Rotterdamse raad akkoord met vorming stadsprovincie Kijker merkt weinig van nieuwste deal omroepland waterstanden WEEKEKDSERVICEDiEKST DEURLOO B.V. Ramp Tsjernobyl oorzaak van kanker bij kinderen Europese havens willen eerlijke concurrentie Celstraf geëist tegen burgemeester Brunssum Stad wordt op 1 januari 1997 in tienen gedeeld Gratis naar hotel bij kabaal heien Ontslagen arbeidsburo's Veronica op 1 september hele week in de lucht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wereldgezondheidsorganisatie LONDEN (RTR) - De ramp met de kernreactor in het Oekraïense Tsjernobyl in 1986 heeft een verontrus tende stijging van het aantal gevallen van kanker bij kinderen veroorzaakt. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) heeft na een on derzoek onder 70.000 kinderen in Oekraïne, Wit-Rusland en Rusland geconstateerd dat de toeneming van het aantal pa tiënten om een internationale aanpak vraagt. In elk van de vijf jaren vooraf gaand aan de ramp leden één op de miljoen kinderen onder de vijftien jaar aan schild klierkanker. Na de ramp steeg het aantal jonge patiënten tot bijna honderd per miljoen. Ter vergelijking geeft de WHO aan in een rapport, donderdag gepubliceerd in het Engelse wetenschapsblad British Medi cal Journal, dat in Groot- Brittannië tusen 1962 en 1992 het aantal ziektegevallen 0,5 per miljoen per jaar bedroeg. De WHO lanceert een hulppro gramma voor de getroffen re gio en vraagt om geldelijke steun. Jodium Aangenomen wordt dat radio actief jodium, vrijgekomen bij de ramp, een belangrijke rol gespeeld heeft bij het ontstaan van kanker bij de kinderen. Wanneer uranium wordt ge- plitst, zoals in een kernreactor, worden radioactieve isotopen geproduceerd met een halve ringstijd variërend van uren tot dagen. Sommigen hebben de straling meteen na het ongeluk binnen gekregen en anderen werden blootgesteld aan de langer overlevende straling, op grote re afstand van Tsjernobyl. ROTTERDAM (ANP) - De Europese havens, vere nigd in de European Sea Ports Organisation, vinden dat overheidssubsidies of andere steun hun onder linge concurrentieverhoudingen niet mogen versto ren. Zij willen bovendien gevrijwaard blijven van Brusselse plannen om havens aan te wijzen die van Europees belang zijn. Dat blijkt uit een nota die de ESPO vrijdagmiddag heeft ge presenteerd in Rotterdam. De nota is overhandigd aan een de legatie uit het Europeès Parle ment. De Europese havensteden vin den dat De Europese Commis sie niet moet overgaan tot het opzetten van een zeehavenbe- leid. Iets dergelijks is onnodig en zou de normale, aan de markt gerelateerde ontwikke ling van de havens belemme ren. De Europese havens vinden dat hun normale functie als knoop punt van verschillende ver voersstromen niet belast moet worden met oneigenlijke ta ken. Zo willen de havens zo weiiiig mogelijk te maken heb ben, met allerlei controles op het gebied van gezondheid, im migratie, gezondheid en derge lijke. De havensteden willen voort aan geraadpleegd worden voordat de Europese landen bij vergaderingen van de Interna tionale Maritieme Organisatie instemmen met verplichtingen die de havens betreffen. De ESPO is in 1993 opgericht. Belangrijkste doel is de behar tiging van de belangen van de zeehavens in het Europese besluitvormingscircuit. Onge veer 98 procent van de havens in de Europese Unie zijn bij de ESPO aangesloten. Groeien De havens kunnen de komende decennia sterk groeien als ge volg van het beleid om de toe neming van het intra-Europese goederenvervoer vooral via de zee te laten lopen. Daardoor blijft de groei van het weg transport beperkt. Van de Eu ropese handel met de rest van de wereld verloopt 90 procent via de havens, terwijl 35 pro cent van de interne goede renstromen via de zee gaan. MAASTRICHT (ANP) - Officier van justitie mr. J. van Atteveld heeft vrijdagmorgen tegen de van cor ruptie verdachte oud-PvdA-gedeputeerde van Lim burg en ex-burgemeester van Brunssum H. Riem (53) dertig maanden gevangenisstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk, alsmede een boete van 100.000 gulden geëist. De officier achtte alle ten laste gelegde feiten, het aannemen van steekpenningen tot zeker 120.000 gulden, schending van ambtsgeheimen, heling van ge stolen stukken en meervoudig gepleegde valsheid in geschrif te, wettig en overtuigend bewe zen. Hij omschreef Riem als een fi guur die zijn functies alleen maar zag om zichzelf te verrij ken. ,,De verdachte heeft ver raad gepleegd aan de overheid en aan de samenleving door slechts uit te zijn op eigen ge win." Doordat Riem onvoorstelbare hoeveelheden vertrouwelijke informatie toespeelde aan be vriende bedrijven, is de pro vincie Limburg ernstige scha de berokkend. Dit gedrag is on toelaatbaar voor een bestuur der, die hoge salarissen genoot. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP WEMELDINGE Doodtij: 25 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 25 maart 09.55 136 03.25 - 145 22.35 109 16.10 - 129 26 maart 12.25 135 05.45 - 143 18.40 - 125 27 maart 01.05 116 07.15 - 150 13.50 149 20.00 - 131 25 maart 08.45 132 02.20 - 140 21.25 104 15.00 - 122 26 maart 11.05 130 04.45 135 23.50 109 17.25 - 116 27 maart 12.20 144 06.15 - 142 19.10 - 122 25 maart 10.05 149 93.25 - 154 22.35 121 16.05 - 136 26 maart 12.25 147 05.45 - 149 18.40 - 130 27 maart 01.05 126 07.20 - 157 13.55 157 20.05 - 138 25 maart 10.00 145 03.25 - 151 22.35 117 16.10 - 134 26 maart 12.25 143 05.45 - 147 18.40 - 129 27 maart 01.05 123 07.15 - 154 13.55 155 20.05 - 135 ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse gemeenteraad is vrijdag akkoord gegaan met een stadsprovincie voor het hele Rijnmondgebied. Na een raadsdebat van veertien uur bleek dat veel partijen weliswaar kri tiek hebben op een wetsvoorstel van het kabinet voor een stadsprovincie, maar dat zij hiertegen geen princi piële bezwaren hebben. De Rotterdamse regio krijgt als eerste gebied in Nederland op 1 januari 1997 een stadspro vincie. De Rotterdamse ge meenteraad heeft nu ook als eerste gemeente een oordeel uitgesproken over de lex speci- alis, het bijzondere wetsvoor stel dat de basis vormt voor de komende drie stadsprovincies in het Rijnmondgebied, Haag landen en het ROA-gebied rond Amsterdam. In juni zal de Tweede Kamer de nieuwe wet voor stadsprovincies beoorde len. Rotterdam is principieel be reid zichzelf op te splitsen in tien gemeenten. Dat is nodig om de macht van Rotterdam binnen de toekomstige stadsprovincie te beperken. Amsterdam besloot afgelopen woensdag om dezelfde reden zichzelf op te delen in dertien gemeenten. De Rotterdamse opdeling zal de gemeenteraad pas op 30 maart behandelen, samen met een besluit over een eventueel referendum. Het college van b en w van de Maastad wil een referendum over de totale regi ovorming. Een plaatselijk ini tiatiefcomité wil echter alleen de opsplitsing van de stad voorleggen aan de burgers. Overigens heeft de Tweede Ka mer het laatste woord. De politieke partijen hebben het college een uitgebreid boodschappenlijstje meegege ven voor de komende onder handelingen met minister Dijkstal en staatssecretaris Van de Vondervoort van bin nenlandse zaken. Kosten Zo moet het college er nog maals bij de bewindslieden op aandringen dat kosten voor de reorgansiatie van ambtelijke diensten voor rekening van het Rijk komen. Rotterdam schat deze kosten op 97 tot 172 mil joen gulden. De staatssecreta ris heeft al eerder laten weten ,,geen dubbeltje" te zullen meebetalen. Meebetalen Als de onderhandelingen op niets uitlopen, zullen in ieder geval de buurgemeenten moe ten meebetalen aan de Rotter damse reorganisatie, zo besloot de raad na een motie van de PvdA. De kosten afwentelen op de be volking is ook nog mogelijk, zo bleek tijdens het debat. Een motie om de burgers absoluut te vrijwaren van de kosten haalde het niet. Wethouder Kombrink zei niet te geloven dat de burgers met extra lasten worden opgezadeld door de re giovorming, maar een garantie hiertegen ging hem te ver. Het college moet wel de be voegdheden van de toekomsti ge commissaris van de koning in beter regelen. Minister Dijkstal weigert het hoofd van de stadsprovincie het gezag te geven over de regiopolitie bij verstoringen van de openbare orde. Leiding De burgemeesters van de tien „stadsgemeenten" en de 27 buurgemeenten behouden de leiding in hun eigen gebied en hoeven alleen te overleggen met elkaar en de commisaris van de koningin bij grensover schrijdende problemen. Burgemeester Peper is evenals de gemeenteraad fel tegenstan der van zo'n regeling. Hij wil het gezag uitsluitend bij de commissaris van de koningin leggen. HENGELO (ANP) - Op kosten van de gemeente Hengelo mo gen 1200 inwoners de nacht van 1 op 2 april in een Twents hotel doorbrengen. Wie dat niet wil, kan in dat weekeinde een re tour krijgen voor het openbaar vervoer naar elke bestemming in Nederland. De gemeente maakt dat gebaar in verband met het heien voor een nieuwe tunnel bij het NS- station. De lawaai-overlast die daarmee gepaard gaat, kan de nachtrust van de omwonenden ernstig verstoren. De meeste inwoners die door de gemeente zijn benaderd, hebben intussen laten weten dat ze liever de nacht thuis doorbrengen. De gemeente Hengelo heeft donderdag tal van telefoontjes gekregen met de vraag of het om een 1 april-grap gaat. „Na tuurlijk is dat niet zo. DEN HAAG (ANP) - De top van de arbeidsbureaus wil 2300 mensen ontslaan, en daar bij minder goede werknemers bij voorrang op straat zetten. Dat heeft de directie van de ar beidsvoorziening tijdens de eerste gespreksronde voor een nieuwe cao op tafel gelegd. De AbvaKabo is mordicus te gen en sluit niet uit, dat maan dag - als het overleg inhoude lijk van start gaat - „de boel klapt." De CFO ziet goede mo gelijkheden om onder gewdon- gen ontslagen uit te komen. Bij de arbeidsbureaus - die on der forse kritiek staan - wer ken 8600 mensen. De werkgele genheid is in de gevarenzone gekomen door forse bezuini gingen die het kabinet heeft opgelegd. HILVERSUM (ANP) - RTL 4 blijft het sterrennet voor aUe leeftijden. Af gezien van iets minder film blijft RTL 5 ook zichzelf en Veronica blijft zich richten op de leeftijdsgroep van 15 tot 35 jaar. Voor de kijkers veran dert er misschien weinig. Alleen zal Veronica met ingang van 1 septem ber niet twee maar zeven dagen per week uitzenden. „Het is gebleken dat dat veel organisatie vergt", zegt Huib Boermans, directie voorzitter van Holland Me dia Groep S.A. (HMG). Met de totstandkoming van HMG, een samenwerkings verband vanc- CLT, VNU, RTL 4 S.A., de Veronica Omroep Organisatie en En- demol Entertainment B.V., is de grootste deal in de Ne derlandse omroep beklon ken. De handtekeningen zijn na onderhandelingen van bijna een half jaar in het Amstel Hotel te Amster dam gezet. De vestigingsplaats van HMG wordt Luxemburg. Fiscale redenen liggen daaraan ten grondslag. Een S.A. (Societé Anonyme) was voor het bedrijf gunstiger dan een B.V (besloten ven nootschap), bevestigt Boer mans. „De bedrijfsvoering vindt grotendeels in Neder land plaats. Hier zullen we voornamelijk belasting be talen. Voor Veronica is ge zien de historie van dat be drijf een zendmachtiging in Nederland aangevraagd." Het nieuwe bedrijf heet vol uit RTL/Veronica de Hol land Media Groep S.A. Van de aandelen is 51 procent in handen van RTL 4 S.A. en de rest van de Veronica Me dia Groep. Het concern heeft naast drie televi siestations twee radiozen ders: Hitradio Holland FM en Rock Radio. „De tv-stations zullen el kaar aanvullen, zonder dat er sprake is van een al te krampachtige scheiding. We zijn conservatief. We mik ken op een marktaandeel van 40 procent." And ré van Duin blijft te zien op RTL 4, Endemol wordt de hofleverancier van entertainment voor de drie netten. Al zal, zeker bij Ve ronica, meer ruimte zijn voor andere producenten. Boermans spreekt van een volumevermindering. Van een afnameverplichting is volgens hem in het tien jaar lopende contract geen spra ke. Bladen HMG is niet van plan bla den toe te voegen aan de markt. Boermans is tevre den met de gids die Veroni ca wekelijks in een oplage van 1,2 miljoen exemplaren uitbrengt. Hij verwacht tot afspraken te kunnen komen met de publieke omroepen over uitwisseling van pro grammagegevens. Omdat sport, met name voetbal de hoogste kijkcij fers haalt, is het verkrijgen van rechten op voetbalbeel den commercieel interes sant. De publieke omroep heeft tot medio 1996 het recht de wedstrijden uit de eredivisiecompetitie uit te zenden, RTL heeft rechten van de EK-kwalificatiewed- strijden van het Nederlands elftal. Veronica en RTL 5 zijn de sportzenders. Vero nica krijgt het voetbal, Ba rend en Van Dorp blijven op RTL 5. HMG zet deze zomer de aanval op de sportrech ten in. Boermans is be vreesd voor de opgedreven prijzen. Niettemin wil HMG een deel van de voet balrechten verwerven. In formele gesprekken met de KNVB (voetbalbond) zijn daarvoor al gevoerd. Naar Almere De binnen HMG samenwer kende organisaties streven gezamenlijke huisvesting na. RTL en Veronica zijn on tevreden met hun huidige Hilversumse vestiging. Boermans: „Binnen twee en een half jaar wil HMG on der één dak zijn." Almere heeft een gunstige aanbie ding gedaan, de mediagroep zal deze zomer een beslis sing nemen. Suske en Wiske "de averechtse aap door Willy Vandersteen Drommels 1 7oten$ we the hond met hebben hunnen we met wej udo, maak die kekei af' Vrijdag 24 maart Bruinisse Bijeenkomst brandweerjubi leum J. J. Bal. Gemeentehuis. 20.00 uur. Ledenvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw. 20.00 uur. Brouwershaven Opening expositie werk Eddy Quite in hal stadhuis door mr. J. van der Wijst. 17.00 uur. Bruinisse Prijsklaverjassen. Strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 25 maart Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau. 10.00 tot 12.00 uur. Anti-racisme manifestatie on der de Beuze van Vluchtelin genwerk. Met muziek en thea ter. Van 13.00-17.00 uur. Open repetitie Harmonie Kunst en Eer. Clubgebouw Kaersemakerstraat. 13.30-18.00 uur. Concert leraren Zeeuwse Mu ziekschool i.v.m. 25-jarig jubi leum E. Jense. Lutherse kerk. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Innamedag voor Thlentenexpo- sitie. Galerie Borsboom, Ach terweg 7. 10.00-17.00 uur. Noord welle Straofeest. Dorpsring. 12.30 uur. Brouwershaven Feestavond ASV Brouwersha ven in het Tonnenmagazijn. Met toneel en bal na. 20.00 uur. Dreischor Jaaruitvoering Crescendo. Dorpshuis. 19.30 uur. Noord welle Verkoping Welfare handwer ken. Dorpshuis. 13.30 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Oud papieractie. Bij gebouw Salem. Van 09.30 tot 11.00 uur. Zondag 26 maart Zierikzee Dorpentocht RTC-Schouwen- Duiveland. Start om 08.00 uur vanaf sportpark Den Hoogen Blok. NJN-'excursie over waterbeest jes Yerseke Moer. Vertrek om 09.30 uur per fiets vanaf busstation Gracht weg. Renesse Koffieconcert mannenkoor Westhoekzangers in het dorps huis. 14.00 uur. Maandag 27 maart Zierikzee Raadsvergadering. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 28 maart Zierikzee Adviescommissie sport. Raad zaal stadhuis. 16.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Koersbaltoernooi diverse ver zorgingshuizen en ANBO. Ver zorgingscentrum Duinoord. 13.30 uur. Lezing Buren, Egmond en Oranje Nassau. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Algemene ledenvergadering VW Schouwse Kust. Hotel Bom. 20.00 uur. Oosterland Tijdrede ds. J. van der Steen op uitnodiging SGP kiesvereni ging in kerk Oud Gereformeer de Gemeente. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst van La Leche Le- gue. Noorddijk 16. 20.00 uur. Woensdag 29 maart Zierikzee Mini-instuif in De Driehoek voor kinderen van 5 tot en met 7 jaar van 14.00-16.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 30 maart Zierikzee Eerste bijeenkomst geheugen- cursus. Multifunctioneel cen trum. 09.15 tot 11.15 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 0WCM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2