Lubbers wilde op laatste moment van Brinkman af Maquette pronkstuk van de expositie Boze boeren zetten hun prikacties voort Stier zorgt voor chaos VVD alleen in plan spreiding asielzoekers in de provincie WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V. Onthulling in boek De Stranding PvdA wil onderzoek helikopters Afwijzende reacties andere fracties 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 ten hebben". De plaatselijke commissie ging op zoek en vond in de persoon van Boot de man die het karwei wel op zich wilde nemen. Plattegronden Alles wat er voorhanden was aan plattegronden, boeken, ou de gravures en tekeningen werd voor de dag gehaald en kon aan het karwei begonnen worden. Echter niet nadat men bij Miniatuur Walcheren - er kende experts in het maken van maquettes - te rade was ge gaan. Met de nodige construc tie- en materiaaltips kon Boot aan de slag en volgens de men sen van de plaatselijke com missie is het een natuurge trouw miniatuur van de ooit zo prominent in het oude centrum van Zierikzee aanwezige kerk geworden. Veel aandacht Js besteed aan details als muurankers en wa terspuwers. Zelfs de toen aan wezige wellen zijn in minia tuur nagemaakt en ook het la ter tegen de kerk aangebouwde huisje waar de grafdelver zijn materialen kwijt kon is niet vergeten. De maker had één handicap: op vrijwel al'le gra vures en tekeningen van de kerk is de zuidzijde - vanwege de fraaiere lichtval - afgebeeld. De noordkant is op bijna geen enkele tekening terug te vin den. Naast de maquette van de Sint Lievensmonsterkerk zijn op de expositie ook maquettes van de Sint Lievensmonstertoren en de Nieuwe Kerk en twaalf panelen vol foto's, tekeningen en gravures van de Sint Lie vensmonsterkerk én de kerken die daarvoor op die plaats gestaan hadden te zien. De ex positie wordt dinsdag 28 maart geopend door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Actiebereidheid nog steeds groot TIEL (ANP) - De bereidheid om actie te voeren onder boeren en tuinders in het rivierengebied is na de voor hen negatieve uitslag van de stem ming in de Tweede Kamer nog steeds groot. Dat bleek donderdagavond tijdens een rumoerige en door enkele honderden agrariërs bezochte vergadering in Ti el. Het Actiecomité 100 procent blijft bestaan. Om de druk op de ketel te houden zullen de komende twee weken op kleine schaal prikacties worden gevoerd, zo besloten de boeren. De vergadering was door het actiecomité belegd om te peilen hoe de achterban verder wilde. Dat de boeren en tuinders het niet eens zijn met de inmiddels weer wat uitgebreide regeling voor de schadeloosstelling en dat zij voor een betere re geling willen vechten, werd al snel duidelijk. De enke ling die opriep een de monstratiepauze in te las sen, werd weggehoond. De leden van het comité, on der leiding van redenaar Wien van den Brink, kregen een staande ovatie van hun luidruchtige aanhangers. De wat chaotische vergade ring zat vol spreekkoren. Het bekende ,,100 procent" werd afgewisseld met een nog fanatieker geschreeuwd (Van) ,,Aartsen moet weg". Van den Brink lieten weten tevreden terug te kijken op de twee weken demonste ren. Volgens hem hebben de boze boeren en tuinders la ten zien op een waardige manier hun ongenoegen te kunnen uiten. „En dat blijft voor ons een voorwaarde: de acties moeten publieks vriendelijk zijn," aldus de boerenvoorman. De actieleider vroeg en kreeg vanuit de zaal ideeën voor verdere stappen. Zo wordt een petitie opgesteld die aan de koningin moet worden overhandigd. Ver der kwamen er enkele sug gesties om bepaalde belas tingen niet af te dragen en werd aangedrongen op meer bezettingen. Het actie comité zal zich de komende dagen beraden over de sug gesties. De boeren die woensdag en donderdag mee hebben ge daan aan de bezettingen in Roermond en Den Haag wa ren in Tiel aanwezig en wer den als helden ontvangen. Gezien het resultaat in Roermond, waar de actie voerders hun zin kregen en toezeggingen werden ge daan voor het vergoeden van diverse soorten scha des, wordt het wapen van een bezetting door veel boe ren gezien als middel om de 100 procent af te dwingen. GORINCHEM (ANP) - Een loslopende stier heeft donderdagmiddag voor een verkeerschaos gezorgd op de A27 tussen Gorinchem en Meerkerk. Het dier liep om 15.00 uur de rijbaan richting Utrecht op, waardoor een file van acht ki lometer ontstond. De politie slaagde er aanvankelijk niet in het beest van de weg af te drij ven. Een veearts loste daarop drie verdovingsschoten, maar de stier bleek ongevoelig. Even na 16.00 uur kon de stier met behulp van de eigenaar worden gevangen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP WEMELDINGE Springtij 19 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 maart 04.25 166 10.15 162 16.50 179 22.30 - 139 19 maart 05.05 168 10.55 - 163 17.30 175 23.10 - 141 20 maart 05.45 168 11.35 - 163 18.10 167 23.50 - 144 18 maart 02.30 189 08.50 172 14.50 209 21.00 - 148 19 maart 03.10 198 09.35 - 173 15.30 208 21.50 - 149 20 maart 03.50 201 10.15 - 171 16.10 199 22.25 - 150 18 maart 05.00 173 10.20 173 17.20 187 22.35 - 148 19 maart 05.40 174 11.00 - 174 18.05 182 23.15 - 150 20 maart 04.55 176 11.40 - 174 18.45 172 23.55 - 153 18 maart 04.40 170 10.20 169 17.00 184 22.35 - 145 19 maart 05.15 171 11.00 - 170 17.40 179 23.15 - 146 20 maart 05.15 171 11.40 - 170 18.20 171 23.55 - 150 DEN HAAG (ANP) - Ex-premier Lubbers heeft op het laatste moment, ander halve maand voor de Tweede Kamerverkiezingen, overwogen om zijn kroon prins Brinkman van de troon te stoten. Als lijsttrekker wilde hij kamervoorzit ter Deetman of staatssecretaris Van Rooy voorstellen en als kandidaat-premier Deetman, een van de ministers Kooijmans of Andriessen of, in uiterste nood, Lubbers zelf voor een vierde termijn. Dat schrijft de journalist Marcel Metze in het vrijdag verschenen boek De Stranding, Het CDA van hoogtepunt naar cata strofe. Volgens Metze, die zegt voor zijn boek, zij het na enige moei te, alle medewerking van de CDA-top te hebben gekregen, verkeerde Lubbers in maart 1994 in uiterste nood. Hij over woog toen zelfs, anderhalve maand voor de verkiezingsda tum van 3 mei, de koningin het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Het kabinet kon- vol gens hem allang niet meer op voldoende steun vanuit de Ka mer rekenen. In een brief aan kamervoorzitter Deetman ont hulde Lubbers dit „dynamiet- concept", maar uiteindelijk heeft hij de brief nooit verzon den, zo schrijft Metze. Wanhoopsdaad De wanhoopsdaad van Lubbers was bedoeld om het CDA van het toen al volop dreigende verkiezingsdebacle te redden. Lijsttrekker Brinkman maak te in zijn ogen de ene fout na de andere, daarin vaak gestuurd door zijn woordvoerder Wester, op wiens vertrek Lubbers al maanden eerder had aange drongen. In maart 1994 legt Lubbers aan enkele vertrouwe lingen, waaronder plaatsver vangend voorzitter Lodders, een paar alternatieven voor. Ofwel Deetman wordt lijst trekker en kandidaat-premier, ofwel Van Rooy wordt lijst trekker en Andriessen of Kooijmans kandidaat-premier. Lodders vraagt hem dan of hij zelf niet wil overwegen een vierde termijn als premier op zich te nemen, maar Lubbers wil dat alleen als Brinkman akkoord gaat. Dat leek echter onhaalbaar. Eerder al had Lubbers Brink man voorgesteld lijsttrekker te blijven, maar Andriessen als kandidaat-premier naast zich te accepteren, maar dat was voor Brinkman onbespreek baar. De CDA-lijsttrekker wil de zelfs niet praten over het idee om Lubbers tijdelijk par tijvoorzitter te maken en hem zo de gelegenheid te geven Brinkman te steunen. Tijdens een bijeenkomst van de CDA-top op 8 april overleeft Brinkman de aanvallen op zijn positie en blijft hij zowel lijst trekker als kandidaat-premier. Drie dagen nadien schrijft Lubbers een brief aan enkele getrouwen, waaronder Lodders en Van Rooy, waarin hij zijn bitterheid uit over de gang van zaken gedurende de afgelopen maanden. In die brief, die wel verzonden is, verwijt Lubbers Brinkman onder andere de sastreus functioneren in de pe nibele debatten over de sociale zekerheid en een verkrampte poging om de partij nog verder naar rechts te duwen. De pre mier toont zich gekwetst dat al zijn adviezen, zoals het ont slaan van Wester en het partij- leiderschap van hemzelf, in de wind geslagen zijn. Uit de brief zou blijken, dat Lubbers steeds heeft gepro beerd de top van het CDA er van te overtuigen dat de partij nog wel andere uitwegen had dan Brinkman of Lubbers als beoogd premier. Volgens Metze eindigt de brief met de woor den: „Ziehier het relaas, dat voor jullie niet nieuw is. Hoe een volkspartij zich laat margi naliseren, omdat het „wij ho ren bij elkaar" niet meer zicht baar gemaakt wordt. Wat mij rest is te bidden. Dat valt mij - ondanks al mijn zondigheid - niet zwaar." Laatste maanden Het boek van Metze geeft een beschrijving van de laatste maanden van het kabinet Lub- bers/Kok en van de verkie zingscampagne van het CDA, met de nadruk op enkele poli tieke crises zoals die over de wao en de aow. Ook probeert Metze een analyse te geven van de afbrokkelende macht van het CDA bij de traditionele peilers, zoals de boeren, de ou deren en de voorvechters van het bijzonder onderwijs. In zijn inleiding beschrijft Met ze dat hij, na uitvoerig onder handelen, een afspraak met de partij heeft gemaakt over de publicatie van het boek. Op voorwaarde dat het pas na de statenverkiezingen van 8 maart zou verschijnen, zegde het CDA medewerking toe en stelde hem vijf „gesprekspart ners" ter beschikking. Vrijdag middag wordt het boek gepre senteerd en zullen enkele hoofdrolspelers een reactie ge ven. DEN HAAG (ANP) - De PvdA vindt dat de regering een onaf hankelijk onderzoeksinstituut moet inschakelen om te zien welke nieuwe helikopter het Nederlandse leger moet ko pen: de Amerikaanse Apache of de Frans/Duitse Tigre. Dat zei PvdA-woordvoerder Vos donderdag in de televisieactu- alitéitenrubriek NOVA. De uitslag van'dat onderzoek moet volgens Vos-bindend zijn. Hij zei dat premier Kok zich wel in het idee kan vinden. Vos vindt dat de vele elemen ten die een rol spelen bij deze keuze veel te ingewikkeld en te specialistisch zijn voor een ka merlid. Kamerleden worden overspoeld met verkooppraat jes van beide fabrieken, maar kunnen zich geen goed oordeel vormen over wat die praatjes precies waard zijn. Volgens Vos moet het kabinet daarom een onafhankelijk in stituut in de arm nemen, zoals het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimte-onderzoek of het Na tionale Lucht- en Ruimtevaart laboratorium. Zo'n instituut moet volgens hem in staat zijn binnen twee weken te bepalen wat nu precies de verschillen zijn tussen de Tigre en de Apa che. Het kabinet moet de on derzoekers een open opdracht geven, vindt Vos, en het oor deel van de onderzoekers moet daarna bindend zijn. Vos heeft het idee donderdag ochtend in jïe Kamercommissie voor defensie besproken en la ter op de dag met premier Kok. DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt dat asielzoekers die in Nederland mogen blijven zo veel mogelijk ver spreid over het land moeten wonen en liefst niet in de grote steden. PvdA, D66 en CDA hebben donder dag sterk afwijzend gereageerd op dit jongste libe rale offensief tegen het vreemdelingenbeleid. Het Nederlands Centrum Buitenlanders sprak van „een deportatieplan' Het VVD-kamerlid Rijpstra verraste donderdagochtend de andere regeringsfracties en ook oppositieleider CDA met zijn voorstel toegelaten asiel zoekers een contract te laten ondertekenen waarin zij afzien van vestiging in de Randstad. Aanvankelijk had de WD- woordvoerder duidelijk laten blijken dat erkende vluchtelin gen alleen een woning in Ne derland kunnen krijgen als zij bereid zijn de taal te leren en als zij willen afzien van vesti ging in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht. Vrijwilligheid In de loop van de dag draaide Rijpstra een halve slag. Hij haastte zich te verklaren dat zijn idee is gebaseerd op vrij willigheid. Uit de vernietigen de reacties van de andere frac ties was hem gebleken dat zijn plan in strijd is met de Grond wet. Die bepaalt dat iedereen het recht heeft op vrije vesti ging. De VVD is tegen samenklonte ring van buitenlanders in de grote steden omdat de werk loosheid onder die groepen daar zeer hoog is en omdat de spanningen met autochtone Nederlanders toenemen. In het zogeheten inburgering scontract dat Binnenlandse Za ken binnenkort aan alle toege laten vreemdelingen voorlegt, moet een bepaling komen over de woonplaats, vindt Rijpstra. De PvdA noemde het VVD- plan donderdag „in alle op zichten een onzinverhaal". D66 wees erop dat verreweg de meeste „goedgekeurde" asiel zoekers nu al in de kleinere ge meenten een woning betrek ken. Een allochtoon in de hoofdstad of in Rotterdam, die in het kader van de gezinshere niging zijn vrouw en kinderen laat overkomen, kun je niet dwingen maar ergens op het platteland te gaan wonen, al dus woordvoerder Dittrich. CDA-fractieleider Heerma denkt er exact hetzelfde over. Hij vindt dat een werkloze bui tenlander die „buiten" woont en een baan kan krijgen in de grote stad, zeker het recht heeft te verhuizen. Directeur Akel van het Neder lands Centrum Buitenlanders vindt dat de VVD met haar minderhedenplannen het ni veau van de borreltafel nog steeds niet overstijgt. „Bol- kestein zelf zal wel bang zijn dat er toegelaten asielzoekers naast hem komen wonen." Boos De liberale jongerenvereniging JOVD heeft zich uitzonderlijk boos gemaakt over het WD- plan. Het JOVD-bestuur liet weten dat het idee om tot een min of meer gedwongen sprei ding van allochtonen over het land te komen „in strijd is met de grondwet en met alle libera le beginselen, en daarmee vol strekt onacceptabel". De WD bewijst hiermee weer eens „geen liberale partij te zijn", zo oordeelt het JOVD-bestuur, en de partij maakt zich met dit plan „volstrekt belachelijk". Volgens de JOVD zit Neder land te wachten op een inhou delijke oplossing voor het mi grantenvraagstuk, maar de VVD blijft intussen „hangen in populistische rechtse kretolo gie". Suske en Wiske "de averechtse aap' door Willy Vandersteen tomeïn1 UAAH! Oe organssalie roept hem op\ Hallo Uu zyn menden laer I f Lvan ]er0rn. Wat wit u en uie bent u Dal is nu met van belang Hui vncnd Jerom is m levensgevaar Vrijdag 17 maart Bruinisse Bijeenkomst 3000-jarig be staan Jeruzalem. Hervormd Verenigingsgebouw. 20.00 uur. Zaterdag 18 maart -Zierikzee Woningmarkt ING Bank, Lan ge Nobelstraat. 10.30 - 15.30 uur. Ars Musica-concert in Lutherse kerk door Rosetta Quartet. 20.00 uur. Jaaruitvoering Kunst en Eer. Concertzaal. 20.00 uur. Serooskerke Verkoping Welfare handwer ken. Dorpshuis. 13.30 tot 16.00 uur. Straofeest. Officiële opening om 15.30 uur bij het dorpshuis. Burgh-Haamstede Innamedag voor Thlentenexpo- sitie. Galerie Borsboom, Ach terweg 7. 10.00-17.00 uur. Noordgouwe Concert Con Amore en Kunst na Arbeid. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 19 maart Zierikzee Optreden Free Easy. Café De Vlinder. 15.30 uur. Neeltje Jans Excursie. Start om 14.00 uur vanaf de hoogstgelegen par keerplaats aan de Oosterschel- dekant. Maandag 20 maart Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst stijldansen voor ouderen. Mul tifunctioneel Centrum. Vanaf 13.30 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Zie rikzee in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het'gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 21 maart Zierikzee Voorjaarsledenvergadering Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC) in foyer restaurant Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering Helpt Elkander. Verenigingsgebouw. 19.30 uur Woensdag 22 maart Zierikzee Koffie-ochtend thema Doen en Laten. Hervormd Kerkcen trum. Vanaf 08.45 uur. Vergadering Waterschap, 's Landskamer. 09.45 uur. Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Speciale avond voor vrijwilli gers die te maken hebben met asielzoekers en vluchtelingen in zaal Gereformeerde kerk, Platboslaan. 20.00 uur. Brouwershaven Bingo in Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 23 maart Zierikzee Afdelingsvergadering PvdA in mfg aan de Huybertstraat. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Informatiemiddag ouderen. Gemeentehuis. Vanaf 14.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 24 maart Bruinisse Bijeenkomst brandweerjubi leum J. J. Bal. Gemeentehuis. 20.00 uur. Ledenvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw. 20.00 uur. Zaterdag 25 maart Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau. 10.00 tot 12.00 uur. Anti-racisme manifestatie on der de Beuze. Met muziek en theater. Van 13.00-17.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2