Raad Westerschouwen steunt aanvraag voor landinrichting Horeca verlost van overlast door plaatsen toilet op Balie a: UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Landbouw- en re creatie grond terug aan natuur N. Ginjaar voorzitter regio-omroep Bilbroei 2 AVERECHTS 5 DEN OSSE 7 VOLLEYBAL Statenbijbel ontvreemd uit kerk Brouwershaven Dieven op pad in Zierikzee dé krant van schouwen - duiveland! ^/ODELÖO^ ERIKZEESCHE IEUWSBODE DINSDAG 21 MAART 1995 151e JAARGANG NR 25743 Voorlichting aan ouderen Schouwen-Duiveland Veranderingen in de sociale wetgeving Maandag 27 maart 1995 om 14.00 uur in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee, ingang de Huybertstraat Bezuinigingen op de AOW De Ziektekosten voor ouderen De Bijstandswet voor ouderen Voorzieningen voor gehandicapten A He vragen kunt u deze middag stellen! Gratis toegang! 4 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De carCctaTtS'tndé DUihpÓVdëf hóeven van de VVDin'Wester&chouwennièt weg.'Dat Wórdt té duur, vindt'de fractïe.'~\i?oto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Nel als de raadscommissie ruimtelijke ordening is ook de gemeenteraad van Wes terschouwen gisteravond akkoord gegaan met een aanvraag tot landinrichting. Wel maakte de raad een aantal voorbehouden. Zo moet de ruilverkaveling ge beuren op basis van vrijwillig heid. Gedwongen sanering van landbouw- of recreatiebedrij- ven is voor de raad uit den bo ze. De meeste fracties verlang den ook recreatief medege bruik van nieuwe natuurgebie den. Concreet betekent dat dat de gebieden toegankelijk moe ten blijven voor fietsers en wandelaars. Voor de PvdA blijft nog een groot aantal vragen onbeant woord met name waar het gaat over de waterhuishouding. Toch gaat de partij 'in principe' akkoord met de aanvraag. CDA-fractievoorzitter A. J. Padmos zei dat de landbouw sector de aanvraag niet on dersteunt. „Zij vinden dat er al een goede verkaveling bestaat. De landbouw vreest bovendien een te grote claim uit de milieu- en natuurhoek," aldus Padmos. Ook over de te ver wachten rijksbijdrage houdt deze partij haar twijfels. De VVD in Westerschouwen heeft een lijst met maar liefst twin tig punten waarover zij duide lijkheid wil. Behalve de door de andere fracties ingebrachte voorbehouden willen de libera len nieuwe mogelijkheden voor woningbouw zien. Verder vrezen zij te veel gelijksoortige recreatiebedrijven als de hui dige op een ander (compensa- tie-)terrein hun activiteiten voortzetten. „Sanering van de caravans in de Duinpolder heeft voor ons geen prioriteit. Dat wordt te duur, dan is de pot gauw leeg," zei VVD-raadslid A. M. Verse- put. Net als in de commissieverga dering vestigde Verseput de aandacht op de teruglopende bezettingsgraad van bunga lows en caravans. „Vroeger overnachtten er vier mensen per kampeereenheid, nu zijn dat er nog maar 2,2. Dat heeft zijn effect op detailhandel en horeca. Dat moet gecompen seerd worden." Het voorstel om bij de provin cie landinrichting aan te vra gen komt in juni nogmaals, maar dan verder uitgewerkt, terug in de commissie ruimte lijke ordening. In september nemen provinciale staten een beslissing. Tot die tijd kan de gemeente haar aanvraag nog intrekken. „Maar," hield RO-wethouder C. W. Veerhoek de raad voor: „We hebben niet zo gek veel te kiezen. Als wij het niet aanvra gen, komt er toch landinrich ting. Alleen krijgen we er dan geen geld voor." Het ministerie van landbouw stelt de gelden ter beschik king, maar het is het Inter Pro vinciaal Overleg (IPO) dat be paalt wanneer Zeeland aan de beurt is. Volgens Veerhoek staat de provincie hoog op de lijst bij het IPO. Jeep Een ambtenaar van de afdeling ruimtelijke ordening zag 'gis teravond de aankoop van een jeep vooralsnog aan zijn neus voorbijgaan. De Isuzu terreinwagen van de strandreddingsbrigade moet worden vervangen. Het college stelde de raad voor een nieuwe Opel Frontera aan te schaffen en de oude Isuzu Trooper voor 3000 gulden te verkopen aan de ambtenaar. Volgens PvcfX-lid C. Verton le vert het tweedehandsje meer op als er mee wordt geadver teerd. Bovendien vond hij het principieel niet juist de wagen aan een medewerker van de ge meente te verkopen. Zuiverheid „We hebben het in deze raad al eens vaker over zuiverheid ge had. Vanwege die zuiverheid zeg ik dat we de wagen open baar moeten verkopen," voeg de zijn fractiegenoot J. C. Hen- drikse daar na enige discussie aan toe. Dat was voor burge meester Tees voldoende argu ment om dit voorstel in te trek ken. ZIERIKZEE - De horeca-ondernemers in de buurt van de Balie zijn met ingang- van morgen, woensdag, in ieder geval van één plaag verlost: toeristen die met hoge nood de bus uitstappen. Maandag werd op de Balie een nieuwe openbare toiletaccommodatie geplaatst. Morgen wordt deze aangesloten op de waterleiding en vanaf dat moment kan iedereen voor één gulden zijn kleine of grote boodschap doen: Met name de horeca-onderne mers op en in de nabijheid van de Balie werden in het hoogsei zoen overspoeld met toeristen die gebruik wensten te maken van het toilet. Zij hadden er meestal een lange busreis op zitten en ondanks het feit dat de huidige bussen in de meeste gevallen voorzien zijn van een toilet, was de nood bij deze mensen zeer hoog. Na klachten over dit 'toilet - terrorisme' ging de gemeente Zierikzee op zoek naar oplos singen. In eerste instantie werd gedacht aan een inpandige toi letaccommodatie. Dit bleek (op korte termijn) echter niet haal baar. De keus viel uiteindelijk op een zelfreinigend en ver warmd toilet. De 80.000 gulden die voor deze toilet betaald moesten worden door de ge meente moeten terugverdiend worden door de gebruikers. Wel is er met de leverancier een onderhoudscontract afgeslo ten. In drukke tijden wordt vier keer per week hygiënisch Dooreen probleempje met de waterleiding kon wethouder P. de Rijke het toilet nog niet in gebruik nemen. Wel inspecteerde hij alvast de binnenkant. (Foto: Joop van Houdt) onderhoud gepleegd. Dit be staat onder meer uit het op voorraad houden van papier en zeep. Tijdens het winterseizoen gebeurt dit twee keer in de week. Daarnaast is er een tech nisch onderhoudscontract met de leverancier afgesloten. Het toilet is niet toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Vol gens wethouder P. de Rijke, heeft dit aan de ene kant te ma ken met de prijs. Een duurder tilet zat er gewoon niet in. Daarnaast is de gemeente van plan om op een zo kort mogelij ke termijn een openbaar toilet voor invaliden bij de toiletac commodatie in de Hoge Molen straat te bouwen. „De meeste invaliden stappen immers in het hartje van het centrum uit de bus", aldus De Rijke. Dan moet echter wel eerst het mor tuarium naar elders verhuizen. De Rijke is van mening dat dit op korte termijn het geval zal zijn. Eén gulden Het gebruik van het toilet is eenvoudig. Na inworp van één gulden kan men de deur ope nen. Wanneer de gebruiker na het toiletbezoek de deur achter zich sluit, reinigt het toilet zichzelf. Hij dient slechts één ding goed in het achterhoofd te houden: Bij een bezoek aan het toilet is enige haast geboden. Na tien minuten wordt de deur automatisch ontgrendeld. BURGH-HAAMSTEDE - Het dagelijks bestuur van Omroep Zeeland gaat het algemeen be stuur van de regionale omroep voorstellen om mevrouw N. Ginjaar-Maas - oud- staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen - te benoe men tot de nieuwe voorzitter van de Stichting Omroep Zee land. Mevrouw Ginjaar-Maas wordt daarmee de opvolgster van J. van der Doef, burgemeester van Vlissingen, die deze func tie ruim vijf jaar heeft be kleed. De wisseling van het voorzitterschap valt samen met de recente operatie die heeft geleid tot een halvering van het vrij omvangrijke alge meen bestuur van de Zeeuwse omroep. Van der Doef treedt te rug op eigen verzoek. Het alge meen bestuur vergadert op 31 maart. Het is de bedoeling dat de nieuwe voorzitter op 1 april 1995 in functie treedt. ROTTERDAM (ANP) - Neder lands meest populaire stoel voor buschauffeurs, de Bremsi Grammer MSG 90, dreigt het loodje te leggen. Steeds meer chauffeurs die aanvankelijk de vering fan tastisch vonden, klagen nu over de wat al te soepele schok - brekers in de stoel. Bovendien hebben vrijwel alle chauffeurs last van de slechte ventilatie in de zitting en rugleuning, waar door 's zomers bij sommigen „bilbroei" ontstaat, een irrita tie van de huid rond en tussen de billen. Een dwaas die nooit verandert. Barthélemey Zonnig HET WEER Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur omstreeks min 1 graad. Overdag zonnig. Middag- temperatuur ongeveer 11 graden. Vannacht weinig wind. Overdag uit zuidelijke richtingen, zwak tot ma tig, rond kracht 3. O Volgens de commissie gelijke behandeling werkt voor keursbeleid allochtonen averechts. PASEN Late Pasen zorgt voor meer reserveringen op cam pings injfe regio. De gemeente Brouwershaven wil bebouwde kom- grens voor Den Osse. Herenteam Kwiek dwingt Rotterdams Schollevaar op de knieën in De Vanger: 3-1. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN/SCHA- RENDIJKE - Uit de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt aan de Haven Noordzijde in Brou wershaven is in de nacht van zondag op maandag een Sta tenbijbel ontvreemd. De poli tie vermoedt een relatie met eerdere kerkinbraken die ge pleegd zijn in de regio. Aan het eind van vorig jaar en het begin van dit jaar werden de eilanden Goeree-Overflak- kee, Schouwen-Duiveland en Walcheren opgeschrikt door in totaal 22 kerkinbraken. De in brekers hadden het voorzien op de kostbare statenbijbels. De politie vermoedt dat de in braak in Brouwershaven ver band houdt met deze inbraken. Kort na elkaar werden een 25- jarige en een 35-jarige man uit Middelburg aangehouden in verband met deze inbraken. Zij voorzagen met de verkoop van de statenbijbels aan antiquari aten in hun levensonderhoud. De 35-jarige Middelburger is na verhoor heengezonden. Van de 25-jarige werd de inbewa ringstelling op 9 maart met dertig dagen verlengd. Met de aanhoudingen werden ook drie andere inbraken opge lost. De bijbels die bij de kerk inbraken buit zijfi^géftfaakt zijn achterhaald en aan de rechtmatige eigenaars terugge geven. Behalve in de Gereformeerde kerk werd in Brouwershaven ook ingebroken in de Neder landse Hervormde Sint Nico- laaskerk aan het Kerkepad. Uit de Hervormde kerk ging men er met een geldbedrag vandoor. De politie denkt dat ook in de Hervormde kerk aan het Bethlehemplein in Scha- rendijke geprobeerd is in te breken. Van deze kerk werd een raam ingegooid. Er wordt echter niets vermist. ZIERIKZEE - Drie bedrijven in Zierikzee zijn vannacht doelwit geweest van inbraak. Bij een van de bedrijven bleef het bij een poging. Zowel bij gerechtsdeurwaarder M. P. J. Buijs aan de Lange No- belstraat als bij Reisbureau Van Fraassen aan de Dam werd toegang verkregen door het forceren van het voordeurslot. Bij de inbraken had men het waarschijnlijk op contant geld voorzien. Kasten en laden wa ren opengetrokken en door zocht. Er wordt niets vermist. Bij Zeeman in de Poststraat slaagde men er niet in het slot te forceren. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. 48,50 □jaarabonnement 192,50 jaarabonnement met autom, afschr. 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. rrt Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee z i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1