BIJLAE Lente- en zomermode is puur en simpel, met hier en daar een romantisch detail VOORJAARS - ZOMERMODE CO In plantaardige garens op avontuur in de verre Oriënt Combineren met kleurcontrasten Kunststukjes vanuit de Gordel van Smaragd Zoeken naar evenwicht als basis NIEUWSBODE EXTRA 15 MAART 1995 PURE EENVOUD VOOR EEN MOOI SEIZOEN De mode geeft het-gevoelsleven van de vrouw weer. Zacht ëïi sterlc, datXijn de jonge vrouwen. Dat is ook het modebeeld van dit voorjaar met als trefwoorden zinnelijkheid, tedere romantiek, pure eenvoud en jeugdige provocatie. Voor de mannen is thema: comfort luxe en eenvoud. Jong en oud, alles kan. Geen enkele stijl is dominant en aan kwaliteit wordt geen enkele concessie gedaan. De tedere vrouwelijkheid wordt door romantische bloemenprints, haast vloeiende chiffon-jurkjes en transparante stoffen onderstreept. De heftige jonge mode daarentegen is grappig en heeft een provocerende invloed. De etno-exotische lijn van het afgelopen seizoen zien we dit voorjaar weer terug. De kleurige dessins van deze exotische richting blijven het prima doen. Wit is een trendkleur die dit seizoen sterk op de voorgrond staat; in alle tinten zoals mat- wit, wol-wit en ivoorkleurig. Naast deze basiskleur zijn het vooral de huid- en pasteltinten die als accent worden gebruikt. In contrast tot dit kleurbeeld staan warme en exotische rode- en bruintinten, die ton-sur-ton worden toegepast. Purity Purity weerspiegelt de moderne, pure stijl met hoogwaardige en een spoiüeve inslag die voor de natuurlijk, jonge en elegant- sportieve vrouw een goed alternatief biedt voor de romantische look. De kousen worden gedragen onder zowel de superkorte maar ook lange A-lijn jurken en overhemdmodellen. Bijzonder geliefd is het laag-over-laag effect van twee kledingstukken over elkaar zoals een transparant en een dichte stof. De stofkwaliteiten zijn vloeiend en mat - chiffon, crepes, jersey, voiles, plissé's, crash- en crinckelstructuren maar ook compact en glanzend zoals linnen, popel ine en katoenmengingen. Bijpassende accessoires zijn riemsandalen en andere gedurfde schoenen en gekleurde haargel. Kleuren zijn ivoor, huid- en taupetinten, zilver die bij voorkeur ton-sur-ton gedragen worden. Feminity Een sportief maar tegelijk ook zeer vrouwelijke thema is feminity. Deze transparante mode wekt associaties met de antieken en drukt de wens uit naar harmonie en een betere wereld. Hiertoe behoort de romantische op Botticelli geïnspireerde mode. Lange en korte of meerdere lagen transparante kleding worden over elkaar gedragen. Onder de jurkjes met spaghettibandjes zien we T- shirts. De stoffen zijn licht en luchtig zoals voiles, chiffon, mousseline, kant, satijn, plissé, tule, ajour, georgette en gebreid. De basiskleuren zijn ook in dit thema wit, ecru en ivoor in combinatie met pasteltinten zoals warme, donkere bruinniiahces. Als -*~accessoiree worden bandjes;' - parelkettingen en kousen zonder jarretels met een afwerking van Brussels kant. Indonesia Voor de meer op de oriënt georiënteerde vrouw belooft dit thema elegante, exotische en mystieke dessins en kleurmixen die de wat geheimzinnige wereld van Indonesië weerspiegelen. Als stofkwaliteiten worden linnen, zijde, chiffon en gaasachtige stoffen gebruikt die overwegend bedrukt of geborduurd zijn. Wikkeljurken- en rokken, tops die de buik laten zien, vesten en sarongs zijn gewilde items binnen dit thema. Accessoires uit bamboe en ivoorimitaties, zilver en piercings. Bij deze kledingmode worden kousen en sokken uit Indonesia thema gedragen met glanzende kleuren. Provoceren mag Provocation is verantwoordelijk voor het jonge, grappige modebeeld. Het provoceert maar is toch niet agressief. Hierbij staan de straatinvloeden centraal, maar ook de invloeden die ontstaan in klaslokalen, sporthallen en de school in het algemeen. De jonge generatie draagt superkorte minirokken, buikvrijlatende bustiers, leggings en Strakke pullovers, plooirokken, lederen kleding, broeken en vesten. Het materiaal dat deze groep het meest aanspreekt zijn elastische stoffen, leer, gebreid en latex die door dessinering zoals veiligheidsspelden, batiks, strepen, ruiten en kunstige printmotieven die in het actuele straatbeeld passen. De kleuren zwart, zwart/wit en zwart gecombineerd met knallende kleuren. De volgende mega-accessoires zijn in: lichaamspiercings, echte of plak tattoos, gympschoenen, brutale sportschoenen, groffe gebreide sokken, overknees, beenwarmers en kniekousen. De kleuren in dit thema zijn zwart, wit, cassis, worker en classic. Mystic kousen uit het thema Indonesia. (Foto: Falke). Vanuit Europa per boot naar de Oriënt en het leven op de plantages. Op avontuur in 'Indochine': Cambodja, Vietnam en Siam. Op zoek naar oriëntaalse cultuurstijlen vermengd met imperialistische invloeden van het westen. De avontuurlijke reiziger die expedities onderneemt naar de binnenlanden heeft deze zomer een natuurlijke invloed op het kleedgedrag van de man. De confrontatie tussen westerse en oosterse,kleuren, dessins en silhouetten manifesteert zich in vrijwel 1- alle collecties. Retrospectieve stijlkenmerken worden gecombineerd met moderne opvattingen over reis- en tropenkleding. Groen is dominant in verschillende nyances aanwezig, van geelgroene lime-varianten tot verschillende tropische bladgroenen. De inkleuring van het beeld is ingetogen en subtiel. Van de verschillende kleurtrends voor komende zomer worden de groenen het meest gecombineerd met neutrale tinten en indigo. Shabby-chic De beste omschrijving van het stoffenbeeld in het etnische thema is 'shabby-chic'. Voorname, platte, gesteven en opgeperste stoffen mengen zich met kreukelige, heftig gestructureerde, geribte en .transparante weefsels en breimengsels. Tegenstellingen die optimaal naar voren komen in laag-over-laag gedragen kledingstukken. Het aandeel van plantaardige garens is groot, aangevuld met echte zijde en zijde imitaties. Rustig gestructureerde zijde met kleine oneffenheden in het garen heeft de voorkeur. Materialen met een onrustig en onregelmatig karakter worden veredeld met cotelé-, wafel-, ruit- en geometrische ingeweven patroontjes. De dessins herinneren aan verpakkingen uit de Oriënt aan het eind van de vorige eeuw, zoals tabaksdozen, kruidenzakjes, koffieverpakking, zeep- en sigarettenpakjes. Laag-over- laag gedragen kledingstukken bepalen het silhouet. Volumineuze aangesloten vormen, kort over lang en losvallend over gesloten. De belangrijkste kledingstukken verschijnen in twee vormen: een correcte vorm met aandacht voor een punctuele coupe en een shabby vorm waarin een rommeligheid overheerst. Na de pure natuurkleuren hebben ontwerpers van damesmode voor dit voorjaar andere kleuren in het hoofd. De algemene trend is kleuriger, maar de meeste ontwerpers maken het zeker niet kakelbont, hoewel daarvan binnen het avant-garde segment wel voorbeelden te vinden zijn. De kleurigheid wordt in veel gevallen bereikt door het marine/wit thema te combineren met pasteltinten terwijl het witte thema geaccentueerd wordt met turquoise en indigo. Luchtig maar verzorgd zou men het algemene beeld van het klassiekere Yarell kunnen noemen. De verschillende items in de collectie laten zich perfect combineren. Dat vormt de basis voor een ongecompliceerde en draagbare mode. Innovaties binnen de collectie worden gevonden in de materiaalkeuze. Voor spanning en afwisseling zorgt het spel van de contrasten in lengten maar ook de oppervlakte structuren van het materiaal. Wijde rokken Bij de rokken domineren wijde, swingende modellen van 85 centimeter lengte naast de smalle 55 centimeter lange modellen. Voor degene die dat te lang of juist te kort vinden blijven in de Yarell-collectie rokken met een lengte van 60 en 65 centimeter. Uni-broeken zijn smal gesneden en hebben splitjes, de bedrukte modellen zijn overwegend wijd en swingend. Shorts lijken deze zomer de voorkeur te genieten boven de bermuda's. De modieuze jeans met thema- borduursels vinden we in alle programma's. Jasjes zijn er in hemdstijl in luchtige losse modellen terwijl tops en bustiers juist het lichaam volgen. In de collectie werden mooie zomerpullovers in lichte, fijne breisels opgenomen voor het vroege voorjaar en op een koele zomeravond. Door de terugkeer van de minirokken dit voorjaar, richt de mode zich eveneens op het vrouwenbeen. De Mykonos uit de Silkonacollectie is een fraai voorbeeld van actuele beenmode. Onze toenemende welvaart en brede keuze van vakantiebestemmingen hebben het voor velen mogelijk gemaakt met andere culturen in contact te komen. De belangstelling voor originele sieraden uit die verre landen is daardoor gewekt. De Daya-collectie is hiervan een voorbeeld. Deze decoratieve sieraden uit Indonesië zijn ambachtelijk vervaardigde zilveren en gouden kunststukjes, die het culturele erfgoed uit de Gordel van Smaragd vertegenwoordigen. Ze combineren mooi met etnisch geïnspireerde kleding. (Foto: Globe Sieraden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 20