Geschiedenis van knus kerkje dat in een waardig Godshuis verandert 'Ik vind het eng om dicht langs de herm van de weg te rijden' Enquête criminaliteit en onveiligheid Zeeland Direct-nature mailing primeur op gebied natuureducatie Vluchtelingenwerk houdt grote antiracisme-actie in Zierikzee Boek ter gelegenheid restauratie Willibrorduskerk Serooskerkse vrouw veroorzaakte ernstig ongeluk Initiatief natuurbeschermers en ondernemers Motto 'Allen verschillend, allen gelijk Klusjesactie watersnood Uitgebreid programma Straofeest Serooskerke 1 VRIJDAG 10 MAART 1995 NR 25737 De Willibrorduskerk in Zierikzee werd vorig jaar gerestaureerd. Ter gelegenheid daarvan werd een boekje samengesteld. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - 'Had haast vier eeuwen de stem gezwegen die 't Roomsche volk eens riep te saam, ik werd door offerzin verkregen en Willibrordus is mijn naam.' Aldus luidt het randschrift van de luidklok van de Willibrorduskerk in Zierikzee, die op 21 december 1931 plechtig ingeluid werd. De kerk zelf werd, als schuilkerk, op 8 mei 1768 ingewijd. Vermoedelijk door Pater de Man. Onlangs werd de kerk grondig ge restaureerd. Ter gelegenheid hiervan stelden Cor Rademaker en Ton Verdaasdonk een boekje over de ge schiedenis van het kerkgebouw samen, waarbij Rademaker de tekst geschreven heeft. Een kleine kerkgeschiedenis. Sint Willibrords kerk in Zie rikzee, luidt de titel. Een ge schiedenis, waarin het wel en wee van de kerk centraal staat, maar die tevens regelmatig in een breder kader wordt ge plaatst. Zo krijgt de lezer aller eerst een kijkje in Middel eeuws Zierikzee. Het leven stond toen in het teken van kerk en geloof. Er waren niet alleen veel priesters, maar daarnaast veel nonnen, broe ders en paters die de plaatselij ke kloosters bevolkten. In de late Middeleeuwen liep dit echter allemaal wat uit de hand. En een reactie kon dan ook volgens de'auteur niet uit blijven. ,,Op het einde van de Middeleeuwen gingen de bur gers van Zierikzee zich steeds meer ergeren aan al die kloosterlingen, die lang niet altijd het goede voorbeeld ga ven, de vele goede niet te na ge sproken." En daarnaast kreeg de gewone man steeds meer moeite met de rijkdom van de kloosters. Het lag voor de hand dat de reformatie een einde maakte aan die kloosterlijke wildgroei. Godsdienstvrijheid Zierikzee ontkwam niet aan de beeldenstorm die in Nederland losbrak. Het klooster van de Minderbroeders werd geplun derd en de Sint Lievenskerk gesloten. Onder druk van de Hertog van Alva namen de stadsregenten maatregelen te gen de 'ketters'. In 1672 kwam de stad echter in handen van prins Willem van Oranje. Bij de overgave werd weliswaar godsdienstvrijheid bedongen voor zowel de katho lieken als de hervormden. Ech te vrijheid bestond er alleen voor de aanhangers van de nieuwe godsdienst. En veel burgers gingen zonder veel moeite over naar de nieuwe kerk. Al vormde Zierikzee wel een uitzondering, want lang niet alle Zeeuwen namen de nieuwe godsdienst direct aan. Dat bleek des te meer toen na het Concilie van Trente (1545- 1565) de Contrareformatie goed op gang kwam.> De voorname burgers van Zierikzee die de katholieke leer waren trouw gebleven wendden hun invloed aan ten bate van hun geloofsge noten. Ten koste van grote of fers zijn zij het die volgens Ra demaker, het katholicisme in de stad in stand hebben gehou den. Toch duurde het nog tot 1619 voordat men kon spreken van het feitelijke begin van de Willibrordusparochie in Zie rikzee. In dat jaar namelijk stichtte de Jezuïet, pater Wil lem de Jonge een statie, die tot het eind van de achttiende eeuw door zijn ordegenoten werd bemand. Schuilkerk In 1640 kreeg de statie een ei gen huis aan de Oude Haven. In dit pand is nog steeds de pastorie gevestigd. Maar het zou nog ruim een eeuw duren voordat de katholieken in Zie rikzee de beschikking kregen over een eigen kerk. Het was Jodocus de Man die hiervoor zorgde. De Man was in 1744 of 1748 pastoor geworden in Zie rikzee. Na herhaaldelijke ver zoeken kreeg De Man in 1766 toestemming tot het bouwen van een schuilkerk op de plaats van de huidige kerk. Op 8 mei 1768 werd deze kerk, die in geen enkel opzicht op een echt godshuis leek, inge wijd. Behalve aan de buitenkant leek de kerk ook van binnen geenszins op een echte kerk. In de loop der eeuwen zijn er re gelmatig verfraaiingen aange bracht. Zo kreeg de kerk in 1770 een preekstoel, in 1789 kwam een fraai altaar in de kerk te staan en in 1798 kwam er een echt kerkorgel. Pas in 1937 kreeg de kerk ramen aan de oostzijde. Tot dat jaar waren er alleen ramen aan de westzij de, grenzend aan de Paar denstraat. Over de verbouwing van 1852 doet een bijzondere anekdote de ronde. Het gehele dak werd van de kerk gehaald en daar voor in de plaats kwam een nieuw hemelgewelf. In de kos ten werd voorzien door de ver koop van een collectie waarde volle schilderijen, waaronder een Laatste Oordeel. In totaal ging de collectie voor 215 gul den in andere handen over. Het Laatste Oordeel komt uiteinde lijk terecht in het Museum voor Schone Kunsten in Brussel. De verkoopprijs bedroeg 3.500 gulden! Constructie Over de restauratie van de kerk in 1937 lopen de meningen zeer uiteen. Een tijdgenoot ver kondigde dat het knusse kerk je in een waardig en stemmig Godshuis veranderd was. Dat was echter wel ten koste gegaan van de constructie. Om het zicht op het altaar te verbe teren liet de toenmalige pas toor Louis Brink zes van de twaalf pilaren, wéghalen. Bo vendien ging het nieuwe priesterkoor de vlakke wand achter het altaar vervangen. Gewaarschuwd was er wel voor deze plannen en dat bleek later terecht. Het kerkdak drukte te zwaar op de muren en de con structie van het priesterkoor was onvoldoende sterk. Met de onlangs afgelopen res tauratie zijn deze problemen uit de wereld geholpen. En nu roept de klok weer, na een pe riode waarin in het parochie centrum gekerkt werd, de pa rochianen1 weer in de kerk bij een. Het is echter niet meer de klok uit 1931. Deze werd in april 1943 door de Duitsers ge stolen. Op 29 november 1948 werd een nieuwe en iets zwaar dere klok voor het eerst geluid. Het randschrift was hetzelfde, zij het met een kleine aanvul ling: 'Maar toen ik door de Duitsers was versmolten en verschoten, werd ik opnieuw geschonken en gegoten.' ZIERIKZEE - „Het lijkt er op dat u achter het stuur van de auto in slaap bent gevallen of even 'weg' bent geweest. Wellicht is het ongeluk veroorzaakt door uw levensgevaarlijke gewoonte om tegen de linkeras van de weg te rijden. Dan hoeft er maar iets te gebeuren of het gaat mis." Ook officier van justitie mr L. J. P. Lambooij kon tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee slechts gissen naar de manier waarop een 30-jarige vrouw uit Serooskerke op 18 juni 1994 een ernstig ongeluk veroorzaakte op de Rijksweg N59 (Serooskerkseweg) nabij Serooskerke. Zelf wist ze niet hoe ze met de auto op de linkerweghelft raakte en zo een frontale botsing véroorzaakte met een tegemoet komende auto, waarin drie mensen zaten. Zij raakten alle drie gewond, waarvan een zo ernstig dat hij moest worden overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. „Wanneer je op de foto's de ravage ziet, mag het een wonder heten dat hier mensen levend zijn uitgeko men", aldus kantonrechter mr A. L. R. Melens. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 23.30 uur, nadat de vrouw vier keer op en neer naar Zierikzee was gereden om te verhuizen. Toen ze terug reed naar Serooskerke ging het vlak voor de afslag naar haar woonplaats mis. ,,Ik herinner me alleen dat ik de stoplichten zag en dacht 'O, ik ben bijna thuis.' Het volgende moment had de aanrijding plaats gevonden en klom ik door het raampje van de auto naar buiten." De vrouw vertelde dat ze een 'linksrijdster' is. „Ik vind het eng om dicht langs de berm van de weg te rijden", legde ze uit aan mr Melens, die de uitdruk king niet kende. „Ik weet zelf niet hoe het ongeluk is ge beurd. Ik was in gedachten en ben op een raadselachtige ma nier op de verkeerde weghelft gekomen" Officier van justitie Lambooij was van mening dat de Serooskerkse een behoorlij ke verkeersfout heeft gemaakt met zware gevolgen. Dat wilde hij in de straf tot uiting laten komen. Hij eiste een geldboete van 750 gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Kantonrechter Me lens hield het op een boete van 400 gulden en de voorwaarde lijke ontzegging. „U was fout door gas te geven en door te rijden terwijl u niet goed kon zien of de weg vrij was." Dat zei de officier tegen een 20-jarige man uit Hilver sum die op 17 juli 1994 met de auto van zijn vader in Wester schouwen twee fietsers aan reed. Het ongeluk gebeurde toen hij linksaf sloeg terwijl zijn uitzicht op het fietspad naast de weg werd belemmerd door een tegemoet komende vrachtauto. „Die had u ook voorrang moeten geven", aldus officier van justitie Lambooij. Toen twee fietsers waren ge passeerd, sloeg de jeugdige au tomobilist voor de vrachtwa gen linksaf het fietspad over. Precies op het moment dat nog twee leden van het fietsende gezin daar passeerden. De vrouw liep bij de aanrijding een hersenschudding en een open beenbreuk op, waaraan ze drie keer geopereerd moest worden. „U had alles moeten doen, behólve voorlangs schie ten", aldus de officier van justi tie die een boete van 750 gulden eiste, waarvan 250 gulden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrech ter vonniste conform. Veel mensen werden tijdens de zitting veroordeeld omdat ze in een auto rondreden die niet was verzekerd. „Ik heb het erg druk. Daarom is het mij door het hoofd gegaan", aldus een 20-jarige man uit Nieuwer- kerk, wiens verzekeringsmaat schappij de verzekering stop zette na een conflict. Een nala tigheid die hem 500 gulden boete opleverde of tien dagen 'brommen' zoals de kanton rechter het uitdrukte. Een 28- jarige man uit Zierikzee kwam er honderd gulden goedkoper vanaf omdat de acceptgiro (waarmee hij de zitting van het kantongerecht had kunnen ver mijden) hem niet bereikte van wege een adreswijziging. Een 34-jarige oud-Zierik- zeeënaar mocht de boete van 500 gulden betalen in twee maandelijkse termijnen van wege zijn slechte financiële omstandigheden. BURGH-HAAMSTEDE - Voor het eerst in de Zeeuwse geschiedenis bundelen Zeeuwse natuurbeschermingsorganisaties en Zeeuwse recreatieondernemers hun krachten om gezamenlijk doelgroepen te benaderen met informatie over de natuur in Zeeland. Het gaat hier om een primeur op het gebied van natuurbe schermingseducatie. Die informatie behelst concre te suggesties voor basisscholen die wellicht van plan zijn Zee land tijdens een schoolreisje of een schoolkamp te bezoeken. Het gaat daarbij om kant-en- klare natuurwandelingen, fietstochten en excursies. Ver der wordt de aandacht van de scholen gevraagd voor gebieds gebonden boomwandelingen en ontdekkingstochten. Die laatste zijn bestemd voor de leerlingen van groep vijf tot en met acht van de basisscholen. Opdrachten Leerlingen dje zelfstandig kun nen lezen en schrijven kunnen onder begeleiding van een leer kracht opdrachtjes uitvoeren die betrekking hebben op de natuur. Alom in den lande wor den door vrijwilligers educa tieve natuur-, doe- en ontdek kingstochten georganiseerd. „Het is echter in de praktijk dikwijls zo dat directies van basisscholen uit de Randstad of Brabant niet op de hoogte zijn van de plaatselijk actieve natuurgidsen en /of hun pro- dukten", aldus een van de ini tiatiefnemers, J. Midavaine uit Haamstede, in een persbericht. Doel van de direct-nature mai ling is om de natuurbescher mingseducatie te bevorderen door het aanreiken van waar devolle suggesties. „Waardoor een schoolreis of schoolkamp naar Zeeland een kwalitatief hoger gehalte krijgt", aldus het persbericht. In het verleden konden volgens de initiatiefnemers de natuur- belangenbehartigers en de be langenbehartigers van de toe ristische sector nog wel eens van mening verschillen. „De angst vanuit de natuurorgani saties dat natuurgebieden in Zeeland te zwaar worden be last door een massale toeloop van toeristen is begrijpelijk", aldus het persbericht. „Daar entegen zijn er legio mogelijk heden om de bezoeker op weg te helpen door hem van goede informatie te voorzien". „Bijna vanzelfsprekend zal een tevreden natuurgast langs deze weg de natuur ook respec teren. Wil men vanuit de toe ristische belangenorganisaties de toerist optimaal van dienst kunnen zijn, dan zal men aan de wensen van de verschillende doelgroepen tegemoet moeten komen. Want anno 1995 komt er een steeds groter wordende groep toeristen die meer wil dan zon, zee en strand". Stichting Het Zeeuws Land schap, de Vereniging Natuur monumenten en recreatieon derneming De Vluchtheuvel uit Burgh-Haamstede hebben 77 basisscholen geprikt die be naderd zullen gaan worden. ZIERIKZEE - In de week van 13 tot en met 17 maart wordt een telefonische en quête gehouden naar criminaliteit en onveiligheid in Zeeland. Het onderzoek wordt gehouden in opdracht van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. Het onderzoek maakt onder deel uit van het landelijk on derzoek - politiemonitor bevol king genaamd - dat vanaf 2 ja nuari in het hele land wordt ge houden. Sinds die datum wor den 72.000 Nederlanders van 15 jaar en ouder telefonisch over criminaliteit en onveiligheid ondervraagd. Daarnaast wordt hen een oordeel gevraagd over het functioneren van de politie. Via het onderzoek wil men in kaart brengen welk deel van de bevolking het afgelopen jaar slachtoffer is geworden van cri minaliteit, zoals woningin braak en fietsendiefstal. Ver der wordt de behoefte aan vei ligheid geïnventariseerd. De politiemonitor bevolking, die voor het eerst in 1993 werd gehouden, is een belangrijk hulpmiddel voor de politie en het openbaar bestuur. De mo nitor vraagt gegevens die van belang zijn voor de vormge ving van het veiligheidsbeleid. Met het onderzoek kan, door vergelijking van de resultaten met die van het in 1993 gehou den onderzoek, zicht worden verkregen op de ontwikkelin gen op het gebied van politie zorg in de afgelopen twee jaar. Naar verwachting zal de lande lijke rapportage in juni 1995 worden gepresenteerd. Om praktische reden worden de enquêtes per regio in één tijdsperiode gehouden. In Zee land is dit de komende week. Het onderzoek wordt uitge voerd door medewerkers van Int oma rt en B A groep. ZIERIKZEE - Onder het motto Allen verschillend, allen gelijk houdt Vluchtelingenwerk zaterdag 25 maart een anti-racismemanifestatie onder de Beuze in Zierikzee. Er zijn stands aanwezig van onder meer Amnesty International en de Wereldwinkel. Op 21 maart 1960 demonstreer de een grote groep zwarte Zuid afrikanen in Sharpville tegen de zogenaamde pasjeswet van dat land. Het vreedzame pro test liep uit op een bloedbad toen de Zuidafrikaanse politie op de demonstranten begon te schieten. Daarom werd 21 maart enkele jaren later door de Verenigde Naties uitgeroe pen tot Internationale Dag te gen Racisme. Sinds maart 1992 wordt een actieweek gehouden rond de Internationale Dag te gen Racisme gehouden. Activiteiten Net als in 1994 worden in de ac tieweek van 21 tot en met 25 maart weer vele plaatselijke activiteiten opgezet rond het thema racisme. Op Schouwen- Duiveland is de Vereniging Vluchtelingenwerk uit Burgh- Haamstede verantwoordelijk voor de activiteiten. De Stich ting Nederland Bekent Kleur zorgt voor materiaal en advies. Omdat asielzoekers een zeer kwetsbare groep vormen bin nen de Nederlandse samenle ving en zij niet zelden te maken krijgen met uitingen van ra cisme besteedt de Vereniging Vluchtelingenwerk veel aan dacht aan de actieweek. Tij dens de manifestatie op zater dag 25 maart onder de Beuze wordt het publiek een geva rieerd programma voorgescho teld. Amnesty International zorgt voor voorlichting en een mu- ziekoptreden. De Wereldwin kel verstrekt gratis koffie. Een aantal bewoners van het Asiel zoekerscentrum in Burgh- Haamstede zorgen tijdens de manifestatie samen met thea tersportgezelschap Kiekieres uit Zierikzee voor theater. Ook op muzikaal gebied is er een en ander te beleven. Onder meer het Delta Combo is te horen. Ook aan de rap-liefhebbers is gedacht. Freazy J. en Lord T, van de rapgroep For Real ver zorgen een optreden. Een meis je uit Bosnië brengt samen met twee Nederlandse vriendinnen liedjes ten gehore over de lief de en het dagelijks leven in Bosnië. Er is ook een optreden van een Iraanse goochelaar. Bezoekers kunnen de inwendi ge mens versterken met inter nationale lekkernijen en ver der wordt er een muurkrant opgehangen met daarin recente kranteknipsels over vormen van racisme hier en elders in de wereld. De manifestatie begint om 13.00 uur en duurt tot onge veer 17.00 uur. 'BROUWERSHAVEN - Een klusjesactie van leerlingen van de christelijke basisschool De Schouw in Brouwershaven bracht 2133,50 op voor de slachtoffers van de waters noodramp. De leerlingen gin gen de afgelopen weken op pad om voor kleine bedragen klus jes uit te voeren. Ze deden boodschappen, brach ten flessen naar de glasbak, ruimden kamers op, verzorg den dieren en wasten auto's. Sommige inwoners van Brou wershaven gaven geld voor 'kletsen en snoepen' of zonder dat daarvoor een klusje moest worden uitgevoerd. Gemiddeld brachten de zestig leerlingen van de school 35 gulden bijeen. De stand van het geld werd bij gehouden op een grote thermo meter die in de grote hal van de school was opgesteld. De meter ging slechts tot 2000 gulden, maar de opbrengst steeg daar bijna 150 gulden bovenuit. Het geld is inmiddels overgemaakt naar het Nationaal Rampen fonds. Met 's avonds toneel en bal na SEROOSKERKE - Muziek, toneel, versierde fiet sen. Zomaar een paar ingrediënten van het Strao feest op zaterdag 18 maart in Serooskerke. Het pro gramma gaat om 12.00 uur van start met de keuring van de versierde fietsen, 's Avonds wordt het feest afgesloten met een toneelvoorstelling in het dorps huis met bal na. Bij Strao draait het natuurlijk vooral om paarden en ruiters. De versierde paarden worden om 12.30 uur verwacht bij d' Ouwe Smisse waar ze gekeurd worden. Vanaf die locatie ver trekt de ruiterstoet voor de tra ditionele rondrit. Om 12.45 uur gaat het ringstekeji per fiets van start voor de leerlingen van de basisschool. De prijzen worden meteen na afloop uit gereikt. De ruiters worden omstreeks 14.45 uur terug verwacht in het dorp. Onder muzikale begelei ding van Luctor et Emergo en vergezeld van de kinderen op hun versierde fietsen wordt een rondgang door het dorp ge maakt waarna de stoet om 15.30 uur halt houdt en een ver tegenwoordiger van de ge meente het Straofeest officieel opent. Aansluitend volgt het ringste ken door de strao-ruiters, ge volgd door de prijsuitreiking. Tijdens het straofeest worden in het dorpshuis diverse pro- dukten verkocht door de Welfa reafdeling van het Rode Kruis. Na lange tijd van afwezigheid brengt toneelvereniging Lere Lere 's avonds in het dorpshuis het toneelstuk Commissaris Manus vertelt. Na de toneel voorstelling kan er tot in de kleine uurtjes gedanst worden op muziek van het Lennard Hoekman Trio,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5