Gemeente maakt nieuw plan voor de Laone in Renesse Beroep op knelpuntenpot voor de herinrichting straten Oosterland Mosselseizoen 1994/1995 loopt zachtjesaan ten einde Meningen lopen uiteen over betaald parkeren Brouwersdam Bru's college verdeeld over locatie bouw brandweerkazerne ''Wie lang staat moet ook meer betalen Meerderheid voor locatie Molenweg Mogelijkheid omdraaien fietspad en weg naar bewoners Gemeenteraadsvergadering Duiveland VRIJDAG 24 MAART 1995 NR 25745 BROUWERSHAVEN - Dat er in het surfgebied langs de Brouwersdam voor het parkeren betaald dient te worden, daar was men het onderling over eens tijdens de vergadering gisteren, donderdag, van het algemeen bestuur van Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Over de manier waarop en het ta rief dat gehanteerd dient te worden liepen de menin gen uiteen. Ook op de Grevelingendam bij Bruinisse moet voor het parke ren betaald worden, maar daar is het eerste uur gratis. Daar mee wilde men tegemoet ko men aan de 'halers en bren gers'. In het surfgebied aan de Brouwersdam kost het eerste uur een gulden aan parkeer- geld. Wil men de auto langer laten staan dan wordt het ta rief verdubbeld tot een gulden per half uur, echter met een maximum van vijf gulden. Voor dat bedrag kan men de heilige koe de heel dag legaal stallen. Muntstuk Een van de bestuursleden wil de van het dagelijks bestuur weten waarom op de Brouwers dam niet net als op de Greve lingendam het parkeren het eerste uur gratis wordt. Direc teur J. Lodders van het Greve- lingenschap legde uit dat het vooral een praktische kwestie is. Aan de Grevelingendam wordt met een ander systeem gewerkt. Daar moet aan een lo ket betaald worden waarna een slagboom omhoog gaat. Aan de Brouwersdam komen parkeer automaten. ,,En daar moet nu eenmaal een muntstuk in", al dus Lodders. Bestuurslid wethouder ir. C. W. Veerhoek zei het niet eens te zijn met de opbouw van het ta rief. ,,Het komt er op neer dat als je maar een paar uurtjes wil surfen je vijf gulden kwijt bent, en dat wie een hele dag zijn auto daar neer wil zetten evenveel kwijt is. Ik vind dat wie langer parkeert ook langer moet betalen", aldus Veerhoek. Hij kreeg echter weinig bijval vanuit het algemeen bestuur. Tijdens de vergadering kwam ook het onderzoek naar het functioneren van bezoekers centrum De Grevelingen aan de orde. Veerhoek uitte kritiek op de opzet van dat onderzoek. ,,Er is geënquêteerd in het voor- en naseizoen, maar ik mis gegevens uit het hoogsei zoen", aldus Veerhoek. Direc teur Lodders reageerde op de kritiek van Veerhoek met de opmerking dat het bezoekers aanbod van het Bezoekerscen trum in het hoogseizoen een heel ander beeld vertoont dan in voor- en naseizoen. Daarbij komt, zo redeneerde Lodders, dat het dan vaak zo druk is dat uitvoering van een dergelijk onderzoek praktisch niet haalbaar is. Voorlichtster Trudy Leerschoon voegde daar nog aan toe dat het ook heel moeilijk is te bepalen wanneer er geënquêteerd moet worden. „Als het warm weer is ligt ie dereen op het strand. Het blijft wat dat betreft koffiedik kij ken", aldus de voorlichtster. Zij voegde daar aan toe dat een en ander niet betekent dat er niets zou moeten veranderen aan het bezoekerscentrum. Het zou volgens haar geen kwaad kunnen om de inrichting en de opzet van het bezoekerscen trum eens onder de loep te ne men. Nu is het vaak zo dat mensen een wat men noemt 'impulsbezoek' aan het bezoe kerscentrum brengen en komt het volgens directeur Lodders zelfs voor dat het centrum door sommige ouders als een soort kinderopvang gebruikt wordt. Als de kinderen zich vervelen worden ze door de luierende pa en moe naar het bezoekerscen trum gestuurd. ,,En dat kan toch nooit de bedoeling zijn", aldus Lodders. BRUINISSE - De strijd over de vraag waar in Bruinisse een nieuwe brandweer kazerne moet komen blijft voortduren. Niet alleen de gemeenteraad, maar ook het college is verdeeld. Burgemeester A. Vogelaar en wethouder W. W. Jumelet willen de brandweerkazerne liefst aan de Molenweg realiseren. Wethouder G. E. Houtekamer kiest voor de locatie Dorpsweg. De kwestie komt aan de orde tij dens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 30 maart. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Tijdens een onlangs gehouden vergadering van de commisie openbare werken van de ge meente Bruinisse sprak een meerderheid van de raadsfrac ties zich uit voor het bouwen van een brandweeVkazerne aan de Dorpsweg. Alleen de fractie Algemeen Belang sprak zich tijdens die vergadering uit voor de locatie Molenweg. Voor de overige fracties gaven de meerkosten van bouw van de brandweerkazerne aan de Mo lenweg - vanwege de daarmee gepaard gaande herinrichting van het terrein van de dienst gemeentewerken - de doorslag bij hun keuze voor de locatie Dorpsweg. Toch aanpassen Ook het college blijkt verdeeld over de kwestie. Burgemeester A. Vogelaar kiest voor de loca tie Molenweg omdat die locatie volgens hem een meerwaarde biedt. Hij doelt daarmee op de toekomst van de aan de Molen weg gevestigde werkplaats van de dienst gemeentewerken. Als de brandweerkazerne daar zou verrijzen dan wordt in één moeite door het terrein onder handen genomen en wordt een kantine gerealiseerd. Wethouder Jumelet spreekt zich eveneens uit voor bouw van de brandweerkazerne aan de Molenweg. Zijn mening is gebaseerd op de inschatting dat deze locatie naar de toe komst toe, mede met het oog op het bij de brandweerregio in voorbereiding zijnde dek kingsplan, betere mogelijkhe den biedt dan de locatie Dorps weg. Zowel Vogelaar als Jume let vinden het wenselijk dat als de raad onverhoopt toch voor de locatie Dorpsweg kiest de schaft- annex kantinegelegen heid voor het personeel van de dienst gemeentewerken aange past wordt aan de eisen des tijds. Vooralsnog wordt daar bij uitgegaan van een investe ring van 10.000,- a 15.000,- Wethouder G. E. Houtekamer daarentegen heeft zich op grond van het verschil in kos ten uitgesproken voor de loca tie Dorpsweg. Hij vindt het mede in het licht van de op handen zijnde gemeentelijke herindeling niet verantwoord om een dergelijk grote investe ring te doen. Wel vindt hij net als burgemeester Vogelaar en wethouder Jumelet dat de schaft- en kantinegelegenheid van de Bruse dienst gemeente werken aangepast moet wor den. Het college vraagt de raad een definitieve keuze te maken tussen beide locaties. Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering aan de orde het voorstel van het college om 11.500,- uit te trek ken voor een opknapbeurt van het beusje aan de Boomdijk. Als het aan het college ligt wordt het praathuisje voorzien van krasbestendig doorzichtig glas en een borstwering van nietdoorzichtige onderhouds arme kunststof. Koninginnedag Ook de viering van Koningin nedag in Bruinisse komt ter sprake tijdens de gemeente raadsvergadering. De organi satie van de Koninginnedag- viering is in handen van het kort geleden opgerichte Oran jecomité Bruinisse. Datzelfde comité is ook vertegenwoor digd in de stuurgroep die de ac tiviteiten tijdens de 50-jarige herdenking van de bevrijding coördineert. Eerder werd voor de organisatie van beide evene menten al een gemeentelijke bijdrage beschikbaar gesteld. Het college stelt de raad nu voor een aanvullend krediet van 6.445,- beschikbaar te stellen. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 13 tot en met 18 maart werden vijf tien ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 4.233 ton netto. Dat is bijna 1.200 ton minder dan de week er voor. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg vorige week 63,68 per ton, nagenoeg 3,- per ton meer. De verzending bedroeg volgens opgave: België 3.819 ton, Frankrijk 4.811 ton, diverse landen 402 ton en de binnenlandse handel tekende voor 1.451 ton. De YE 62 meerde op maandag 13 maart als enige af met een lading van 528 brutotonnen. Na aftrek van het tarrapercen- tage (26,2 procent) bleven er voor koopman Krijn Verwijs 412 tonnen netto over. Het stukstal bedroeg 121, het vlees gewicht 24,1 kg. De volgende dag arriveerden vier schepen met gezamenlijk zes ladingen. Grootste aan voerder bleek de YE 161 met 831 ton bruto. Deze kweker deed 359 ton met een stukstal van 142 van de hand aan Zee- lands Roem. Solidair tekende voor de overige 472 ton met een stukstal van 154. Het vleesge wicht bedroeg respectievelijk 24,5 en 24,7 kilo. De BRU 43 (St. Jumelet) was op dinsdag goed voor 270 bru totonnen. Prins Dingemanse nam deze partij met een stukstal van 144 en een vlees gewicht van 24 kilo over. De YE 96 van de laatstgenoemde han delaar viste op twee verschil lende percelen in de Hammen in totaal 752 brutotonnen. Het monster van de 580 tonnen uit het achterruim telde bij een stukstal van 185 een vleesge wicht van 19 kilo. Het resteren de deel van de lading kookte bij een stukstal van 101 een vleesgewicht van 20,5 kilo. Kweekperceel in het Oosterom Woensdag 15 maart gaven vier aanvoerders acte de présence, waaronder de BRU 39 (H. en S. Jumelet) uit het noorden. De Bruse kweker verscheen vanaf een kweekperceel in het Ooste rom met 407 brutotonnen. Piet Verwijs tastte voor deze grote schelpdieren met een stukstal van 102 en een vleesgewicht van 28,8 kilo het diepst in de buidel. De YE 161 verscheen opnieuw met twee partijen, in totaal 547 ton. De kopers hier van waren Zeelands Roem en Prins Dingemanse. Kroonton toonde donderdag 16 maart de meeste belangstel ling van een partijtje van 153 ton, aangeboden door de BRU 43. Bij een stukstal van 160 be vatten deze schelpdieren een vleesgewicht van 23 kilo. De WR 41 was goed voor 528 bruto- ton met een stukstal van 170. Het vleesgewicht kwam uit op 20,8 kilo. Koopman Barbe. De YE 99 viste tenslotte op vrij dag een kleine lading met een stukstal van 121 voor eigen re kening. Piet Verwijs betaalde in week 11 de hoogste prijs van 94,99 per ton aan een kweker uit Bruinisse. Op de parkeerplaats bij de Rotonde in Westenschouwen wordt het bij wijze van proef mogelijk te betalen met een PTT-chipkaart. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Westerschouwen heeft.een tweede plan opgesteld om de problemen met het ver keer op de Laone in Renesse aan banden te leggen. Naast de optie tot herbestrating en de aanleg van snel heidsremmers, is er nu ook het plan om het fietspad van het eerste deel van de Laone tot aan de Scholder- laan, tot weg te maken en de weg tot fiets- en wandelvoorziening. Een plan waar een meerder heid van de commissie openba re werken in een eerste reactie niet voor te vinden blijkt te zijn. Unaniem was de commis sie het er echter donderdag avond wel over eens dat met beide plannen voor de Laone naar de bewoners toe moet worden gegaan om hun mening te horen. Volgens voorzitter ir C. W. Veerhoek is de bedoeling dat binnen vier weken een hoorzit ting wordt belegd waarbij de bewoners van de Laone en an dere belanghebbenden hun me ning kunnen geven. Daarna komt het voorstel terug in de commissie voor een eindoor deel. Het alternatieve plan voorziet grofweg in het omgooien van de verkeerssituatie vanaf het begin van de Laone bij de in gang van het sportveld tot aan de Scholderlaan. Het voet- en fietspad wordt omgebouwd tot een weg voor auto's, terwijl de huidige weg voet- en fietspad wordt, waarbij bestemmings verkeer vrije doorgang krijgt. ,,Zo verhoog je de leefbaarheid van de aanwonenden aanzien lijk", aldus Veerhoek. CDA-er H. J. Klatter sprak zich uit tegen dit plan omdat hij denkt dat deze optie niet veel verbetering zal brengen. ,,Het bestemmingsverkeer blijft ten slotte aanzienlijk", aldus het commissielid. WD-commis- sielid mevrouw A. M. J. van Holthe tot Echten-Boomsma sprak haar voorkeur uit voor herbestrating en de aanleg van goede snelheidsremmers. ,,Het tweede plan doet inbreuk op het natuurgebied dat vlakbij het fietspad ligt. Als dit een weg wordt, dan komen de auto's er wel erg dicht bij", al dus Van Holthe. ,,De Laone moet blijven zoals die is, ook het fietspad. Daar om neigt onze fractie meer naar herbestrating en ver keersdrempels", bracht PvdA- commissielid C. Verton naar voren. Verder zei hij het jam mer te vinden dat de plaats waar nu het fietspad loopt, zo verloedert. Alles wordt kapot getrapt door de paarden", bracht hij naar voren. Alleen SGP-er J. van den Berge heeft geen moeite met het plan. „Mij spreekt het aan. Laten we met beide plannen maar de be woners toe gaan en horen wat ze er van denken", aldus Van den Berge. Vooruitlopend op de invoering van de Zeelandkaart in 1996, een parkeerkaart met speciale voordelen, wil Westerschou wen dit seizoen deelnemen aan een proef met betaling per PTT-chipkaart voor parkeren op het grote terrein bij de Ro tonde in Westenschouwen. Daarvoor is andere dan de hui dige apparatuur nodig die de gemeente, maakte Veerhoek bekend, kan huren voor dit sei zoen voor 13.000 gulden en zo doende niet tot aanschaf hoeft over te gaan. Dat zou 70.000 gulden hebben gekost. Alle partijen hadden de nodige aanmerkingen en vragen op en over het voorstel, waarbij voor al de opmerking 'dat dit de laatste proef mag zijn', naar vo ren kwam. Het CDA vindt het niet nodig Westenschouwen weer als proefgebied te gebrui ken voor betaald parkeren. Ten aanzien van de Zeelandkaart vond Klatter dat de Kabbe- laarsbank, waar ook de proef voor de Zeelandkaart zal draai en, dan maar als graadmeter moet dienen. Voorzitter Veerhoek stelde ech ter dat de gemeente liever zelf op eigen grondgebied de resul taten van de proef wil kunnen aflezen omdat er straks een fors besluit genomen moet worden over het al dan niet in voeren van betaald parkeren aan de hele kuststrook binnen de gemeente. Concurrentie Vanaf de publieke tribune voerde horeca-ondernemer R. Mooy aan dat er met weer een jaar betaald parkeren op het Westenschouwse terrein in zicht, voor hem sprake is van oneerlijke concurrentie ten op zichte van óverige horecagele genheden waar geen parkeer- geld wordt geheven. „In het seizoen sluit het parkeerter rein om 22.00 uur. Het in de loop der jaren geleden omzet verlies is voor mij niet uit te drukken", aldus Mooy. Mooy vindt dat de proef met het betaald parkeren in Westenschouwen na vijf jaar nu lang genoeg heeft geduurd en dat er één lijn moet worden getrokken en dus ook de rest van de kuststrook moet wor den aangepakt. „U kunt het ge woon niet maken om ons nog langer aan het lijntje te houden en ons deze oneerlijke concur rentie nog langer te laten on dergaan", bracht de horecaon dernemer onder meer naar vo ren. NIEUWERKERK - In het Dorpsplan Oosterland is nog een aantal maatregelen opgenomen ter verbetering van de openbare ruimte. Onder meer de herinrichting van de Nieuwstraat en de Sint Joostdijk. Daarom wil het Duivelandse college van burgemeester en wethouders deze herinrichtingsprojecten aanmelden voor een bijdrage uit het provinciaal fonds stads- en dorpsvernieuwing, beter bekend als de provinciale knelpunten- pot. Ook de verplaatsing van loonbedrijf Dorst vanuit de kern van Oosterland naar de rand moet volgens het college (opnieuw) worden aangemeld. werkzaamheden tot 24 uur per week beperken. Uit een keu ring is gebleken dat hij voor 35 tot 45 procent invalide is. Daar om stelt het college aan de raad voor om Bolkenbaas eervol te ontslaan voor zestien uur per week en J. Bosland van 16 maart tot 1 juli 1995 te benoe men als vervanger van Bolken baas voor die uren. Een defini tieve oplossing voor deze taak vermindering wordt het ko mende schooljaar genomen. Een subsidieverzoek van het bureau Vrouwenhulpverlening Artemis ziet het Duivelandse college "niet zo zitten. Burge meester en wethouders zien de ze vorm van hulpverlening niet als meerwaarde boven de reeds bestaande vrouwenhulpverle ning. Daarom stellen zij de raad voor het subsidieverzoek af te wijzen. Tijdens de raads vergadering wordt verder een aantal voorstellen gedaan voor aankoop en ruiling van gron den ten behoeve van de ontwik keling van het nieuwe bedrij venterrein aan de Middenweg bij Nieuwerkerk. De gemeenteraadsvergadering wordt gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. Aanvang 20.00 uur. Tijdens de raadsvergadering die donderdag 30 maart wordt gehouden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk beslist de Dui velandse raad hierover defini tief. De gemeente kreeg al eer der financiële bijdragen uit de provinciale knelpuntenpot voor de realisatie van een nieu we doorgaande rijroute door Oosterland en de aanpassing van het centrumgebied, die vo rig jaar gereed kwam. Het Dui velandse meerjarenprogram ma omvat een aantal maatrege len in het kader van het Dorps plan Oosterland, terwijl er ook financiële bijdragen in zijn op genomen voor bedrijfsver- plaatsing. De directeur van de openbare basisschool Oosterburcht in Oosterland, P. T. Bolkenbaas moet om medische redenen zijn Het Duivelands college wil in het kader van het Dorpsplan in Oosterland nog enkele straten re construeren. Onder meer de Sint Joostdijk. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5