Onverwacht einde van een geslaagde Nieuwshodereis In 't Opper gaat bezuinigingen te lijf met donateurstichting Chauffeur/reisleider getroffen door hartinfarct Vrienden van verzorgingshuis In 't Opper Nieuwe dichtbundel Contactdagen voor bedrijven De Piek viert zilveren jubileum met feestmaand ZIERIKPLEE MAANDAG 27 MAART 1995 NR 25746 De laatste Nieuwshodereis van dit jaar is vanochtend, maandag, begonnen en duurt tot en met woensdag. (Foto: Joop van Houdt). (Door D. L. van 't Leven) DINANT/ZIERIKZEE - „Dat kan niet meer stuk". Typerend voor de lezersreizen van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Nauwelijks op weg en dan al zo'n opmerking. De tweede reis van dit jaar voltrok zich onder bijzonder zomerse omstandigheden. „De eerste reis was een succes en dat ondanks de vaak miserabele weersomstandigheden. Dan is het slagen van deze reis gegarandeerd", aldus onze chauffeur en reisleider Rinus van der Voorden van Busbedrijf Van Oeveren bij het begin van een van de mooiste Nieuwsbodereizen. Op dat moment wist niemand dat de derde dag een onverwachte wending zou krijgen. Donderdag 23 maart. Nadat de laatste deelnemers in Oude- Tonge zijn instapt wordt op het parkeerterrein aan de Schaaps- weg de gebruikelijke groepsfo to gemaakt. Naar aanleiding van het verslag van de eerste reis wordt onderweg geïnfor meerd of de washandjes niet vergeten zijn. Het weer op deze eerste dag kan tot nu toe als de beste dag van het jaar worden gekwalifi ceerd. Deskundige instructie voor„het bedienen van de zon wering is dan ook geen overbo dige luxe. Na de koffiestop in Moergestel had als gevolg van dit prachti ge weer niemand haast om in de bus te komen. Datzelfde herhaalde zich na de lunch in restaurant De Bokkenrijder op het drielandenpunt. Daarna ging de tocht verder; richting Henri Chapelle via Eupen door de voerstreek en de Hoge Vennen, met als hoogste punt Baraque Michel. Via de plaatsjes Trois Ponts en Hotton kwamen we even voor vier uur in Dinant aan. Ons verblijf, het fraaie Hotel Mercure Castel de Pont-a- Lesse, ligt iets ten zuiden van Dinant aan het riviertje de Les- se en is werkelijk een oase van rust. Met een voortreffelijk di ner werd deze eerste dag afge sloten. Voordat de kamers wer den opgezocht is er door velen nog gebruik gemaakt van de ontspanningsmogelijken die dit hotel biedt. Vrijdag 24 maart. Na het uitge breide ontbijtbuffet rijden we naar Han sur Lesse voor een bezoek aan de gelijknamige grotten. Deze excursie mag als het hoogtepunt van deze reis beschouwd worden. De enorme inspanning, zeker niet alleen voor de ouderen (in België de derde generatie ge noemd), wordt ruimschoots be loond door de fraaie formaties van de stalagmieten en stalag- tieten, die op deskundige wijze zijn verlicht. Onze enthousiaste gids geeft daarbij dan ook nog de nodige aanvullende informatie. Bijna aan het eind worden we verrast met een klank- en lichtspel. Hierbij besef je hoe sterk de in vloed van muziek is bij de beel den die ons voorgetoverd wor den. Het applaus na afloop be vestigde hoezeer men hiervan genoten had. Het water in de grotten kan in de wintermaanden tot onge kende hoogtes stijgen, wat dui delijk zijn moddersporen na laat. Het was deze dag voor het eerst dat we het laagste gedeel te in de grotten konden bezoe ken. Het betekende ook dat er meer geklommen moest wor den. Ook deze inspanning kon het enthousiasme niet druk ken. Nadat het laatste stuk met de boot varend werd afgelegd stonden we even later weer bui ten in het prachtige lenteweer. Na een uitstekende maaltijd verlieten we om half drie Han sur Lesse en ging onze tocht verder naar Bastogne. Deze plaats is vooral bekend door het Ardennenoffensief in 1944, waarbij 78.000 Amerikaanse geallieerden omkwamen. Op het naar generaal Mc Aulif- fe genoemde plein in het cen trum staat nog een legertank en een borstbeeld van Patton. Uieindelijk was het deze gene raal die uiteindelijk de Ameri kanen uit hun benarde positie bevrijdde. Terug in het hotel konden we genieten van een uitstekend verzorgd warm en koud buffet. Na nog wat ontspanning in de fraaie salon met het prachtige houtsnijwerk kwam ook aan deze geslaagde dag een eind. Onverwacht Zaterdag 25 maart. Zoals altijd was onze reisleider en chauf feur deze morgen weer al vroeg in de weer om alle zaken af te handelen voordat we de terug reis zouden aanvaarden. Ter wijl de meesten van het gezel schap aan het ontbijtbuffet za ten werd Rinus van der Voor den onwel en werd vrijwel on middellijk naar het ziekenhuis St. Vincent in Dinant gebracht. Naar later zou blijken was hij getroffen door een hartinfarct. In plaats van dat we om half tien zouden vertrekken werd het gezelschap bijeengeroepen en medegedeeld wat er aan de hand was. De heer Willemse, oud-touringcarchauffeur, was meegeweest naar het zieken huis en bracht ons van de situa tie op de hoogte. Geschokt werd er gereageerd. Iedereen had volledig begrip voor deze onverwachte wen ding van het programma. Op dat moment vond men het be langrijker dat het goed zou gaan met Rinus van der Voor den. De hoteldirectie bood spontaan een kopje koffie aan om van de schrik te bekomen. Om niet bij de pakken neer te zitten is meteen een alternatief voorstel gedaan om de tijd te overbruggen die nodig was om een nieuwe chauffeur over te laten komen. Een bezoek aan Brussel werd uitgesloten. In plaats hiervan zou een bezoek aan Dinant een optie kunnen zijn. Via het ho tel meteen een touringcar gere geld. Helaas was, als gevolg van de Autorally van de Ardennen, Dinant vrijwel geheel afgeslo ten. Daarom een bezoek ge bracht aan Beauraing, bekend als bedevaartplaatsje en om zijn grotten. Toen we in Beau raing de bus weer instapten be gon het te regenen, gelukkig maar voor korte duur. Terug in het hotel stond een in gelaste lunch voor ons gereed. Inmiddels waren met de heer A. van Oeveren, de vrouw van Rinus en onze 'nieuwe' chauf feur Nelis Hage aangekomen. Via een brief, ondertekend door het gezelschap, hebben we Rinus het allerbeste gewenst en toen we met zekerheid wis ten dat hij moest blijven een bloemstuk in het ziekenhuis laten bezorgen. Terugreis Na directie en medewerkers van het hotel te hebben be dankt voor hun uitstekende zorg reden we om twee uur huiswaarts. Plaatsvervanger Nelis Hage, voor velen geen on bekende, liet ons zien dat ook hij zijn vak verstond en gaf on derweg uitgebreid tekst en uit leg over het gebied en de steden die wij passeerden. Een tussenstop bij een wegres taurant in Wavre, vlak voor Brussel, zodat ook de laatste Belgische francs nog een be stemming kregen. Hier bleek dat een van de deel nemers, in alle consternatie, vergeten had de sleutel van zijn hotelkamer in te leveren. Om half vier begonnen we aan het laatste stuk van de terug reis via Antwerpen, over de Philipsdam naar restaurant de 'Grevelingendam', waar de reis met een rijsttafel werd beslo ten. Dank Woorden van dank aan Tou- ringcarbedrijf Van Oeveren; aan. Rinus van der Voorden, met de hoop dat hij er volgend jaar weer bij zal zijn; aan zijn vervanger Nelis Hage en de heer Willemse; bovenal dank aan de deelnemers voor het be grip dat zij hebben getoond voor deze onverwachte situatie. Terugkeer Volgens de laatste berichten van vanochtend, maandag, is de toestand van Van der Voor den stabiel. Tegen het middag uur zouden de artsen beslissen wanneer de chauffeur terug mag naar zeeland. Dat gebeurt mogelijk nog vandaag, maar in elk geval dinsdag. Na zijn te rugkeer wordt Rinus van der Voorden opgenomen in het zie kenhuis van Goes of Zierikzee. Over dat laatste bestond bij het ter perse gaan van deze krant nog geen duidelijkheid. Het gezelschap van de tweede Nieuwshodereis, afgelopen vrijdag op weg naar de grotten van Han. VLISS1NGEN - Bij het pand nummer 12 aan de boulevard in Vlissingen wordt zondag 26 maart de nieuwe dichtbundel Echoput Luchtkasteel van Hans Verhagen gepresenteerd. Ter hoogte van de ouderlijke woning van de Vlissingse dich ter wordt om 16.00 uur een na tuurstenen plaat onthuld waar op de volgende regel staat: 'misschien geen verheven plek, maar hier begon het'. Deze re gel is tevens het thema van de nieuwe dichtbundel. Directeur uitgeverij De Bezige Bij, A. Voster houdt een korte speech. In galerie Hannelore Meijaard aan de Hendrikstraat wordt vervolgens een expositie ge opend van recente, niet eerder tentoongestelde schilderijen van Hans Verhagen. De dich ter/schilder/filmer leest daar bij een gedicht voor uit zijn nieuwe bundel. De expositie is geopend van vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak. GOES - De Bedrijvencontact- dagen die jaarlijks worden ge houden in de Zeelandhallen in Goes krijgen dit jaar een bre dere opzet. Behalve bedrijven uit Zeeland zullen ook bedrijven uit West- Brabant bij het evenement worden betrokken. De Contact dagen krijgen daarmee een meer dan provinciale beteke nis. Daarmee wordt ingespeeld op de ontwikkelingen van het bedrijfsleven in Zuid-West- Nederland waarbij het indus triegebied in de grootregio Bergen-op-Zoom en Roosen daal een belangrijke rol speelt. De Bedrij vencontactdagen worden gehouden van 9 tot en met 11 oktober. VLISSINGEN - De Piek in Vlissingen bestond 26 maart officieel 25 jaar. Dit jubileum wordt in april gevierd met een groot aantal speciale activiteiten. De viering van het zilveren jubileum gaat 31 maart van start met een receptie voor genodigden en een reünie voor oud-medewerkers. Na een korte periode in het Groenewoud heeft De Piek (muziek, theater, open podium, cultcafé) een vaste stek gevon den in de Hellebardierstraat in Vlissingen. In de 25 jaar van haar bestaan hebben veel gere nommeerde bands in De Piek op het podium gestaan. Daarnaast heeft menig Zeeuw se en Nederlandse band De Piek bezocht. Deze ontbreken daarom niet op het programma tijdens de feestmaand. Zo zul len de vaste klanten Herman Brood en Hans Dulfer op res pectievelijk 14 en 23 april op de planken staan in De Piek. De feestmaand start op zater dag 1 april met een DSFA deathmetalfestival. DSFA is een bandpromotie-project van de Vlissinger Anthony van den Berg. Hij maakt CD- compilaties met nieuwe veel belovende metalbands. De vier bands die zaterdag 1 april op treden in De Piek zijn: Penta- cle, Excision, Acrostichon en Orphanage. De aanvang van het festival is 20.00 uur. Wethouder De Rijke heeft onlangs een nieuw toilet op de Balie geopend. Hiermee liet hij zien dat hij ook nog wethouder van niet-pu- blieke zaken is. Het is een bijzonder toilet. Aan de buitenzijde lijkt het op een rustiek groen kotje maar aan de binnenzijde bevindt zich een high-tech-toilet van het zuiverste spoel water. Toen ik in de krant een foto van de wet houder zag, die met de hand in de jaszak zijn blik richtte op de high-tech-pot, wist ik gelijk dat dit stof voor een overdenking zou zijn. Want die blik naar de pot is een stukje rich- tingbepalende cultuur. Wie de hoogte van be schaving van een land wil vaststellen hoeft uitsluitend de openbare toiletten te bestude ren. Wie door een hoge nood gedwongen wel eens een bezoek aan dergelijke gelegenhe den heeft'gebracht verliest alle hoop dat het met de mensheid ooit nog iets zal worden. Een blik op een openbare pot vertelt meer over de burgers en de overheid dan een be zoek aan het gemeentehuis. In de krant stond onder de foto van de naar- de-pot-kijkende wethouder dat 'door een probleempje met de waterleiding de wethou der het toilet nog niet in gebruik kon nemen'. Voor alle duidelijkheid: dit probfeSm sloeg niet op de wethouder zelf. En omdat de wet houder op dat moment daar niet toe in staat was besloot ik om het zelf maar te doen. Een aantal redenen drong me tot deze daad die een gulden van mijn zakgeld zou gaan kosten. In de eerste plaats was ik ongerust over de onwelkome bejegening van onze gasten. Want stelt u zich de familie Adams voor, die in de nieuwe Honda parkeert op de Balie. Nadat ze zijn gearriveerd staat een vraatzuchtige parkeermeter klaar die voor twee uur twee gulden incasseert. Aangevuld met vier plasjes, twee van pa en ma en de rest van de kinderen betekent dat ze in de eerste minuten van hun bezoek aan Zierikzee al zes gulden kwijt zijn. 'Walgeluk, verschrikkeluk!' zouden ze uitroepen en dat is geen reclame voor onze stad. Daarnaast stond in de krant dat voor mensen die in hun nood asiel zoeken in het groene kotje een maximale verblijfs duur van tien minuten geldt. Op de Zierikzee- se straten ging al het gerucht dat ze daarna als een projectiel zouden worden gelanceerd om met een plons in de Varreput terecht te komen. En in de laatste plaats hoopte ik vurig dat het high-tech-toilet bij mijn eerste bezoek net zo veel storingen zou vertonen als een vi deoverbinding met Hatfield, zodat ik door middel van een gemeen stukje in de krant zou zeggen dat ze allemaal de pot op konden met die nieuwe pot. In vier talen werd mij verteld dat ik mij aan de ingang van een bijzonder toilet bevond. Na elk bezoek reinigt het toilet zichzelf, de on derdelen van de toerist zijn hierin niet inbe grepen. Nadat ik mijn Albert Heijn-gulden had ingeworpen en de deur open schoof bevond ik mij op de duurste plek van Zierikzee. Tach tigduizend gulden! En nu maar hopen dat de toeristen veel hoge nood hebben anders heb ben we al dat geld in het riool gegooid. Terwijl ik zo op het nieuwe toilet gezeten in de verte het carillon hoorde spelen, kwam een warm gevoel over mij. Een bezoek aan dit oord kan ik een ieder aanraden. Tot mijn spijt functio neerde alles naar behoren. Alleen de handen- droger was wat kortademig. De vraag blijft natuurlijk bestaan of een gulden voor een eenvoudige plas niet aan de hoge kant is. Maar dat probleem bleek ook snel opgelost. Als ze een beetje van opschieten weten kan de familie Adams er allemaal voor diezelfde gulden in, op dezelfde manier zoals wij vroe ger allemaal met een kwartje van hetzelfde toilet gebruik konden maken. Als de toestand van de openbare toiletten kenmerkend is voor een beschaving heeft Zierikzee sinds een week een grote sprong voorwaarts gemaakt. Een zwak punt is nog een toilet voor invaliden. Maar ook daar komt een oplossing voor. Vol gens De Rijke stappen de meeste invaliden in het hartje van de stad uit. Bij de bestaande toiletaccommodati'e van de Hoge Molen straat komt dan zowaar een invalidentoilet. Ik raad de wethouder aan om in een invaliden- wagen gezeten een poging te wagen om vanaf het Havenplein richting Hoge Molen straat te gaan. Daar gaat hij. Door het vrij- poortje scheurt hij naar beneden om onder aan tegen een ijzeren barrière aan te botsen. Even oplappen en weer terug naar boven. Dan langs de Gasthuiskerk righting Verwijs. Vanaf dat punt breken bloedstollende ver keerssituaties aan op de Schuithaven en in de Hoge Molenstraat. Na een hachelijk avontuur komt hij eindelijk aan bij het nieuwe toilet. Maar ik garandeer u. Zoiets houdt zelfs De Rijke niet vol. Het is te laat. Een wethouder is geen waterhouder. BRUINISSE - Het bestuur van het Bruse verzorgingshuis In 't Opper heeft het initiatief genomen om een donateurstichting op te richten. Op die manier hoopt men financiële middelen binnen te krijgen die ontspannende en recreatieve eve nementen voor de ouderen mogelijk maken. prettig woon- en leefklimaat te bieden. Omdat de financiële middelen waarmee het verzor gingshuis moet worden gerund steeds meer worden beperkt, worden bestuur en personeel dagelijks geconfronteerd met beperkingen en tekortkomin gen. ,,De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat de zaken die het le ven van de ouderen aangenaam maken daarbij het eerst in de verdrukking komen. Dit om dat prioriteiten moeten wor den gesteld", aldus Postema. De directie maakt zich daar be zorgd over, maar ziet het als een uitdaging om nieuwe we gen te zoeken die doorgang van de recreatieve activiteiten voor ouderen waarborgen. Op die manier ontstond het idee vooj; oprichting van de stichting 'Vrienden van In 't Opper'. Een stichting die het verzorgingshuis wil ondersteu nen door het (mede) financie ren van de activiteiten en voor zieningen die als gevolg van de bezuinigingen niet meer aan bod dreigen te komen in In 't Opper. De stichting wil het be nodigde geld bijeen brengen door het werven van dona teurs, het plaatsen van een col lectebus bij de ingang van het verzorgingshuis, giften en ac ties als een bazar, rommel markt en verkoping. Vanwege de voortdurende be zuinigingen, die de overheden aan verzorgingshuizen opleg gen, dreigen die activiteiten in de knel te komen. In een brief die huis-aan-huis verspreid is in de kernen Bruinisse, Nieu- werkerk, Ouwerkerk, Ooster- land en Sirjansland legt de di recteur van het verzorgings huis, F. Postema de situatie uit. In 1996 bestaat In 't Opper 25 jaar. Hoewel in die periode veel is veranderd, streeft het be stuur en het personeel van het verzorgingshuis er nog steeds naar de bewoners naast een goede zorgverlening, ook een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5