Kritiek Decemberactie ZOC ondanks financiële meevaller Brouwse vereniging School met de Bijbel wordt precies honderd jaar Eerste toertocht van de Rijwiel Toerclub Investering aan installaties zuivering rioolwater uitgesteld Opheffing begin 1996 lijkt onafwendbaar Illegalen Voor verbetering stikstofverwijdering DONDERDAG 23 MAART 1995 NR 25744 Oude schoolfoto met linksachter hoofdonderwijzer Catsman. BROUWERSHAVEN - 'Op den dertigsten december van het jaar 1895 kwamen op uitnoodiging van ds O. J. Geerling, toentertijd predikant der Gereformeerden alhier, een 28tal personen hijeen in de consistorie om te bespreken de oprichting van een Vereeniging Een school met den Bijbel alhier.' Uit aantekeningen van de latere voorzitter van het schoolbestuur, L. Padmos blijkt dat deze bijeenkomst het prille hegin was van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel in Brouwershaven. Een vereni ging die eind dit jaar honderd jaar bestaat en die waarschijnlijk ook niet ouder zal worden. De voorberei dingen voor fusie van de schoolbesturen van de christelijke basisscholen op Schouwen-Duiveland zijn ver gevorderd. Naar verwachting gaat de fusie in op 1 januari 1996, precies twee dagen na het honderdjarig be staan van de Brouwse schoolvereniging. Ondanks dit sombere toe- komstperspectief is er volgens de huidige bestuursvoorzitter M. A. Hanse uit Brouwersha ven voldoende reden om het eeuwfeest te vieren. „De ver eniging heeft honderd jaar ge floreerd. We zijn zeer gezegend met zoveel jaar christelijk on derwijs in- Brouwershaven. Vanwege de fusie moet de ver eniging nu wel worden opgehe ven, maar de school blijft be staan. En we hebben er alle vertrouwen in dat dat ook in de toekomst het geval zal zijn. Daarom gaan we even vrolijk, onder een andere vlag door naar de volgende honderd jaar." Hoewel de schoolvereniging werd opgericht in 1895, duurde het nog ongeveer tien jaar voor in Brouwershaven de eerste lessen werden gegeven aan De School met den Bijbel. Onder de voortvarende leiding van Geerlings opvolger, ds. Uorjus werd door het kerkbestuur een woning aangekocht aan de Ha ven Noordzijde orn te verbou wen tot kejk. Daardoor kon het schoolbestuur het kérkge- bouw aan de Nieuwstad (voor 1200 gulden) kopen en in ge bruik nemen als school. Het ge bouw vertoonde vele gebreken en nadelen. Zo was er slechts één schoollokaal beschikbaar waar beide leerkrachten les moesten geven. „Ik kan mij zo voorstellen dat het niet meevalt als jonge on derwijzer in de klas rond. te lo pen met de wetenschap bij de geringste bewegingen door de patroon gadegeslagen te kun nen worden", aldus de aanteke ningen van Padmos. In 1920 werd aan de achterzijde van het pand een nieuw schoolge bouw opgetrokken. Het oude gebouw werd afgebroken om plaats te maken voor een schoolplein. Hoofdonderwijzer Catsman en zijn collega Van Steenbruggen onderwezen het christelijk on derwijs in een echte 'Ot en Sienschool'. Een gebouw met hoge ramen, lange gangen met rijen kapstokjes, houten schoolbankjes en leien met griffels. Behalve de reguliere vakken als rekenen en taal werd ook Bijbelse geschiedenis gegeven en natuurlijk moesten de leerlingen psalmverzen uit het hoofd leren en opzeggen. Maar het belangrijkste voor vele ouders was het voorleven en aanleren van de christelijke levenshouding. „In de doopbe lofte staat dat men het kind moet doen onderwijzen in de christelijke leer. Voor veel mensen weegt dat zwaar", al dus de huidige voorzitter Han- In de loop van de jaren maak ten veel ouders gebruik van de mogelijkheid om hun kinderen onderwijs te laten volgen op de School met de Bijbel. Ook mensen die niet kerkelijk ge bonden waren deden dat in de loop van de jaren steeds vaker. „De school stond bekend als ietwat behoudend, maar wel met een moderne vorm van les geven. Er is altijd veel gedaan aan bij- en nascholing en steeds werden de nieuwste lesmetho des aangeschaft. Over het alge meen stond de school goed be kend." Ook de manier waarop de christelijke geloofsovertui ging werd uitgedragen werd volgens de voorzitter in de loop van de jaren steeds opener. „De leerlingen zijn er meer di rect bij betrokken. Vroeger ver telde meester en moesten de kinderen hun mond houden. Nu hebben zij zelf een belang rijk aandeel bij gebeden en bij zondere vieringen. De leerlin gen zijn ook veel spontaner ge worden. Ze vertellen gemakke lijker over de manier waarop ze zelf het geloof beleven." In de loop van de jaren varieerde het aantal leerlingen dat de school bezocht van 25 tot ruim negentig. Op dit moment zijn het er 65. Tben het schoolge bouw aan de Nieuwstad in ver val raakte, verhuisde de School met de Bijbel naar een noodge bouw aan de Wethouder Dekkerstraat, dat men deelde met de openbare basisschool. Aan het eind van de zeventiger jaren trokken beide scholen, samen met de kleuterschool in het huidige scholencomplex aan de Schuitkade. Toen kreeg de school de naam De Schouw. Tussen beide scholen bestaat een goede onderlinge samen werking, die onder meer tot uiting komt doordat de kleu ters samen pauze hebben op hetzelfde schoolplein, geza menlijke sportdagen en samen schoolzwemmen. Ook worden samen computers en andere materialen ingekocht. Toch is er volgens de voorzitter geen sprake van samengaan. „Het is belangrijk dat de keuzemoge lijkheid voor christelijk onder wijs behouden blijft, ook in de ze tijd." In verband met het eeuwfeest van de schoolvereniging is er dit jaar een aantal bijzondere activiteiten. Zo is een commis si e onder leiding van C. den Boer uit Brouwershaven en ar chivaris G. Groenleer bezig met de samenstelling van een gedenkboek waarin de geschie denis van de jubilerende ver eniging wordt opgetekend. Het boek komt in het najaar in de winkels. De jaarlijkse Boeren- boeldag op zaterdag 26 augus tus staat in het teken van het jubileum, onder meer via een kleine tentoonstelling. Voor de leerlingen wordt in september een ouderwets schoolreisje ge organiseerd en ook het jaar lijks uitstapje van het perso neel krijgt een nostalgisch tint je. Hoogtepunt van de jubileum viering wordt een herden kingsdienst op vrijdag 29 de cember waarbij de oud-staats secretaris van onderwijs en voorzitter van de Unie School en Evangelie, K. de Jong Ozn spreekt over honderd jaar christelijk onderwijs en -wat dat in deze tijd betekent. Aan sluitend wordt een receptie en •reünie gehouden, waarbij on der andere alle oud-leerlingen worden uitgenodigd. ZIERIKZEE - De Decemberactie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) is met een positief resultaat van 9.000 gulden afgesloten. Toch zijn er deel nemende ondernemers die ontevreden zijn over het verloop van deze actie. Dat bleek dinsdagavond tijdens de voorjaarsvergadering van de ZOC. Met name voor ondernemers die met goedkopere bedragen te maken hebben is het uitge ven van stempelkaarten a 1,50 gulden een kostenpost. Daarnaast is geconsta teerd dat er winkeliers zijn die uit zichzelf geen stempels uitdelen. „Dat is schandalig. Zo werkt het niet", aldus Coen Honig. Gezien de voordelen die de stempelkaart biedt wordt deze wel gehandhaafd. Het bestuur bekijkt op welke, manier verbeteringen kunnen worden aangebracht in het systeem. Waar in andere jaren de De cemberactie zichzelf betaalde, resteerde er van de actie in 1994 een positief resultaat van 9.000 gulden. Dit zorgde er mede voor dat de ZOC 1994 afsloot met een voordelig resultaat van ruim 14.000 gulden. Coen Honig vond het maar een vreemde zaak dat alle leden van de ZOC profiteren van het positieve resultaat, terwijl maar een deel van de leden aan de actie meedoet. Liever zou hij zien dat de actie budgettair neutraal verloopt voor de ZOC. Dat er vorig jaar winst ge maakt werd met de December actie komt voor een groot dgel door de andere aanpak. In voorgaande jaren kreeg de con sument per bestede vijf gulden een zegeltje. De ondernemers betaalden per zegeltje een be drag van vijf cent. Vorig jaar maakte de ZOC voor het eerst gebruik van stempelkaarten. Bij ieder besteed tientje kreeg men een stempel op de kaart. De kaarten kostten 1,50 gulden per stuk voor de ondernemer. Van de 22.000 gekochte kaarten zijn er slechts 14.400 kaarten in de daarvoor bestemde bussen gegooid. De 6.000 kaarten die niet ingeleverd zijn, zijn samen precies goed voor het bedrag van 9.000 gulden. Nadelig Voor ondernemers die met klei ne bedragen werken zijn de stempelkaarten nadelig. Wan neer consumenten een nieuwe kaart wilden, kostte dat de on dernemer 1,50 gulden. In de ze- geltjestijd was hij bijvoor beeld slechts een dubbeltje kwijt. Het is wellicht hieraan te wij ten dat niet iedere ondernemer met evenveel enthousiasme deelnam aan de actie. Ria Ge luk, activiteitenbegeleider van de ZOC, had tenminste grote verschillen bemerkt bij de deelnemers. „Er zijn er die het zeer slecht doen. Dat komt Zie- rikzee niet ten goede. Als je in tekent om deel te nemen moet je ook stempels uitgeven. Daar mankeert het nogal aan." De stempelkaart biedt echter ook voordelen, zo hadden de le den geconstateerd. De klanten waren verlost van het zegeltjes plakken. En ook voor de onder nemers werkt het stempelen prettig. Omdat het bovendien niet raadzaam geacht werd de stempelkaarten na één keer al weer af te schaffen, besloot men de kaarten ook dit jaar te gebruiken. Indien mogelijk zal dit in een verbeterde vorm zijn. De heren A. Schiettekatte en L. Verton werden dinsdag geko zen als nieuw bestuurslid. Zij vervangen de aftredende be stuursleden E. Romijn en M. Meijerink. Voor aftredend voorzitter Th. van Wijk had het bestuur nog geen vervanger. Er is door het bestuur een kandi daat benaderd. Deze houdt zijn beslissing echter nog in be raad. Bij de herinrichting van de Zie rikzeese binnenstad wil de ZOC een duidelijker gestructu reerd overleg met de gemeente. Hierover zijn al gesprekken gaande met de verantwoorde lijke wethouder L. J. van Gas tel. De ZOC denkt aan het jaar lijks vaststellen van een soort fasenplan, waarin duidelijk aangegeven staat wat er in een bepaald jaar haalbaar is. Hier bij moet dan volgens de ZOC, naast het Verkeersstructuur- plan van de gemeente, ook re kening gehouden worden met het eigen plan van de ZOC; het Ruimtelijke Economisch On derzoek. In het kader van Koninginne dag, dodenherdenking en Be vrijdingsdag stelde het be stuur voor de winkels op Ko ninginnedag, die dit jaar op za terdag 29 april gevierd wordt, tot 13.00 uur open te houden. Dit voorstel kreeg een krappe meerderheid ran zeventien stemmen. Dertien leden zagen de winkels liever de gehele za terdag geopend. Op donderdag 4 mei gaan de winkels in Zie- rikzee om 19.00 uur dicht. Een dag later, op Bevrijdingsdag, zijn de winkels gesloten. ZIERIKZEE - De Dorpentocht op zondag 26 maart is de eerste van een serie toertochten die dit seizoen vanuit Zierikzee wordt georganiseerd. Do Dorpentocht is een initia tief van de Rijwiel Tberclub (RTC) Schouwen-Duiveland. De Dorpentocht is een toer tocht van 100 kilometer over Schouwen-Duiveland waarbij vrijwel alle dorpen op het ei land worden aangedaan en men de mooiste stukjes Schou wen-Duiveland te zien krijgt. De gemiddelde snelheid is 25 kilometer per uur. Er wordt ge reden met voorrijders en er gaat ook een bezemwagen mee. Ook niet-leden kunnen mee doen aan de toertocht. Inschrij ven kan zon dagmorgen vanaf 08.00 uur. Het vertrek staat gepland voor 08.30 uur. Wie meer wil weten kan bellen: 01110-14637. AMSTERDAM - Het Confectie Interventie Team (CIT) van de Amsterdamse politie heeft woensdagavond bij een contro le van een naai-atelier in Amsterdam-West dertig ille gaal in Nederland verblijvende personen aangehouden. ZIERIKZEE Jeugd-EHBO Vijfentwintig scholieren van de Zierikzeese openbare basis school Binnen de Veste slaag den voor het examen Jeugd- EHBO. Zij kregen EHBQ-les van de dames Berrevoets en Hoekman. Het examen werd afgenomen door mevrouw Ujl en de heer Bontekoe. De geslaagden zijn: Viktor van de Berg, Christian Berrevoets, Frank Bolier, Marnel Froh- wein, Dylan Frohwein, Patri cia van Grunsven, Denise Ha- zenak, Jurrian van Iersel, Eli- ne Jech, Eefje Jobse, Kim Kloet, Marius van Koeveringe, Sebastiaan Lokerse, Jacco de Looff, Jasper van Mer, Corné Mol, Maarten Oosting, Robert Praet, Karolien Roon, Felix Schoonen, Emmely Schot, Guust Sluys, Eline Stacofsky, Wally Yuen en Stephanie Dek ker. Open repetitie Zaterdag 25 maart van 13.30 uur tot 18.00 uur houdt de Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee een open re petitie. Iedereen die dat wil kan die dag meespelen met het leerlingenorkest van Kunst en Eer. De leerlingen van dit or kest variëren in leeftijd van acht tot zestig jaar. Tijdens de open repetitie die onder lei ding staat van Adrie de Vos, zijn van alle instrumentgroe- pen mensen aanwezig die een en ander zullen vertellen over hun instrument. Wie zich meer aangetrokken voelt tot de drumband van Kunst en Eer, kan op vrijdag 31 maart terecht van 19.30 uur tot 21.00 uur. Bei de repetities worden gehouden in het clubgebouw van Kunst en Eer aan de Kaersemaker- straat in Zierikzee. Kreamiddagen In Klubhuis de Lichtboei in het Multifunctioneel Centrum aan de Huybertstraat wordt woensdagmiddag 29 maart een muzikale kreamiddag gehou den. Wat er gemaakt gaat wor den is een verrassing, maar het heeft in ieder geval met muziek te maken. De aanvang is 14.00 uur. FNV-spreekuur De FNV houdt woensdag 5 april spreekuur in het Multi functioneel gebouw aan de Huijbertstaat in Zierikzee en wel van 10.00-11.30 uur. RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emergo houdt zaterdag 25 maart een oud papieractie. De container staat opgesteld aan De Dreef in Renesse. Men kan er terecht van 10.00 tot 11.00 uur. KERKWERVE Streekvergadering NCVB Senator Huib Eversdijk (CDA) was woensdag 15 maart te gast bij de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdelingen Zie rikzee, Bruinisse en Kerkwer- ve. Deze afdelingen hielden hun streekvergadering in dorpshuis 't Zuudènde. Behal ve vergaderd werd er veel ge zongen en gediscussieerd, de avond werd besloten met een gedicht van gastpresidente me vrouw Viergever-Legemate. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst NBvP Tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Brou wershaven verzorgde mevrouw Reijnhoudt-Kaland uit Westka- pelle een lezing over Vrouw en Islam. Het onderwerp zorgde voor een grote opkomst. Vanuit de zaal werden veel vragen ge steld, hetgeen reden was voor discussie. DREISCHOR Reumafonds De collecte voor het Nationaal Reumafonds heeft in Dreischor 673,10 gulden opgebracht. NOORDGOUWE Muziekuitvoering Muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe verzorgt zater dag 25 maart in het dorpshuis in Noordgouwe haar jaarlijkse uitvoering voor de bejaarden- sosen uit de regio. Het publiek wordt een gevarieerd muzikaal programma geboden. Na de pauze wordt het toneelstuk De boot is aan opgevoerd. De mu ziekuitvoering begint om 14.00 uur. ANBO-leden van de afde ling Zierikzee die deze middag willen bezoeken kunnen zich opgeven bij L. van der Bijl (01110-13111). Opgave voor 23 maart. NIEUWERKERK Oud papieractie Bij gebouw Salem aan de Mo lenstraat in Nieuwerkerk wordt zaterdag 25 maart een oud papieractie gehouden ten bate van de zending. Van 9.30 tot 11.00 uur kan oud papier worden afgegeven bij gebouw Salem aan de Molenstraat. OOSTERLAND SGP-spreekbeurt Dinsdag 28 maart spreekt ds. J. van der Steen, Nederlands Hervormd predikant in Scher- penisse, op uitnodiging van de plaatselijke kiesvereniging van de SGP een tijdrede uit en wel in het kerkgebouw aan de Burgemeester Van der Ha- vestaat in Oosterland. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. VLISSINGEN Kinderopvang Het Secretaresse Platform houdt dinsdag 28 maart in het Arion Gran Hotel een thema- avond over kinderopvang. Voorlichting, informatie en discussie staan deze avond cen traal. De aanvang is 19.30 uur. ZIERIKZEE - Eig-enlijk was het de bedoeling- om nog dit jaar in totaal drie ton te investeren in de rioolwa terzuiveringsinstallaties (RWZI's) Westerschouwen, De Verseput en Mastgat op Schouwen-Duiveland. Dit met het doel om het*proces voor de verwijdering van stikstof uit het rioolwater te verbeteren. Die in vestering wordt, zo bleek gisteren tijdens de verga dering van het Waterschap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer, uitgesteld. Het uitstellen van de investe ring houdt verband met de fu sie van de vier waterschappen boven de Westerschelde tot het Waterschap De Zeeuwse Eilan den. Rioolwaterzuivering moet aan een aantal eisen voldoen. Eén van die eisen betreft de hoeveelheid stikstof die uit het rioolwater gehaald moet wor den. Een waterschap moet bin nen haar werkgebied wat dat betreft aan een bepaald gemid delde komen. Beheersgebied Als het Waterschap Schouwen- Duiveland zelfstandig was blij ven voortbestaan dan was aan passing van genoemde riool waterzuiveringsinstallaties noodzakelijk geweest om aan de eisen te kunnen voldoen. Nu het waterschap opgaat in het Waterschap De Zeeuwse Eilan den i.o. heeft men te maken met een veel groter beheersge bied. Nu is gebleken dat de rioolwa terzuivering in dat nieuwe be heersgebied gemiddeld wel aan de normen voor reductie van fosfaat en stikstof voldoet. Omdat het voor de rioolwater zuiveringsinstallatie Mastgat ook om andere redenen nood zakelijk is om enkele aanpas singen door te voeren wordt in die RWZI wel geïnvesteerd, ook in de stikstofverwijdering. Verder kwam tijdens de verga dering aan de orde het voorstel van het dagelijks bestuur om de woning aan de Zuidweg 4 bij Bruinisse te verkopen aan de huurder, één van de medewer kers van het waterschap. Vroe ger was de woning in kwestie een dienstwoning, maar die status heeft het pand al een aantal jaren niet meer. Op zich hadden de hoofdinge landen geen moeite met het voorstel om tot verkoop van het huis over te gaan, maar wel ontstond enige discussie over het feit dat een perceel grond bij het huis en de timmermans werkplaats wel eigendom van het waterschap blijven. Hoofd ingelanden M. Hanse en J. J. Geleijnse maakten bezwaar te gen deze gang van zaken. In hun visie zou het beter zijn om woning, grond en werkplaats of zelf in eigendom te houden of in zijn geheel te verkopen. Hanse en Geleijnse bleken ech ter alleen te staan in hun kri tiek. Vrijwel zonder discussie ging het gezelschap van hoofdinge landen verder akkoord met het voorstel van het dagelijks be stuur van het waterschap om de nieuw aangelegde parallel weg vanaf het Stelletje tot de parallelweg langs Rijksweg N59 in beheer en onderhoud te nemen. Dit wel met dien ver stande dat de provincie Zee land zorg blijft dragen voor de gladheidsbestrijding. Tijdens de vergadering werd besloten om 265.000,- uit te trekken voor de aanleg van een rioolwater-transportleiding in de kern Noordgouwe. Een en ander houdt verband met de voorgenomen bouw van tien woningen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5