Werkgevers vervoer vinden regels rotonde verwarrend PvdA en D66 worstelen met antwoord op het 'gordonisme' WEEKENDSERVICEDIENST Comité zet klacht over optreden politie door Rotterdam werkt aan een onbemande shuttle Claims varkensboeren bij Zeeuwse gemeenten Twee soorten van rotondes is levengevaarlijk, Klap van Bolkestein dreunt na in kamergebouw DEURL00 B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UTRECHT (ANP) - Het Komité Utrecht tegen ra cisme en fascisme (KURF) zet de klachtenprocedure over het politie-optreden op 4 maart in Utrecht door. KURF besloot dat donderdagnacht na een lang ge sprek met hoofdcommissaris Wiarda, hoofdofficier van justitie Berger en burgemeester Opstelten. Met name de wijze van aanhou ding moet volgens het Komité nader worden onderzocht. Het geprek donderdag had plaats in het stadhuis Utrecht. Rond middernacht moesten de vijf vertegenwoordigers van het Komité erkennen dat de le zing die de driehoek politie- justitie-gemeente over de be wuste dag gaf nog steeds een geheel andere was dan die van hen. De politie ging die bewuste za terdag rond twee verboden de monstraties over tot aanhou ding van 161 personen. Het Ko mité wil dat politie en justitie hun excuses aanbieden aan ie dereen die is opgepakt. Verder vragen zij als officiële erken ning van de fouten, een finan ciële genoegdoening voor de gedupeerden. De anti-fascisten zijn wel te vreden dat Opstelten en Wiar da in het besloten gesprek er kenden dat er bij de registratie van arrestaten fouten zijn ge maakt. Volgens een woord voerder gaf Wiarda te kennen dat bij een aantal mensen ten gevolge van organisatorische kortsluiting, als reden voor ar restatie het gewraakte artikel 435a stond genoteerd. Kenmerken Dat artikel bepaalt dat perso nen op grond van .uiterlijke kenmerken" kunnen worden opgepakt. Eerder schreef Opstelten in een brief aan de gemeenteraad dat slechts vijf mensen op basis van dat arti kel waren aangehouden. Ondervraagd In het gesprek herhaalde Opstelten volgens KURF zijn standpunt dat iedere verdachte ten minste twee of drie keer is ondervraagd voordat agenten overgingen tot aanhouding. Samen met de ZWN ROTTERDAM (ANP) - Het streekvervoersbe- drijf ZWN werkt samen met de gemeente Rot terdam aan een onbemand 'openbaar vervoers systeem. Deze zogeheten 'people mo ver' moet een geregelde per manente shuttledienst gaan verzorgen tussen het me trostation Kralingse Zoom en het bedrijvenpark Rivi- um in Capelle aan den IJs- sel. Het betreft een experi ment van twee jaar, dat in september moet starten. De people mover is een com- puterbediend voertuig dat plaats biedt aan acht perso nen. Het voertuig wordt vanuit een controlekamer aangestuurd. Volgens. ZWNt woordvoerder ir. J. Pruis kan de people mover zich ontwikkelen tot het goed koopste onbemande ver voerssysteem ter wereld. Het shuttle-systeem is ont wikkeld bij Frog Systems in Utrecht. ,,Er is wereldwijde belang stelling voor ons produkt. Steden als Singapore, Ma drid en de Europese lucht havens van Hamburg en Amsterdam tonen zich geïn teresseerd. Zij kijken met argusogen naar de ontwik keling van de people mover in de Maasstad," zegt Pruis. ZWN hoopt dat het systeem zijn bestaansrecht aantoont als verfijning van het open baar vervoernet. De people mover kan maatwerk bie den voor kantorenparken, winkelcentra, vliegvelden en grote stations. Zes miljoen Het vervoersexperiment kost zes miljoen gulden. De gemeente Capelle betaalt 1,6 miljoen. De initiatiefne mers streekvervoersbedrijf ZWN en Frog Systems dra gen samen 1,4 miljoen bij. De exploitanten rekenen op drie miljoen rijkssubsidie. THOLEN (ANP) - Enkele tientallen Brabantse var kensboeren hebben bij gemeenten in West-Brabant en Zeeland schadeclaims van minimaal een miljoen gulden per stuk ingediend. Volgens de ondernemers doen de gemeenten waar zij hun be drijf willen vestigen onnodig lang over de aanvraag voor een milieuvergunning. ,,De mestquota zijn in die tijd heel wat duurder geworden en de ondernemers lijden omzet - schade", verklaart juridisch adviseur J. van Groningen uit Middelharnis, die de zaken voor de varkensboeren behar tigt. Gemeenten in West-Brabant en Zeeland werden vorig jaar overvallen door aanvragen voor vestigingen van boeren uit Oost-Brabant. Om de var kensinvasie te weren zetten de gemeenten inderhaast bestem mingsplanwijzigingen in gang, maar voor de al binnengekre gen aanvragen was dat te laat. ,,De gemeenten zijn de zaak toen gaan traineren", oordeelt Van Groningen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP WEMELDINGE Doodtij: II maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11 maart 10.10 98 03.55 -112 22.45 86 16.40 -110 12 maart 11.40 105 05.20 -118 18.00 -116 13 maart 00.20 103 06.35 -129 13.00 127 19.10 -125 11 maart 09.25 89 03.45 -106 21.55 78 16.15 -103 12 maart 10.50 98 04.45 -lil 23.30 94 17.15 -108 13 maart 11.55 121 05.45 - 122 18.10 - 117 11 maart 10.05 108 04.20 -116 22.30 94 16.55 -116 12 maart 11.55 112 05.30 -126 18.00 -124 13 maart 00.40 112 06.35 -137 13.05 138 19.05 -132 11 maart 10.05 103 04.05 -114 22.45 91 16.50 -113 12 maart 11.55 110 05.25 -122 18.00 -121 13 maart 00.30 108 06.35 -134 13.05 134 19.05 -129 63B8' Op de rotonde 'nieuwe stijl'in Zierikzee gaat het regelmatig mis. De werkgevers in het beroepsver voer doen vandaag in Den Haag hun beklag over onduidelijkheid van de voorrangsregels. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG (ANP) - De werkgeversorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) vindt de verschillende voorrangsregels op rotondes en verkeerspleinen verwarrend. In een brief aan minister Jorritsma (verkeer) stelt de vervoersorga nisatie vrijdag dat deze onduidelijke situatie „levensgevaarlijk" is. Maandag praat de Tweede Ka mer met de minister over de verkeersveiligheid. Op „traditionele" rotondes heeft het aankomende verkeer voorrang. Op de rotondes „nieuwe stijl" heeft juist het verkeer op de rotonde voor rang. De nieuwe rotondes zijn vooral in opmars buiten de be bouwde kom. Binnen de woon gebieden dienen de kleine ro tondes veelal als middel om de snelheid van weggebruikers te beperken. Volgens KNV-voorzitter Den Ouden moeten er wettelijke en gelijkluidende voorrangsre gels komen. Zijn voorkeur gaat daarbij uit naar een situatie waarbij het verkeer op de ro tonde voorrang heeft. „Dat sluit beter aan op de situatie in andere landen in de Europese Unie en bovendien zorgt het voor een betere doorstroming van het verkeer", vindt hij. Van rechts De Fietsersbond ENFB heeft ook zo zijn problemen met de Nederlandse voorrangsregels. In een brief aan de Tweede- Kamerfracties stelt de bond dat er een einde moet komen aan de uitzonderingspositie van fietsers bij de algemene re gel dat verkeer van rechts voor rang heeft. Volgens de fietsersbond is het „gênant" dat Nederland als enige land in Europa „nog geen einde heeft gemaakt aan deze door de Duitse bezetter inge voerde regel". Actie De bond wijst erop dat de afge lopen jaren zowel Tweede Ka mer als de Raad voor de Ver keersveiligheid heeft gepleit voor wijziging van de regels. Met het oog op het komende kamerdebat hoopt de bond nu op actie van de parlementa riërs. DEN HAAG (ANP) - Al vroeg in de ochtend kwamen donder dag op het fractiebureau van de PvdA in de Tweede Kamer de eerste telefoontjes binnen. Teneur: het is jullie eigen schuld; had je maar beter naar onze klachten over „die bui tenlanders" moeten luisteren, zoals Bolkestein wél doet. Ook bij D66 kwamen donder dagmorgen „een paar pesttele- foontjes" binnen, maar die werden ruimschoots gecom penseerd door „lieve democra ten die ons wilden troosten". Bij de VVD daarentegen regen de het felicitaties. Overal in het kamergebouw kon de dag na de Statenverkie zingen hetzelfde contrast wor den waargenomen. VVD-ka- merleden die met verende tred door de wandelgangen benen en breed grijnzend de hen toe gestoken handen drukken te genover het wat schielijke voortbewegen van de leden van de beide andere coalitiepart ners. De klap die Bolkesteins VVD op 8 maart heeft uitge deeld dreunt op 9 maart nog ge voelig na. Natuurlijk, het waren provin ciale verkiezingen en de zetels in de Tweede Kamer waren niet in het geding. Maar alle paarse kamerletjpn beseffen terdege dat het sterk nationale karakter van de verkiezings campagne ook betekent dat de uitslag iets zegt over het oor deel van de kiezer over hun werkzaamheden in de afgelo pen tien maanden. En dat oordeel was voor de PvdA- en de D66-fractie niet mals. Beiden zouden, als het woensdag om de Tweede Ka mer was gegaan, maar liefst tien zetels hebben verloren. De verklaring voor wat er mis ging, wordt in de verliezende fracties in toenemende mate bij het dualisme gezocht. On der de oude coalities, waarin het CDA dominant was, wer den de betrokken fracties met handen en voeten gebonden aan besluitvorming binnen het kabinet. En dat niet alleen via een tot in detail geregeld re geerakkoord. Boezem In de huidige paarse coalitie laat het regeerakkoord meer open dan vroeger gebruikelijk was, domweg omdat men het tijdens de formatie niet overal over eens werd. Het gevolg is dat niet alles binnen de boezem van het kabinet dichtgetim merd kan worden, waardoor de finale beslissingen steeds va ker pas in het openbaar in de Tweede Kamer worden geno men. Bolkestein heeft de implicaties van dat dualisme vorige zomer ongetwijfeld het beste door zien. Zich bewust van de toene mende betekenis van het parle mentaire debat koos hij ervoor niet in het kabinet te gaan zit ten. Dat heeft zijn politieke speelruimte binnen de paarse coalitie aanzienlijk vergroot. Schuin oog Terwijl mede-fractievoorzit ters Wallage en Wolffensperger voortdurend met een schuin oog richting Kok en Van Mierlo moeten kijken heeft Bol kestein min of meer vrij spel en ziet er niet tegenop stelling te nemen tegenover de VVD- ministers in het kabinet, zoals onlangs nog bij het debat over de Limburgse rijksweg A73. Voor Wallage en Wolffensper ger zat er de afgelopen weken weinig anders op dan zo goed mogelijk het beleid van hun twee echte leiders Kok en Van Mierlo te verdedigen. Hun ruimte was daardoor beperkt tot het in eigen woorden verde digen van het regeerakkoord. Gordonisme Intussen had Bolkestein alle vrijheid ook andere noten te kraken, zoals hij dat bijvoor beeld rond het electoraal ger voelige thema asielzoekers deed. De muzikale steun van de - in de woorden van PvdA-kamer- lid Vreeman - „arbeiderszan ger" Gordon zorgde daarbij voor volle zalen. De PvdA en D66 bleken niet voorbereid op de populistische variant van het dualisme die in de Haagse wandelgangen de afgelopen weken wel als gordonisme is getypeerd. In beide partijen breekt men zich dan ook het hoofd hoe dat onverwachte ge volg van een nieuwe politieke cultuur te pareren. De waarschuwingen die pre mier Kok en vice-premier Van Mierlo de afgelopen week over Bolkesteins loyaliteit richting kabinet hebben verstuurd, zul len de WD-leider moeilijk overtuigen. Voor beide verlie zende regeringspartijen geldt dat zij de komende maanden een echte list zullen moeten verzinnen. Suske en Wiske ''DE AVERECHTSE AAP'' door Willy Vandersteen Ik daiht dat de po htie nut naar hen mht lftreK 1 th.u/y maren wel op dt hoopte Smds de ge- mesten et pen bevoegdheden hebben, iyn de misverstanden lapslaat maar ui ten Ui Hen jultu uls ^voor om doen Is* Dus de2e diertjes moeten naar hel tienel- jialeis 'komt w orde1 Uy 2 gn intussen lopjill Vrijdag 10 maart Zierikzee Thema-avond FNV in mfc aan de Huybertstraat. 19.45 uur. Klaverjasavond leden Lawn Tbnnis Club Zierikzee. Club huis. 20.00 uur. Dreischor Nutsavond. Dorphuis Mog- gestraat. 20.00 uur. Toneeluitvoering vereniging Tot Nut en Genoegen in het dorpshuis. 20.30 uur. Ouwerkerk Receptie 25 jaar Reddingsbri gade Zierikzee/Duiveland. De Vierbannen. 18.00 tot 20.00 uur. Jaaruitvoering muziekgezel schap Nieuw Leven. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare in dorpshuis De Óosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 11 maart Zierikzee Begin cursus tekenen en schil deren gehandicapten. Multi functioneel centrum. 09.30- 11.30 uur. Eendags-expositie olieverf schilderijen. De Concertzaal. 10.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie Natuur- en Vogel-» wacht. Vertrek bij duinover gang Het Oude Vuur, Strand weg. 09.30 uur. Dans- en lichtshow. Jongeren centrum Big S. Vanaf 19.30 uur. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Straofeest. Verzamelen in Dorpsstraat. 12.00 uur keuring paarden, aansluitend rit. 12.45 uur aanvang ringsteken per fiets. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Bruinisse Jeugdtoernooi badminton. Sporthal De Vanger. Vanaf 10.00 uur. Zondag 12 maart Brouwershaven Concert Second Line Jazzband, 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 13 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Mondra- gon. 14.00 uur. Vergadering Verenigingsraad Beter Wonen. Calandweg 51. 19.30 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 16.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Dinsdag 14 maart Zierikzee Multifunctioneel Centrum Zie rikzee. Voorlichtingsmiddag ouderenbonden over zelfstan dig wonen in eigen huis. 14.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Discussie Kopen is kiezen. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Start cursussen Werkhonden vereniging. Tbrrein Armhoeks- weg hoek Omloopweg. 19.30 uur. Woensdag 15 maart Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Jaarvergadering Unie van Vrij willigers. Restaurant De Val. 17.30 uur. Thema-avond Verborgen ach tergronden New Age. Multi functioneel Centrum. 20.00 uur. Kerkwerve Streek vergadering NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01THM6Z55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2