewerkers van de bond terecht met vragen over func tieclassificatie, of hun loon la ten controleren. In dit laatste geval is het wel noodzakelijk dat loonstrookjes worden mee genomen. Ook kunnen werknemers via een enquêteformulier zelf aan geven wat zij belangrijk vin den in de nieuwe CAO. Motormaaiers Zitmaaiers vanaf f 550,- vanaf f 2495,- Albert Plesmanweg 5 - 4462 GC Goes Ind.terrein De Poel 1 - 3e bedri|l rechts Tel. 01100-12820 Zaterdag open tot 15.00 uur WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1*89 Velen kunnen een huis inrichten; weinigen verstaan de kunst een tehuis te maken. Anna Dix Winterse buien HET WEER Overdag wisselend bewolkt en een enkele winterse bui. Mini- mumtemp. 2 graden. Middagtemp. rond 6 graden. Noordwestenwind, matig, rond kracht 3, aan de kust krachtig tot hard, 6 7, later op de dag geleidelijk afnemend. GEEN HONDEN Wethouder P. de Rijke van Zierikzee wil een bin nenstand zonder honden. VOORTVAREND Brouws college op de vingers getikt wegens te grote voortvarendheid. VIJF MEI Nieuw comité presenteert feestprogramma 5 mei viering Bruinisse. GENOMINEERD Nelli Cooman, Irma Heeren en Dennis Voshart geno mineerd voor Zeeuwse Sportprijs. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Met werk van zesendertig fotografen VEERE - In de Grote Kerk in Veere wordt van 1 tot en met 30 april de foto-expositie De eer ste de beste gehouden. De ex positie is dagelijks toeganke lijk van.,10.00-17.00 uur en op zondag van 14.00-17.00 uur. De expositie is een initiatief van Fotogram Centrum voor fotografie Amsterdam. Foto- gram-docenten Lise Gerson en Ingrid van de Putte staken de koppen bij elkaar en zochten samenwerking met Aukje Bosch en Deniz Ulbegi. De titel van de expositie geeft al aan dat deze wordt samengesteld uit de zeer persoonlijke keuze van de fotograaf. Aan de expositie werkten ze sendertig gerenommeerde foto grafen - niet de eerste de beste - mee. Elke fotograaf heeft naar eigen oordeel zijn eerste en zijn beste werk ingeleverd. Voor de eerste foto moest vaak enig speurwerk op zolder, in de kelder of in schoenendozen verricht worden. Het resultaat mag er zijn. Peter Rutting diepte een prentje uit 1954 op van zijn zus bij een trein. Bert Nienhuis vond een familiekiekje dat hij op heel jonge leeftijd ensceneerde en Eva Besnyö kwam met een foto van schapen in Hongarije op de proppen. Paul Huf exposeert zijn eerste foto, gemaakt in op dracht van de Triborgh wol- lenstoffen fabriek Tilburg in 1945. Elke deelnemende fotograaf presenteert zijn werk op eigen wijze, zodat grote en kleine fo to's naast elkaar geëxposeerd worden. Het gaat om foto's uit verschillende categorieën: re portages, journalistiek, sport, experimenteel, portret, recla me, illustratief, mode en nog veel meer. De deelnemende fotografen zijn: Kors van Bennekom, Eva Besnyö, Rommert Boonstra, Marlo Broekmans, Philip Me chanicus, Marcel Molle, Jim Moor, Tbo Noort, Bert van Goethem, Carli Hermès, Ba rend van Herpe, Paul Huf, Cor Jaring, Wubbo de Jong, Miep Jukkema, Dirk Karsten, Mar tin Kers, Johan van der Keu ken, Aart Klein, Daniël Ko ning, Thed Lenssen, Bertien van Manen, Hans van Manen, Guus Dubbelman, Jurriaan Eindhoven, Toto Frima, Marcel van der Vlugt, Bert Nienhuis, Erwin Olaf, Lieve Prins, Pieter Ruting, Wouter van Rijswijk, Michel Szulc-Krzynanowski, Kees Tabak, Johan Vigeveno en Jaap Vliegenthart. De expositie wordt zaterdag 1 april om 17.00 uur geopend door drs. W. T. van Gelder, de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnementmetautom.afschr. af 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■^p Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rp Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1