Zeeland-week voor senioren 'Aparte stranddelen stunt en traditioneel vliegeren' Watersporters verdeeld over plan voor invoering ligplaatsheffing Zoek de vout Bij passanten veertig procent tegen VW stelt Westerschouwse strandnota als voorbeeld VRIJDAG 17 MAART 1995 NR 25741 De provincie bekijken als toerist OOSTKAPELLE - 'Wanneer anderen ver reizen om te genieten van de Zeeuwse natuur en cultuurhisto rie, waarom zouden we dan onze eigen omgeving niet eens bekijken door de bril van de toerist.' Van uit dit uitgangspunt organiseren de stichting Wel zijn Ouderen platteland Walcheren en de stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon van 29 mei tot en met 2 juni een Zeeland-week voor ouderen. Het programma omvat bezoe ken aan interessante plaatsen op Walcheren, Schouwen- Duiveland en Zuid-Beveland. De bezoeken worden begeleid door echte Zeeland-kenners. Op basis van het thema 'Wal cheren en de strijd tegen het water' wordt een bustocht over Walcheren gemaakt. De groep bezoekt de Domburgse Gra- fiektentoonstelling 1893-1932 in het Marie Thk van Poort- vlietmuseum.het gemeentear chief in Vlissingen en Fort Rammekens, waar een rondlei ding wordt verzorgd. Ook Slot Haamstede in Burgh- Haamstede wordt bezocht. Aansluitend wordt een wande ling gemaakt door het Slotbos en de Zeepeduinen onder lei ding van een gids van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. De Zeeland-week omvat tenslotte een bustocht door het land schap van Zuid-Beveland in ge zelschap van gidsen, gekop peld aan een bezoek aan de dorpskerken in Nisse en Kapel- Ie en een bezoek aan imkerij Poppendamme. Nadere infor matie over het initiatief is tele fonisch verkrijgbaar via 01180- 1507. MIDDELBURG - „Het zou goed zijn om onderscheid aan te brengen tussen het zogenaamde stuntvliegeren en het traditionele vliegeren. Het moet mogelijk zijn zones aan te wijzen waar het stuntvliegeren is toegestaan." Dat schrijft de directeur van de provinciale VVV Zeeland, ing R. H. ter Heide aan het Recreatie-overleg Walcheren, een overlegorgaan van de Walcherse gemeenten. Het Recreatie-overleg zou overwegen op de Walcherse stranden een algeheel vliegerverbod in te stellen op de tijdstippen waarop het strand door veel toe risten wordt bezocht. Maart BROUWERSHAVEN - De helft van de houders van een vaste ligplaats in één van de Grevelingenhavens staat afwijzend tegenover de plannen van Natuur- en recreatieschap De Grevelingen voor invoering van lig plaatsheffing. Onder de passanten is minder oppositie tegen het.plan, maar als er al betaald moet woj-den dan wil men er ook wat voor terug. De meeste g'ehoorde wens is die voor betere voorzieningen bij de aanleg plaatsen. 1 In opdracht van het Grevelin- genschap is door Adviesbureau DTV Consultants een onder zoek gedaan onder waterspor ters. Het schap vraagt zich on der meer af wat de houding is van de watersporters die ge bruik maken van het gebied ten aanzien van het innen van liggelden voor ligplaatsen bui ten de jachthavens. De menin gen zijn verdeeld over het plan, zo blijkt uit de uitkomsten van een enquête onder waterspor ters. Akkoord, mits De helft van de ondervraagde vaste ligplaatshouders zegt in voering van een dergelijke lig plaatsheffing geen goede zaak te vinden. Eenendertig procent van die groep wil wel akkoord gaan met invoering van een lig plaatsheffing mits men er wat voor terug krijgt. Zo wil men bijvoorbeeld betere sanitaire voorzieningen bij de aanleg plaatsen en een uitbreiding van het aantal ligplaatsen. De vaste ligplaatshouders vinden dat een ligplaatsheffing alleen aan passanten opgelegd zou mogen worden. Verder wordt gesteld dat de op brengst van een dergelijke hef fing aangewend zou moeten worden voor onderhoud en aanleg van ligplaatsen en de watersport op de Grevelingen in het algemeen. Negentien procent van de ondervraagde vaste ligplaatshouders zegt in voering van een ligplaatshef fing een prima zaak te vinden. Bij de ondervraagde passanten liggen de verhoudingen wat an ders. Zeventien procent van die groep zegt invoering van een ligplaatsenheffing een prima zaak te vinden. Voorwaarden Drieënveertig procent van de ondervraagde passanten gaat onder voorwaarden akkoord. Alles bij elkaar heeft volgens de enquête een meerderheid van zestig procent van de pas santen geen onoverkomelijke problemen met eventuele in voering van de ligplaatshef fing. Veertig procent van de passanten laat een nee horen tegen het plan. Zuid-Holland Ongeveer 85 procent van de vaste ligplaatshouders is af komstig uit Nederland en voor al uit de provincies Zuid- Holland, Zeeland en Noord- Brabant. Vijftien procent van de vaste ligplaatshouders komt uit Duitsland en 10 pro cent van de vaste ligplaatshou ders komt uit buurland België. Van alle watersporters in de Grevelingen is ruim driekwart 18 jaar of ouder. De bezoekfrequentie van de vaste ligplaatshouders aan de Grevelingen is volgens de on derzoekers zeer hoog te noe men. De helft van hen bezoekt het gebied wekelijks en nog eens dertig procent brengt één keer per maand een bezoek aan het gebied. Vaste ligplaatshou ders komen voor het overgrote deel reeds sinds jaren in de Grevelingen. Zeventig procent van de ondervraagden zei al zes jaar of langer vaste bezoe ker te zijn van het gebied. Vaargedrag 'Ihchtig procent van de mensen met een vaste ligplaats in één van de Grevelingenhavens blijft tijdens vaartochtjes op de Grevelingen. De passanten daarentegen gaan even vaak of vaker naar een ander wa tersportgebied. Voor vaste ligplaatshouders zijn de drie belangrijkste rede nen om de Grevelingen te be zoeken rust, ruimte, de nabij heid van de thuishaven en na tuur en landschap. De passanten komen vooral af op de aanlegplaatsen in het ge bied maar zeggen ook dat rust, ruimte, natuur en landschap uitoefenen op hen aantrek kingskracht. Dagje Houders van een vaste lig plaats komen veel vaker dan passanten voor een dagje naar het Grevelingen gebied. Als ze er eenmaal zijn verblijven ze er ook veel langer dan de passan ten: acht uur tegen anderhalf uur. De vaste ligplaatshouders zijn goede klanten vóór' de ho reca. Volgens de 'ónderzoekers besteden zij gemiddeld per dag per persoon bijna vijftien gul den aan al dan niet vloeibare versnaperingen. Voor wat be treft de passanten ligt dat be drag wat lager. Passanten ge ven weer meer uit aan dage lijkse boodschappen. Ligplaantsen De jachthavens van Bruinisse (Aquadelta) en Scharendijke - beide met zo'n 600 ligplaatsen - nemen ongeveer 20 procent van de vaste ligplaatscapaciteit voor hun rekening, gevólgd door Den Osse (14 procent), Brouwershaven (13 procent), Port Zélande (11 procent), Her- kingen (9 procent), Bruinisse Bru (5 procent) en Battenoord (3 procent). In totaal biedt het Grevelingengebied 3030 vaste ligplaatsen waarvan er in 1994 slechts 20 onbezet waren. Tot en met 17 maart Zierikzee Schilderijen Jenny Verplanke. Corneliastich- ting. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Van maandag 27 maart tot en met woensdag 12 april Zierikzee Fototentoonstelling Scheepvaart in Zeeland. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren bibliotheek. Tot en met donderdag 30 maart Ouddorp Expositie bloemaquarellen door Mies van Wezel-van Rossum in bezoekerscentrum De Grevelingen op De Punt. Di. t/m zo. 12.00- .17,00 uur. Tot en met vrijdag 31 maart Zierikzee Acrylschilderijen Leo Reijnders. Galerie Ga lerij. Van maandag tot en met vrijdag tijdens schooluren en na afspraak via 01112-2017. Tot en met 1 april Zierikzee Schilderijen Jan Jongschaap. 't Lange Uus. Van dinsdag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 1 april Burgh-Haamstede Schilderijen cursisten teken- en schildercur sus De Lichtboei. De Bewaerschole. 13.30 tot 16.30 uur. Van maandag 18 april tot en met woensdag 3 mei Fototentoonstelling Scheepvaart in Zeeland. Bibliotheek De Zaete. Tijdens openingsuren bibliotheek. Bruinisse Oosterland Tot 30 april Schilderijen Aly Huijser en Jannie Gasse- nier. De Blauwe Keet. Tijdens openingsuren restaurant. gen werden zoveel aanvullende aanmerkingen gemaakt dat opnieuw studie nodig is voor de strandnota in zijn definitie ve vorm kan worden voorge legd aan de Westerschouwse raad. Een van die aanvullingen betreft het plan om op rustige strandgedeelten op vaste tij den stuntvliegeren toe te staan en andere strandgedeelten te bestemmen voor tracfitioneel vliegeren. Het vliegeren maakte de laat ste jaren een stormachtige ont wikkeling door. Naast het een voudige vliegeren van vroeger ontstond het stuntvliegeren met kleine tot (zeer) grote vlie gers die hoge snelheiden kun nen bereiken. Bèhalve min of meer bedreven amateurs hou den ook professionals zich hier mee bezig. Daarom is het vol gens VW-directeur Tbr Heide onjuist om het vliegeren 'op één hoop te gooien.' Hij is van mening dat echte overlast-incidenten slechts sporadisch zijn. ,,Het vliegeren is onlosmakelijk verbonden aan strandvermaak en geeft mede kleur aan het strandle ven. Bovendien wordt het voor al veel gedaan op dagen waar op het geen strandweer is." Behalve het aanwijzen van strandzones voor stuntvliege ren en traditioneel vliegeren, brengt de VW-directeur het aanwijzen van 'sportieve stran den' naar voren als mogelijke oplossing. „Naar verluidt zijn hiermee in drukkere badplaat sen als Scheveningen goede er varingen opgedaan,zonder dat de politie daar specifiek toe zicht op hoeft uit te oefenen." Tbr Heide wijst er tenslotte op dat het toerisme naar Zeeland vermindert. „Het zou wel zeer ongelukkig uitkomen wanneer van een vriendelijk onderwerp als vliegeren naar buiten toe ook nog eens een probleem werd gemaakt." Overigens is nog niet duidelijk of de gemeente Westerschou- wen haar strandnota dit sei- De jachthavens van Scharendijke en Aquadelta bij Bruinisse bieden samen 20 procent van de capaciteit aan vaste ligplaatsen. (Ar- zoen al in praktijk zal brengen. chieffoto). Tijdens commissievergaderin- FOTO JOOP VAN HOUDT Haamstede Expositie fantasiepoppen van poppen- maakster Ans Kruyt. Atelier-galerie Josefi- ne, Weststraat 25. Openingstijden wo., do. en vrij. van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 6 april Schilderijen Nelly Nelisse-Jumelet. Galerie 't Zuuddek. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. 7br Heide wijst er op dat veel kustgemcenten worden gecon fronteerd met dezelfde proble men, zonder dat sprake is van onderling overleg tussen kust- gemeenten van bijvoorbeeld één provincie. De VW-direc teur wijst daarbij op de strand nota van de gemeente Wester- schouwen. Een nota op grond waarvan de zeventien kilome ter lange Westerschouwse kust lijn wordt ingedeeld in catego rieën als familiestrand, activi- teitenstrand, luxestrand en naaktstrand. De strandnota is inmiddels onderschreven door het Provinciale Begeleidings team Kustaanpak. Het team is van mening dat de strandnota wellicht soelaas kan bieden voor de vliegerproblemen op de Walcherse stranden. Burgh-Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5