Vrouwenraad en Fiom in actie tegen seksueel geweld Maarts Negenhonderd gulden boete voor 'laagvliegen' op de Heuvelsweg exposities stukken Zitting kantonrechter in Zierikzee Brouwse Zuiddijkstraat veiliger door nieuwe weg Resten Dertien nieuwe woningen Dankwoord Veerhoek Concert Zeeuwse pianiste Open brief aan de Zeeuwse politiek VRIJDAG 10 MAART 1995 NR 25737 FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE -Zestig kilometer te hard rijden op een tachtig-kilometerweg. Dat is een ongehoorde snelheid. 'Laagvliegen' is daarvoor de enige juiste omschrijving." Naarmate de manier, waarop officier van justitie mr L. J. P. Lambooij en kantonrechter mr A. L. R. Melens op zijn overtreding reageerden, in verontwaardi ging toenam, werd de houding van de 27-jarige man uit Dordrecht meer timide. ,,lk ben gewoon fout ge weest. Ik kan alleen excuses aanbieden." De gerechtsdienaren bleken er niet echt van onder de indruk. Tij dens de zitting van de kantongerecht, donderdag in Zierikzee werd hem een boete opgelegd van 900 gulden plus een voorwaardeiijke~ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Maart Haamstede Expositie fantasiepoppen van poppen- maakster Ans Kruyt. Atelier-galerie Josefi- ne, Weststraat 25. Openingstijden wo., do. en vrij. van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 8 april Burgh-Haamstede Schilderijen Nelly Nelisse-Jumelet. Galerie 't Zuuddek. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot vrijdag 10 maart Zierikzee Foto-tentoonstelling 'Zeeuwen kieken 't Zui den'. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 17 maart Zierikzee Schilderijen Jenny Verplante. Comeliastich- ting. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Van maandag 27 maart tot en met woensdag 12 april Zierikzee Fototentoonstelling Scheepvaart in Zeeland. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren bibliotheek. Tot en met donderdag 30 maart Ouddorp Expositie bloemaquarellen door Mies van Wezel-van Rossum in bezoekerscentrum De Grevelingen op De Punt. Di. t/m zo. 12.00- 17.00 uur. Tot en met vrijdag 31 maart Zierikzee Acrylschilderijen Leo Reijnders. Galerie Ga lerij. Van maandag tot en met vrijdag tijdens schooluren en na afspraak via 01112-2017. Tot en met 1 april Zierikzee Schilderijen Jan Jongschaap. 't Lange Uus. Van dinsdag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Van maandag 18 april tot en met woensdag 3 mei Bruinisse Fototentoonstelling Scheepvaart in Zeeland. Bibliotheek De Zaete. Tijdens openingsuren bibliotheek. Ontsluitingsweg naar Den Osse BROUWERSHAVEN - De burgemeester van Brou wershaven, L. N. Labruyère is van mening dat de verkeersveiligheid in de Zuiddijkstraat in Brou wershaven zal verbeteren wanneer de nieuwe ont sluitingsweg vanaf de Delingsdijk naar Den Osse ge reed zal zijn. Op 3 augustus 1994 reed de man in zijn auto met een snel heid van 140 kilometer over de Heuvelsweg nabij Kerkwerve. Een tweebaansweg door het poldergebied, waarop ook landbouwverkeer rijdt. „Vroe ger reed ik in een eend. Dan heb je dat niet zo snel. Nu heb ik een grote auto gekregen. Daar rijd je gemakkelijk hard mee", verklaarde de jnan zijn gedrag. Ook in het dossier van justitie was die verandering van voertuig zichtbaar. ,,U heeft een rijtje snelheidsover tredingen achter uw naam: 44 kilometer te hard, 37 kilometer te hard en nu zestig kilome ter", stelde de kantonrechter vast. De officier van justitie was dan ook van mening dat de tijd van transacties en uitslui tend geldboetes voorbij was voor de Dordrechtenaar, die vanwege zijn werk als model heel Nederland doorrijdt. ,,De verantwoordelijkheid moet er maar eens ingehamerd wor den." Lambooij eiste daarom behalve een geldboete van 900 Dit najaar wordt in China de vierde, door de Verenigde Na ties georganiseerde, Wereld vrouwenconferentie gehouden. Naast onderwerpen als de rech ten van migranten- en vluchte lingenvrouwen staan ook ge zondheid en geweld tegen vrou wen op de agenda. Bij het plat form Zeeuwse Vrouwenraad kwam bij de voorbereidende besprekingen de vraag naar voren hoe het nu eigenlijk ge steld is met geweld tegen vrou wen in de eigen provincie. gulden ook vier maanden on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Een he le zware boete vond de Dor drechtenaar. „Met mijn werk kom ik nergens zonder rijbe wijs. Ik let nu echt op mijn snelheid." De kantonrechter hield hier rekening mee en zet te de onvoorwaardelijke ont zegging om in een voorwaarde lijke. Het boetebedrag werd ge handhaafd. „In Bosnië is het niet verplicht om een auto te verzekeren. Daar mag je zelf kiezen. Wij dachten dat de mensen hier in Nederland een verzekering na men omdat ze allemaal in hele dure auto's rijden." De aan koop van een kleine, tweede hands auto bracht het uit Bos nië afkomstige echtpaar uit Nieuwerkerk niet veel geluk. Kort achtereen werd het voer tuig bij controle twee keer ge fotografeerd en stelde de poli tie vast dat de auto niet was verzekerd. De eerste acceptgiro van 500 gulden betaalde het jonge echtpaar, hoewel men de Fiom Zeeland, een organisatie voor hulpverlening bij proble men rond zwangerschap, sek sueel1 geweld en incest, re gistreert al jaren het aantal cliënten die met hun proble men bij hen aankloppen. In 1992 kreeg men te maken met 71 hulpvragen. In 1993 steeg dat aantal naar 79 en in 1994 kreeg men bij de Fiom 105 hulpvragen. Daarnaast waren er in 1994 91 eenmalige hulp verleningscontacten op het ge bied van seksueel geweld en in cest. boete niet begreep. „Bij de au togarage en het postkantoor heeft niemand ons verteld dat een autoverzekering hier ver plicht is." Omdat de auto kosten door een verzekering te hoog zouden worden werd de auto weg gedaan. Donderdag stond de Nieuwerkerker voor de kantonrechter vanwege de tweede controlefoto (die niet meer tot een acceptgiro leidt maar een oproep om voor de rechter te komen). Mr Melens legde uit dat men zich bij aan koop van een auto goed moet laten informeren over alle ver plichtingen die daaraan vast zitten. Hij legde de Nieuwer kerker een boete op van vier honderd gulden, waarvan 300 gulden voorwaardelijk. „U had betere papieren moeten meebrengen. Dit is niet vol doende bewijs" zei de kanton rechter tegen een 50-jarige man uit Brouwershaven die op de Heuvelsweg 111 kilometer per uur reed in plaats van de toe gestane maximumsnelheid van tachtig. De Brouwenaar bracht „Een duidelijke indicatie dat geweld tegen vrouwen in Zee land terdege voorkomt", aldus de open brief. Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad en de Fiom-Zeeland willen nadruk kelijk de problematiek rond seksueel geweld in Zeeland be noemen en onder de aandacht brengen van de Zeeuwse bevol king. Seksueel geweld is vol gens Fiom en Vrouwenraad nog steeds omgeven met een cultuur van zwijgen. „Slachtoffers, daders en men sen uit de omgeving hebben ve le redenen om het gebeurde te ontkennen", aldus de open brief. „De omgeving wil het vaak niet horen en reageert met ongeloof". Meestal zijn het vrouwen en meisjes die slacht offer worden van seksueel ge weld. De daders zijn voor het overgrote deel mannen. „Pas sinds kort komen er wat meer gegevens over jongens en man nen als slachtoffer van seksu eel misbruik in en buiten het gezin". een kopie van een bankaf schrift mee, waaruit moest blijken dat hij daarvoor al eer der boete had betaald. Maar het bijbehorende A-viertje van justitie waarop het nummer van de overtreding stond ont brak, zodat de kantonrechter er van uit ging dat het een an dere overtreding betrof. Hij legde de Brouwenaar alsnog 250 gulden boete op. Ook een 34-jarige man uit Nieuwerkerk was niet blij. „Ik speelde in op de snelheid van het verkeer voor me en achter me. Het zou niet slim zijn om abrupt te remmen", voerde hij aan als reden voor te hard rij den op de Rijksweg N59 bij Ouwerkerk, waar wegwerk zaamheden werden uitgevoerd. De kantonrechter was echter van mening dat de maximum snelheid van vijftig kilometer ruim van tevoren met borden werd aangegeven, zodat hij alle tijd had om rustig en niet abrupt snelheid te minderen. Hij legde de Nieuwerkerker een boete op van 250 gulden. De strijd tegen seksueel ge weld is volgens Fiom en Vrou wenraad geen op zichzelf staande maatschappelijke ont wikkeling, maar ligt ingebed in een veel breder emancipatie proces van mannen en vrou wen. „Er is een duidelijk ver band tussen de sociaal-econo mische afhankelijkheid van vrouwen, machtsmisbruik en seksueel geweld. Doorbreking van het taboe en de erkenning van seksueel geweld als maat schappelijk probleem openen de wegen naar een efficiënte bestrijding van het probleem." DEN HAAG (ANP) - Twee sur veillerende politie-agenten hebben vrijdagochtend hoogst waarschijnlijk menselijke res ten aangetroffen in het Zuider park in Den Haag. De resten zaten in een vuilniszak. ZIERIKZEE - Aan de Scheeps- timmerdijk in Zierikzee mo gen dertien nieuwe woningen worden gebouwd. Drie daar van worden gerealiseerd via verbouwing van een loods die aan de Scheepstimmerdijk staat. Het college van gedeputeerde staten heeft aan het dagelijks bestuur van de gemeente Zie rikzee laten weten in te stem men met de woningbouwplan nen. Het dagelijks bestuur van de provincie geeft daarbij aan de bezwaren, die door omwo nenden zijn ingediend tegen de bouwplannen, ongegrond te verklaren. De drie woningen in de loods worden gerealiseerd door K. Schroers Architekt, de tien andere woningen door Bij de Vaate BV in Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in Ie korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zi|n builen verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeren zi/n. Niet als wethouder in een in terview, doch als privé-persoon wil ik in de kantlijn dankzeg gen voor de véle ondersteunen de reacties tijdens en na de „Veerhoek-affaire", zowel van vele burgers als van de VVD- en PvdA-fracties in de Wester- schouwse raad. Het politieke spel is gespeeld, slechts een buitenspeldoelpunt werd gescoord én terecht afge keurd. Ik ga niet meer in op de in houd. In de raadsvergadering heb ik dat uitgebreid gedaan. Het CDA wilde daar niet naar luisteren; het onderzoeksrap port werd door hen heilig ver klaard. Jammer dat de media mijn steekhoudende weer woord niet integraal hebben gepubliceerd, maar ja dat is 't lot van een politicus en dat ac cepteer ik ook. De Schouwen-Duivelandse burger - lees kiezer - heeft het spel echter wel doorgrond. Er was geen sprake van een nega tief Veerhoek-effect, zelfs om gekeerd. In Westerschouwen werden op de VVD evenveel stemmen uitgebracht als op de CDA en PvdA tesamen! Ik zal uw vertrouwen niet be schamen, noch in Westerschou wen, noch in Middelburg als statenlid. De toekomst: Statenlid en ho- reca-ondernemer? Bestuurder van 'Schouwen-Duiveland'? We komen daar gezamenlijk best uit. Tfenslotte: Mede namens mijn vrouw en kinderen - want ook zij hebben de donkere dagen meegemaakt - bedankt voor uw ondersteuning. KEES VEERHOEK Burgh-Haamstede Ook de geplande herinrichting van de Brouwse Markt zal vol gens de burgemeester de rust in de Zuiddijkstraat bevorde ren. Labruyère besprak de ver keerssituatie in de Noorddijk- straat tijdens een hoorzitting. De bewoners brachten daarbij naar voren dat vrachtwagens en personenwagens in het eer ste gedeelte van de straat lang zaam rijden omdat de weg daar smal is. Daarna wordt opge trokken tot een snelheid van vijftig kilometer per uur. Om dat ook zware vrachtwagens dit doen, komen scheuren in de muren en worden vensterban ken van huizen gereden. De klachten omvatten verder het inrijden van de straat voor eenrichtingsverkeer vanuit de verkeerde kant en het slechte wegdek. Behalve de aanleg van de ontsluitingsweg naar Den Osse en de herinrichting van de Markt, die op termijn een oplossing moeten bieden, be sprak de burgemeester een aantal tijdelijke oplossingen met de bewoners. Zo zou het verkeer vanuit de kern Brouwershaven via bor den naar de rondweg langs het Slingerbos moeten worden ge leid. Het kruispunt Zuid dijkstraat/Jan Verhoef straat zou zodanig moeten worden aangepast dat het verkeer naar de Jan Verhoef straat wordt ge leid. Door middel van verho ging zou het verkeer ook bij an dere kruispunten naar een an dere richting dan de Zuiddijk straat kunnen worden geleid. Tenslotte zou bij de ingang van de Zuiddijkstraat een ver keersbord 'verboden voor vrachtwagens' kunnen worden geplaatst. De burgemeester gaat een schets bestuderen die door een van de bewoners van de straat werd gemaakt en zal de situatie bespreken in het college van b en w en de raad. In de Concertzaal in Zierikzee is donderdag 16 maart een con cert van de in Vlissingen geboren pianiste Marianne Boer. Het gaat om een voorstelling die werd georganiseerd door de werk groep Uit op Schouwen-Duiveland. Marianne Boer studeerde aan het Sweelinck Conservatorium waar zij in 1992 het diploma Uitvoerend Musicus behaalde. In 1993 werd haar de Jacques Vonk prijs toegekend. De pianiste trad vanaf haar tiende jaar re gelmatig op als soliste en begeleidster. Zij was finaliste bij het AVRO-Concours. de Rotterdamse Piano driedaagse en het Postbank-Sweelinck concours. Recentelijk werd haar de zilve ren vriendenkrans' toegekend van de vereniging Vrienden van het Concertgebouw. Met de fluitist Maurice Heugen vormt zij een vast kamerduo. In Zierikzee presenteert de pianiste een pro gramma met muziek van Bach, Schubert, Scriabin en Prokofiev. ZIERIKZEE - In een open brief aan de Zeeuwse poli tiek doen het Platform Zeeuwse Vrouwenraad en Fi om een dringend appèl op de Zeeuwse politiek om blijvende aandacht te hebben voor de problematiek rond seksueel geweld en incest. „Dit betekent naast voorlichting en preventie ook middelen ter beschik king stellen om een goed en passend hulpaanbod voor de hulpverlening aan seksueel misbruikte meisjes en vrouwen en de moeders van deze slachtof fers te kunnen realiseren", aldus de brief.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7