'Late' Pasen zorgt voor meer reserveringen op de campings Lezing inspireert strijders voor buurthuis in Jeruzalem Betaald parkeren De Rotonde Vijftien nieuwe UVV-vrijwilligers Provinciaal zorgtentamen voor eerste keer in Zeeland Politiespreekuur in Haamstede afgeschaft Vakantiewoningen slecht bezet Tempelplein, Jeruzalemstraat en Klaagmuur in Bru Excursie waterbeestjes Expositie van schilderijen Groot dicteegezondheidszorg Vergadering ZVU in Zierikzee 1 i DINSDAG 21 MAART 1995 NR 25743 3 BURGH-HAAMSTEDE - Zoals het er nu voor staat hebben de campings wat de bezetting met Pasen be treft zeker niet te klagen. Er komen meer aanvragen binnen dan vorig jaar, wat volgens de campinghou ders met name is te danken aan de 'late' Pasen en het mooie weer van afgelopen zomer. De bungalowpar ken doen het daarentegen over het algemeen een stuk slechter dan vorig jaar. Het aantal boekingen voor Pasen loopt achter in vergelijking met vorig jaar. der beeld zien dan dat van het gemiddelde bungalowpark. De Wijde Bliek in Renesse bijvoor beeld meldt dat het op die cam ping drukker dan vorig jaar Pasen zal worden. De afgelo pen mooie zomer en het feit dat Pasen ruim twee weken later valt dan vorig jaar, worden als de voornaamste redenen voor de toegenomen belangstelling aangedragen. Net als De Wijde Bliek heeft ook camping De Brem in Re- nesse niet te klagen. „De cara vans en bungalows zijn met Pa sen vol", zegt algemeen mede werker D. Viergever. Ook B. Kouwenberg, beheerder van Noordzeecamping Duinoord in Westenschouwen zegt dat er dit jaar meer is geboekt voor het paasweekend. ,,We hebben nog vrij weinig plaatsen. Het wordt hier beslist drukker dan vorig jaar", aldus Kouwen berg. 'De mensen hebben vertrou wen in het weer' draagt A. J. van der Kroon, eigenaar van de Duinhoeve in Burgh-Haamste- de, aan ^ls reden voor de paas- belangstelling. „Reserveren doen we niet met Pasen maar S. Bennink manager van bun galowpark Euroase Burgh- Haamstede is niet echt tevre den over het aantal reserverin gen voor Pasen. „We lopen dui delijk achter met vorig jaar. Ik hoop dat het de laatste weken nog wat aantrekt", aldus Ben nink. Volgenshem kunnen mensen tegenwoordig voor het zelfde geld naar het buiten land, met een veel grotere kans op mooi weer dan hier, en kie zen daar dan ook steeds vaker voor. Verder meent hij dat de toegenomen belangstelling voor een campingplaats met Pasen, vooral komt door het verschil in prijs. Hij denkt dat het huren van een vakantiewo ning steeds vaker wordt inge ruild voor de aankoop van een caravan. Tegenstrijdig of niet, adjunct directeur van de Provinciale VVV in Middelburg, mevrouw M. de Muynck meldt dat de bungalows die de VW op Schouwen verhuurt heel be hoorlijk bezet zullen zijn. „Met Pasen wordt het echt zoeken", stelt ze. De campings laten een heel an- De campings doen het deze Pasen beter dan vorig jaar. (Foto: Joop van Houdt). het valt ons wel op dat er erg veel wordt gebeld voor die pe riode. Zeker meer dan vorig jaar", aldus Van der Kroon. BRUINISSE - „De realisering van een buurthuis in Jeruzalem zal in een behoef te voorzien. Kinderen die aan lager wal zijn geraakt kunnen daar worden opge vangen. Alle kinderen, zowel Joodse als Arabische, kunnen er terecht", zegt Riet Bodbijl van de Zeeuwse werkgroep Christenen voor Israël na afloop van een in leiding door ds. G. H. Cohen Stuart. De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van Reinata Heemskerk. Op- uitnodiging van de Zeeuw se werkgroep Christenen voor Israël in Bruinisse hield ds. Co- hen Stuart vrijdagavond een lezing over de hedendaagse omstandigheden in de Israëli sche stad Jeruzalem. Volgend jaar hopen de bewoners van de ze hoofdstad het 3000-jarig be staan te vieren. Voor de lande lijke stichting in Nijkerk vol doende reden om in het kader van de actie 'Holland felici teert Jeruzalem' in elke provin cie een plaats aan te wijzen, om de bouw van een buurthuis voor jongeren te bewerkstelli gen. Voor Zeeland kwam Brui nisse uit de bus. Ds. Cohen Stu art vertelde een kleine hon derd aanwezigen in het Her vormd verenigingsgebouw het een en ander over de leefge woonten van de Joden en de Moslims in Jeruzalem, de stad waar een mengeling van geë migreerde Joden uit onder meer Rusland, Ethiopië, Iran en Irak huisvesting hebben ge vonden. Een deel van de Joden en de Arabieren woont in die stad in verpauperde wijken. In zijn verhaal onderstreepte Co- hen' Stuart dat Jeruzalem het middelpunt van de wereld is. Aan de hand van videobeelden werden indrukken opgedaan van de exploitatie van een op vanghuis in Jaffa. Kinderen die buiten de boot dreigen te vallen ontvangen er onderwijs en leren daar onder meer met computers omgaan om later in de maatschappij te kunnen functioneren. Produkten Om de Israëlische economie mede te ondersteunen was me vrouw Deurloo uit Zierikzee deze avond te gast met een stand van het Israëlprodukten- centrum. De gehouden collecte resulteerde bovendien in een bedrag van 700 gulden. Veel geld is er volgens Luuk Ottens van het organiserend comité nodig om het beoogde ideaal te bereiken. „Laat uw geld daar om niet rinkelen maar ruisen", symboliseerde hij. De initiatiefnemers van de Bruse werkgroep zijn er van overtuigd dat het financiële re sultaat op een verantwoorde manier zal worden besteed. De bijeenkomst heeft bij hen de indruk versterkt dat financiële hulp uit Zeeland niet overbo dig is. Jeruzalem heeft zelf on voldoende middelen om derge lijke projecten van de grond te tillen. Ondertussen heeft de werkgroep ook een enorme sta pel goederen ingezameld om op zaterdag 3 juni een rommel markt te houden. Voor vrijdag 13 oktober staat een koren avond in de Hervormde kerk op de agenda. Tijdens de rommelmarkt in het dorpscentrum is het de bedoe ling om in een paar straten een Israëlische sfeer te creëren. Het Kerkplein zal dan waarschijn lijk tot Tempelplein en de Ou destraat tot Jeruzalemstraat worden omgetoverd. Ook gin gen al stemmen op om het ge luidsscherm langs de Haven- dijk tijdens de festiviteiten tot Klaagmuur om te dopen. Ds. G. H. Cohen Stuart: ..Jeruzalem is het middelpunt van de wereld". (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Tij dens de vergadering van de commissie openbare werken van de gemeente Westcrschou- wen op donderdag 23 maart komt onder meer het betaald parkeren ter sprake. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Verder op de agenda van de commissievergadering druk- riolen op het strand en het her- bestraten van de Laone in Re- nesse. Ook komt aan de orde de uitbreiding van de begraaf plaats in Renesse. De vergade ring is openbaar. De stukken die betrekking hebben op de vergadering liggen een half uur voor aanvang van der ver gadering ter inzage. Het pu bliek kan gebruik maken van het spreekrecht. ZIERIKZEE - De afdelingen Sehouwen-Duiveland en Goes van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie (NJN) verzorgen zondag 26 maart een waterbeestjes-excursie. De ex cursie staat open voor iedereen tussen 12 en 25 jaar met be langstelling voor de natuur. Tijdens de excursie gaat de aandacht uit naar het waterle ven in poelen en sloten. In het gebied de Ierseke Moer wordt gekeken naar de soorten water en oeverplanten, vogels, zoet waterslakken, larven en derge lijke. Hoe deze dieren en plan ten te herkennen zijn leren de excursiedeelnemers van een er varen excursieleider. De NJN is een 75 jaar jonge na- tuurvereniging voor jongeren van 12 tot en met 25 jaar. De le den organiseren hun eigen kampen en excursies en geven hun eigen tijdschriften uit. Voor veel jonge natuurliefheb bers is de NJN de ideale ma nier om met elkaar en de na tuur kennis te maken. De excursie begint om 09.30 uur bij het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee. Van daar gaat het per fiets naar het oudland in de buurt van Kapel- Ie en Yerseke. Wie wil kan zich ook in Goes - vanaf het NS- stationsplein - bij de groep voe gen. Wie meer wil weten kan bellen: 01110-12548. Agent vult uren in op straat BURGH-HAAMSTEDE - Het spreekuur dat de poli tie twee keer per maand hield in het VVV-kantoor van Haamstede is opgehouden te bestaan. De spreekuren zijn afgeschaft omdat er te weinig men sen op afkwamen. De uren die de agent normaliter in het kantoor doorbracht, vier per maand, worden straks op straat gecompenseerd. De politie besloot tot afschaf fing van de spreekuren uit het oogpunt van doelmatigheid. Relatief weinig mensen maak ten gebruik van de mogelijk heid elke eerste en derde maan dag van de maand aangifte te doen of andere zaken met de dienstdoende agent af te han delen. Op aandringen van, en in overleg met, burgemeester H. Tees is nu besloten de man kracht en uren op straat te besteden in plaats van in het VVV-kantoor. Volgens A. W. van Tol, chef werkeenheid van de politie Zierikzee, kunnen de uren be ter op straat gevuld worden, waarbij de agent als aan spreekpunt voor de bevolking fungeert en op de fiets of lo pend in Haamstede te vinden zal zijn. Tevens gaat het politiespreek uur in het bureau van Renesse verdwijnen, waarschijnlijk na dit zomerseizoen. Ook die uren wil Tfees graag omgezet zien in dienst op straat. Verder be spreekt Tees met de politie de mogelijkheid voor invoering van een wekelijks spreekuur in het gemeentehuis. Jaarverslag 1994 ZIERIKZEE - In het afgelopen jaar kreeg de afde ling Zierikzee van de stichting Unie van Vrijwilli gers (UW) vijftien nieuwe vrijwilligsters. Door overlijdens en verhuizing verloor de afdeling drie mensen. Dat houdt in dat de afdeling momenteel draait met 76 medewerksters, waarvan negen aspirant-vrijwilligers. Dat blijkt uit het jaarverslag 1994 van de UW, De afdeling startte met een eigen contact blad dat vijf a zes keer per jaar verschijnt. Via dit blad worden de TJVV-medewerkers op de hoogte gehouden van de activi teiten en plannen van de afde ling. De UW-afdeling verzorgde ook vorig jaar wekelijks vier keer een ouderensoos in het UW-gebouw aan het Kerkhof Zuidzijde in Zierikzee. Twee keer werd een klaverjasmid- dag gehouden en op 14 decem ber een kerstviering voor soos- bezoekers en UW-leden. Hier aan werkten 't kinderkoor Sjo- far mee en het UVV-zangkoor, dat wekelijks repeteert in het UVV-gebouw. In het Zierikzeese verzorgings huis Borrendamme verzorgden UVV-medewerkers hobby-acti viteiten voor de bewoners, een winkeltje in de hal en de bi bliotheek. Zij waren behulp zaam bij ontspanningsavonden en begeleidden ouderen bij doktersbezoek. In verpleeg huis Corneliastichting runden UW-medewerkers een rijden de winkel en een winkel in de hal en assisteerden zij bij oude- rensosen en ontspanningavon den. In het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis waren de UW-sters gedurende vijf ochtenden per week actief als gastvrouw. Zij deelden daarbij post uit, ver zorgden bloemer^ en praatten met de patiënten. Een keer per week bezoekt een UVV-ster met een boekenwagen de pa tiënten en twee keer per week zijn vrijwilligsters actief in de les/kerkzaal van het zieken huis waar patiënten terecht kunnen voor een spelletje, een praatje of handwerkactivitei- ten. Ook vanuit het ziekenhuis begeleidden UW-sters patiën ten naar de specialist. Tbnslotte bezoeken UVV- vrijwilligsters ouderen in ver zorgingshuizen of daarbuiten, die eenzaam zijn en versprei den zij informatie over het 'luisterlezen'. Boeken, tijd schriften en kranten die zijn in gesproken op cassettebandjes voor mensen die niet goed meer kunnen zien. Men is be trokken bij de jaarlijkse koop ochtend voor ouderen en ge handicapten en de verkoop van zomerpostzegels en kinder postzegels. BROUWERSHAVEN - In het stadhuis van Brouwershaven wordt vrijdag 24 maart om 17.00 uur een expositie ge opend van schilderijen van Ed dy Quite. De opening wordt verricht door mr. J. van der Wijst. Teke naar/schilder Eddy Quite werd geboren in Vlissingen en stu deerde aan de Academie voor beeldende kunst in Brugge. Quite wordt geboeid door vormgeving en geïnspireerd door zowel het Middellandse- zeegebied als door de litera tuur en maakte een reis door de kunst. Daarbij werd overbo dige ballast overboord ge gooid. De expositie is tot 26 april te bezichtigen op werkda gen van 09.00-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur. MIDDELBURG - Een soort 'groot dictee' van de ge zondheidszorg. Dat is het idee achter het eerste pro vinciaal zorgtentamen dat woensdag 26 april wordt afgenomen. Beleidsmakers van de diverse discipli nes binnen de gezondheidszorg kunnen aan het zorg tentamen meedoen. Het zorgtentamen wordt gehou den in Middelburg. De exacte plaats van handeling is nog niet bekend. Het belangrijkste doel van het zorgtentamen is om beleidsma kers en andere invloedrijke personen te confronteren met een aantal feiten over de dage lijkse praktijk in de zorg. „De afgelopen jaren zijn binnen de zorg ingrijpende keuzen ge maakt, waarbij efficiëntie en bezuinigingen sleutelwoorden waren", aldus een persbericht over het zorgtentamen. „Het maken van dergelijke keuzen vraagt om een gedegen kennis van het beleid en de praktijk van de professionele en vrij willige zorgactiviteiten". Vrouwen In de alledaagse praktijk van de Zeeuwse gezondheidszorg spelen vrouwen een belang rijke rol. „Met name in de rol van mantelzorgster, consument en werkneemster, maar veel minder als beleidsmaakster", aldus het persbericht. Het pro vinciale zorgtentamen wordt mede gehouden in het kader van de Zeeuwse campagne VN- Wereldvrouwenconferentie. De vierde Wereldvrouwenconfe rentie wordt dit jaar gehouden in Beijing en één van de the ma's is de positie van de vrouw in de gezondheidszorg. In oktober 1994 werd in Den Haag het Nationaal Zorgtenta men gehouden. In de publieks hal van de Tweede Kamer keer den destijds vooraanstaande beleidsmakers, waaronder veel politici, terug naar de school banken In dit tentamen werd getoetst wat de beleidsmakers in de thuiszorg daadwerkelijk van het omvangrijke vakge bied wisten. De resultaten van het Nationaal Zorgtentamen werden aangeboden aan de ver antwoordelijke minister. Een soortgelijk evenement is het provinciaal Zorgtentamen. Deelnemers uit verschillende doelgroepen gaan de strijd met elkaar aan door het beantwoor den van maximaal 25 meerkeu zevragen. Vertegenwoordigers van de zorgverzekeraars, de extra- en intramurale zorg, de geestelijke gezondheidszorg, belangenorganisaties en de overheid nemen het groepsge wijs tegen elkaar op. Het is de bedoeling om de re sultaten van het tentamen te presenteren aan de op dat mo ment verantwoordelijke (zorg)- gedeputeerde van de provincie Zeeland. Het provinciale zorg tentamen is een initiatief van onderzoeksbureau Diagnose uit Kloetinge. Communica tie-adviesbureau 'Druk! met Tfekst' verzorgt het tentamen. Koepelorganisaties en andere instellingen binnen de diverse disciplines hebben tot 27 maart de tijd om zich in te schrijven voor het tentamen. Verwachting t/m zaterdag 25 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mrt. Zon op 06.39 onder 18.53 Maan op 00.48, onder 09.37 23 mrt. Zon op 06.37, onder 18.55 Maan op 01.51onder 10.35 Laatste Kwartier: 23 mrt. (21.11) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het weer ziet er stralend uit. Vanavond en vannacht is het hel der en alleen in het uiterste noord oosten zou nog een bui kunnen ont staan. Elders is het droog. Het wordt een koude nacht en het kwik daalt tot 'n. enkele graad onder nul. Morgen overdag zien we blauwe luchten en veel zonneschijn. De middagtempe- ratuur loopt uiteen van 9 graden in het noorden tot plaatselijk 12 graden in het zuiden. Vannacht staat er wei nig wind, overdag waait de wind uit zuidelijke richtingen en is zwak tot matig van kracht, rond 3 Beaufort. Het rustige en zonnige weer heeft al les tè maken met een krachtig hoge- drukgebied van 1040 hPa dat woens dag pal boven ons hoofd ligt. Het trekt naar het Alpengebied en brengt bij ons de wind in de zuidhoek. Met die zuidelijke wind wordt warme lucht aangevoerd. Donderdag be reikt de middagtemperatuur een waarde van bijna 15 graden en schijnt de zon volop. Het mooie weer duurt niet lang want vanaf vrijdag raakt het bewolkt, de regenkans neemt toe en het wordt minder zacht. DEN HAAG - Jan Wolkers spreekt en signeert op 25 maart in het Letterkundig Museum in Den Haag. Hij doet dat in het kader van de lezingen die zijn georganiseerd door De Literai re Salon en het LM. ZIERIKZEE - De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) houdt woensdag 22 maart haar jaarvergadering in de Trouwzaal van het stadhuis in Zierikzee. De ZVU houdt ieder jaar de vergadering in een van de Zeeuwse regio's. Dit jaar is de keus gevallen op Sehouwen- Duiveland. Het gaat dit jaar om een lustrumvergadering. De ZVU bestaat vijftig jaar. De vergadering begint om 16.30 uur. Aansluitend is er om 17.30 uur een ontvangst van het col lege van burgemeester en wet houders van Zierikzee in de Vierschaar van het stadhuis. ZIERIKZEESCHEii NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief .6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnerhents-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11-30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66'cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3