Reinigingsdienst in beroep tegen legeskosten provincie 'Uitbreiding recreatie in het buitengebied niet aan de orde' Vergadering van O r anj ever eniging Bewoners positief over herinrichting Deestraat/Hagelaan Overslagstation Zierikzee in fasen Schouwse voorleesdag in Multifunctioneel gebouw Postkantoor dicht op koopavond Snorfiets Presentiegeld ter discussie Brouwse burgemeester probeert onrust te bezweren Bijeenkomst wijk Poortambacht DINSDAG 14 MAART 1995 NR 25739 KERKWERVE - De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland procedeert verder om van de provincie bijna 250.000 gulden legeskosten terug te krijgen. Een eerder bezwaar tegen de hoge legeskosten is door gedepu teerde staten afgewezen. Het overslagstation Zierikzee zal waarschijnlijk in fasen worden aangelegd. Strijd om titel voorleeskampioen ZIERIKZEE - Wie wordt de voorleeskampioen van Schouwen-Duiveland? Die vraag staat centraal tij dens de Schouwse Voorleesmiddag op woensdag 15 maart in het Multifunctioneel gebouw aan de Huij- bertstraat in Zierikzee. De voorleesmiddag begint om 14.00 uur. J. J. Geleijnse: 'Leges niet in verhouding tot inzet'. Dat werd gistermiddag duide lijk tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de reinigingdienst in Kerkwerve. Het provinciebestuur heeft de reinigingsdienst 248.263 gul den legeskosten in rekening ge bracht voor de vergunning om op het industrieterrein De Zuidhoek in Zierikzee een overslagstation te mogen heb ben. Daartegen heeft de reini gingsdienst bezwaar aangete kend. Dat bezwaar is erkend door de statencommissie voor Via een handtekeningenactie en tijdens een hoorzitting in het dorpshuis in Zonnemaire lieten ruim honderd inwoners van Zonnemaire al eerder we ten dat zij uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen bij boerderijen in het buitenge bied niet zien zitten. Dat zou niet alleen het waardevolle landschap aantasten, maar ook veel overlast met zich meebren gen. Labruyère liet echter we ten dat uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen bij boerderijen niet aan de orde is bij de herziening van het be stemmingsplan buitengebied. ,,In de visie op het platte- landstoerisme is uitbreiding van verblijfsrecreatie niet aan de orde. Voor zo'n uitbreiding is altijd een bestemmingsplan wijziging nodig." Hij benadrukte dat de aanvra gen van enkele boeren in het gebied om hun mini-camping uit te mogen breiden tot res pectievelijk zeventig en 155 kampeerplaatsen los staat van de vijfde herziening van het be stemmingsplan buitengebied. „Dergelijke aanvragen moeten apart worden bekeken én het is nog maar de vraag of ze wor den gehonoreerd." Want het is volgens Labruyère de bedoe ling van het Brouwse gemeen tebestuur om zuinig met het gebied om te springen. Dat wil men bereiken door een zorg beroep- en bezwaarschriften. Het college van gs heeft echter, na een extern advies, deze uit spraak terzijde gelegd. Volgens gs staat de reinigingsdienst slechts gedeeltelijk in haar recht. De dienst krijgt op grond hiervan 15.000 gulden te ruggestort. Het algemeen bestuur van de reinigingsdienst, bestaande uit vertegenwoordigers van de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland, laat het hier niet bij zitten. ,,De hoogte van de leges staat in geen enkele ver houding tot de benodigde inzet van provinciepersoneel. Ik weet dat anderen, zowel parti culier als overheid, ook proble men hebben met provinciale le ges," betoogde bestuurslid J. J. Geleijnse. Zijn betoog viel in goede aarde bij de overige bestuursleden, die het dagelijks bestuur machtigden om nieuw juri disch advies in te winnen en vervolgens een nieuwe proce dure aan te spannen. Volgens de provincie was het nodig voor het overslagstation een nieuwe vergunning af te geven. Volgens de reinigingsdienst had kunnen worden volstaan met het wijzigen van de oude vergunning. vuldig 'beheer van het land schap en het kleinschalig hou den van de recreatie. Plattelandstoerimse Het plattelandstoerisme, waar mee de gemeente wil inspelen op het provinciaal beleid, is volgens de burgemeester voor al gericht op het stimuleren van dagrecreatie. Onder meer door de mogelijkheden voor wandelen, fietsen, natuur- en landschapsbeleving, paardrij den en vissen in het gebied te bevorderen. De verblijfsrecrea tie zou daarbij kleinschalig moeten blijven omdat ze uit sluitend een ondersteunende functie heeft. Een mening die werd bevestigd door de com missieleden. Zij waren dan pok unaniem van mening dat de zienswijze van de bewoners- groep uit Zonnemaire onge grond was. Behalve het plattelandstoe risme, waren vooral het be- heersconvenant bloemdijken en de verdeling van het buiten gebied in waardevolle en zeer waardevolle gebieden een bron van discussie tijdens de com missievergadering. Het conve nant omvat afspraken van de gemeente, landbouworganisa ties, het ministerie en de milieu-organisaties over het beheer van de bloemdijken. Wanneer het tot aanleg van het overslagstation in Zierikzee komt, dan zal dat in fasen ge beuren. Gezien de mei rasse schreden naderende gemeente lijke herindeling sluit de reini gingsdienst niet uit dat het kantoor niet bij het station zelf wordt gevestigd. Mogelijk - maar dat werd gisteren niet hardop gezegd - krijgt de reini gingsdienst ruimte in het nieuw te bouwen gemeente huis van Schouwen-Duiveland. Vuilniswagens Nu de stortplaats bij Seroos- kerke gesloten is en het over slagstation er nog niet staat, moet alle afval met vuilniswa gens worden vervoerd naar Nieuwdorp. Wat dat voor de ta rieven betekent, werd gisteren niet duidelijk. Tégen de bouw van het station lopen twee bezwaarprocedures bij de Raad van State. Inmid dels heeft een adviseur van de Raad de situatie in ogen schouw genomen. Het bestuur van de reinigingsdienst ver wacht op korte termijn een voorlopige uitspraak van de Raad van State. Hoe sneller het station er staat, des te minder Afspraken, die onder meer in houden dat in het buitengebied in de omgeving geen intensieve veehouderijen gevestigd mo gen zijn. De commissieleden M. M. Weezepoel (D66) en P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) en A. de Vlieger (PvdA) waren aanvankelijk van mening dat de afspraken in het convenant te vrijblijvend waren. Dat ver anderde toen Labruyère uitleg de dat de deelnemende organi saties er bij gebaat zijn dat het convenant gehandhaafd blijft. „Wanneer de afspraken niet worden nageleefd vervalt het convenant en is automatisch het bestemmingsplan weer van toepassing." Vooral CDA-commissielid R. J. van der Wekken bleef aanhik- ken tegen de manier waarop het buitengebied in het nieuwe bestemmingsplan wordt inge deeld in waardevolle en zeer waardevolle gebieden. Een in deling waarmee de waardering voor en typering van een be paald landschap tot uitdruk king wordt gebracht. Het CDA- commissielid vond dat de crite ria waarmee die beoordeling werd gemaakt niet klopten. Niet binden aan zonering „In sommige zeer waardevolle gebieden staan veel meer hui zen dan in gebieden die als vervoerskosten worden door berekend in de tarieven. De vertraging in de bouw van het station is niet geheel en al te wijten aan de bezwaren van de twee Zierikzeese bedrijven, zo legde voorzitter W. den Boer desgevraagd uit. Het provin ciebestuur heeft volgens hem te lang gewacht.op een advies van het waterschap. Daardoor is een vertraging van enkele maanden ontstaan. op advies waterschap'. waardevol zijn aangemerkt. Het provinciaal bestuur kleurt ons hele gebied in. Maar ik ben van mening dat we ons niet moeten binden aan die zone ring, zodat we aanvragen van geval tot geval kunnen beoor delen." Veehouderijen WD-commissielid M. C. J. Mol had wat moeite met het feit dat nieuwe intensieve veehouderij en via het nieuwe bestem mingsplan weinig kans maken in het Brouwse buitengebied. „Het is een wetsongelijkheid wanneer er geen nieuwe vee houderijen mogen komen." De VVD-er speelde daarmee in op de visie die de heer Boom na mens het Landbouwschap naar voren bracht. Hij wilde een aantal aanpassingen Van het bestemmingsplan waardoor vestiging van intensieve vee houderijen iets gemakkelijker zou worden. Broos compromis „Een broos compromis waar mee ik vrede kan hebben", zo omschreef Mol na uitgebreide discussie de vijfde herziening van het bestemmingsplan bui tengebied. De andere commissieleden wa ren die mening ook toegedaan, waarbij Van der Wekken zich bleef verzetten tegen de zone ring van waardevolle en zeer waardevolle gebieden. La bruyère zegde toe dat alle argu menten worden verwerkt in een raadsvoorstel dat op maan dag 27 maart aan de orde komt. ZIERIKZEE - Met ingang van 27 maart is het postkantoor in Zierikzee niet langer open tij dens de koopavond. De ope ningstijden op zaterdag zijn verruimd. Op maandag, dinsdag, woens dag en vrijdag gaat het post kantoor voortaan een half uur eerder dicht. In plaats van tot 18.00 uur kan men vanaf 27 maart tot 17.30 uur terecht. Op donderdag is het postkantoor zoals al aangestipt 's avonds niet meer open. Wel blijft het postkantoor een half uurtje langer open, tot 18.00 uur. Za terdag is het postkantoor voortaan anderhalf uur langer open: van 09.00 tot 13.30 uur. Tussen 14.00 en 16.00 uur tre den de voorleeswinnaars van vijf basisscholen uit Noord- gouwe, Noordwelle, Zonnemai re, Ellemeet en Zierikzee voor het voetlicht en lezen een frag ment voor uit een kinderboek. De kinderen zijn allemaal af komstig uit de groepen zeven en acht en vertegenwoordigen hun school in het kader van de Nationale Voorleesdag. Bij de voorleesronden die eind 1994 op de verschillende scho len werden gehouden kwamen deze leerlingen als voortreffe lijke voorlezers uit de bus. Na deze regionale ronde mag de winnaar door naar de provin ciale ronde die gehouden wordt op 16 april in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De Van de Waal vertelde dat de ge meente Westerschouwen heeft afgezien van een gezamenlijke viering op 5 mei in Haamstede. De Oranjeverenigingen mogen zelf evenementen organiseren en krijgen daarvoor van de ge meente een garantiesubsidie van 2.500,-. Secretaris E. Kroon deelde mee, dat op 5 mei in de kerk een bevrijdingscon cert wordt gehouden. Penning meester D. Wessels gaf een fi nancieel overzicht waarbij een batig saldo van 4.700,- vol doende bleek om ook dit jaar de Koninginnedag weer te fi nancieren. Wel besloot men la ter op de vergadering een vast bedrag van 1.500,- te blokke ren voor eventuele calamitei ten. Bij de bestuursverkiezing bleek voorzitter W. van de Waal niet meer herkiesbaar. Nieuwe' voorzitter werd de heer F. Hor- lings. Koninginnedag wordt dit jaar op zaterdag 29 april gevierd. De Renessenaren worden dan gewekt door herauten te paard, waarna op de kerktoren ko- raalmuziek wordt gespeeld door leden van Luctor et Emer- go. Om half tien beginnen kin- De eerste prioriteit ligt voor wat betreft het college van b en w van Bruinisse bij reconstruc tie van de Burgemeester Hage- laan. De straat heeft zowel een wijkontsluitingsfunctie als een woon- en verblijfsfunktie en die twee bijten elkaar. Om de snelheid van het gemotoriseerd verkeer af te remmen is het plan om een versmalling aan te brengen. Verder worden de aansluitingen van de Burge meester Hagelaan op Dorps weg en Deestraat hoekiger ge maakt, ook weer met het doel om de snelheid uit het verkeer te halen. Voor wat betreft de Deestraat werden aan de bewoners twee mogelijkheden voorgelegd. De straat heeft nu twee rijbanen die van elkaar gescheiden zijn ZIERIKZEE De bijeenkomst voor de bewoners van de Zie rikzeese wijk Poortambacht wordt maandag 15 mei gehou den in de aula van de Regiona le Scholengemeenschap Pro fessor Zeeman aan het Hat- fieldpark. Met het houden van dergelijke bijeenkomsten wil het gemeentebestuur verne men wat er onder de bevolking van de stadsdelen leeft. Door middel van een enquête wil de gemeente er achter ko men hoe bewoners over hun wijk denken. De enquêtefor- winnaar van die provinciale ronde vertegenwoordigt Zee land op de landelijke finale op 26 mei in Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. De voorleesmiddag in het Mul tifunctioneel gebouw wordt ge presenteerd door Elles Hubers van poppentheater Alteklein. Ook is er een optreden van Ce cilia M. Meinders met de ver telling 'De onbaatzuchtige haas'. De jury bestaat uit sta tenlid Ineke Sturm, Karin Ver- seput van theatersportgroep Kiekieres en Nathalie Flik- weert, werkzaam bij boekhan del De Vries in Zierikzee. De voorleesmiddag is een initia tief van de Bibliobus Schou wen-Duiveland en Openbare Bibliotheek De Stolpe in Zie rikzee. derspelen op het schoolplein van de OBS 't Staepel'of. 's Middags wordt een fietspuzzel- rit gehouden en zijn er wed strijden touwtrekken en een kussengevecht. 's Avonds wordt een lampionoptocht ge houden. Tenslotte werd af scheid genomen van voorzitter Van de Waal die na elf jaar voorzitterschap de hamer neer legde. P. van Malland noemde hem een voorbeeldig voorzit ter. Hij vond dat de heer Van de Waal de grote inspirator was van de vereniging. Van de Waal greep in zijn afscheidsspeech terug op verschillende succes rijke evenementen. Vooral de zeskampen waren steeds een succes. Minder goede herinne ringen bewaarde hij aan het 50- jarig bestaan van de vereni ging. Na veel organisatiewerk kwam er toen maar weinig fespons vanuit de bevolking. De heer Van de Waal deelde mee dat zijn inspiratie na acht tien jaar lidmaatschap een beetje teruggelopen was, maar dat hij ook door zijn drukke werkzaamheden had besloten de hamer over te dragen. door een groenstrook. In alter natief A wordt voorgesteld om de rijbaan te verplaatsen naar het midden van de straat zodat er voor de huizen ruimte komt voor openbaar groen en moge lijk zelfs een speelpleintje. Mogelijkheid B is het verplaat sen van de rijbaan naar de westzijde van de straat. Tij dens de hoorzitting in het ge meentehuis bleek dat de bewo ners van de Deestraat liefst plan A verwezenlijkt zien. Bei de plannen komen donderdag aan de orde tijdens een extra vergadering van de commissie openbare werken van de ge meente Bruinisse De vergade ring wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. muiieren worden deze week verstrekt aan achthonderd be woners van Poortambacht. Er worden vragen gesteld over on der meer woonomgeving, voor zieningen, verenigingen, onvei ligheid en overlast. De ant woorden komen ter sprake op de bijeenkomst. De kosten die met de enquête gemoeid zijn worden gefinan cierd met een bijdrage uit het Fonds Sociale vernieuwing. Sinds vorig jaar krijgt Zierik zee een rijksbijdrage uit dit fonds. De aanvangstijd van de bijeenkomst is 19.30 uur. Verwachting t/ro zaterdag 18 rort. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidw. 6 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp, 10 graden Windkracht zuidwest 7 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 15 mrt. Zon op 06.55 onder 18.41 Maan op 17.10, onder 05.48 16 mrt. Zon op 06.53, onder 18.43 Maan op 18.26, onder 06.14 Volle Maan: 17 mrt. (02.27) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag was het voorlopig de laatste zonnige dag. Vanavond neemt de bewolking toe en voor mid dernacht valt de eerste regen al in het westen. De hele nacht blijft het daarna regenen of motregenen. De minimumtemperatuur ligt rond 3 gra den en de wind draait naar de west hoek. Morgen overdag is het wisse lend bewolkt. In de loop van de ochtend breiden buien zich over het land uit. Doordat de lucht steeds kou der wordt, bevatten de buien vooral in de middag en avond ook winterse neerslag. Bovendien kan het hier en daar onweren. De middagtempera- tuur wordt ongeveer 7 graden en de westenwind neemt boven land toe tot matig, kracht 4. Langs de kust waait een krachtige wind, windkracht 6. Een lagedrukgebied komt tussen Schotland en Noorwegen te liggen en veroorzaakt bij ons tot in het week einde een westelijke stroming. Hier door blijft het voorlopig wisselvallig weer met middagtemperaturen rond 9 graden. DEN HAAG - Als het mogelijk blijft om snorfietsen op te voe ren, vallen ze voor de wet vol gend jaar onder de categorie bromfietsen. Dan gaat ook voor de snorfietser de helm plicht gelden. Dat maakte mi nister Jorritsma van verkeer maandag in de Tweede Kamer bekend. NIEUWERKERK - De regeling presentiegelden leden stembu reaus gaat veranderen. De kwestie komt aan de orde tij dens de vergadering van de commissie bestuurszaken van de gemeente Duiveland op donderdag 16 maart. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur. Verder op de agenda het voorbereidings- besluit bestemmingsplan Sir- jansland en het voorstel 'van het college om burgemeester en wethouders te machtigen in administratieve procedures. Zl ERIKZEESCH E ESJ NIEUWSBODE Bi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. 1 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. Het beheersconvenant bloemdijken voorkomt dat in het Brouwse buitengebied intensieve veehou derijen mogen worden gevestigd. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - „Het is helemaal niet aan de orde dat we het mooie buitengebied zouden verkwanse len door uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen. Het plattelandstoerisme is vooral gericht op dagre creatie, niet op verblijfsrecreatie." Met deze woorden trachtte de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère maandagavond het publiek gerust te stellen, dat in groten getale de publieke tribune in de Brouwse raad zaal bevolkte. Mensen uit het buitengebied tussen Zonnemaire en Brouwershaven uitten via het inspree- krecht hun ongerustheid over de consequenties van de vijfde herziening van het bestemmingsplan buitenge bied, waarover de Brouwse commissie ruimtelijk beheer advies uitbracht. Een advies dat in meerderheid positief uitviel. RENESSE - De Renesser Oranjevereniging hield haar algemene ledenvergadering in restaurant Het Wapen van Zeeland. Tijdens de vergadering werd het programma voor 29 april en 5 mei bekendge maakt en trad voorzitter W. van de Waal na achttien jaar af. Donderdag in commissie openbare werken BRUINISSE - Als alles meezit wordt nog dit jaar - in plaats van zoals eerder aangekondigd in 1996 - een begin gemaakt met de herinrichting van de Burge meester Hagelaan in Bruinisse. De bewoners van de straat reageerden tijdens een hoorzitting gisteren positief op de plannen. 'Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3