WEEKEND RECEPT NIEUWSBODE EXTRA dier in het vizier De spelregels bij onderhandelingen over het kopen van een woning Veilige kjnderbedjes Zonwering als onderdeel van het interieur Boodschappenactie voor Sarajevo Lachen met kater Charlie Tournedos Rimini Amateur-kunstenaars tonen werk bij Galerie Borsboom WOENSDAG 22 MAART 1995 NIEUWSBODE EXTRA ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Na een rela tief korte periode van betrekkelijke veiligheid, waarin toch nog zeshonderd mensen de dood vonden, wordt Sarajevo nu opnieuw bedreigd. Rond de stad staan de Serviërs klaar om de aanval opnieuw te openen, waarschijnlijk met artillerie-beschietingen en luchtaanvallen. Sa rajevo zal daarna niet of nauwelijks meer be reikbaar zijn voor humanitaire hulp. Alle par tijen in het conflict maken zich klaar voor een nieuwe veldslag, die deze keer het einde kan be tekenen van de stad Sarajevo en haar inwoners. In samenwerking met de Stichting Magenta en de Stichting Vrienden van La Benevolencija Sarajevo, organiseren de A&P-supermarkten een boodschappenactie voor Sarajevo. Klanten kunnen bij A&P voor Sarajevo extra inkopen doen en na het afrekenen aan de kassa in de speciale winkelwa gen deponeren. De actie duurt tot 1 april aanstaande. Voor vervoer van de goederen naar Sarajevo wordt gezorgd. Deze actie wordt georganiseerd omdat de inwoners van Sa rajevo veel nodig hebben om te kunnen overleven. Aan alles is gebrek: voedsel, medicijnen, water, elektriciteit, brand stof, generatoren, verwarming. De enige hulporganisatie in de stad die effectief werkt is La Benevolencija. Deze hon derdvijfentwintig jaar oude Joodse welzijnsorganisatie kan haar werk doen omdat Joden geen partij zijn in het conflict. Zij worden door alle strijdende partijen ver trouwd. Deze boodschappenactie wordt ook bij de super markten van Jac. Hermans gehouden. Advies Consument en Veiligheid: ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Per jaar worden zo'n 600 kinderen behandeld op Eerste Hulpafdelin gen van ziekenhuizen door een ongeluk met een baby- of kinderbedje. De meeste ongelukken gebeu ren doordat een kind uit bed valt of klimt. In z'n jongste levensjaren gaat een kind immers op onder zoek uit. Het slaapt niet alleen in zijn bedje. Het speelt erin, het ravot erin, het gaat erin op onder zoek uit, maar... het wil er vooral vaak uit! Als ouder wil je natuurlijk niet alleen dat je kind in een móói bedje slaapt, maar vooral ook dat het er zich veilig in kan bewegen. Om je kind goed te beschermen tegen mogelijke gevolgen van speelpartijen en ontdekkings reizen in bed, is het goed te lét ten op de constructie en het ge bruik van een kinderbed. Zo vallen kinderen makkelijk uit hun bedje als de zijwanden te laag zijn. Of wanneer het bedje halve zijwanden heeft met een opstapje. Te veel speelgoed in het bedje kan ook als opstapje gebruikt worden voor een 'ont snappingspoging'. Een bodem die te hoog staat afgesteld (om dat je denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen), veroorzaakt ook vaak ongelukken. Naast het vallen liggen er ook een aantal andere gevaren op de loer: verwondingen door scherpë uitsteeksels en randen, beklemd raken tussen de bo dem en een zijwand of tussen de bedspijlen, en vergiftiging door het sabbelen en kluiven aan het geverfde of gelakte bedje. Verf of lak moet daarom ook altijd speeksel- en krasvrij zijn en mag zeker niet giftig zijn. Het is jammer voor de doe-het-zelvers onder ons, maar geverfde of gelakte kin derbedjes uit de fabriek zijn meestal beter uitgehard en daarom veiliger dan eigen ge verfde bedjes. Aankooptips Waar moet men op letten bij de aankoop van een veilig kinder bedje? Stichting Consument en Veiligheid geeft hierover de volgende adviezen: De con structie van het bedje moet ste vig zijn, met schroefverbindin gen van stalen houtmoeren of inslagmoeren. Bovendien moe ten verstelbare wanden tegen veelvuldig gebruik bestand zijn. De sluitmechanismen moeten goed werken en kinder- veilig zijn. Let erop dat het hout splintervrij en glad afge werkt is en dat het ledikant je zelf geen uitstekende delen heeft en koop liever geen ledi kant je dat geverfd moet wor den. Men kan het beste kiezen voor een ledikantje waarvan de zijwanden over de hele leng te en hoogte uit spijlen bestaan en waarvan de afstand tussen de spijlen niet kleiner dan zes en niet groter dan zeven centi meter is. Gebruiktips Zet een kinderbedje nooit on der een vensterbank of open staande ramen en zorg dat er voor alle zekerheid een zacht schuimplastic of schuimrubber kleedje voor het ledikantje ligt. Als het kind groot genoeg is om zelf in en uit het bedje te klimmen, maak het dan zo makkelijk mogelijk en creëer een uitstapmogelijkheid. Dat voorkomt gevaarlijke klimpar tijen. Bind een kind nooit vast in bed. Ook niet door de lakens of dekens vast te binden of te klemmen. Voor meer tips en informatie (ook over het gebruik van op vouwbare bedjes), kan men de brochure 'Kinderbedjes' be stellen bij de Stichting Consu ment en Veiligheid te Amster dam. Met kater Charlie kun je lachen. Een leuk beestje, wiens voet een beetje naar buiten staat. Deze lieve kat heeft daar overigens geen last van; Charlie verkeert in goede gezondheid. Hij is ver noemd naar de komiek Charlie Chaplin. Charlie zit momenteel in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zie- rikzee. Hij wil dit asiel graag verlaten om zich te vervoegen bij een vriendelijk baasje. Charlie is een grote rood/witte kat van twee jaar oud. Met andere katten en honden is hij beste maatjes. Charlie is rustig en heel aanhankelijk. Hij vindt het leuk om aangehaald te worden en bij zijn toekomstig baasje op schoot zit ten wil Charlie maar al te graag. Wie belangstelling heeft om Charlie in het gezin op te nemen en hem de nodige aandacht wil geven, kan bellen met het asiel, telefoon 01110-17013. Er zitten 38 katten en drie honden, die ook op een baasje zitten te wachten. De kater Ko is geplaatst. (Foto: Marijke Folkertsma). A Voordat het droomhuis gekocht kan worden, moeten er heel wat zaken afgewikkeld worden. (Ar chieffoto). ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Kopers verdringen zich dagelijks voor de fotopresentaties bij de make laars op zoek naar een redelijk geprijsde woning. Wanneer men denkt iets gevonden te hebben, dan blijkt bij navraag vaak dat de verkoper reeds met ie mand in onderhandeling is. Volgens de makelaar moet dit bod eerst uit worden onderhan deld, voordat met een andere gegadigde wordt onderhan deld. Het komt wel eens voor dat een aspirant-koper, getergd door de inmiddels zoveelste misser, zich agressief opstelt. Hij wil een beter bod doen en passeert dan de makelaar door direct de verkoper aan te spre ken. Wanneer het goed is, ver wijst de verkoper de aspirant- koper direct weer terug naar de bemiddelende makelaar. Hoe een NVM-makelaar te werk moet gaan, whnneer hij een bod ontvangt, staat om schreven in de NVM-erecode. Daar worden de spelregels ge geven voor het 'loven en bie den', zoals uic deze onverkorte tekst blijkt: „Tijdens onder handelingen onthouden make laars zich van contact daarom trent met eikaars cliënt, ook indien zodanig contact door één der cliënten wordt gezocht. Indien de makelaar tijdens on derhandelingen aan een colle ga toezegt diens bod aan zijn cliënt te zullen overbrengen, zal hij, tenzij hij zich uitdruk kelijk die vrijheid daartoe heeft voorgehouden, met geen ander onderhandelingen voe ren, totdat hij aan de collega de beslissing omtrent diens bod heeft medegedeeld. De make laar brengt bij het overbrengen van het bod zijn opdrachtgever van deze ereregel op de hoogte en hij zal alles doen om te voor komen, dat zijn opdrachtgever deze regel frustreert. De makelaar die ingevolge, het bepaalde in de eerste zin van deze alinea door het overbren gen van een bod niet vrij is deelt dit terstond en uit zich zelf aan eventuele gegadigden mede. Het staat de makelaar niet vrij om met betrekking tot enig ob ject direct of indirect contact op te nemen met de rechtheb bende tot dat object, indien hem redelijkerwijze bekend kan zijn dat deze rechthebben de met betrekking tot dit ob ject enige opdracht aan een col lega heeft verstrekt, danwel met betrekking tot dit object een vaste relatie mei een colle ga onderhoudt." Duidelijk Hiermee hebben de juristen van de NVM hebben hun best gedaan om duidelijkheid te scheppen en de gang van zaken tijdens de onderhandelingen op een goede eerlijke manier te laten verlopen. Wat opvalt is dat steeds gesproken wordt over een collega makelaar. In de praktijk is het nog steeds vaak-zo dat een koper zich niet door een makelaar laat verte genwoordigen en zelf in onder handeling treedt. Het is dan gebruikelijk dat de NVM- makelaar bovenstaande han delwijze ook op de doe-het- zelvende-koper toepast. Het gaat hier natuurlijk wél om re gels die niet door de civiele rechter in het leven zijn geroe pen, maar door een beroeps groep. Het is een code, waaraan iedere NVM-makelaar zich houdt. Of hij nu onderhandelt met een collega of met een par ticulier. Wanneer men bij een makelaar komt en aangeeft een bod uit te willen brengen, dan zal de makelaar, wanneer hij en zijn opdrachtgever al met iemand in onderhandeling is, dit zeggen. Wanneer die on derhandeling wordt stopgezet, zal de makelaar uw bod aan zijn opdrachtgever voorleggen. Dit wil overigens niet zeggen dat een makelaar niet met meerdere partijen tegelijk kan onderhandelen. In deze tijd, waar de vraag naar een eigen' betaalbare woning groot is, wordt vaak gezocht naar ver korte procedures. De makelaar zal dit dan aan alle aspirant kopers of hun makelaars mede delen. Soms is de belangstel ling voor een woning zo groot dat de bemiddelende makelaar - in overleg met zijn opdracht gever - besluit om een inschrij ving te organiseren. Soms schakelt de makelaar dan een notaris in. Die kan dan zijn pu bliek ambt uitoefenen en toe zien op een goede gang van za ken bij de afwikkeling. Het is echter uiteindelijk altijd de op drachtgever, die beslist aan wie hij de woning wil verko pen. Onafhankelijk van de uit gebrachte biedingen. Al zou hij aan de laagste bieder willen verkopen, in principe kan dat. Een betaalbare eengezinswo ning is in Nederland nog maar moeilijk te vinden. Vooral in de Randstad is de spoeling dun. Dat geeft aspirant-kopers het gevoel, wanneer ze op een bepaald moment tegen een pas sende woning aanlopen, te worden opgejaagd bij het doen van een bod. Maar hoeveel moet men bieden? De vraag prijs, minder dan de vraagprijs of misschien meer dan de vraagprijs? Over het begrip vraagprijs blijken nogal wat misverstanden te bestaan. Vra gen die bij de Juridische Dienst van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen (NVM) binnenkomen maken dat dui delijk. Veel mensen denken dat een vraagprijs te vergelijken is met een prijskaartje dat aan een kostbaar bankstel hangt. Dat is echter de vaste prijs waarvoor het produkt ver kocht wordt. Wordt het pro dukt niet verkocht, dan is het na verloop van tijd te koop met een flinke korting. Het gaat de uitverkoop in. Een bod Dat laatste ziet men op de wo ningmarkt ook. Wanneer de vraag op de woningmarkt ge ring is en een woning lang te koop staat, gaat de vraagprijs in veel gevallen naar beneden. Het is een kwestie van vraag en aanbod. Met het neerzetten van een vraagprijs, in de mees te gevallen in overleg met een makelaar, probeert de verko per aspirant-kopers te verlei den tot het doen van een bod. Met de vraagprijs geeft hij aan wat hij denkt dat zijn woning moet opbrengen. Over een woning met een vraagprijs tussen de twee of drie ton valt op dit moment ei genlijk nauwelijks te onder handelen. Wanneer men in zo'n situatie is, kan het beste een betrouwbare makelaar in de arm worden genomen. Wan neer de markt weer wat tot rust komt, bijvoorbeeld bij een verdere rentestijging, kunnen de prijzen weer zakken. Het is dan zuur om te merken dat men een huis gekocht heeft ver boven de werkelijke waarde. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Met de zomer voor de deur, is de tijd aangebroken om na te gaan denken over hoe warmte buiten de deur kan worden gehou den. Tientallen oplossingen zijn mogelijk die ieder een zo kan bedenken. Maar een beetje modische oplossing vergt vooraf enige oriëntatie. Want als het op mode aankomt voor raam en deur, is het aanbod enorm. Jaloezieën, lamellen, vouw-, plissé- en rolgordijnen, die in vakkringen worden verzameld onder de naam raamdecoratie, zijn al lang niet meer alleen het papieren gordijn met gaatjes of de brede 'Luxaflex' van vroe ger. Sinds het einde van de ja ren zeventig, toen de lamel werd geïntroduceerd, is het raamdecoratieprodukt steeds modegevoeliger geworden en daarmee de keuzemogelijkhe den steeds groter. Het allernieuwste en tegelijk het neusje van de zalm is de jaloezie-met-een-vorm. De la mellen waaruit het produkt is opgebouwd zijn niet meer sim pelweg recht, maar zijn ge golfd, gekarteld, zigzag of met 'hapjes' eruit. Het licht komt vooral door de 'hapjes-jaloezie' op een hele speelse manier naar binnen, alsof er sterren of kleine zonnetjes voor het raam hangen. Een jaloezie die prach tig is te combineren met gedra peerde gordijnen aan een roe de, die langs de zijkanten met een dikke knoop in de stof zijn opgehangen. Gordijnen in combinatie met raamdecoratie is in elk geval een opkomend verschijnsel. De collecties van de verschillende produkten worden in toene mende mate precies op elkaar afgestemd. Rol-, plissé- of vouwgordijnen kunnen daar om in exact dezelfde kleuren of dessins op elkaar worden af gestemd. Het is mooi om bij voorbeeld net even een andere nuance te kiezen voor het rol gordijn dan voor het gewone gordijn of een rolgordijn in een kleur die terugkomt in het ge dessineerde gordijn. Ingebouwde vitrage Een andere mogelijkheid is de jaloezie waarbij de vitrage als het ware is ingebouwd. Thssen de lamellen is een stof beves tigd die samen met de jaloezie naar beneden komt of opgevou wen wordt. Op die manier heb je eigenlijk een twee-in-één oplossing, die zacht, gefilterd licht naar binnen laat. Zo'n se rene lichtinval kan eveneens worden bereikt met geperfo reerde jaloezieën of lamellen. Bijvoorbeeld het eerderge noemde papiergordijn dat te rug is van weggeweest of met modernere uitvoeringen van metaal of kunststof. De laatste zijn uiteraard veel beter schoon te houden en verkleu ren niet in de zon. Voor wie van een natuurlijke uitstraling houdt is er veel nieuws op de markt. Niet al leen het kleurenpalet is hele maal uit de natuur gehaald, maar ook het doek van de raamdecoratie heeft een na tuurlijke uitstraling meege kregen. Er zijn vele variaties op grove katoen, maar ook lin neneffecten zijn, met name in vouwgordijnen, terug te vin den. Bijzonder zijn de rolgor dijnen die doen denken aan het eenvoudige rieten trekgor- dijntje dat samen met de rieten tegels in de jaren zeventig heel populair is geweest. Nu is er een luxere versie uit Zweden die is gemaakt van fijne sten geltjes grenehout. De houten jaloezieën zijn in middels in honderden kleuren verkrijgbaar, maar er kan ook gekozen worden voor een meta len uitvoering die is afgewerkt met een speciale lak, die een beetje houtachtig aandoet, of zoals dat heet: met beitsfinish. In lakken is er van alles moge lijk. Hamerslagverf op jaloe zieën geeft een beetje een ruw effect. Lamellen en jaloezieën (kunststof en metaal) kunnen echter, behalve 'gewoon' ge verfd, ook de meest prachtige dessins hebben. Gemarmerd, gevlamd of met een klein mo tiefje, passend bij zowel mo derne als klassieke interieurs. Technische hoogstandjes Wanneer raamdecoratie wordt gekocht om echt alle zon en warmte buiten te houden, wordt het meteen een stuk technischer. Ieder jaar op nieuw vinden fabrikanten technische verbeteringen uit of speciale coatings die de zonne warmte buiten moeten sluiten. Zo is er een stoffen lamel met een uv-werende coating die in de zomer zo'n tachtig procent van de warmte buitensluit, maar ook in de winter functio neel is door het warmteverlies van binnen naar buiten sterk te beperken. Gemetalliseerde rolgordijnen, die behalve de warmte ook het licht voor het belangrijkste deel buiten houden, bestaan al langer. De keuze is echter uit gebreid naar plisségordijnen. Technische hoogstandjes zijn ook de jaloezieën en plisségor- dijnen voor aparte raamvor- men. In de huidige bouwstijl bedenken architecten de meest gekke ramen: cirkel- of trapezi umvormig, driehoekig of met een ronde bovenkant. Je kunt het zo gek niet bedenken of er kan toch een mooie raamdeco ratie voor worden gevonden, die dan met behulp van steeds geavanceerdere zijgeleiders of - kasten op zijn plaats wordt ge houden en voor onbereikbare ramen met behulp van af standsbediening wordt ge opend en gesloten. Verticale lamellen waarbij het doorzicht naar wens is te verande ren. Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Stem het formaat van de pan af op de hoeveel heid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijk matig gebakken. Schroei het vlees aan weerszijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regelmatig. Prik echter nooit met een vork in het vlees, maar gebruik een spatel. Bak het vervolgens verder tot het vereiste gaartepunt. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter eventueel af met water of ander vocht. U heeft nodig voor 4 personen: 4 tournedos a 125 gram 110 gram boter 1 eetlepel verse dragonbiaadjes 2 deciliter runderbouillon 1 deciliter droge witte wijn 4 plakjes bakbacon 4 kleine koolrabi's Va liter water witte peper 100 gram wilde rijst 1 fijngesneden ui heet water of bouillon naar behoefte ingevette aluminiumfolie of passend deksel zout peper Hak de dragonblaadjes. Schil de koolrabi's en snijd er een kapje van af. Hol ze zorg vuldig uit en kruid ze met peper en zout. Smelt in een steelpan 30 gram boter en leg er de kapjes en koolrabi's naast elkaar in. Giet het water erbij en dek ze goed af. Pocheer ze op laag vuur in vijftien minuten. Neem op de helft van de tijd de pan van het vuur en draai de koolra bi's om zodat ze helemaal gaar kunnen worden. Leg het deksel weer op de pan en Iaat ze verder pocheren. Neem de koolrabi's uit de pan en houd ze warm. Fruit de ui in een pan en voeg de rijst toe. Bak de rijst even mee en voeg twee keer zoveel water of bouillon toen. Als het vocht verdwenen is, is de rijst klaar. Breng het op smaak met zout. Kruid de stukken vlees met peper en bak ze in 60 gram boter in circa 2Vz minuut aan beide kanten. Neem de pan van het vuur en het vlees uit de pan. Zout het vlees en houd het warm. Bak de bacon in de braadboter, voeg de dragon toe en blus dit direct met de wijn af. Laat dit een minuut inkoken, voeg 20 gram boter toe en kruid het zonodig bijGiet de saus op vier voorverwarmde borden en leg de tournedos erop. Vul de koolrabi's met de rijst, plaats het kapje er weer op en garneer de borden met de bakbacon. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1790 kJ (430 kcal) Eiwit: 34 gram Vet: 21 gram Koolhydraten: 24 gram BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van de kunst zinnige competitie 'Exposeren, u mag het proberen', zullen vele amateurkunstenaars hun werk ten toon stellen in Galerie Borsboom in Burgh-Haamstede. De hoofdprijs wordt bekendgemaakt op zaterdag 8 april en bestaat uit deelname aan de Kunstschouw Westerschouwen van 17 tot en met 25 juni dit jaar. Onder de werken die tot nog toe ingeleverd zijn bevinden zich olieverfschilderijen, aqua rellen en tekeningen, maar ook objecten in steen, hout en brons. Zaterdag 25 maart is de laatste dag dat er werk ingele verd kan worden bij Bors boom, Achterweg 7 in Burgh- Haamstede (maximaal twee stuks). Vrijdag 31 maart om 20.00 uur zal de burgemeester van Westerschouwen, de heer H. Tbes, de expositie openen. De kunstwerken zijn daarna nog tot en met 9 april te bewon deren. Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Brulnlsse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Mlddenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Dulveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland, Goedereede, Goedereede. Goedereede-Havenhóofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Mlddelharnls, Middelharnis, Sommefsdij'k, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 13