Lekker d'r op uit! Met zo'n jachtig bestaan is de waterkant een paradijs Nederland Fietsland Fietsend genieten van de lente in Drenthe Kanoën? Dan gaat er niets boven Groningen! Voor binnen blijven wordt het nu echt te mooi Tijd om de stoute schoenen aan te trekken De Nationale Groenfonds Loterij Canada is alweer vergeten maar dat museum niet! Ruim 40 attrac tieparken nu in één wegwijzer 13 mei: 22ste Landelijke Fietsdag 1 WOENSDAG 15 MAART 1995 NIEUWSBODE EXTRA Vorig jaar gingen we met de jongens naar Canada. Geboekt bij onze Reisbureau-balie. Een fantastische belevenis. Maar ondanks de voordelige tickets toch een avontuur dat ver boven de te optimistische begroting uitvloog. Veef gezien en gedaan. Deson danks hadden de kinderen het, eenmaal terug, al snel over heel andere dingen. En zie wat er nu gebeurt. Gaan we met z'n viertjes een middagje naar een leuk museum - waarbij ook nog een tochtje per stoomtrein gemaakt wordt - en ze zijn er nog steeds helemaal vol Van. Dat museumidee hadden we trouwens uit de uitgave Leuke Musea in Nederland, één van de twee nieuwe Ledenspecials die uitsluitend voor leden verkrijgbaar is voor f 4,95. Dit boekwerk is zeer uitgebreid. Ik schat in dat een vergelijkbaar boekje al gauw twintig gulden kost. En op dat boemeltje Hoorn-Medemblik kwamen we via de Ledenwijzer Transportmusea in en rond Nederland die we gratis konden meenemen. Sprong u al voor de lol in de bruisende berg beek? Stel u voor, u staat naast een bergbeek die met donderend geweld omlaag stroomt. U springt erin en laat zich als het ware door het water meesleu ren. Gelukkig heeft u wel een speciaal pak aan, is het maar een paar centimeter diep, pas seert u geen gevaarlijke rots punten en is de beekbodem zo glad als een watergiijbaan. Dat noemen ze canyoning. Dit en vele andere spannende bezig heden staan in de gratis Leden- wijzer Actieve vakantiemoge lijkheden. Voor acticzoekers een bijzonder interessante uit gave. En je hoeft er beslist geen getrainde sportman of kijken we heel anders tegen die provincie aan. De 9 losse Kanoroutes, die bij alle VVV's en ANWB-vestigingen in de provincie Groningen verkrijg baar zijn, maken van een wateruit stapje een aparte ervaring." Kanovaren steeds populairder De kano komt meer en meer in de belangstelling. Een uitstekende gids op dit gebied is het Op Pad Buitensport Handboek Kanovaren. Daarin belichten zes experts aller lei technieken en materialen. Als u toch in het "hoge Noorden" bent, knoop daar dan een mooie toeristische autoroute aan vast, waarbij de zeer uitgebreide en fraai uitgevoerde ANWB/VVV Reisgids Friesland goed van pas komt. Ook de overnachting kan anders. Het boek 'Het andere bed zet je op het spoor van alternatieve overnachtingsmogelijkheden, bij voorbeeld in kloosters, kastelen en boerderijen. Mijn naam is Henk Sanders en ik ben werkzaam bij de vestiging Gouda. Tot nu toe was mijn gezin niet vaak op het water te vinden, maar je hoort dat Nederland er vanaf het water op z'n mooist uitziet. Een minivakantie op het water zagen we dus toch wel zitten. "Aanvankelijk dacht ik aan een paar dagen zeilen. Dat hadden we nog niet eerder gedaan. De basis techniek kun je al binnen een paar dagen leren. Bij ons is heel wat informatiemateriaal over recreatie op, aan en in het water beschik baar. Maar toen ik de Bewegwij- zerde Kanoroutes weer eens onder ogen kreeg, was de keuze eenvou dig. We zijn gaan kanoën. We hebben twee dagen heerlijk gevaren in Groningen want dat kun je daar voortreffelijk. Sindsdien Toen ik mijn vriendin meldde dat ik een stukje voor de krant moest schrijven over uitgaan in Nederland, dacht zij meteen aan stappen, mooie kleren, lekker eten, theater... u kent dat wel. Ik had echter iets heel anders in mijn hoofd. Een - wat mij betreft vrij primitieve - verkennings tocht dwars door de Brabantse Peel, het Limburgse Mergelland of het beekdalenlandschap van de Achterhoek. Overnach ten in trekkershutten. Alleen het hoognodige mee in de rugzak. En een paar stevige schoenen aan. zodat we geen moeite met ruw terrein zouden hebben. Even dacht ik dat zij het niet leuk zou vinden, maar niets is minder waar. Het leek haar een uitstekende training voor de Rode Kruis Bloesemtocht. Mijn man zit voor de zaak al zoveel in de auto, dus ik vond het een beter idee om voor dit stukje eens met de fiets weg te gaan. Overigens zijn we best goed geoefende fietsers; zo'n 30 a 40 km op een mooie zondagochtend is voor ons heel gewoon. Maar dit keer dacht ik aan een meerdaagse rijwielrit. Dat is I toch iets heel anders. We kennen de VW-arrange- menten waarbij je van hotel naar hotel trekt (of van camping naar cam ping) en je koffers overdag keurig per auto naar je volgende overnach tingadres worden gebracht. Maar zoiets is voor 2 a 3 dagen niet te boe ken. Dus we moesten heel kieskeurig bagage pakken. In Op Pad lezen we regelmatig over de schitterende fietstochten die in Drenthe mogelijk zijn. Zo treffend en sfeervol beschreven dat je al lezend bijna het gevoel krijgt, zo'n tocht werkelijk te maken. Dit keer wilden we dat weieens echt beleven. Onze ervaring is dat je van een tocht altijd veel meer geniet als je je er goed op voorbereidt, dus er ook het nodige over leest. Je ziet dan allerlei dingen waar je anders geen weet van hebt. "We hebben thuis de beschikking over een behoorlijke stapel fiets- uitgaven. Ten eerste zijn daar de fietsgidsen van diverse streken. Daarnaast heb ik de Kampioen Fietsgids gekocht. Twintig schitte rende routes, elk met z'n eigen thema. Natuurlijk heb ik de Op Pad gids Fietsvakanties I be waard, omdat daar alles over materialen en tech nieken wordt verteld. Als je trouwens graag zelf je fietstocht uitstip pelt, vindt je er onze zeer gedetailleerde pro vincie- en recreatiekaar- ten, vol toeristische informatie alsmede de gratis Ledenwijzer Fiets Vakantie." heid en veiligheid voor je fiets en is nog betaalbaar ook. Huurt u liever, haal dan voor een vertrouwd adres de gratis Recre- atiewijzer ANWB-Erkende Fiets- verhuurders. Voorjaar in Nederland. Tuinmeubels worden uit de schuur gehaald en de horecaterrasjes raken vooral in het weekend al redelijk vol. De pretparken zijn klaar voor het nieuwe seizoen. Nu het buitenleven goed op gang komt, ervaar je opnieuw hoe ideaal het eigen land is voor allerlei recreatieve uitstapjes. Met name als je op die momenten ook actief bezig wilt zijn. Een leuk idee. Zet eens een aantal leuke uitstapjes voor de komende weekends op een rijtje en laat het daar niet bij. U zult er geen spijt van hebben. Doe iets met de mooie dagen De lente is voorbij voor u er erg in hebt en het zou toch zonde zijn om al die schitterende dagen onge merkt te laten passeren. Inderdaad, u hebt het hele zomerseizoen nog tegoed. Maar bedenk wel dat de lente de laatste jaren vaak aange namer was voor het maken van uit stapjes dan de zomers. Volop ideeën voor steeds iets anders Een prima ideeënbron voor leuke uitstapjes is de ANWB Ledenwij zer Op Stap in Nederland (gratis exclusief voor leden). Zo'n 150 pagina's vol tips voor de leukste trips. Dit jaar staan ze in het teken van de thema's: Romeins Neder land, heide- en veengebieden. Hanzesteden, dijken, VOC, Wad denzee, boerderijen, rivierenland, vestingwerken en luchtvaart. De mensen op de foto kennen die uitgave heel goed, omdat ze wer ken op één van de 52 vestigingen. Op verzoek van de redactie van deze pagina hebben zij een miniva kantie gemaakt. Hierbij een ver- slagvan hun ervaringen. Wellicht heeft u al iets verno men over de Nationale Groen fonds Loterij. Loten zijn tot 3 juni te kóóp bij alle kantoren van de VSB bank, de GWK, de VVV/ANWB-agentschappen, ANWB-vestigingen, alle Van der Valk Motels en Restaurants en verder bij vele tabakswin kels. Voor elk lot (f25,-) wordt een boom of struik gepland. Daarnaast valt er drie miljoen gulden aan prijzen te winnen waaronder de hoofdprijs van een half miljoen. Als extra prijs een villa t.w.v. f 500.000,-. Bij elk lot zit een aantal waardecou- pons die tezamen de aanschaf prijs van het lot overtreffen. De eindtrekking is op 13 juli a.s. Bewegwijzerde en niet-bewegwijzerde ritten De laatste jaren is extra veel aandacht aan de fietsroutes geschonken. Er zijn er heel wat bij gekomen en van ouds her geliefde routes zijn waar nodig opnieuw bewegwijzerd. Vaak met die zeskantige borden of met de vertrouwde paddestoelen. De serie ANWB/VVV Fietsgidsen telt al 18 edities, ook voor de directe woon omgeving. De opgenomen routes zijn meestal zo'n 30 tot 50 km lang, maar je kunt er meerdere aan elkaar "plakken". Goede overzich telijke kaartjes zorgen dat je niet verdwaalt. Liggen de routes wat verder van huis en wilt u een over nachting inlassen, denk dan aan de Gids Kleine Campings, waarin meer dan 900 kleinschalige kam peerterreinen (waaronder veel boe- rencampings) zijn opgenomen. Wilt u bij voorkeur met uw eigen fiets er op uit gaan, zorg dan voor een goede verzekering. Het Fiets Garant Plan biedt de beste zeker- Er zijn op redelijke afstand meer attractieparken dan u denkt. De ANWB heeft meer dan 40 leuke parken samengevat in de gratis Ledenwijzer 'Attractieparken in en rond Nederland'. Van Eftc- ling tot Apenheul. Van Burgers' Zoo tot Phantasialand. Van Autotron tot Euro Disney. De beknopte beschrijving per park maakt duidelijk wat u er kunt verwachten, wat het kost en hoe u er komt. Bloesem-wandeltocht langs de Linge De Nationale Rode Kruis Bloe semtocht, die zaterdag 6 mei aan staande voor de vierde keer geor ganiseerd wordt door het Rode Kruis en de ANWB, is waarschijn lijk een van de mooiste* wandel tochten van Nederland. Duizenden fruitbomen bepalen de. sfeer van deze wandeltocht tussen Gelder- malsen en Leerdam. Kiezen kunt u uit de afstanden van 8, 15, 25 en 40 kilometer. Het startgeld bedraagt 6,00 per persoon en om half acht 's ochtends kunt u al beginnen. Het startpunt is de fruit veiling van Geldermalsen en dat is pal naast NS-station Geldermalsen. Fruittelers stellen deze dag hun boomgaarden open, waardoor een Welke jeugdvakantie- kampen zijn erkend door Veilig Thuis? Goed, op een bepaald moment is de knoop doorgehakt. Zoon- of dochterlief wil graag zelf op vakantie. Naar een watersport-, ruiter- of kampeerkamp bij voorbeeld. Of misschien wel naar een creatief kamp. leren pottenbakken, schilderen, we ven of wat dan ook. Welke kampen bieden het beste. Een beetje kieskeurigheid en voor- zichthcid is op z'n plaats. Er is een gratis Ledenwijzer beschik baar over alle kampen die erkend zijn door de Stichting Voorlichting Jeugdrecreatiever- blijvcn "Veilig Thuis". Beslist even ophalen, die gratis Leden wijzer Actieve jeugdvakanties als het zover is. Een "Van-huis-uit"- vakantie spreekt ze wel aan Een dagje uit met de kinderen is altijd weer een hele «belevenis. Helemaal als u zich bij tijds heeft voorbereid. Loop eens door de Reisboeken winkel Daar vindt u een uitge breide keus aan leuke ideeën. We noemen nog de uitgebreide ANWB/VVV Reisgid sen Nederland en de Dieren- en Plantcngids j I Dit jaar kunt u op maar liefst 365 plaatsen opstappen voor de Lande lijke Fietsdag 1995. Vanaf 24 april kunt u daarvoor bij alle ANWB- vestigingen en VVV's een route beschrijving verkrijgen. De routes zijn maximaal 35 kilometer en voeren u door een afwisselend landschap en langs diverse attrac ties en bezienswaardigheden. Onderweg wordt u verwelkomd in molens en agrarische bedrijven. Als u deelneemt steunt u tevens het project "Hartenvrouw" van de Nederlandse Hartstichting. Daarnaast is er dit jaar, ook in het kader van Nederland Fietsland zowel een schitterende Fiets- ideeënkaart als een zeer informa tieve Fietsideeënkrant verschenen. De Fictsidecënkaart is een vrolijr kc, kleurrijke poster. De kaart geeft antwoord op vragen als unieke route kan worden gevolgd. Om op de mooiste plekjes de Lin ge over te kunnen steken, zijn er bovendien over dit riviertje door de Koninklijke Landmacht diverse pontonbruggen gelegd. De Land macht levert hiermee een belang rijke bijdrage aan het unieke karakter van de wandeling. Al deze inspanningen zorgen ervoor dat aan beide zijden van de Linge gewandeld en genoten kan wor den. Een prettig aspect bij deze wande ling is wel het feit dat er op 6 mei geen verkeer op de route zal wor den toegelaten. Lekker rustig dus! De totale wandelroute, met een lengte van 40 kilometer, loopt van Geldermalsen via Dcil, Tricht. de Heerlijkheid Marienwaerdt, En- spijk, Rumpt, Beesd, Acquoy, Rhenoy. Gcllicum en Fort Asperen weer terug naar Geldermalsen. De kortere afstandep voeren u langs delen van dit parcours, waarbij natuurlijk niemand het beroemde "appclblocsemdijkjc" hoeft over te slaan. Wandelen tijdens deze Bloesem- tocht betekent milieuvriendelijk recreëren en tegelijk een bijdrage leveren aan het Rode Kruis. Maar natuurlijk wordt u als deelnemer ook niet vergeten: aan het eind van de tocht ligt er voor u een fraaie medaille klaar. Tevens kunt u dan %en bezoekje brengen aan de Groenmarkt op het Veilingterrein. Allerlei natuurbeschermings-orga- nisaties verzorgen hier presenta ties. Meer informatie over deze op één na grootste wandeltocht van Nederland krijgt u via telefoon nummer 070-314.14.20. Een goede gids is onmisbaar Wandelen is wellicht de beste manier om Nederland te ontdek ken. Het tempo is precies voldoen de om alle indrukken op u in te laten werken. Maar zorg dan wel voor een goede begeleiding, want een verkeerde afslag is snel gemaakt. Een goede wan- delgids en gede tailleerd kaartwerk maakt elke wande ling perfect. In de ANWB Reisboe kenwinkel vind je een enorm assorti ment, voor elk wat wils. Bijzonder uitgebreid zijn de nieuwe wandel- gidsen Veluwe en Oostelijk Brabant (verschijnen eind april). Telkens met 40 wandelin gen tussen 5 en 50 km waarvan het merendeel gemak kelijk is te volgen door een markering in het terrein. Met praktische informatie over bereikbaarheid, afstand, openbaar vervoer, tijdsduur en de horeca onderweg. Watersport-uitgaven vernieuwd Zorg ervoor, dat u telkens de nieuwste uitgave van de ANWB/ VVV-Waterkaarten en de Alma nak deel 1 II aan boord heeft. Immers de gegevens, met name die van bakens en betonning, ver anderen nog al eens. De nieuwste editie van de gratis Ledenwijzer Spoorbruggen is uit. Met een actu eel overzicht van de openingstij den van alle voor de watersporter belangrijke bruggen. Als u toch in de Reisboekenwinkel bent, let dan vooral op de zes gratis Watersport- wijzers; informatieve brochures exclusief voor leden over allerlei aspecten van de watersport. U neemt er vast één mee. Hoewel we geen boot hebben, kiezen we als het even kan toch het ruime sop. We huren dan gewoon een boot bij een verhuurbedrijf uit de Water- sportwijzer ANWB-Erkende Jachtverhuurders. Dankzij mijn job welen we best behoorlijk wat van waterrecreatie. "Waar liggen mooie- fietsroutes?. Waar kan ik fietsen huren?. Welke natuurgebieden kan ik bezoeken?. Waar zijn NS Railidcc-routcs ver krijgbaar? en Waar liggen jeugd herbergen en trekkershuttcn?". De Fietsideeënkrant staat boorde vol met tips en ideeën, zoals fietsarrangementcn, fietsdagtrips, nieuwtjes op fietsgebied, etc. De Fietsideeënkrant is gratis ver krijgbaar bij de ANWB en VVV. De kaart ligt bij dc ANWB- cn VVV-vcstigingcn; voor ANWB- ledcn is deze gratis af te halen bij de ANWB. Niet leden betalen 2.95. NEDERLAND FIETSLAND t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5