Massaal gevolg aan oproep stakingen in de bouwsector Energieheffing op gas in stappen ingevoerd Theater Instituut Amterdam opent eeuwfeest van cabaret Kamer: hardere aanpak van verkeersovertreders CDA-bestuur bevestigt leiderschap van Heerma Vanochtend zes- tot zevenduizend stakers Explosieve aanstekers van Marlboro Aanslagen op Turkse instellingen Met expositiesymposium en CD-uitgaven 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolging wegens doodslag DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil een har dere aanpak van verkeersovertreders. Zo moeten weggebruikers die door te hard rijden een dodelijk ongeluk veroorzaken, voor doodslag kunnen worden vervolgd. Dat bleek maandag tijdens een kamerde bat over verkeersveiligheid met minister Jorritsma. Als de Kamer haar zin krijgt, dan moeten veroorzakers van ernstige ongelukken in de toe komst worden berecht via het Wetboek van strafrecht in plaats van de Wegenverkeers wet. Deze wet kent alleen dood door schuld. Wat PvdA-kamerlid Van Heemst betreft, mogen de straffen in de bestaande regel geving voor roekeloos rijden worden aangescherpt. Voor verwerpelijk rijgedrag moeten duidelijke en overtuigende maximumstraffen gaan gel den, zo stelde hij. CDA en WD waren het met hem eens. Kamer en minister Jorritsma maakten zich tijdens het over leg grote zorgen over het toene mende alcoholgebruik in het verkeer. Een motie van het PvdA-kamerlid Valk om het maximum toegestane alcohol- promillage (de grens ligt nu bij 0,5) voor alle weggebruikers verder aan te scherpen, kreeg brede steun. De minister ontraadde de mo tie. Zij geeft voorrang aan de handhaving van het huidige beleid. ,,Ik maak me daar meer zorgen over. De huidige regels zijn al moeilijk genoeg te hand haven, dus verscherping werkt niet." Te hard Een meerderheid van de Ka mer steunt het kabinets voorstel om van mensen, die meer dan vijftig kilometer te hard rijden, het rijbewijs af te pakken. De VDD gaat nog ver der en wil het rijbewijs al inne men als weggebruikers kort achter elkaar de maximum toe gestane snelheid met minder dan vijftig kilometer hebben overschreden. Dat het kabinet daarentegen afziet van de invoering van het zogenaamde puntenrijbewijs, het systeem waarbij automobi listen strafpunten krijgen voor ernstige verkeersovertredin gen, leverde tijdens het debat weinig kritiek vanuit de Ka mer op. 'Primaat bij fractievoorzitter' DEN HAAG (ANP) - Het CDA-bestuur heeft maan dagavond na een langdurige vergadering het politie ke leiderschap van Enneüs Heerma bevestigd. ,,Het primaat in de actuele po litiek ligt bij de fractievoorzit ter in de Tweede Kamer," zo deelde partijvoorzitter Helgers na afloop mee. Volgens Heerma zelf is daar: mee tevens een eind gekomen aan het collectief leiderschap van de partij „voorzover de in druk van een collectief leider schap al heeft bestaan". Het afgelopen half jaar werd het CDA geleid door een poli tiek topberaad, bestaande uit Heerma, partijvoorzitterHel gers en de fractievoorzitters in de Eerste Kamer, Van Leeuwen, en in het Europees Parlement, Maij. Over de positie van Maij, die in de campagne voor de statenver kiezingen nogal wat kritiek kreeg wegens haar aanval op WD-leider Bolkestein, wer den geen nadere mededelingen gedaan. „Maij blijft een be langrijke leidinggevende fi guur in het CDA," aldus Hel gers. Volgens zowel Heerma als Hel gers moeten over de manier waarop Maij en Van Leeuwen deel blijven uitmaken van de politieke top nog nadere af spraken worden gemaakt. Maij zelf zei maandagavond slechts: „Ik ben tevreden". Volgens Heerma is het „vol strekt duidelijk" wie welke verantwoordelijkheid heeft binnen het CDA en bestaat er „geen enkel misverstand" tus sen hem en partijvoorzitter Helgers. „Als er knopen moe ten worden doorgehakt, dan ben ik degene die dat doet". Geen Kok Heerma wilde zijn leiderschap daarbij echter nog niet op de zelfde lijn stellen als dat van bij voorbeeld premier Kok bin nen de PvdA. Zo'n vorm van leiderschap „moet zich ont wikkelen" en pas over een paar jaar zal blijken of hem dat is gelukt of niet, aldus Heerma. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de heffing op het kleinverbruik van gas geleidelijk invoeren, van 3,8 cent per kubieke meter volgend jaar naar 11 cent in 1998. De heffing op stroom zal 3,5 cent per kilo wattuur bedragen. Het gaat om een regulerende heffing, hetgeen inhoudt dat burgers en bedrijven er per sal do niet op achteruit mogen gaan. Het kabinet buigt zich nog over de manier van lasten verlichting. Een ambtelijke werkgroep ging vorig jaar in berekenin gen uit van een heffing van vier cent op stroom en elf cent op gas. Dat zou een gemiddeld gezin 230 gulden per jaar meer kosten en als ook bedrijven als kleinverbruikers worden be schouwd, 2,7 miljard gulden opbrengen. Het kabinet handhaaft de vrij stelling voor de eerste 800 ku bieke meter gas en de eerste 800 kilowattuur elektriciteit. Compensatie Het kabinet is er nog niet uit hoe de compensatie van de ho gere energierekening er voor bedrijven en burgers uit moet gaan zien. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 maart 02.20 139 08.25 -148 14.40 161 20.45 -133 16 maart 03.00 151 09.00 -154 15.25 171 21.20 -135 ROOMPOT BUITEN 15 maart 00.50 138 07.10 -144 13.05 167 19.15 -132 16 maart 01.20 157 07.40 -155 13.35 186 19.50 -139 BRUINISSE 15 maart 02.25 148 08.20 -157 14.55 170 20.40 - 142 16 maart 03.25 158 09.00 -164 15.50 180 21.20 -145 WEMELDINGE 15 maart 02.20 146 08.20 -154 14.50 169 20.40 -139 16 maart 03.10 157 09.00 -160 15.35 178 21.20 -141 Springtij 19 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De bouwbonden van FNV en CNV en de machinistenvakbond Het Zwarte Corps heb ben vanochtend, dinsdag, geen enkele moeite gehad hun leden te overreden het werk neer te leggen. Halver wege de ochtend meldde het landelijk actiecentrum van de vakbonden dat 6000 a 7000 bouwvakkers en stu kadoors staakten uit protest tegen de opstelling van de werkgevers in het cao-overleg, dat vorige week woensdag vastliep. Naar verwachting zal het aan tal stakers vandaag nog flink oplopen. De bonden mikken erop het werk stil te leggen op circa tachtig bouwplaatsen verspreid over het hele land. De duur van destakingen ver schilt. De bedoeling is dat er minimaal enkele dagenwordt gestaakt, waarna de actie wordt overgenomen op andere bouwlocaties. De motieven van de bouwvak kers om het werk neer te leg gen lopen nogal uiteen. De één staakt voor een goede vut regeling, de ander voor behoud of verbetering van de koop kracht. Ook behoud van het zo genoemde rechtenbeheers systeem - een regeling voor de gegarandeerde betaling van pensioenen, sociale uitkerin gen en vakantiegeld - is een heikel onderwerp. Verder hebben de vakbonden grote moeite met de door de werkgevers voorgestelde af schaffing van de aanvulling op ww-uitkeringen en de door hen gewenste flexibilisering van de werktijden. Wat het motief ook was, op de bouwplaatsen die de vakbon den bezochten, ging in de mees te gevallen het werk plat. Dat gebeurdeonder meer op grote projecten als de Kop van Zuid in Rotterdam, de Kolk in Am sterdam en de Laakhaven in Den Haag. De werknemersorganisaties hebben zich echter ook voorge nomen om kleinere bouwplaat sen stil te leggen om daarmee de kleine aannemers evenzeer te treffen als de grote. In de wegenbouw, zoals de uit breiding van het verkeersplein Oudenrijn nabij Utrecht en de asfaltcentrale in Stein, werd ook gestaakt. Een aparte stakingsoproep geldt voor de stukadoors die een eigen cao hebben. Volgens de bonden hebben zich onge veer vierhonderd stukadoors als staker laten registreren. Een van de eerste projecten waar vanochtend het weerk werd neergelegd is de bouw van het nieuwe gerechtskan toor aan het Wilhelminaplein in Rotterdam. Volgens FNV- districtsbestuurder Ferdy is het project van aanneming scombinatie Dura/Van Eeste ren „Met zo'n honderd man de grootste put van Rotterdam." Op verzoek van de districtsbe stuurder komen de mannen om zeven uur achter hun koffie vandaan. Voor de bouwkeet legt Dobbelaar staande op een kantinestoel nog even uit waar Jiet om gaat. De staking is no dig om een betere cao af te dwingen, want na negen ron des van onderhandelen liggen er alleen verslechteringen op tafel. Dobbelaar heeft weinig woorden nodig. Vrijwel alle handen gaan omhoog als hij de mannen vraagt voor onbepaal de tijd te gaan staken. In de kantine is het de eerste uren nog een drukte van be lang. Alle stakers moeten zich laten registreren om een uitke ring van 104 gulden per dag te krijgen. Voor een enkeling is dat niet haalbaar. „Ik werk voor mezelf en heb werk aangenomen op uurbasis. Van die uitkering kan ik niet rondkomen. Nu zit ik in de boot", zo vertelt een onderaan nemer. Ook de ongeveer veertig wer klieden die onder de metaal cao vallen - loodgieters, ver warmingsmonteurs - hebben moeite met de staking. Zij voe len er niet veel voor solidair te zijn met de bouwvakkers. „Wij hebben pas een goede cao afge sloten." De meeste stakers vinden voor al een goede vut-regeling van belang. Maar ook het behoud van koopkracht scoort hoog. „De bazen hebben al genoeg aan ons verdiend. Alles wordt duurder. Dat moet toch ergens vandaan komen." De uitvoerder, de baas op het terrein, is het wel met de eisen van de bonden eens, maar vindt de staking te ver gaan. Hij vreest dat de werkgevers toch hun zin zullen krijgen. „Elke dag dat dit project te laat wordt opgeleverd kost 50.000 gulden en het tijdsche ma is heel krap. Door zo'n sta king moéten we straks wel op zaterdag gaan werken. DEN HAAG (ANP) - Sigaret- tenfabrikant Philip Morris haalt 40.000 aanstekers terug wegens ontploffingsgevaar. Het bedrijf sloot de aanstekers sinds 20 februari in bij een pakje Marlboro. De aanstekers blijken niet be stand tegen hoge temparatu- ren. De laatste dagen ontplof ten er twee, zonder daarbij ove rigens iemand te verwonden. Het bedrijf liet de aanstekers van het type Pack Lite uit Ko rea door TNO testen. De resul taten daarvan waren aanlei ding om ze uit de markt te ne men. Degenen die een' dergelijke aansteker -met het opschrift Marlboro Medium- bij hun si garetten kregen, worden opge roepen deze terug te brengen naar de tabakszaken. Zij krij gen later hun geld terug. Het bedrijf heeft de Koreaanse fa brikant inmiddels aansprake lijk gesteld voor de schade. HAMBURG (DPA) - Onbeken den hebben in de nacht van maandag op dinsdag in ver scheidene Duitse steden aan slagen op Turkse instellingen gepleegd. De aanslagen waren gericht te gen twee reisbureaus in Ber lijn, een cultureel centrum in Duisburg en op een gemeen schapslokaal vor Turken in Lü- nen bij Dortmund, zo heeft de politie dinsdagmorgen vroeg meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) - Het Theater Instituut Nederland in Amsterdam eert vanaf vandaag, dinsdag, de drie grondleggers van het Nederlands cabaret; Eduard Jacobs, J. H. (Koos) Speenhoff en Jean-Louis Pisuisse. Op de benedenverdieping is een bescheiden tentoonstelling ingericht, waar hun leven aan de hand van foto's, brieven en tekeningen is ge schetst. Een doorlopend videopro gramma biedt steeds wisse lende optredens; van oud (Wim Sonneveld, Wim Kan) tot recent (Youp van 't Hek, Jiskefet). Kostuums van on der meer Paul de Leeuw, Freek de Jonge en Karin Bloemen staan in de acht tiende eeuwse Slingelandt- zaal opgesteld. De twee kleine exposities blijven tot en met november staan. De presentatie betekent het begin van de viering van het 100-jarig bestaan van het ca baret. De rest van het jaar hebben onder meer lezingen en een heus symposium plaats. Vanaf vandaag zijn ook drie CD's te koop met originele opnamen van de drie cabaret-pioniers. Over het eerste cabaretop treden in Nederland bestaat voor zover bekend geen ver schil van mening. De histo rie vermeldt dat Eduard Ja cobs (1867-1914) dat eerste optreden in 1895 verzorgde in een nachtsociëteit aan de Quellijnstraat in de Am sterdamse Pijp. Jacobs teksten waren hard, nietsverhullend, vertelt Hflde Scholten, samenstel ster van de tentoonstelling. Dat blijkt ook uit de tekst van een van zijnliederen, die in het speciaal daaraan gewijde zaaltje hangt. Ja cobs beschrijft daarin het leven op de Zeedijk, waar twee hoeren elkaar afslach ten om een klant. Helaas zijn van het optre den in de nachtsociëteit nooit foto's gemaakt. Wel toont het Theater Instituut kiekjes uit die tijd. Ook het einde van het pand is te zien; een gasexplosie in 1980 betekende de sloop. Koos SpeenHoff (1869-1945) was aanvankelijk bekend als tekenaar In de voor hem ingerichte gang hangen niet alleen tekeningen van zijn hand. Er is ook een werk van Kees van Dongen te zien, die zijn vriend Speen hoff portretteerde. 'Allersmeerigst' Ook prijkt het verbod van het katholieke bestuur Eer en Deugd aan de muur, dat Speenhoff's voordrachten „allersmeerigst" noemt. en het vuil lag er vin gerdik op". Speenhoff kwam net als Pisuisse dra matisch om het leven. Hij werd onthoofd tijdens het vergissingsbombardement van de geallieerden op het Haagse Bezuidenhout. Die bommenregen in maart 1945 werd onlangs nog her dacht. Het laatste zaaltje over Pi suisse (1880) bevat een foto van de rouwstoet na zijn overlijden in 1927. De caba retier werd op het Rem- brandtplein in Amsterdam vermoord door T^jakko Kui pers. Kogels De jonge zanger was ver liefd op Jenni Gilliams, de vrouw van Pisuisse. Kui pers wilde, zo gaat het ver haal, niet Pisuisse maar Jenni doodschieten, maar de cabaretier wierp zich voor haar om haar te behoe den voor de kogels. Uiteindelijk vonden zowel Jean-Louis, Jenni, als Tjak- ko de dood. Suske en Wiske 'DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen Dinsdag 14 maart Zierikzee Multifunctioneel Centrum Zie rikzee. Voorlichtingsmiddag ouderenbonden over zelfstan dig wonen in eigen huis. 14.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Discussie Kopen is kiezen. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Start cursussen Werkhonden- vereniging. Terrein Armhoeks- weg hoek Omloopweg. 19.30 uur. Bruinisse Optreden theatersportgezel schap Kiekieres in bibliotheek De Zaete in kader leesprogram ma Nooit niks te doen. 16.00 Woensdag 15 maart Zierikzee Schouwse voorlees wedstrijd in Multifunctioneel Centrum De Huybertstraat. 14.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Jaarvergadering Unie van Vrij willigers. Restaurant De Val. 17.30 uur. Thema-avond Verborgen ach tergronden New Age. Multi functioneel Centrum. 20.00 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Kerkwerve Streekvergadering NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Brouwershaven 55+ modeshow. Poortershof. 14.00 uur. Bijeenkomst NBvP. Tonnen- magazijn. 20.00 uur. Donderdag 16 maart Zierikzee Concert pianiste Marianne Boer. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Begin voorjaarscursus natuur en fotografie. Dorpshuis De Schutse. 13.30-15.30 uur. Brouwershaven Verkoping zomerzegels. Poor tershof. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vergadering commissie be stuurszaken in het gemeente huis. 19.30 uur. Extra vergadering commissie openbare werken in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 17 maart Bruinisse Bijeenkomst 3000-jarig be staan Jeruzalem. Hervormd Verenigingsgebouw. 20.00 uur. Zaterdag 18 maart Zierikzee Woningmarkt ING Bank, Lan ge Nobelstraat. 10.30 - 15.30 uur. Ars Musica-concert in Lutherse kerk door Rosetta Quartet. 20.00 uur. Jaaruitvoering Kunst en Eer. Concertzaal. 20.00 uur. Serooskerke Verkoping Welfare handwer ken. Dorpshuis. 13.30 tot 16.00 uur. Straofeest. Officiële opening om 15.30 uur bij het dorpshuis. Noordgouwe Concert Con Amore en Kunst na Arbeid. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 19 maart Neeltjc Jans Excursie. Start om 14.00 uur vanaf de hoogstgelegen par keerplaats aan de Oosterschel- dekant. Maandag 20 maart Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 21 maart Zierikzee Voorjaarsledenvergadering Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC) in foyer restaurant Mondragon. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 22 maart Zierikzee Koffie-ochtend thema Doen en Laten. Hervormd Kerkcen trum. Vanaf 08.45 uur. Vergadering Waterschap, 's Landskamer. 09.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2