Uitbreiding van surf oever bij Kabbelaarsbank ligt op schema 'Schouwen-Duiveland is een deel van mijn leven geworden' Straofeest Noordwelle met enkele Zeeuwse trekpaarden Concert jong talent Oplevering begin mei Zaterdag 25 maart Na 55 jaar afscheid van vakantiehuisje Kee Heropening tennispark Bruinisse Vergadering Zeeuwse ondernémers VVV Zeeland naar beurs in Brussel J. Braber na 25 jaar uit Stichting Festiviteiten Acht ton voor 's Landskamer VRIJDAG 24 MAART 1995 NR 25745 9 Over het zand wordt een kleilaag gespreid. Vervolgens wordt gras ingezaaid. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Als alles meezit komt het allemaal gereed nog voordat de grote drukte losbarst. De uitbreiding van de surfoever langs de Brouwersdam tussen de Kabbelaarsbank en de haven Middelplaat vordert gestaag. „Tot nu toe verloopt alles volgens de planning", aldus een woordvoerder van Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen, de opdrachtgever voor de uitbreiding. NOORDWELLE - In de kern Noord welle wordt zaterdag 25 maart het laatste in de serie Straofeesten van dit jaar gehouden. Enkele ruiters nemen aan het feest deel met echte Zeeuwse trekpaarden. Behalve de traditionele rit naar het strand omvat het Straofeest een wedstrijd ringsteken en een straobal. Het Straofeest begint om 12.30 uur wanneer de ruiters op hun versierde paarden zich verza melen op de dorpsring. Nadat de versieringen zijn gekeurd wordt om 13.00 uur het hoorn- signaal gegeven, waarop de ruiters vertrekken naar het strand. Het traditionele spoe len van de paardevoeten in het zoute zeewater gebeurt om on geveer 13.30 uur op het strand bij Kijkduin. Na een rondrit met stops bij twee cafés, worden de ruiters om 15.00 uur terug in het dorp verwacht. Zij worden daar in gehaald door het muziekgezel schap Luctor et Emergo uit Re- nesse. De ruiters worden be groet door burgemeester H. Tees, waarna op de Ring rond de kerk het ringsteken begint. Op dezelfde locatie leeft de jeugd zich eerder op de middag reeds uit met ringsteken op de fiets. In het dorpshuis verkoopt de Welfare-afdeling van het Rode Kruis eigengemaakte artike len. Daar is om 19.30 uur de prijsuitreiking aan de deelne mers die op de mooist versier de paarden reden. Om 20.00 uur begint een bal, waarbij het Delta Combo voor levende mu ziek zorgt. Belangstellenden die aan het Straofeest willen deelnemen kunnen zich nog aanmelden via telefoonnum mer 01116-1566. De capaciteit van het bestaan de surfgebied is volgens het Grevelingenschap in het hoog seizoen niet toereikend voor het aantal surfers dat dan van het gebied gebruik wil maken. In de praktijk heeft dat tot ge volg dat recreanten hun auto - al dan niet met caravan - op de vreemdste plaatsen neerzetten en dat gaat volgens het Greve lingenschap niet alleen ten koste van de (verkeersveilig heid maar levert ook onhygië nische situaties op. Landstrook Om aan deze ongewenste situa tie een einde te maken wordt het gebied tussen de Kabbe laarsbank en de Haven Middel plaat uitgebreid met een land strook. Allereerst werd een laag zand opgespoten. Daarna werd een afdeklaag van klei aangebracht die vervolgens in gezaaid zal worden. Verder komt er een nieuwe toegangs weg die vlak langs het water loopt. Aan weerszijden van die weg wordt een fors aantal par keerplaatsen gecreëerd. „Het is heel moeilijk te zeggen wat precies de capaciteit is", aldus de woordvoerder van het Grevelingenschap. ,,Er komen immers niet alleen gewone per sonenauto's, maar ook campers en auto's met caravans erach ter. Maar ik schat de capaciteit op zo'n 800 900 plaatsen". Het geheel is afgestemd op de oe verlengte. Om parkeren langs de parallel weg onaantrekkelijk te maken komt er een brede sloot tussen het nieuwe terrein en de paral lelweg. Het is dan niet meer mogelijk om vanaf de parallel weg met een surfplank het Gre- velingenmeer te bereiken. Ook wordt nieuwe beplanting aan gebracht. Parkeren in het surfgebied kan straks niet langer gratis. Er worden parkeerautomaten ge plaatst. Voor het eerste uur geldt een tarief van-een gulden. Wil men langer parkeren dan wordt dubbel tarief gerekend tot een maximum van vijf gul den. Voor dat bedrag kan men de auto een hele dag laten staan. Regelmatige bezoekers kunnen gebruik maken van de mogelijkheid om een parkeera- bonnement te nemen. Momenteel wordt ook gewerkt aan de bouw van vier nieuwe toilet/douche-gebouwen. Dit ter aanvulling op de reeds be staande sanitaire voorzienin gen aan de Kabbelaarsbank. Binnen een week a veertien da gen worden de nodige leidin gen en kabels aangelegd. Het project dat in opdracht van het Grevelingenschap wordt uitge voerd kost alles bij elkaar zo'n 1,9 miljoen-gulden. Die kosten komen geheel voor rekening van de directie Openlucht Re creatie van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (lnv). WESTENSCHOUWEN - Vijfenvijftig jaar lang was het voor hem en zijn vrouw een toevluchtsoord, een rustpunt in hun bestaan. Het afscheid van hun vakan tiehuisje Kee aan de Lageweg in Westenschouwen viel het echtpaar Lysen uit Leidschendam dan ook zwaar. „Schouwen-Duiveland is een stuk van mijn leven geworden", aldus Lysen. In die vijfenvijftig jaar dat Ly- sen de vakanties en soms ook de weekeinden doorbracht in het bijna 150 jaar oude huisje aan de Lageweg in het Wester- schouwse buurtschap Westen- schouwen heeft Lysen grote liefde opgevat voor Schouwen- Duiveland. Daarvoor was hij ook al geen onbekende op Schouwen-Duiveland. „Als klein jongetje zwaaide ik altijd naar de voorbij fietsende prin sesjes Beatrix en Irene met daarachter twee leden van de hofhouding. Zij logeerden dan altijd in een grote kampeerwa gen achter het parkeerterrein bij De Punt", herinnert Lysen zich. Lysen weet nog van de tijd dat de Lageweg nog niet meer was dan een zandweggetje met hele oude wilgen. „De uilen zag je zitten in de holen van die bo- .men", aldus Lysen. „Ik heb al tijd genoten van het prachtige uitzicht over de uitgestrekte akkers naar de duinen en de Oosterschelde". Lysen herin nert zich ook de drijfjachten op hazen en fazanten, waar hij zelf ook een aantal keren aan mee heeft gedaan. Waalco Dingemans Tijdens zijn verblijf in Westen- schouwen leerde Lysen tal van bekend^ en onbekende Wester schouwenaars kennen, waaron der bijvoorbeeld schilder Waal- co Dingemans. „Hij kwam vaak naar de Lageweg om daar te schilderen en. alles op het doek vast te leggen", aldus Ly sen. Tijdens de. Watersnood ramp van 1953 stond het water tot aan de drempel van het huisje Kee. „Bakker Kommer uit Burgh fietste door het wa ter met zijn broodmand voorop om het brood - droog - af te le veren". Voordat er een vaste verbin ding tussen Schouwen-Duive land en Walcheren kwam in de vorm van de Stormvloedkering maakte Lysen van zeer nabij de voorbereidingen mee. „Vooral 's nachts was het een donde- G. Lysen voor de laatste keer bij het hek van KeeHet afscheid viel hem zwaar. rend lawaai als die grote ba saltblokken vanaf de wal in de ruimen van de schepen terecht kwamen", aldus Lysen. Later werd de hulpbrug ge bouwd die het werkeiland Neeltje Jans met Schouwen- Duiveland verbond. „Vanuit mijn huisje zag ik toen gere geld veel Schouwenaren met hun auto naar de andere kant van het water rijden", herin nert Lysen zich. Bij de opening van de weg over de Storm vloedkering maakte hij vanaf een trap bij zijn huisje foto's van prinses Juliana, oud-mi nister Neelie Smit-Kroes en - (toen nog) Commissaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boertien. Drukker Toen Lysen het huisje Kee, ver noemd naar de eerste eigena resse Keetje Kommer, kocht was het huisje omgeven door boomgaarden. „Daar zijn nu allemaal campings gekomen, en dat is de rust hier niet be paald ten goede gekomen", al dus Lysen. „Vroeger reden hier alleen de boeren met hun trac toren en zag ik op de akkers de hazen, fazanten, de bergeenden en de reigers. Nu wordt de weg gebruikt door campinggan- gers, joggers en racefietsers". Witte van Haemstede Lysen is in de maand juni jarig en bracht bijna al zijn verjaar dagen door in zijn vakantie huisje. „Tben ik met pensioen ging kwam zelfs Witte van Haemstede compleet met fan fare en drumband mij bezoe ken", herinnert Lysen zich. Be halve veel familie kwamen ook de middenstanders uit Haam stede Lysen feliciteren. Wat Ly sen betreft betekent de ver koop van Kee zeker geen defi nitief afscheid van Schouwen- Duiveland. „In de zomer zullen mijn vrouw en ik zeker nog Schouwen bezoeken. Er zijn ge noeg vrienden en bekenden die wij dan een bezoekje brengen". BRUINISSE - Aan het Stenen pad in Bruinisse wordt zater dag 25 maart het uitgebreide tennispark van tennisvereni ging Bru-Tén officieel in ge bruik genomen. Het tennispark werd de afgelo pen maanden uitgebreid van vier tot zes banen. Tbgelijk met de opening van baan vijf en zes wordt ook de naam onthuld van het complete tennispark. Die officiële handeling is ge pland om 10.20 uur. De nieuwe banen vijf en zes worden daar na door de. jeugdleden in ge bruik genomen met een bal- en slagvaardigheidstraining. Te gelijkertijd wordt om 11.00 uur op baan één een demonstratie- wedstrijd gespeeld door de meervoudig Zeeuws kampioen S. Carpentier en Zeeuws in- doorkampioen B2 en plaatse lijk clubkampioen J. Otte. Om ongeveer 12.30 uur begint een gezelligheidstoernooi voor de eigen leden en om 16.00 uur treedt de groep Blues Brothers op. NIEUWDORP - De Arbo-wet- ten en de gevolgen daarvan voor de ondernemers en het verkeer- en vervoersbeleid in Zeeland staan centraal tijdens een bijeenkomst voor Zeeuwse transportondernemers op za terdag 25 maart in Nieuwdorp. Het betreft de algemene leden vergadering van de onderne mersorganisatie Transport en Logistiek, die wordt gehouden in restaurant partycentrum Landlust. Na het huishoude lijk gedeelte, dat alleen toegan kelijk is voor leden van de or ganisatie, volgt om 15.20 uur een openbaar gedeelte dat toe gankelijk is voor iedere be langstellende. Algtemeen direc teur van de gezamenlijke I Arbo- en Bedrijfsgezondheids dienst Zeeland, M. Th. Sturm houdt dan een inleiding over de Arbo-wetten en de gevolgen daarvan, terwijl de Zeeuwse gedeputeerde van verkeer en waterstaat, ing J. I. Hennekeij het provinciaal verkeer- en ver voersbeleid toelicht. MIDDELBURG - De Provin ciale VVV Zeeland neemt van 25 maart tot en met 2 april deel aan het Vakantiesalon in Brus sel, de grootste consumenten beurs in België op het gebied van dag- en verblijfstoerisme. De Zeeland-stand maakt on derdeel uit van de Hollandpre sentatie van het NBT. Met na me thema's als de Nederlandse kust en de culinaire geneugten van Nederland worden voor het voetlicht gebracht. De beurs ontvangt jaarlijks zo'n 220.000 bezoekers, waar van 60 procent Nederlandstalig en 40 procent Franstalig. Aansluitend op de slogan Ne derland, je bovenste beste buurland,, die het NBT Brussel al enkele jaren voert, hebben de Provinciale WV's van Zee land, Noord-Brabant en Lim burg besloten zich voor het tweede achtereenvolgende jaar als grensprovincies gezamen lijk te presenteren in één Zuid nederlandse stand. Zo ver wachten zij meer impact te hebben op de bezoeker en beter te kunnen aansluiten op de ver wachtingen van de doelgroe pen. Het Vakantiesalon Brussel vindt plaats van zaterdag 25 maart tot en met zondag 2 april in het Tentoonstellingspark aan het Belgiëplein. De beurs is dagelijks geopend van 10.00 uur tot 18.00 uur, en op vrijdag van 10.00 uur tot 21.00 uur. BRUINISSE - De Bruse ondernemer Jan Braber heeft zijn bestuursfunctie bij de Stichting Festivi teiten neergelegd. Braber was onder meer 25 jaar lang zeer nauw bij het organiseren van de internati onaal bekende Bruse Visserijdagen betrokken. Op bestuurlijk terrein maakte Braber zich verder op verschil lende manieren verdienstelijk. Twee jaar geleden bleek zijn staat van dienst voor Hare Ma jesteit Koningin Beatrix vol doende aanleiding om hem de eremedaille in goud toe te ken nen. Braber was niet alleen de spil rond de Visserijdagen, maar zette ook de schouders onder de vele taptoes die in het vissersdorp georganiseerd zijn. Bijzondere hoogtepunten in het verenigingsleven van Bra ber waren de zangavonden in de Hervormde kerk met vele vooraanstaande koren waaron der het Westlands Mannen koor. Ook stond hij aan de wieg van het inmiddels natio naal befaamde watersporteve nement Bruiniversails. Omdat Braber vandaag de dag ook nog deel uitmaakt van het be stuur van de plaatselijke VVV- afdeling en Ondernemersver eniging Bruinisse besloot hij een van de meest tijdrovende bestuurlijke taken af te stoten. „Vijftig jaar in het vereni gingsleven zittend en tegen de zestig jaar lopend is voor mij wegens overbelasting de tijd aangebroken een onderdeel van mijn werkzaamheden te la ten vallen. Het zal niemand verbazen dat de Stichting Festiviteiten Bruinisse boven aan mijn lijstje staat", schrijft Braber in een brief aan het stichtingsbestuur, het college van b en w en een groot aantal relaties in de recreatieve sector. ZIERIKZEE - Op initiatief van Ars Musica werd in de Evangelisch Lutherse kerk te Zierikzee een con cert gepresenteerd door het Rosetta quartet. Het kwartet bestaande uit Kinga Cjerjesi en Midori Su zuki, zang, Sarah Walder, cello en Franfoise Oberli, clavecimbel, voerde een programma uit met muziek van Italiaanse meesters uit de barok. Zo klonken achtereenvolgens twe zangduetten van Claudio Monteverdi (O Come sei genti le) en Giacomo Carissimi (II mio core), de Aria detto Balet- to van Girolamo Frescobaldi voor clavecimbel solo en La- mentatio secunda van Joseph- Hector Fiocco met Kinga Cjer jesi als soliste. Na een pauze volgden nog drie werken van Monteverdi: Lamento d' Arian- ne met als soliste Midori Suzu ki en de duetten: Io son pur vezzosetta Pastorella en Salve Regina. Beide zangeressen bezitten een stem die zich uitermate goed leent voor de vertolking van deze muziek terwijl ze in het duet elkaar goed aanvullen. De muziek werd zówel door de so listen als de begeleiders, niet alleen met een rijp muzikaal begrip, maar ook technisch zeer goed uitgevoerd. Van hoog niveau waren met name de La- mentatio van Fiocco met Kinga Cjerjesi en verder de duetten Io son pur vezzosetta Pastorella en O Come sei gentile van Mon teverdi. De klavecimbelsolo door Frangoise Oberli vormde in het programma een muzika le afwisseling. Zaterdag 29 april zal in de Lu therse kerk te Zierikzee een concert worden gegeven door het Nederlands Tuba Quartet. Dit zal tevens het slotconcert zijn van Ars Musica. 's Landskamer, het kantoor van het Waterschap Schouwen- Duiveland is voor acht ton verkocht aan softwarebedrijf Baan Holding BV uit Barneveld. De gebrandschilderde ramen in de grote vergaderzaal, de kamer van het dagelijks bestuur en het trappenhuis worden door het waterschap in bruikleen gegeven aan de nieuwe eigenaar van het monumentale pand. Uiterlijk per 1 maart 1996 moet het pand inclusief tuin. aangebouwde stookruimte, schuur en fietsenstalling opgeleverd worden aan de koper. Archieffoto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9