Beter Wonen verkoopt deel bezit voor bouw 700 seniorenwoningen 1 Miljoenenorder Zierikzees bedrijf UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND V:/,-V 'P-- y M r f r Spontane staking van veertig bouwvakkers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? ff Woningvoorraad sluit niet meer aan op vraag Paarden verwaarloosd Leoni Jansen presenteert Boomfeestdag 3 5 O 7 9 dé krant van schouwen-duiveland. MID DElfi ERIKZEESCHE IEUWSBODE DINSDAG 14 MAART 1995 151e JAARGANG NR 25739 WAARIN OPGENOMEN OE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 In Poortambacht in Zierikzee verkoopt Beter Wonen zestig woningen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Om in het verwachte tekort van 700 seniorenwoningen te voorzien gaat Woningbouwvereni ging Beter Wonen een deel van zijn woningvoorraad verkopen. De boekwinst uit deze verkoop wordt ge bruikt om het nadeel van de hoge rente op de nieuwbouwhuur teniet te doen. Hierdoor kan de bouw van de benodigde huurwoningen voor ouderenhuisvesting onbelemmerd doorgang vinden. Dit staat te lezen in het voorraadbeheerplan van Beter Wonen dat gisteren door de verenigingsraad werd vastgesteld. Door een veranderde sa menstelling in de bevolkings opbouw sluit de woningvoor raad van Beter Wonen niet meer aan op de vraag. Er be staat op Schouwen-Duiveland een overschot aan eengezins- huurwoningen. Vervangende nieuwbouw, woningverbete ring en verbouw zijn niet vol doende dit probleem op te los sen. Daarom biedt de woning bouwvereniging enkele blok ken huurwoningen ter verkoop aan. In totaal gaat het om een klei ne driehonderd woningen ver deeld over alle kernen van Schouwen-Duiveland. Het grootste cluster woningen dat Beter Wonen wil verkopen be vind zich in Poortambacht in Zierikzee. In deze wijk gaat het om zestig woningen. Daar te genover staat de nieuwbouw van 98 woningen. Volgens di recteur Ph. H. van Doorne is het namelijk niet de bedoeling dat Beter Wonen uitverkoop gaat houden. „Met nieuwbouw houden we het verkooppro gramma bij. Per saldo moet ons woningbezit in ieder geval gelijk blijven. Het is alleen an ders van samenstelling." De verkoop van de woningen gebeurt zowel actief als pas sief. Bij actieve verkoop wor den de huurders van een wo ning benaderd met de vraag of zij de woning niet willen ko pen. Bij de woningen die pas sief verkocht worden ligt het initiatief bij de huurder. Wan neer deze te kennen geeft de woning te willen kopen dan is dat mogelijk. Mocht echter de woningmarkt op dat moment in een dal zitten dan krijgt de bewoner nul op het rekuest. De woningbouwvereniging wacht dan op betere tijden. Verkoopprijs Huurders komen niet in aan merking voor kortingen, wan neer zij 'hun' woning willen kopen. Daarnaast worden ver beteringen die zij in de woning hebben aangebracht buiten be schouwing gelaten bij het be palen van de verkoopprijs. Vol gens Van Doorne hebben huur ders die een woning kunnen kopen immers al de voordelen dat zij de woning als geen an der kennen, bekend zijn in de buurt en niet hoeven te verhui zen om in het bezit van een ei gen woning te komen. Ondanks het feit dat er minder eengezinswoningen nodig zijn, denkt Van Doorne niet met de woningen te blijven zitten. Vol gens hem betreft de scheef groei in het aanbod vooral de huursector. „In de koopsector is de vraag naar eengezinswo ningen veel sterker dan in de huursector. De gezinnen die hu- ren kiezen eerder voor eigen woning bezit." Het zijn in eerste instantie ook de zittende huurders aan wie de woning bij actieve verkoop wordt aangeboden. „Wil die niet kopen, dan blijft hij ge woon zitten. Er wordt niemand uit zijn woning gezët", ant woordde voorzitter F. K. Vos, op een vraag van verenigings raadslid J. van Berkel. Wanneer een huurwoning pu bliekelijk in de verkoop wórdt gebracht geldt allereerst de vraagprijs als criterium. Daar na gaat het er niet om wie het snelste reageert, maar geldt het zogenaamde volkshuis vestingscriterium. Dit houdt in dat een huurder voorrang krijgt wanneer hij een woning ,met een huur beneden de 600 gulden per maand achter laat. Wanneer het volkshuisves tingscriterium op meerdere po tentiële kopers van toepassing is, is de woonduur bepalend bij verkoop. Markthuur Om de huurprijs beter te laten aansluiten op de markt van vraag en aanbod heeft Beter Wonen voor iedere woning een markthuur berekend. Deze markthuur wordt onder meer bepaald door de aanwezige voorzieningen in de buurt van de woning, de acceptatiegraad en de kwaliteit van de woning. De kwaliteit van de woning, wordt gemeten naar de huidige maatstaven bij nieuwbouw. Oude woningen komen hier: door lager in huur uit dan ver gelijkbare nieuwe woningen. Door deze werkwijze gaat de huur van woningen met een huurprijs boven de marktprijs met ingang van 1 juli 2,5 pro cent omhoog. Woningen met een huurprijs gelijk aan het marktniveau worden 4,5 pro cent duurder en woningen met een huurprijs onder het markt niveau stijgen 5,5 procent in huur. De huur van woningen die gereed gekomen zijn na 1 juli 1994 en 'Woningen die bin nen twee jaar gesloopt worden blijft onveranderd. Daarnaast zijn in het beheerplan 138 wo ningen opgenomen voor huur- bevriezing. De gemiddelde huurverhoging bedraagt iets meer' dan 4,5 procent. Vorig jaar was dit 5 procent. RENESSE - Tegen twee inwo ners van Westerschouwen is proces-verbaal opgemaakt in verband met het verwaarlozen van twee paarden. De verwaarlozing werd ont dekt nadat de paarden maan dag waren losgebroken uit een wei en werden aangetroffen aan de Hogezoom in Renesse. De dieren bleken er erg slecht aan toe te zijn. De laatste jaren waren ze niet meer verzorgd. De dierenbescherming heeft de paarden tqr plaatse onder zocht. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese bedrijf Airpack Nederland BV ontwikkelde en vervaardigde zes compressor-aggregaten, die hoogwaardige ademlucht leveren. Die lucht wordt gebruikt voor twee duikersklokken die bij platforms in de Per zische Golf worden gebruikt voor inspectie van de onderzeese installaties. ration, een aan Shell verwante maatschappij uit de (onder Het betreft een opdracht van 1,5 miljoen gulden die Airpack vorig jaar ontving van de Qa tar General Petroleum Corpo- De zes compressor-aggregaten uitgestald bij het Zierikzeese bedrijf Airpack. Koeweit gelegen) staat Qatar. Het Zierikzeese bedrijf ont wikkelde eem compressor- aggregaat dat per uur 55 kubie ke meter lucht kan leveren bij een werkdruk van 207 bar. Ver volgens werden bij het bedrijf zes van deze aggregaten ver vaardigd. Ieder aggregaat bestaat uit een vier-traps zuigercompressor en een conditioneringsset waar mee de lucht vrij van bacteriën en olie wordt gehouden, zodat ze geschikt is om in te ademen. Verder heeft het aggregaat een bewakingseenheid die contro leert of constant lucht van goe de kwaliteit wordt geleverd door het aggregaat. De pers lucht wordt gereinigd en ge droogd en voortdurend gecon troleerd op het koolzuurgas en watergehalte. Wegens explosiegevaar op de platforms is de elektrische in stallatie volledig explosie- beveiligd uitgevoerd. De compressor-aggregaten wor den op het olieplatform ge plaatst. Via speciale slangen wordt de ademlucht naar de duikersklokken gevoerd, die onder water zakken om inspec ties uit te kunnen voeren. In middels heeft Airpack ook vanuit Engeland en Korea op drachten gekregen voor de le vering van compressoraggrega ten, zoals dje vorig jaar werden ontwikkeld. ZIERIKZEE - De presentatie van het feestprogramma ter gelegenheid van de Nationale Boomfeestdag in Zierikzee woensdag 22 maart, wordt ver zorgd door Leoni Jansen. Het middagprogramma wordt ge houden in de Concertzaal. Het officiële startsein voor de Boomfeestdag in Zierikzee wordt om 9.00 uur gegeven door de Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder en burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. De eerste bomen zijn dan inmiddels al geplant in het gebied tussen de Van Veenlaan en Kaaskenswater, door leerlingen van diverse ba sisscholen. Het feestprogramma begint om 13.00 uur. Iedere school gaat een boom optuigen, er wordt een quiz gehouden en er worden liedjes gezongen uit een bomen-musical. Daarnaast wordt er, zoals al eerder ge meld, een videoconferentie ge houden met de jumelagege- meenten Hatfield en Saint Hi- laire du Harcouêt. In deze plaatsen worden ook bomen geplant, waarvan net als in Zierikzee video-opnamen van gemaakt worden. Deze beelden worden naar de verschillende locaties overgeseind. Mijn huis is mijn burght. Spreekwoord Winterse buien HET WEER Overdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, later mogelijk hagel, sneeuw en onweer. Minimumtemp. rond 3, middagtemp. ±7 graden. Wind vannacht draaiend naar west, toenemend tot matig, kracht 6. LEGESKOSTEN De reinigingsdienst gaat in beroep tegen door provin cie opgelegde leges. NIEUWE LEDEN Het Ouwerkerkse muziekgezelschap Nieuw Leven is op zoek naar nieuwe leden. PESTEN Leerlingen van de J. L. de Jongeschool aan het woord over pesten. PANNEKOEKLOOP Hans van de Griendt winnaar van de drieëntwintigste editie van de Pannekoekloop. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland staken sinds vanmorgen veertig bouwvakkers. Zij meldden zich bij café Ruimzicht bij Goes waar mensen van de Bouw- en Houtbond FNV en Hout- en Bouwbond CNV gereed zaten om de stakers te registreren. Vol gens bestuurder van het district Zeeland en West- Brabant, T. van Rijssel zijn nogal wat stakers af komstig van bouwbedrijf Prince in Burgh-Haam- stede. Maar ook bij andere bouwbe drijven op Schouwen-Duive land hebben enkele werkne mers het werk neergelegd. Vol gens Van Rijssel gaat het hier bij om een spontane actie. De door de vakbonden georgani seerde staking is namelijk se lectief. Dat wil zeggen dat bij toerbeurt het werk wordt neer gelegd bij grotere bouwobjec- ten in Zeeland. Vandaag, op de eerste dag van de staking, wordt op verzoek van de vakbonden het werk neergelegd bij alle bouwplaat sen in Goes. Het betreft zowel de bouw van woningen in het Goese Meer als woningen in Goes Noord en Goes Zuid. Ook de bouwactiviteiten in CNV- vakantieoord Bos en Duin in Oostkapelle zijn neergelegd. Volgens Van Rijssel wordt mas saal aan de actie deelgenomen. Wanneer de vakbonden met de werkgevers geen overeenstem ming bereiken over een nieuwe Bouw-CAO, wordt per dag op andere bouwplaatsen in Zee land gestaakt. Volgens Van Rijssel komen ook bouwpro jecten op Schouwen-Duiveland aan de beurt. De precieze da tum daarvan wilde hij nog niet bekend maken. Eigen initiatief De bouwvakkers van Schou wen-Duiveland die nu reeds staken, doen dat op eigen ini tiatief uit verontwaardiging over de houding van de werk gevers tijdens de CAO-onder- handelingen. Het conflict gaat over een extra loonsverhoging van één procent die de bonden naast de prijscompensatie wil len. De bond eist verder een be taalbare en langdurige VUT- regeling terwijl de werkgevers een regeling voor vijf jaar wil len. Het conflict gaat tenslotte over werktijden en ATV-dagen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement 192,50 jaarabonnementmetautom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, £Q Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1