Tienjarige Jochem Smit uit Ellemeet voorleeskampioen 'Percentage vrouwen Zeeuwse staten terug op niveau 1987' 'Je bezorgde ons allemaal kippeveV Dorkas-schrijfactie voor onderdrukte christenen Sociale Verzekeringsbank verdwijnt uit Zeeland Nationaal jeugdfestival voor muziekverenigingen Emancipatiebureau Zeeland: DONDERDAG 16 MAART 1995 NR 25740 5 ZIERIKZEE - „Jij bezorgde ons allemaal kippevel. Nu weten we wat het is om een leeuw te zijn". De tienja rige Jochem Smit uit Ellemeet werd gisteren tijdens de voorleesmiddag in het Multifunctioneel gebouw aan de Huijbertstaat in Zierikzee met een fragment uit Een leeuw met lange tanden van kinderboekenschrijver Dolf Verroen de voorleeskampioen van Schouwen-Duiveland. Hij mag SchouwenDuiveland vertegenwoor digen bij de provinciale kampioenschappen in april in Middelburg. De strijd om de titel voorlees kampioen van Schouwen-Dui veland is een initiatief van de bibliobus Schouwen-Duive land en openbare bibliotheek De Stolpe uit Zierikzee. Vol gens Etina van der Sluijs, eer ste medewerker van de biblio bus, is het de eerste keer dat een dergelijke wedstrijd in de ze vorm op Schouwen-Duive land gehouden wordt. Zweten Aan de regionale finale voor de voorlees wedstrijd zijn op vijf scholen op Schouwen-Duive land voorronden vooraf ge gaan. De vijf schoolkampioe nen Dagmar Eijskoot (De Zon newijzer, Zonnemaire), Aniek Verwest (De Springplank, Noordgouwe), Corrie Flik- weert (J. W. v. d. Doelschool, Zierikzee), Jochem Smit ('t Mêêtje, Ellemeet) en Martijn Geleijnse (De Stove, Noordwel- le) traden gisteren tegen elkaar in het strijdperk. In het Multifunctioneel ge bouw had een aantal klasgeno ten van de school-voorleeskam- pioenen zich al geïnstalleerd. Sommige voorlezers werden aangemoedigd met spandoe ken en men had zelfs een spe ciale yell in petto voor een van hen. De middag werd gepresen teerd door de vogel Rafel met assistentie van Elles Hubers van poppentheater Alteklein uit Zierikzee. Eén voor één, soms met de bib bers in de kniëen, werden de kandidaten door Rafel naar vo ren gehaald en in het kort aan het-publiek voorgesteld. Daar na mochten ze plaatsnemen op de speciale voorleesstoel. Sche merlamp bij de hand om bij te lichten en de microfoon op ta fel. Dagmar Eijskoot, mocht als eerste van wal steken met haar keuze: een fragment uit Benen in de kast van Heieen Vissinga. Tommie en Lotje Aniek Verwest las vervolgens een fragment voor uit Tommie en Lotje vangen een koe van Jacques Vriens. Als'derde was het Jochem Smit die zich in de stoel mocht installeren voor een fragment van Dolf Ver- roen's Een leeuw met lange tanden. Corrie Flikweert las voor uit Het blijft geen pijn doen van Marilyn Singer en Martijn Geleijnse tenslotte had gekozen voor een fragment uit Sjakie en de grote glazen lift van Roald Dahl. Spanning Zowel onderwerpen als stijl van de gekozen boekfragmen- ten liepen totaal uiteen: van een gesprek over piemels tus sen Tommie en Lotje en kleren in de koelkast voor een vader die het warm heeft tot span ning in Een leeuw met lange tanden en surrealistische avon turen in Sjakie en de grote gla zen lift. Jochem Smit viel op omdat hij er zo op het oog heel ontspannen bijzat en zich hele maal niet bewust scheen van zijn forse schare toehoorders. En hij slaagde erin de zaal muisstil te krijgen en mee te voeren in de spanning van het verhaal. In het verhaal De jury, bestaande uit PvdA- statenlid Ineke Sturm, thea tersporter Karin Verseput en Nathalie Flikweert van boek handel De Vries, stonden voor de lastige taak om een keuze te maken uit de vijf voorlezers. Daarbij werd gelet op dingen als uitspraak, verstaanbaar heid en tempo. Wat ook meespeelde was of de voorlezer zich goed inleefde in het ver haal en liet merken dat hij of zij de tekst goed begreep en de Sfeer ook goed over wist te brengen. Sprookje Na de pauze trok de jury zich terug voor beraadslagingen en werden de kinderen en volwas senen getrakteerd op het door Cecilia M. Meinders vertolkte Russische sprookje De onbaat zuchtige Haas. Daarna was het aan de jury om het verlossende woord uit te spreken. „Jullie hebben het spannend gehad, maar wij ook", aldus jury voorzitter Ineke Sturm. „We hebben een kwartier of mis schien wel een half uur zitten zweten. We vonden het echt heel moeilijk". Martijn Geleijnse en Aniek Verwest moesten de derde plaats delen. Aniek kreeg lof toegezwaaid vanwege de keuze van het verhaal (,,En we merk ten dat je het zelf ook een heel mooi verhaal vond") en Mar tijn werd geprezen vanwege de enthousiaste manier waarop hij het verhaal bracht. Op een gedeelde tweede plaats eindigden Dagmar Eijskoot en Corrie Flikweert. „Het ver haal van Corrie was een beetje aan de korte kant, maar het was wel weer goed dat zij haar fragment in het kort inleidde", aldus de jury. Tussen Dagmar en de uiteindelijke winnaar Jo chem was het, zo bleek uit het verhaal van de jury, een nek- aan-nek-race. „Wij vonden het heel erg moeilijk om één van die twee als winnaar aan te wijzen", aluds de jur£. Vuur Desalniettemin koos de jury unaniem voor Jochem Smit als winnaar, vooral vanwege het vuur waarmee hij het verhaal bracht. „Wij zijn er trots op dat jij ons bij de provinciale wed strijd in Middelburg gaat ver tegenwoordigen". Jochem zelf was blij met zijn overwinning maar zei er wel een beetje te genop te zien om naar Middel burg te moeten. Hij koos voor het boek van Dolf Verroen om dat hij dat een heel leuk en spannend boek vindt. Aandacht voor Saudi-Arabië ZIERIKZEE - Deze maand richt de groep Schouwen Duiveland van Dorkas Hulp Internationaal de schijnwerpers op de onderdrukte en om hun geloof vervolgde christenen in het Midden-Oosten, in het bijzonder Saudi-Arabië. Volgens Dorkas keren steeds meer Saudi's zich af van de Islam en kiezen voor het christendom. Dat wordt hen echter niet in dank afgenomen door de Moslim-wereld. Vol gens Dorkas is iedere geloofs uiting, anders dan de Soenniti sche Islam, streng verboden in Saudi-Arabië. „Het hebben van een Bijbel of een kruisje is voldoende voor langdurige opsluiting, marteling en soms onthoofding", aldus Dorkas in een persbericht. Volgens Dor kas is er alleen al in de eerste vier weken van dit jaar al bij tien mensen de doodstraf door onthoofding voltrokken. „Exe cuties vinden meestal plaats in het openbaar. Na het middag gebed", aldus Dorkas. Voor bepaalde soorten werk is Saudi-Arabië afhankelijk van buitenlandse experts, specia listen en mensen voor het vuile werk. Volgens de informatie van Dorkas komen velen van hen uit de Filippijnen, Korea en India en zijn velen van hen christen. „Het gebeurt regel matig dat de christenen tijdens huissamenkomsten bezoek krijgen van de Moetawa, de re ligieuze politie. De christenen worden opgepakt tijdens zo'n 'kerkdienst' en zwaar gestraft voor hun 'misdrijf', meldt Dor kas. Land uitgezet In het gunstigste geval worden op het belijden van hun gods dienst betrapte christenen na mishandeling het land uitge zet. „Protesteren heeft geen zin", aldus Dorkas. „Er is in dit land geen enkele vrijheid, niet van meningsuiting, niet van godsdienst, noch van drukpers. Angst en onzekerheid tekenen het dagelijks leven van de christenen". Wie meer wil we ten over de Dorkas-brieven- actie kan bellen: 01115-1521. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben via een brief naar het dagelijks bestuur van de Sociale. Verzekeringsbank hun ongerustheid uit gesproken over het verdwijnen van het kantoor van de verzekeringsbank uit Zeeland. Om doelmatiger, meer klantge richt en flexibel te kunnen wer ken wil de Sociale Verzeke ringsbank haar aantal kanto ren in Nederland terug bren gen tot negen. Dat zou een structurele besparing opleve ren van 15 miljoen gulden per jaar. Gs zijn echter zeer bezorgt omdat in het bezuinigingsplan het verdwijnen van het Middel burgse kantoor is opgenomen. Dat betekent het verlies van tachtig arbeidsplaatsen. Tér- wijl Zeeland reeds jaren wordt geconfronteerd met inkrim ping of verhuizing van rijks diensten of uitvoerende instan ties. Gs zijn van mening dat de afstand tussen de rijks diensten en de Zeeuwse bur gers daardoor steeds groter wordt. Het verlies van zoveel hoogwaardige werkgelegen heid doet volgens Gs al haar in spanningen om de werkgele genheid te bevorderen in één klap teniet. Mede in verband met het feit dat Goeree- Overflakkee bij Zeeland komt pleiten Gs er voor het kantoor van - de Sociale Verzekerings bank in Middelburg te handha- Circa duizend muzikanten verwacht VLISSINGEN - Circa duizend jeugdige top-muzi- kanten worden verwacht op het tweede Nationaal Jeugdfestival dat zaterdag 3 juni gehouden wordt op het sportpark aan de Irislaan in Vlissingen. Het festival is een initiatief van de Stichting Nationaal Jeugdfestival. verstreken is heeft de top van de Nederlandse jeugdkorpsen zich nu reeds voor deelname aangemeld. Genoemd worden de christelijke showband Ire ne, Johan Friso uit Middel burg, het Leeuwarder Pasveer corps en vele anderen. Het evenement staat onder auspiciën van de Stichting Sa menwerkende Muziekorgani saties Nederland. Volgens de organisatoren geniet het evene ment nu reeds landelijk een enorme belangstelling. In eer dere publikaties werd het eve nement omschreven als de 'Champions League' onder de muziekevenementen. De Stich ting Nationaal Jeugdfestival- omschrijft het als: een unieke Zeeland-promotie met een N ationaal-karakter. Alhoewel de inschrijvingster mijn voor deelname nog niet Het evenement wordt onder steund door de Culturele Raad Vlissingen, de provincie Zee land en de Stichting Moerman Promotie Vlissingen. Vorig jaar werd het Nationaal Jeugd festival voor de eerste keer ge houden. centage vrouwen binnen de CDA-statenfractie omhoog van 7,7 naar 30 procent. De PvdA ging van 9 naar 8 ze tels, waarvan er drie bezet wor den door vrouwen. Dat houdt in dat ook in PvdA-gelederen het percentage vrouwen stijgt en wel van 22,2 procent voor de statenverkiezingen tot 37,5 pro cent na de statenverkiezingen. De VVD boekte een monsterze ge en zag haar zetelaantal stij gen van 7 naar 12. Het percentage vrouwen bin nen de fractie groeide echter niet mee, maar daalde juist en wel van 28,6 naar 16,7 procent. D66 tenslotte moest een halve ring van het aantal statenzetels incasseren. Van de drie zetels die D66 overhoudt wordt er echter één bezet door een vrouw en dat geeft een percen tage vrouwen in de D66- statenfractie van 33,3 procent. Ook na de statenverkiezingen van 1991 zijn in klein-rechts en klein-links geen vrouwen te vinden in de statenfracties. Over het geheel gezien wordt anno 1995 19,1 procent van de zetels binnen provinciale sta ten bezet door vrouwen. ZIERIKZEE - Als gevolg van de uitslag van de on langs gehouden statenverkiezingen is het percenta ge vrouwen in de Zeeuwse politiek met 6,3 procent gestegen. Dat heeft het Emancipatiebureau Zeeland becijferd. Daarmee is men weer terug op het niveau van 1987. scoorde iets lager met 22,2 pro cent. In de gelederen van D66 was 16,7 procent vrouw en van de vier grote partijen was het CDA hekkesluiter met een per centage van 7,7 procent. In totaal werden er van de 47 zetels in provinciale staten zes bezet door vrouwen: één voor het CDA (totaal 13 zetels), twee voor PvdA (totaal 9 zetel), twee voor de VVD (totaal zeven ze tels) en één voor D66 (totaal 6 zetels). De kleine partijen - zo wel ter linker- als ter rechter zijde - hadden geen vrouwelij ke statenleden. Na de dit jaar gehouden statenverkiezingen is de zetelverdeling drastisch veranderd en is het percentage vrouwen gestegen. Het CDA moest drie zetels inleveren, maar van de tien zetels die de christen-democraten overhou den worden er drie bezet door vrouwen. Dat schroeft het per- In de periode van 1987 tot 1995 is het percentage vrouwen in de Zeeuwse politiek volgens het Emancipatiebureau Zee land gestaag gedaald. Dat kwam omdat als er een vrouw vertrok uit de staten er een man voor terug kwam. Na de statenverkiezingen in 1987 be droeg het percentage vrouwen in provinciale staten van Zee land 19,1. Dat percentage daal de echter tijdens de daarop vol gende zittingsperiode van vier jaar naar 17 procent. Daling Na de statenverkiezingen van maart 1991 daalde het percen tage vrouwen nog verder en wel naar 14,9 procent. De VVD leverde verhoudingsgewijs de meeste vrouwelijke inbreng. Aniek Verwest las voor uit Tommie en Lotje vangen een koe van Jacques Vriens. Aniek eindigde op een gedeelde derde plaats met Van de fractie bestond 28,6 pro- Martijn Geleijnse. (Foto: Joop van Houdt). cent uit vrouwen. De PvdA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5