UW KRANT VAN I SCHOUWEN-DUIVELAND Schoolkinderen planten volgende week ruim 150 bomen op Schouwen-Duiveland Inwoners Westhoek onbetrouwbaar bij aanval van vijandelijke troepen IZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Westerschouwen doet dit jaar niet mee. In Duiveland is al geplant OPEN HUIS AKTIE Jta^ 3 Q 5 O 7 9 Diefstallen in Bruinisse Auto bekrast Drie agressieve mannen aangehouden dé bant van schouwen - duiveland! Oefening luchtmacht in Deltagebied ERIKZEESCHE IEUWSBODE DONDERDAG 16 MAART 1995 151e JAARGANG NR 25740 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VANAF A.S. ZATERDAG 18 MAART T/M 1 APRIL IEDERE DAG ÉÉN UUR GRATIS KOPEN deurloo «AN, JKA- deurloo AKhJO* deurloo Mol 5 Mol 7 Schuithaven 2-4 Er is voor gezorgd dat de bomen niet in de hemel groeien. Spreekwoord OEFENING Explosie, brand. Brandweer en Rode Kruis hielden een gezamenlijke oefening. VOORLEZEN Jochem Smit uit Ellemeet voorleeskampioen van Schouwen-Duiveland GOLFCLUB Golfclub Grevelingenhout In Bruinisse van pachter naar eigenaar. VOLLEYBAL Damesteam Kwiek in problemen na blessure van mid denveldster. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aanhangwagen, radar en positiebepaler BRUINISSE - De afgelopen dagen werden in Brui nisse drie diefstallen gepleegd. Van het industrieterrein werd een aanhangwagen gestolen, die eigendom is van een 44- jarige man uit Bruinisse. De waarde van het voertuig is niet bekend. In de Bruse jachtha ven aan de Grevelingen werd uit een booC'racT&rapparatuur en een positiebepaler gestolen. AMSTERDAM (ANP) - Het Ko ninklijk Concertgebouworkest (KCO) in Amsterdam verhoogt komend seizoen de prijzen met gemiddeld 15 procent. Sommi ge concerten worden wat duur der dan nu; andere dalen in prijs. W. Wijnbergen, zakelijk directeur van het KCO, maakte dat woensdag bekend tijdens de perspresentatie van het sei zoen 1995/96. ZIERIKZEE - In de Lange No- belstraat in Zierikzee werd een geparkeerd staande auto bekrast. De schade van de vernieling bedraagt enkele duizenden gul dens. Het voertuig is eigendom van een 35-jarige vrouw uit Zierikzee. Apparatuur met een waarde van ongeveer 10.000 gulden. De benadeelde is een 47-jarige man uit Scholten. Tenslotte werd een 54-jarige man uit Bruinisse opgeschrikt toen tien borders op rol werden ge stolen. De borders lagen aan de Molenstraat. ZIERIKZEE - De politie heeft een 18-jarige, 19-jarige en 23- jarige Zierikzeeënaar aange houden, die het afgelopen weekeinde in Renesse een man mishandelden. Het slachtoffer was een 28- jarige Amsterdammer. Hij werd zodanig toegetakeld dat hij zich onder doktersbehande ling moest stellen. Na hun aan houding bekenden de Zierik- zeeënaren tezamen de man ge schopt en geslagen te hebben. Zij werden ingesloten en moe ten zich te zijner tijd voor de rechter verantwoorden voor hun agressieve gedrag. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem I een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. 48,50 jaarabonnement 192,50 Q jaarabonnement met autom. afschr. 182,50 i en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste i twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr j adres postcode:plaats: I telefoon handtekening: I Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden:.-. J Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar J O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee Buien HET WEER Veel bewolking en enkele buien. Later op de dag afgewisseld door een paar 'opklaringên. Minimum- temp. rond 4 graden, middagtemp. ongeveer 9 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind, kracht 5, aan de kust tot stormachtig, 7 tot 8. naar Brouwershaven bracht. Een tocht van zo'n zeventien ki lometer, die dinsdagmorgen rond 6.00 uur afgerond werd. Het bivak werd daarna op geslagen in de duinen rond de vuurtoren van Ouddorp. Volgens L. J. van Rijswijk is een dergelijke nachtelijke be proeving met name bestemd voor het testen van het doorzet tingsvermogen. Dit was ook het hoofddoel van de driedaag se oefening. ,,Het gaat niet om het uithoudingsvermogen. Na tien kilometer heeft iedereen wel ergens pijn. Belangrijker is hoe ze op elkaar reageren en of ze hun taak nog wel kunnen volbrengen. De meeste proble men beginnen zich af te spelen wanneer ze 24 uur wakker zijn," aldus*, Van Rijswijk. Uitgestrekt In verband met het hoofddoel van de oefening was de keus van de oefeningsleider geval len op de deltakust. ,,We heb ben niet graag dat ze tijdens de oefening contact'maken met de bevolking. Dan krijgen ze van alle toegestopt en zitten ze bin nen de kortste keren vol met Marsen. Dit is een uitgestrekt gebied hetgeen tevens een rem vormt om uit te stappen", al dus Van Rijswijk. In Ouddorp lag de nadruk van de oefeningen op het organisa tievermogen van de aankomen de sergeanten. Dinsdagavond volgde er nog een dropping waarna de militairen de vuur toren moesten zien te bereiken zonder gezien te worden door de oefenvijand. Woensdagmor gen werd het bivak opgeruimd. Volgens Van Rijswijk gebeurt dat speciaal bij daglicht. ,,We laten alles schoon achter want we willen hier graag een keer terugkomen." De jeugd van Schouwen-Duiveland is er klaar voor. Volgende week planten zij ruim 150 bomen. (Archieffoto). SCHOUWEN-DUIVELAND - Kastanjes, eiken, knotwilgen, lindes, esdoorns, populieren, iepen, elzen, pla tanen, lijsterbessen en krentebomen. In totaal meer dan 150 van deze bomen worden woensdag 22 maart in het kader van de jaarlijkse Boomfeestdag door de jeugd van Schouwen-Duiveland in de grond gezet. De plantactiviteiten zijn dit jaar in de kernen Bruinisse, Zonnemaire, Scharendijke, Ellemeet en Zierikzee. In de gemeente Westerschouwen wordt dit jaar niet geplant omdat onvoldoende plantlocaties voorhanden zijn. In de gemeente Duiveland werd begin februari reeds een Boomfeestdag gehouden, omdat men maart een beetje laat vindt. En Zierikzee staat bijzonder in de belangstelling omdat het dit jaar Zeeuwse 'accent gemeente' is bij de Boomfeestdag. Dat houdt in dat de Zeeuwse Commissaris van de Koningin drs W. T. van Gelder persoon lijk naar het Oosterschel- destadje komt om ook een boom te planten in het gebied tussen de Van Veenlaan en het Kaaskenswater. Zijn voorbeeld wordt in de loop van de dag ge volgd door de hoogste groepen van de zes Zierikzeese basis scholen en de school voor spe ciaal onderwijs Beatrixschool. Zij planten in totaal tachtig bo men, waaronder knotwilgen, eiken, populieren, lindes, ie pen, elzen, kastanjes en plata nen. Onder leiding van gidsen van de Werkgroep Schoolbiologie van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland maken de kinderen na hun plantacti viteiten een educatieve wande ling door de natuur in de omge ving. Ofndat dit jaar de jume- lage tussen Zierikzee en het Engelse Hatfield en het Franse Saint Hilaire du Harcouet veertig jaar bestaat krijgen zij 's middags in de Concertzaal een feestelijk programma voorgeschoteld In Bruinisse planten leerlingen van de Ds Pieter van Dijke- school tien kastanjes aan de Nijverheids weg. De bomen vormen de laatste fase van de beplanting van het industrie terrein. De oudste leerlingen van cbs Op Dreef en obs De Meerpaal zijn actief langs de tennisbaan aan de Dokter de Kockstraat, waar ze twintig lijsterbessen in de grond zet ten. De plantactiviteiten op beide locaties beginnen om on geveer 11.10 uur. Vooraf wordt de Bruse jeugd ontvangen in het dorpshuis waar zij wat lek kers krijgen en worden toe gesproken door een lid van het Bruse college van burgemees ter en wethouders. In de gemeente Brouwershaven wordt dit jaar alleen in de kern Zonnemaire geplant. In het centrumgebied van het dorp (I. M. van de Bijlstraat) waar pas de renovatie en uitbreiding van het dorpshuis werd gereali seerd en momenteel enkele nieuwe huizen worden ge bouwd, kunnen veertien kren tebomen worden geplant. Te weinig om de leerlingen van al le Brouwse basisscholen in ac tie te laten komen vond de ge meente. Daarom worden de bo men alleen geplant door leer lingen van de Nationale basis school Zonnewijzer. Ze doen dat vanaf 9.00 uur in aanwezig heid van de Brouwse wethou der G. van de Velde-de Wilde. In alle andere Brouwse basis scholen wordt tijdens de les aandacht besteed aan de Boomfeestdag via video's, pos ters en speciaal lesmateriaal over bomen. Paardekastanje In de gemeente Middenschou- wen zetten leerlingen van obs 't Mêêtje aan de Kuyerdamse- weg in Ellemeet vanaf 11.10 uur zestien lindes in de grond. In Scharendijke zijn leerlingen van de Helcherseeschool aqtief Eerst planten zij voor hun school aan de Carlstraat een paardekastanje, die in het ka der van Boomfeestdag werd ge schonken door de fabrikant van een huismerk voor super markten. Vervolgens gaan de kinderen naar de Klaverstraat waar bij de speelplaats negen lindes en vijf esdoorns worden geplant. Vooraf aan de plantac tiviteiten worden de kinderen ontvangen en toegesproken in het dorpshuis in Ellemeet en het verenigingsgebouw in Scharendijke. In de kern Kerk- werve kunnen pas in november bpmen worden geplant. Daar om wordt de Boomfeestdag daar gevierd met een wande ling over het dorp onder lei ding van een hovenier. Ook wordt in de les aandacht be steed aan Boomfeestdag. De gemeente Westerschouwen doet dit jaar niet mee aan de Boomfeestdag omdat onvol doende locaties beschikbaar zijn om alle leerlingen van de hoogste groepen te kunnen la ten planten. „We stellen een aantal plantactiviteiten uit tot volgend jaar. Dan zijn ook een aantal bouwlocaties gereed, zo dat iedereen kan planten", al dus gemeenteambtenaar Mel- chers. In de gemeente Duive land blijft het ook bijzonder rustig tijdens Boomfeestdag. In deze gemeente plantten kin deren begin februari reeds 74 bomen langs de Laan der We reld veteranen in Ouwerkerk. „Wij vinden half maart een wat laat tijdstip voor Boomfeest dag", aldus gemeenteambte naar M. Leune. Hij vertelde dat de jeugd van Duiveland in het najaar opnieuw in actie kan komen wanneer in het kader van het gemeentelijk groen structuurplan weer bomen kunnen worden geplant. WESXENSCHOUWEN - Nederland dreigt verzeild te raken in een oorlogssituatie en de toestand op de ei landen wordt steeds kritieker, omdat de eigen bevolking dreigt te sympathiseren met de vijand. In deze denkbeeldige situatie kregen 38 leerlingen van twee opleidingseenheden van de Koninklijke Luchtmacht de opdracht op zoek te gaan naar mensen die het vaderland goed gezind zijn en als partizanen hand- en span diensten te verrichten. Maandag en dinsdag waren de militairen actief in de Westhoek. Bij de toegangswegen van het gecontroleerde gebied werd streng gecontroleerd. Zonder pasje mag niemand het gebied betreden. (Foto: Joop van Houdt). Verraden Aan het einde van de dag stond er nog een mars naar Westen- schouwen op het programma. Hier werd bivak opgemaakt voor de nacht. De inwoners van Westerschouwen bleken echter onbetrouwbaar en hadden de positie van de militairen door gegeven aan de vijand. Er werd in allerijl een vluchtplan opge steld, die de manschappen in clusief materieel via het st-and Maandagmorgen om 4.30 uur werden de 38 leerlingen van de Initiële Militaire Opleiding (IMO) tot sergeant en de IMO tot hulpkader, uit bed getrom meld. Helemaal onverwacht kwam de oefening niet. Tien dagen geleden hadden de leer lingen de opdracht gekregen de oorlogsuitrusting klaar te zet ten. Wie dat niet op de juiste manier had gedaan, werd met zijn neus op de feiten gedrukt. Over strand lopen zonder jas bij een temperatuur die net iets boven het vriespunt ligt, is im mers geen pretje. Zo barbaars gaat het er echter niet meer aan toe bij 'onze jongens'. Incom plete uitrustingen werden dan ook aangevuld. Na een warme maaltijd om 7.00 uur werden in Ellewouts- dijk de eerste opdrachten ver vuld. Vervolgens ging het 'per as' naar de Schelphoek bij Se- rooskerke. Vanaf hier moest er in het diepste geheim mate riaal naar een partizanengro.ep worden gebracht. Ook de mili tairen zelf moesten zich ver plaatsen naar de Plompe Tb- ren, zonder gezien te worden door de oefenvijand. Deze be stond hoofdzakelijk uit de vas te bewakers van de vliegbasis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1