'Voorkeursbeleid allochtonen heeft averechtse uitwerking' Eerste verdachte aanslag gifgas Tokyo aangehouden Ook laatste commissaris Staatsloterij afgetreden Voorzitter Commissie Gelijke Behandeling: Lancering van Ariane gaat fout Massale mishandeling Geen behandeling mogelijk tegen vergiftiging Weer reeks aanslagen op Turkse doelen Duitsland Boeren moeten hun licht opsteken in de supermarkt t, K a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Belangenverstrengeling loterij DEN HAAG (ANP) - De zesde en laatst overgebleven commissaris van de Stichting Exploitatie Neder landse Staatsloterij (SENS), drs. J. Lintjer, heeft zich maandag op verzoek van minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën terugge trokken. DEN HAAG (ANP) - We moeten ons afvragen of positieve actie en voorkeursbeleid wel zo'n goede strategie is om discriminatie tegen te gaan. Uit een recent onderzoek van het Bureau Racisme Bestrijding is gebleken dat het resultaat van voorkeursbeleid te verwaarlozen is, maar wel de indruk ontstaat dat (etnische) min derheden meer kansen krijgen dan anderen. Het effect is dan eigenlijk dubbel negatief. Dit blijkt uit een brief die de staatssecretaris maandag avond aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Een motivering voor het terug trekken van de commissaris ontbreekt. Ook een woord voerster van SENS was niet op de hoogte van de aanleiding voor het onverwachte vertrek. Lintjer vertegenwoordigde de overheid in de Raad van com missarissen van de staatslote rij. Eerder hadden directeur Van Gastel en de vijf overige commissarissen al hun ontslag ingediend. Rapport De ontslagen houden verband Bij de aanslag kort na midder nacht op de redactie van de Turkse krant Hürriyet in Ber lijn ontstond aanzienlijke schadè. De brandweer slaagde erin het vuur in de benedenver dieping van een flatgebouw te blussen. De politie in de Duitse hoofd stad vermoedt een verband met het Koerdische nieuw jaarsfeest dinsdag, dat vrijwel jaarlijks aanleiding is voor anti-Turkse aanslagen. Bij een brand in een Turks reisbureau in Berlijn-Wedding ontstond eveneens grote schade. Over de oorzaak is nog niets bekend. In Erlenbach, in de Beierse re gio Unterfranken, werd brand gesticht in een Turks cultureel centrum. In de buurt van het gebouw trof de politie een rode vlag aan met een gele ster en de initialen DHKC. Het gaat waarschijnlijk om een vlag van de Arbeiderspartij van Koer- Om dat verloren terrein terug te winnen is een beter contact met die consument onontbeer lijk. Een oplossing is om aan komende boeren en tuinders een poosje stage te laten lopen in een supermarkt. Dat opperde voorzitter De Jong van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel CBL dinsdag tijdens een werkbe zoek van landbouwminister Van Aartsen aan een super markt te Ridderkerk. De Jong denkt dat boeren en tuinders in spe, via stages kun nen horen wat de consument zoal wenst. Dat zet volgens hem meer zoden aan de dijk dan de geijkte stages van stu- Datum ZIERIKZEE 22 maart 23 maart ROOMPOT BUITEN 22 maart 23 maart BRUINISSE 22 maart 23 maart WEMELDINGE 22 maart 23 maart met een rapport van de Alge mene Rekenkamer over de ont wikkelingen bij SENS na de verzelfstandiging van medio 1992. Daarin wordt aangegeven of oud-directeur Van Gastel zich al dan niet schuldig heeft gemaakt aan belangen verstrengeling. Rapport Naar verwachting zal het rap port, dat woensdag openbaar wordt gemaakt, echter ook in gaan op de (toezichthoudende) rol van de zes commissarissen. De dagelijkse leiding bij de Staatsloterij berust sinds maandag bij F. Kordes, oud president van de Algemene Re kenkamer. distan (PKK), een in Turkije en Duitsland verboden beweging die strijdt voor de onafhanke lijkheid van de Koerdische be volking in Zuidoost-Turkije. Dinsdagnacht gooiden onbe kenden een brandbom tegen een Turkse bank in het cen trum van Keulen. De molotov cocktail kaatste terug van het metalen rolluik en brandde uit op de stoep. De politie is op zoek naar drie a vier verdach ten die in de buurt van de bank zijn gezien. Bank In Gelsenkirchen (eveneens in de deelstaat Nordrhein-Westfa- len) werden ongeveer op het zelfde tijdstip twee brandbom men tegen een bank in het cen trum gegooid. Een deurmat vatte vlam. De politie heeft twee verdachten gearresteerd. denten van het land- en tuin- bouwonderwijs op de boerderij of in de kas. De Nederlandse consument kiest in toenemende mate voor produkten uit het buitenland. Zoals daar zijn tomaten uit Ma rokko, vlees uit Ierland en toetjes uit Duitsland. Volgens het CBL neemt de rol van de supermarkt in de afzet van versprodukten toe. Onge veer de helft van wat de consu ment wil besteden bestaat uit aankoop van versprodukten. Het CBL noemt het een opval lende trend dat de consument steeds meer kiest voor voorver pakte verse produkten. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 07.00 164 00.35 -148 19.25 147 13.05 - 159 07.45 158 01.20 -151 20.15 135 13.55 -152 05.20 186 11.50 -161 17.45 161 - 06.10 167 00.13 - 150 18.50 136 12.45 -150 06.25 173 00.40 -158 19.05 153 13.10 -170 07.30 164 01.25 - 161 20.30 143 14.00 -163 06.40 169 00.35 -154 19.25 153 13.10 - 166 07.45 164 01.25 -157 20.20 141 14.00 - 159 Dat zei prof. dr. J.E. Goldsch- midt, voorzitter van de Com missie Gelijke Behandeling, vandaag, dinsdag, tijdens de offficiële installatie van de commissie door de ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Za ken). De uitkomst betekent volgens haar echter niet, dat de etni sche minderheden geen behoef te aan de Commissie Gelijke Behandeling zouden hebben. Het niet slagen van positieve actie - het actief bevorderen van gelijke behandeling - wil immers niet zeggen dat een ef fectieve aanpak van ongelijke behandeling overbodig is. Pas als etnische minderheden KOUROU (AFP/DPA) - De start van de 71e Europese Ariane-raket is dinsdag, zeven minuten voor de geplande lan cering, afgelast wegens een technische storing. Dat heeft Charles Bigot, de president-directeur-generaal van het ruimtevaartcentrum in Kourou (Frans-Guyana), mee gedeeld. De raket had om drie minuten na middernacht moe ten opstijgen met een Brazili aanse en een Europese satelliet aan boord. Maar om 23.56 sprongen alle waarschu wingslampjes op rood. Waar schijnlijk is er sprake van een lek in de heliumtoevoer van de derde trap van de raket. Het was de eerste poging een Ariane te lanceren sinds het neerstorten van het 70e exem plaar na de start begin decem ber. Deze week is geen nieuwe poging tot lancering meer mo gelijk. Dit was de zevende mislukte start. Afgelopen jaar vterden door in cidenten met Ariane drie satel lieten vernietigd. Desondanks staan nog 38 satellieten op de wachtlijst om door de Europe se raket in de ruimte gebracht te worden. ROTTERDAM (ANP) - Drie jongens worden dinsdag voor de officier van justitie geleid, in verband met een zeer ge welddadige beroving van een 31-jarige Rotterdammer. Zij maakten deel uit van een groep van twintig jongeren die zaterdagochtend op de Maas boulevard een man genadeloos van zijn fiets schopten en af tuigden. De man moest in het ziekenhuis Dijkzigt worden be handeld aan zijn verwondin gen. In de loop van het weekeinde hield de politie vijftien ver dachten aan. Twaalf van hen zijn inmiddels op vrij voeten. De jongens zouden dezelfde ochtend ook een tweede fietser hebben mishandeld. niet openlijk of verborgen ge discrimineerd worden op bij voorbeeld de arbeids- of de wo ningmarkt, als procedures ste reotype vooroordelen uitslui ten en er een open klimaaat heerst binnen organisaties, dan zal de behoefte aan krach tige maatregelen volgens Goldschmidt afnemen. Uit de ervaringen rond de Wet gelijke behandeling van man nen en vrouwen bij de Arbeid is volgens Goldschmidt geble ken, dat alleen het opheffen van directe discriminatie on voldoende is om gelijke behan deling te realiseren. Zeker waar het om geslacht gaat, is er sprake van een lange geschie denis van ongelijkheid, in geslepen in alle maatschappe lijke gebruiken en instituties tot en met het recht zelf." Deeltijdwerk Met name bij afwijzingen op vragen om deeltijdwerk heb ben werkgevers zich volgens Goldschmidt veelvuldig aan „indirecte discriminatie" schuldig gemaakt. Maar omdat andere argumenten worden ge bruikt dan die als discrimina toir ervaren kunnen worden, herkennen betrokkenen de af wijzing volgens Goldschmidt niet als discriminatie. Behalve binnen de Algemene Wet Gelijke Behandeling spe len zich buiten de reikwijdte van de wet ook nieuwe ontwik kelingen af. De commissie wordt bijvoorbeeld vaak'bena- derd met klachten over discri minatie op grond van leeftijd of handicap. Maar die gronden zijn (nog) niet opgenomen in de wet. Brochure Om duidelijk te maken, met welke klachten de mensen wél bij de Commissie Gelijke Be handeling kunnen aanklop pen, is een voorlichtingsbro chure gemaakt, die vanmiddag werd gepresenteerd. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening. 19.30 uur. Nieuwerkerk Thema-avond van de NBvP in. Ons Dorpshuis over afval. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering Helpt Elkander. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 22 maart Zierikzee Koffie-ochtend thema Doen en Laten. Hervormd Kerkcen trum. Vanaf 08.45 uur. Vergadering Waterschap, 's Landskamer. 09.45 uur. Jaarvergadering ZVU in Trouwzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Speciale avond voor vrijwilli gers die te maken hebben met asielzoekers en vluchtelingen in zaal Gereformeerde kerk, Platboslaan. 20.00 uur. Brou wersh aven Bingo in Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 23 maart Zierikzee Afdelingsvergadering PvdA in mfg aan de Huybertstraat. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Informatiemiddag ouderen. Gemeentehuis. Vanaf 14.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 24 maart Bruinisse Bijeenkomst brandweerjubi leum J. J. Bal. Gemeentehuis. 20.00 uur. Ledenvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw. 20.00 uur. Bruinisse Prijsklaverj assen. Strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 25 maart Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau. 10.00 tot 12.00 uur. Anti-racisme manifestatie on der de Beuze van Vluchtelin genwerk. Met muziek en thea ter. Van 13.00-17.00 uur. Open repetitie Harmonie Kunst en Eer. Clubgebouw Kaersemakerstraat. 13.30-18.00 uur. Concert leraren Zeeuwse Mu ziekschool i.v.m. 25-jarig jubi leum E. Jense. Lutherse kerk. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Innamedag voor Talentenexpo- sitie. Galerie Borsboom, Ach terweg 7. 10.00-17.00 uur. Brouwershaven Feestavond ASV Brouwersha ven in het Tonnenmagazijn. Met toneel en bal na. 20.00 uur. Noord welle Verkoping Welfare handwer ken. Dorpshuis. 13.30 tot 16.00 uur. Zondag 26 maart Renesse Koffieconcert mannenkoor Westhoekzangers in het dorps huis. 14.00 uur. Maandag 27 maart Zierikzee Raadsvergadering. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 28 maart Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Koersbaltoernooi diverse ver zorgingshuizen en ANBO. Ver zorgingscentrum Duinoord. 13.30 uur. Lezing Buren, Egmond en Oranje Nassau. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Algemene ledenvergadering VW Schouwse Kust. Hotel Bom. 20.00 uur. Woensdag 29 maart Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Vrijdag 31 maart Zierikzee Kinderkledingbeurs. OBS 't Kofschip. 10.00 tot 11.30 uur. Doodtij: 25 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske 1'de averechtse aap" door Willy Vandersteen TOKYO/DEN HAAG (RTR/ANP/AFP/DPA) - De Japanse politie denkt een eerste verdachte te hebben aangehouden van de aanslag met gifgas in de metro van Tokyo. Zoals deze krant gisteren meldde, wierpen enkele gemaskerde mannen tijdens de ochtendspits zakjes met zenuwgas in de treinen van de metro. Daarbij vielen acht doden en liepen 4700 mensen ver giftigingsverschijnselen op. Van 75 mensen die nog steeds bewusteloos zijn, is de toestand kritiek. De politie begon gisteren een grootscheepse speur tocht naar de daders van de aanslag en denkt de eerste te hebben geïdentificeerd tussen de bijna 700 gewon den die nog steeds in het zie kenhuis liggen. Dat meldt het dagblad Tbkyo Shim- bun dinsdag. Verschillende passagiers za gen hoe de man een pakje neerlegde in een metro- trein. Toen daaruit een stin kende vloeistof ontsnapte, trapte een passagier het pakje de trein uit. De dader probeerde weg te lopen, maar hij werd door mede passagiers ingehaald en vastgehouden. Hij ademde zijn eigen gas in en raakte buiten bewustzijn. Hij is er nog te slecht aan toe om te worden ondervraagd. Honderden rechercheurs kamden maandag de stra ten uit, naarstig op zoek naar aanwijzingen over wie pakketjes met het zenuwgas in de metro heeft geplaatst. Niemand heeft nog de ver antwoordelijkheid op geëist. De politie gaat uit van een groep daders met ruime che mische kennis. Regerings woordvoerder Igarashi ver klaarde dat hier geen spra ke kan zijn van één dader. Het is niet het werk van een gek en het is ook geen onge val, zei hij. Het ministerie van handel en industrie verklaarde dat geen bedrijf in Japan Sarin maakt. Premier Tbmiichi Murayama sprak na een spoedzitting van het kabi net van „blinde moord". Hij gelastte maatregelen te ne men om herhaling te voor komen. Raadselachtig Het gifgas Sarin speelde af gelopen juni al een rol bij een tot nu toe niet opge loste, raadselachtige moord in de Japanse stad Matsu- moto. Acht mensen kwamen toen om het leven en 200 werden gewond toen het ze nuwgas een aantal huizen binnenstroomde De politie heeft de daders nooit gevon den. De Japanse kranten staan dinsdagochtend vol met uit spraken van deskundigen over Sarin. De experts zien weinig mogelijkheden voor de behandeling van de slachtoffers. „Momenteel is er geen be handeling, geen geneesmid del voor mensen die met Sa rin zijn besmet", zegt prof. Naohide Inoue van de uni versiteit Kyushu. „De enige behandelingsmethode is het controleren van de ademha ling en het vergemakkelij ken van het werk van de le ver, die het gif het lichaam van de patiënt uit moet wer ken. Dat is precies dezelfde behandeling als bij andere vergiftigingsverschijnse len", zei hij tegen de Japan Times. Volgens Yukio Ku- roiwa, hoogleraar scheikun de aan de universiteit van Tokyo, is een snelle behan deling noodzakelijk om blijvende schade aan het ze nuwstelsel te voorkomen. Een vrouw die afgelopen ju ni het slachtoffer werd van een Sarin-aanslag in de stad Matsumoto, is na negen maanden nog steeds buiten bewustzijn. Sarin, een strijdgas dat de nazi's in 1938 uitvonden, be schadigt de zenuwen zo sterk dat het binnen enkele minuten tót een hart- en adenistüstand kan leiden. Andere deskundigen on derstreepten dat de moorde naars het Sarin waarschijn lijk met andere stoffen heb ben vermengd om het ver voer van het zenuwgas te vergemakkelijken. Sarin is een kleur- en geurloze vloei stof die bij contact met de open lucht min of meer snel verdampt. Daardoor is het niet alleen erg verraderlijk en gevaarlijk voorde slacht offers, maar ook voor de da ders die ermee omgaan. Efficiënt Masanóri Fukuda, een toxi coloog die gespecialiseerd is in chemische oorlogsvoe ring, zei dat de metro zorg vuldig als doelwit is geko zen om zoveel mogelijk slachtoffers te maken: „Dit is een erg efficiënte manier, want het gas kan zich daar niet zo snel verspreiden als in de buitenlucht. De daders konden rekenen op een ren dement van bijna honderd percent." Verband Koerdisch nieuwjaar KEULEN/BERLIJN (DPA) - Voor de achtste achter eenvolgende nacht zijn in verschillende Duitse ste den aanslagen gepleegd op Turkse eigendommen. Twee banken, een kantoor van de Turkse krant Hür riyet, een reisbureau en een cultureel centrum waren het doelwit. Er ontstond brandschade, maar er vie len geen slachtoffers. Om te voldoen aan wensen consument RIDDERKERK (ANP) - Boeren en tuinders hebben te weinig oog voor de veranderende specifieke wen sen van de consument. De doorsnee consument ver kiest in toenemende mate produkten uit het buiten land. Zierikzee Voorjaarsledenvergadering Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC) in foyer restaurant Mondragon. 20.00 uur. Dinsdag 21 maart

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2