Gemeente pakt permanente bewoning vakantiehuis aan Vertrek voor Nieuwsbodereis r ir UITGEREKEND BIJ JUMBO: Zesenzestig hardrijders betrapt Jaaruitvoering van fanfare Crescendo Ook maatregelen tegen recreatief gebruik woonhuizen ANBO wil combinatie Vervoerspas en Pas 65 Reconstructie van de Laone Cultuurprijs Brand Arrestaties moordzaak Roegiers lumbo is beter dan u denkt. DONDERDAG 23 MAART 1995 NR 25744 3 Met name op de nieuwe bungalowparken, zoals op deze foto het Zeelandvillage Scharendijke in aanbouw, komt veel permanente bewoning van reereatiepanden voor. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Voordat de zaak uit de hand loopt, wil de gemeente Westerschouwen maatregelen nemen tegen het permanent wonen in vakantiehuizen. Dergelijke bewoners die als ingezetene staan inge schreven bij de gemeente hebben inmiddels een brief ontvangen. Andersom wordt tegen het gebruik als tweede woning van huizen'in de dorpskom een dwangsom van 100 gulden per dag voorgesteld. 'Overheid voert ontmoedigingsbeleid' BROUWERSHAVEN - In een brief aan de colleges van b en w en de gemeenteraden van Schouwen- Duiveland pleit de afdeling Brouwershaven van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) voor een combinatie van de Vervoerspas voor de Te- letaxi met de 65-plus kaart. In nieuwe dorpshuis Dreischor DREISCHOR - In het nieuwe dorpshuis aan de Mr P. Moggestraat in Dreischor presenteert de fanfare Crescendo uit Dreischor zaterdag 25 maart haar jaaruitvoering. Beide vormen van 'misbruik' nemen in Westerschouwen hand over hand toe. Dat heeft verschillende oorzaken. Aller eerst is Westerschouwen aan trekkelijk voor ouderen die er, vaak na jarenlang bezoek als recreant, willen gaan wonen. Verder is in Westerschouwen de ruimte voor nieuwe recreatie terreinen zo goed als benut. Tenslotte zijn er niet veel loca ties meer waar de gemeente nog huizen mag bouwen. De vraag, daarentegen, blijft groot. Het laatste half jaar hebben bij de gemeente evenveel mensen geïnformeerd naar het wonen in zomerwoningen dan in de drie jaar daarvoor. Acht perso nen hebben zich het afgelopen jaar laten inschrijven in recrea tiewoningen. Uit de discussie in de commis sie ruimtelijke ordening dins dag werd duidelijk dat het ge- ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op vier locaties op Schouwen-Duiveland wer den dinsdagmorgen 66 overtre dingen geconstateerd. De politie had zich tussen 7.50 en 9.50 uur met de radarappa- meentebestuur voorlopig al leen die mensen gaat aanpak ken die staan ingeschreven in het gemeenteregister. De voltallige commissie kon zich vinden in het plan de bei de vormen van verkeerd ge bruik van woningen aan te pakken. ,,Het is terecht dat we de regels wat aanscherpen," zei PvdA-woordvoerder J. Hen- drikse. CDA-er A. J. Padmos? ,,Er zit een compleet dossier bij het rapport, dus de controle is wa terdicht. Maar als je alle ont heffingen, overgangsregelin gen en gewoonterecht eraf trekt, hou je niet zo veel illega le bewoners meer over." J. R. Roukema (RPF) wilde van voorzitter C. W. Veerhoek we ten hoeveel mensen er in va kantiehuizen wonen die juist niet staan ingeschreven bij de gemeente. Controle op die ratuur in de berm lapgs de Weg naar de Val in Zierikzee opge steld. In totaal passeerden er 476 auto's in twèe uur. Hiervan reden er 26 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 114 kilometer. Op de Lange Blok- weg in Zierikzee werden 's groep is namelijk een stuk las tiger. Netjes ingeschreven Veerhoek: ,,Dat gaat bijvoor beeld over de man die bij zijn dochter in Rotterdam staat in geschreven en daar ook zijn post krijgt. Dat zijn er niet zo veel, want het 'is ongemakke lijk. Men wil over het alge meen -netjes ingeschreven staan bij ons, bijvoorbeeld om later gebruik te kunnen maken van sociale voorzieningen." Het gebruik van huizen in de dorpskom als tweede woning is een verschijnsel waar Wester schouwen eveneens van af wil. Daardoor kunnen voorzienin gen als winkels, scholen en postkantoor in gevaar komen. Verder kan het leiden tot een slechte verstandhouding tus- avonds acht hardrijders be trapt. In de Scheldestraat re den vier auto's harder dan de toegestane 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid ter plaatse bedroeg 75 ki lometer per uur. In Seroosker- ke posteerde de politie zich sen de vaste bewoners en de be zitters van het tweede huis. Ook het aantal inbraken kan er door toenemen en tenslotte kan het verschijnsel leiden tot prijsopdrijving, omdat 'men sen van buiten' meestal bereid zijn wat meer te betalen dan in gezetenen. Controle op het tweede wo- ningbezit. is volgens Veerhoek nauwelijks no,dig. „Recreatief gebruik van permanente wo ningen wordt vrijwel altijd via de sociale controle aan ons doorgegeven." In een ambtelij ke notitie wordt voorgesteld bij overtreding een dwangsom van 100 gulden per dag op te leggen. Zowel ambtenaren als Veer hoek verzekerden de commis sie dinsdag dat zij niet van •plan zijn een heksenjacht te ontketenen op beide vormen van illegale bewoning. langs de N59. Tussen 17.00 en 18.30 uur registreerde de radar- apparatüur 425 voertuigen. Van deze voertuigen reden er 28 harder dan de toegestane 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 127 kilometer per uur. De ANBO-afdeling vindt dat het bejaarden niet makkelijk wordt gemaakt om gebruik te maken van het openbaar ver voer. „Wil een bejaarde uit onze regio, met een slechte aanslui ting, gebruik maken van de Tble-taxi dan moet hij of zij eerst naar Zierikzee om een Vervoerspas te halen. Om echer naar Zierikzee te gaan heeft men de tele-taxi nodig en dat kan niet want men heeft geen Vervoerspas", aldus de ANBO- Brouwershaven. „Lukt het hem of haar dan uiteindelijk toch deze Vervoerspas te be machtigen dan kan men naar het postkantoor voor een strip penkaart. Voor een bejaarde die niet al te goed ter been is kan het nog een hele opgave zijn". Nu kan, zo redeneert de ANBO verder, de bejaarde dan einde lijk op reis. „Stel dat men van de Interliner gebruik wil ma ken tegen gereduceerd tarief dan heeft men nodig een Ver- Behalve een muzikaal gedeelte omvat het evenement ook een toneeluitvoering, die wordt ge presenteerd door de Bruse to neelvereniging De Komedian ten. De jaaruitvoering begint om 19.30 uur met een openings woord door de voorzitster van de fanfare, R. van der Weijde. Zij leidt ook de blokfluitgroep die het spits afbijt van het mu zikale gedeelte van de avond. Daarna is het de beurt aan de fanfare, die wordt geleid door dirigent J. de Witte. Het pro- BURGH-HAAMSTEDE - De reconstructie van de Laone is een van de zaken die aan de or de komt tijdens de vergade ring woensdag 29 maart van de commissie financiën van de ge meente Westerschouwen. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Verder op de agenda van de vergadering het plan voor de aanleg van druk- riolering op het strand en het subsidieverzoek van de Stich ting Vluchtelingenwerk. De vergadering is openbaar. De stukken die betrekking heb ben op de agenda liggen een half uur voor aanvang van de vergadering ter inzage. voerspas voor de Tele-taxi, een Seniorenkaart voor de Interli ner en een 65-pluskaart voor het aansluitend vervoer", al dus de ouderenorganisatie. Geconcludeerd wordt dat het bejaarden niet bepaald gemak kelijk gemaakt wordt. „Men zou denken dat hier door de di verse overheden een stelselma tig ontmoedigingsbeleid ge voerd wordt", aldus de ANBO. En dat is volgens de ouderenor ganisatie in tegenspraak met het streven om het openbaar vervoer te bevorderen en het gebruik van de auto terug te dringen. Het met elkaar combi neren van de Vervoerspas voor der Tbletaxi en de Pas 65-plus moet volgens de ANBO zeker kunnen. „Daar alleen de leef tijd als criterium geldt". Liefst zou de ANB O-Brouwershaven ook de Pas 65-plus omzetten in een Pas 60-plus. „In veel geval- len sluit dit meer aan bij de realiteit", gramma meldt onder meer Ju piter Hymn van G. Holst in een arrangement van J. de Meij. Variazioni in Blue van J. de Haan, I do it for you van B. Adams en Abba Gold in een ar rangement van R. Sebregts. De uitvoering wordt besloten met Waltz nummer 2 van D. Shosta kovich in een arrangement van J. de MeijNa de pauze met ver loting is het podium voor de to neelspelers uit Bruinisse die de klucht 's Jonge jonge jonge spelen. MIDDELBURG (ANP) - De Vlaamse zanger-dichter Wil lem Vermandere krijgt de AN V-Visser Neerlandiaprijs. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 110.000 Belgische franken (circa 5.500 gulden). Het Algemeen Nederlands Ver bond (ANV) is een Nederlands- Vlaamse vereniging die zich in zet voor het behoud van de Ne derlandse taal* en cultuur. Ver mandere krijgt de prijs omdat hij in zijn Vlaamse volkslied jes ook ingaat tegen racisme. „In zijn lied De Bange Blanke Man bijvoorbeeld", zegt A. Ka mermans van het ANV in Zee land. De uitreiking van de ANV- Visser Neerlandiaprijs is op 26 april in het stadhuis van Mid delburg. Verwachting t/m maandag 27 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht zuidw. 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 24 mrt. Zon op 06.34, onder 18.57 Maan op 02.44, onder 11.39 Nieuwe Maan: 31 mrt. (04.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het fraaie lenteweer duurt niet lang. Na een dag waarop be wolking zo goed als ontbrak, zijn er vannacht naast brede opklaringen ook enkele wolkenvelden. De tem peratuur zakt daarbij tot ongeveer 3 graden. Morgen overdag komt er ook wat bewolking voor maar de zon heeft toch de overhand. Op de meeste plaatsen blijft het ook droog. De middagtemperatuur komt uit op ongeveer 12 graden. Er waait een westenwind die, in vergelijking met vandaag, iets toeneemt tot matig, kracht 3 of 4. In het noordelijk kust gebied is de wind vrij krachtig, 5. De wolkenvelden van vannacht en mor gen overdag horen bij een zwakke storing die over onze omgeving trekt. Maar omdat een hogedrukge- bied, waarvan de kern boven midden-Europa ligt, nog veel in vloed heeft in Nederland blijft er van de storing niet veel over. Toch is de invloed van het hogedrukgebied ta nende. In het weekeinde bepalen storingen het weerbeeld en neemt de neerslagkans toe. Ook de mid dagtemperatuur zakt enkele gra den. Na het weekeinde moet de temperatuur nog een stapje terug doen en is er zelfs weer kans op winterse buien. SCHIEDAM - Een grote uit slaande brand heeft woensdag avond in Schiedam een elektronica-detailhandel, een zogenoemde superwinkel van Radio Modern, volledig in de as gelegd. MIDDELBURG - Het On dersteunend Recherche Team heeft dinsdag twee Vlissingers gearresteerd die worden ver dacht medeplichtig te zijn aan de moord op de 62-jarige me vrouw G. Roegiers-Voorn. De twee Vlissingers, respectie velijk 33 en 34 jaar, zijn in ver zekering gesteld. Met hun aan houding hoopt de politie de zaak te kunnen ophelderen. Eerder hield zij twee verdach ten aan, waaronder de zoon van het slachtoffer. Zl ERIKZEESCH E tffl NIEUWSBODEil Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. ES .-O'- fe» In alle vroegte zijn vanochtend, donderdag, de deelnemers aan de tweede Nieuwsbodereis vertrokken naar het Belgische gebergte de Famenne. In de buurt van Dinant zullen zij twee dagen verblijven in het luxe-hotel Castel de Pont-è-Lesse. Vrijdag maakt de groep excursies naar de grotten van Han en naar de stad Bastogne, bekend van het Ardennenoffensief uit de Tweede Wereldoorlog. Zater dag brengt de groep een bezoek aan Brussel, waarna de reis in restaurant Grevelingen op de Grevelingendam wordt besloten met een rijsttafel. Maandag vertrekt de laatste groep Nieuwsbodereizigers van dit jaar. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie PISTOLET ovenvers, 6 stuks van 2,94 voor X I 98 PRINZESS MAGERE KWARK f beker 500 gram von l ,39 voor ARIEL FUTUR normaal of color, pok 1,5 kilo von 16,85 of navulzak a 1,5 kilo von 15,99 voor TAM KONIJN moten, school 800 grom, M+ per kilo van 9,98 voor ZONGERIJPTE AARDBEIEN 1 doosje 250 gram X KEMPISCHE RAUWE HAM ongerookt, vers van het mes, 100 grom van 3,09 voor Jl I 99 Deze aanbiedingen zijn geldig l/m 25 maart 1995. Per aanbieding max. 3 eenheden per klont. Bel voor de dichts»bi|Zi|nde Jumbo gratis onze klantenservice: 060220161 Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnerhents-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3