'Wij planten bomen, jullie een arbre en een tree' DONDERDAG 23 MAART 1995 NR 25744 Zierikzee aandachtsgemeente in Zeeland Spitwerk met schop in de Zeeuwse klei aan de Klaverstraat in Scharendijke. ZIERIKZEE - In eendrachtige samenwerking plantten burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs en Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder de officiële eerste boom aan de rand van het Kaaskenswater in Zierikzee. Zierikzee was dit jaar aandachtsgemeente in Zeeland tijdens de Nationale Boomfeestdag. Als locatie was gekozen voor het gebied tussen de Van Veenlaan en het Kaaskenswater. Hier wordt een park aangelegd, met speciale voorzieningen voor gehandicapten. Ook elders op Schouwen- Duiveland staken scholieren de handen uit de mouwen. In Scharendijke moesten zij zelfs eerst nog het plantgat graven. En dat was niet zo e.envoudig. In Bruinisse werden 25 zeldzame reuzesequoa's geplant. Nieuwe lindebomen gingen de grond in aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet. op de geldverspilling van de moderne tijd. behulpzaam de bomen overeind, die de kinderen in de grond zetten. De wethouder vertelde dat in de gemeente Brouwershaven dit jaar alleen de basisschoolleerlingen uit Zonnemaire bomen mochten planten omdat niet voldoende plantlocaties voorhanden waren om de leerlingen van alle scholen in te kunnen schakelen. In Scharendijke waren de leerlingen van de Helcherseeschool niet alleen bezig met bomen planten, maar groeven zij persoonlijk ook het gat dat daarvoor nodig was. Een dat viel niet altijd mee in zware Zeeuwse klei, die ook onder het grasveldje aan de Klaverstraat bleek te zitten. „Jaah, ik ga! zuchtte de elf jarige Anne Vaane, toen ze staande op haar schop na enkele vergeefse pogingen toch een stukje de grond inzakte. Op aanwijzingen van medewerkers van de buitendienst gemeentewerken groeven de kinderen de plantgaten zodanig dat de bomen beschermd zouden staan tegen de zuidwestenwind. Op het grasveld voor hun schoolgebouw aan de Carlstraat zetten de kinderen een paardekastanje in de grond. Een boom die hen werd geschonken door een bedrijf. Voorafgaand aan de plantactiviteiten vertelde medewerker Algemene Zaken Middenschouwen, P. van Santé het een en ander over de natuurlijke grenzen van bomen en de barrière die de bebouwing kan vormen voor de natuurlijke uitbreiding van bomen. In Bruinisse was het wethouder G. E. Houtekamer, die de kinderen in het dorpshuis toesprak voor zij begonnen met planten. Hij ging daarbij in op de specifieke eigenschappen van de kastanjes, lijsterbessen en reuze sequoabomen die ter gelegenheid van Boomfeestdag werden geplant. Vooral de reuzesequoa is een bijzondere boomsoort, die nog maar sinds veertig jaar bekend is. ,,De boom is afkomstig uit China. De stekken ervan zijn hier in Nederland opgekweekt. Het is een conifeer die in de winter zijn blad verliest", aldus de wethouder. Hij riep de kinderen op regelmatig 'hun' boom te bezoeken om na te gaan of hij goed groeit. Langs de tennisbaan aan de Dokter de Kockstraat plantte de wethouder samen met de drie directeuren van de Bruse basisscholen de eerste boom. Daarna volgden de kinderen hun voorbeeld. Bij de tennisbaan, maar ook aan de Nijverheidsweg bij het industrieterrein zetten zij in totaal 65 bomen in de grond. „Overal in het land planten kinderen vandaag bomen. Het is leuk om het hier in Ellemeet ook te doen", zei medewerker Algemene Zaken van de gemeente Middenschouwen, F. Hartog tegen de oudste leerlingen van openbare basisschool 't Mêêtje in Ellemeet. Voor zij aan de Kuyerdamseweg bij hun woonplaats zestien lindebomen plantten, kwamen de kinderen bijeen in het dorpshuis. Hartog vertelde daar dat lindebomen van oudsher worden geplant bij speciale gebeurtenissen, zoals de geboorte of trouwdag van een lid van het koninklijk huis. Maar ook Boomfeestdag is een speciale dag. De elf-jarige Rick Elenbaas uit Ellemeet vond dat ook. „Het is leuk, want je hoeft dan niet te rekenen op school, maar je kunt lekker buiten zijn en graven." Dat is volgens Rick belangrijk omdat bomen voor schone lucht zorgen en de omgeving mooi maken. „Ik hoop dat er veel bomen zijn wanneer ik groot ben." Tekst Ad Hagesteijn en Marijke Vael Foto's Joop van Houdt Een stralende lentezon en een mooie locatie stonden in de vroege morgen garant voor een speciale boomplantdag in Zierikzee. Alleen een stroomstoring strooide bijna nog roet in het eten. Maar nadat ook dit verholpen was konden de leerlingen van de openbare basisschool Binnen de Vest hun act opvoeren. Met deze act namen ze alvast een voorproefje op het programma 's middags in de Concertzaal. Door middel van een satelliet zou verbinding gemaakt worden met de jumelagesteden Hatfield (Engeland) en Saint Hilaire du Harcouët (Frankrijk). 'Allemaal maar geldverspilling', klonk het uit de kelen van de leerlingen. 'Schande' spraken ze ervan, dat in deze tijd van bezuinigingen zoveel duizenden guldens uitgegeven werden aan communicatie. Volgens de leerlingen kon dat allemaal veel goedkoper. „Communicatie kan ook één zijn met de natuur." Tot grote hilariteit van Van Gelder en Asselbergs gaven de leerlingen zelf het goede en goedkope voorbeeld. Onder het commando 'Let's go' koos een vijftal postduiven het luchtruim. De boomplantdag kon zich geen beter begin wensen. Dat vond ook Van Gelder. Hij legde direct een link met het optreden en het thema van dit jaar: Bomen grenzeloos natuurplezier. „Plezier hebben we net gehad en het grenzeloze komt vanmiddag aan de orde." Maar behalve grenzeloos in plaats, is de natuur volgens Van Gelder ook grenzeloos in tijd. „Het planten van bomen is een bewijs dat je gelooft in de toekomst. Daarnaast geeft het blijk dat je je omgeving belangrijk vindt en daarvan wilt genieten en plezier hebben. Jullie zullen je vele jaren later nog herinneren dat op deze plek een boom van jullie staat." Om thema van dit jaar, gekozen in relatie met het Europees Natuurbeschermingsjaar, nog meer inhoud te geven was het 's middags feest voor de kinderen in de Concertzaal. De leerlingen van Binnen de Veste hadden het in alle vroegte al gezongen: „Wij planten bomen, jullie een arbre en een tree." Jullie sloeg in dit geval op de schoolkinderen in Hatfield en Saint Hilaire du Harcouët. Ook zij namen gisteren deel aan de boomplantdag door het planten van een speciale boom in hun woonplaats. Van alle activiteiten werden video-opnamen gemaakt en deze werden 's middags met behulp van de moderne communicatiemiddelen uitgewisseld. Dat was althans de bedoeling. De moderne communicatiemiddelen lieten het echter afweten. Men slaagde er niet in de videofilm die 's ochtends in Engeland gemaakt was, in Zierikzee te ontvangen. Vanuit Frankrijk dreigde hetzelfde te gebeuren. Op het laatste moment echter slaagde men erin de beelden vanuit Saint Hilaire te ontvangen. Hier werd een knotwilg geplaatst bij de onlangs aangelegde vijver door burgemeester M. Ganné en de heer L. Blouien, ereburger van Zierikzee. Ondanks het feit dat de communicatie met het buitenland niet verliep zoals de bedoéling was vond Judith het toch allemaal heel leuk in de Concertzaal. Samen met haar klasgenoten van de Beatrixschool had zij 's ochtends een iep geplant bij het Kaaskenswater. Een boom geplant had zij nog nooit eerder gedaan. Dat was dus wel leuk. Maar het praten met het buitenland vond zij het leukst van de dag. „Wij gaan boomfeesten! Boompjes planten. Dat is gemakkelijk hoor. We hebben het vorig jaar ook gedaan, alleen waren het toen kleine struiken." Rik Schermer en Jeroen Audier van de Christelijk Nationale Basisschool in Zonnemaire hadden er zin in. Samen met de andere leerlingen van de hoogste groepen plantten zij dertien krentebomen aan de I. M. van de Bijlstraat, in het midden van Zonnemaire. Uit Canada afkomstige bomen waaraan vruchtjes komen die op krenten lijken. „Dat heeft de meester verteld", aldus Rik en Jeroen, die zich goed bewust bleken van het belang van hun werkzaamheden. „Er moeten nieuwe bomen worden In een mini-musical werden de genodigden in Zierikzee gewezen geplant omdat er al zo veel worden gekapt." De keuze voor krentebomen sloot perfect aan bij het thema van Boomfeestdag, maar werd volgens medewerker buitendienst gemeentewerken, W. van der Stelt vooral gemaakt uit praktische overwegingen. „Het moest een bomensoort zijn die smal blijft omdat ze vlak langs de rijweg komen en het'dorpshuis en het plein zichtbaar moesten blijven." Ook de Brouwse wethouder G. van de Velde-de Wilde was bij de plantactiviteiten betrokken. Getooid met een Boomplantdag-petje hield zij Leoni Jansen presenteerde in de Zierikzeese Concertzaal een show met liedjes zingen, gedichten maken en bomen versieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7