Lente weer in aantocht i Geheugencursus op Schouwen-Duiveland Kaalste plek van Nederland Verkoopexpositie Kinderen hebben voorrang bij zesde Nationale Straatspeeldag Fototentoonstelling Zeeuwse scheepvaart Expositie Nelly Nelisse in Galerie 't Zuuddek Fotowedstrijd van Bomenstichting Nieuwe cursus stemvorming voor beginnende zangers Uitvoering Fanfare Ski-festijn Tuin en groen, altijd wat moois te doen Ontdekkingsreis door het gc'.zugcr, i WOENSDAG 8 MAART 1995 NIEUWSBODE EXTRA BURGH-HAAMSTEDE - In de drie bibliotheken op Schouwen-Duiveland is de komende twee maanden de fototentoonstelling Scheepvaart in Zeeland te zien. De tentoonstelling werd sa mengesteld door het Zeeuws Documentatiecentrum in Mid delburg. Ze wordt bij toerbeurt geëxposeerd in alle openbare bibliotheken in Zeeland. De tentoonstelling omvat onder meer foto's van Zeeuwse veer diensten, vroeger en nu, hqj. loodswezen en scheepsrampen die zich afspeelden voor de Zeeuwse kust. Ook zijn sleepboten en schepen van scheepswerf De Schelde in Vlissingen te zien. Behalve fo to's omvat de expositie een aantal boeken over de scheep vaart in Zeeland. Die boeken reizen met de tentoonstelling mee langs de bibliotheken op Schouwen-Duiveland. Ze kun nen pas geleend worden na af loop van de expositie. Scheepvaart in Zeeland is van 6 tot en met 24 maart te zien in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede. Van 27 maart tot en met 12 april is de expositie in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Van 18 april tot en met 3 mei kan men de foto's en boeken bekijken in bibliotheek De Zaete in Brui- nisse. De tentoonstelling is te zien tijdens openingstijden van de bibliotheken. BURGH-HAAMSTEDE - In Galerie 't Zuuddek in Burgh-Haamstede exposeert van 9 maart tot en met 8 april de in Schuddebeurs woonachtige Nelly Nelisse-Jumelet een selectie van haar olieverfschil derijen. Nelly Nelisse tekent al bijna haar hele leven. Ongeveer 25 jaar geleden begon zij met schilderen. De beginselen van het schilderen werden haar bij gebracht door kunstschilder Leo Stigter uit Noordgouwe. Later kreeg zij ook onderricht van anderen. De voorkeur van Nelly Nelisse gaat uit naar bomen, bermen, bloemen, strand en' oude ge bouwen en schuren. Tot voor kort schilderde ze vrijwel al leen in olieverf en aquarel. Te genwoordig volgt zij lessen in abstract schilderen met acryl verf van Ben Vernimmen uit Bennebroek. Olieverf en aqua rel blijven haar echter boeien. Eerdere exposities van Nelly Nelisse waren te zien in het ge meentehuis in Bruinisse, Gale rie Nobel, Verpleeghuis de Cor- neliastichting en Galerie Bors- boom. 't Zuuddek is geopend op donderdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELHARNIS - Bij voldoende belangstelling zal in het Diekhuus in Middelharnis een nieuwe cursus stemvorming voor beginners starten. Deze cursus wordt gegeven door zangpedagoge Herien Wieririga en start op vrijdag 10 maart. Herien Wieringa studeerde ge durende drie jaar lichte mu ziek en driejaar klassieke zang aan het Rotterdams Conserva torium. De afgelopen jaren gaf ze al diverse cursussen in het Diekhuus en aan koren in haar eigen oefenruimte. Rode draad in de cursus is de adem die de klank moet vor men. Daarnaast is houding en tenslotte de toonvorming van essentieel belang. Herien: „Veel mensen zingen 'op de keel' waardoor ze aangezongen raken. Dit kan resulteren in pijn in de keel na bijvoorbeeld een koorrepetitie. Het leren zingen op de adem, het stro men, met behulp van de zoge naamde ademsteun helpt ver keerd stemgebruik te voorko men. De klank wordt voller, zingen doe je met je hele lijf." Verder wordt in de cursus aan dacht besteed aan articuleren, klinkers en medeklinkers. Ook het zingen in een andere taal komt aan de orde. Herien: „El ke taal 'bekt' anders, de dictie is belangrijk." Andere aan dachtspunten zijn: het uitbrei den van de stem, zodat zowel hoog als laag gezongen kan worden en theorie zoals noten- leer, ritme, accoorden en toon soorten. De cursus is geschikt voor ie dereen (vanaf 16 jaar) die graag of regelmatig zingt en zich eens in de techniek en achtergron den wil verdiepen. Tbvens voor mensen die in een koor of band zingen en zangers met zang klachten. De cursus bestaat uit zes lessen van anderhalf uur en vindt plaats op vrijdagavond van 19.30 - 21.00 uur in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 in Middelharnis. Voor informa tie en opgave: Herien Wierin ga, telefoon 01870-82400. pen in beslag worden genomen door geparkeerde auto's. Dat moet anders, zeggen de deelne mers aan de Straatspeeldag. Woonstraten moeten weer bespeelbaar worden. Veel deelnemende groepen no digen het gemeentebestuur uit om op de Straatspeeldag aan wezig te zijn. Zo kunnen ou ders en kinderen de gemeente op de hoogte brengen van de verkeersproblemen in de buurt. Dat een actiedag als deze hard nodig is, blijkt uit het grote aantal deelnemers. Op de laat ste Straatspeeldag, in juni 1994, werden meer dan 1.200 straten afgesloten. Er speelden toen verspreid over het land zo'n 120.000 kinderen veilig op straat. Waneer men aandacht wil vra gen voor onveilige verkeerssi tuaties of gebrek aan speel ruimte in de eigen straat of buurt, is het een goed idee om op 17 mei aan de Straatspeel dag mee te doen. Voorwaarde is natuurlijk dat de deelnemer (bijvoorbeeld samen met bu ren, een buurthuis, een speel tuinvereniging of een school) een flinke groep kinderen op de been moet zien te krijgen. Straatspeeldagdeelnemers ont vangen van Kinderen Voorrang een gratis actiepakket, met daarin onder meer een uitge breide actiehandleiding. In maart vinden in de meeste provincies informatie-bijeen komsten plaats voor mensen die in hun eigen buurt een Straatspeeldag willen organi seren. Men kan zich als deelnemer op geven bij Kinderen Voorrang, Eerste Nassaustraat 5, 1052 BD Amsterdam, telefoon 020- 682 63 22. Ook voor meer infor matie over de Straatspeeldag. OOSTERLAND - Vrijdag 10 maart geeft de muziekvereni ging Oosterlands Fanfare haar jaarlijkse uitvoering in de Oosterhof in Oosterland. Naast de fanfare onder leiding van Jaap Knuist, geven de blokfluitgroep van de OBS De Oosterburcht en het CJ koor uit Nieuwerkerk acte de pre sence. Het laatste deel van deze avond neemt de amusements band Les Oranges voor haar re kening voor een bal na. De aan vang van de uitvoering is 19.30 uur. ZIERIKZEE - De vereniging Plattelands Jongeren Zuid, af deling Schouwen-Duiveland, heeft voor zaterdag 18 maart een ski-festijn op het program ma staan. Plaats van het festijn is de in door skibaan Casablanca in 's Gravenwezel bij Antwerpen. De baan biedt als enige accom modatie ter wereld de moge lijkheid om op 3000 vierkante meter echte sneeuw overdekt te skiën. Op 18 maart vertrekt men om 14.15 uur vanaf de car pool-parkeerplaats op de krui sing van de Julianaweg en de Weg naar de Val. Van 16.00 uur tot 18.00 uur kunnen deelne mers op de ski's hun kunsten vertonen. Aansluitend gaat de groep uit eten. Naast leden, kunnen ook niet-leden in schrijven. Dit voor 13 maart, onder andere bij Marco Capel- le, telefoonnummer 01117-1206. In bibliotheken op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De Bomenstichting viert dit jaar haar 25-jarig bestaan en organiseert een fotowedstrijd on der het motto: een mooie boom voor de kaalste plek. Wie kan de Bomenstichting vertellen waar de 'kaalste plek van Nederland' is. Het gaat hierbij om de woon- of werkomgeving. Een foto van 'de kaalste plek' met een korte, originele, beschrijving, waarom een 25-jarige booin daar heel veel goed zou doen, kan men sturen naar de Bomenstichting in Utrecht. veerd worden voor juist die plek. Deze toelichting is maxi maal een halve pagine A4 ge typt (regelafstand 1), hierin kan men eventueel de voorkeur aangeven voor een gewenste boomsoort. Per inzender mag maximaal 1 locatie gefotografeerd worden, men mag daarvan meerdere fo to's inzenden (maximaal drie foto's). Mariatraiien of 'gebroken hartje' is een dankbare plant voorin de tuin of op het balkon, bloeit april-mei. ZIERIKZEE - De kalender mag dan zo ver nog zijn, de tuin kondigt de lente al aan. Op gen geurt de aarde, het teken dat het weer actief wordt. Een nieuw seizoen staat vocf de deur en wie verheugt zich daar niet op? Struiken met katjes zoals haze- De stuifmeelkorrels v^rden laar en els zijn windbestuivers. door de wind naar de le/vrouwelijke bloempjes ge- blizen. Als alles goed gaat zijn hJzelnoten en elzeproppen er !t gevolg van. Windbestuivers loeien als het blad nog niet .n de struiken zit. aar dat is niet het geval bij arrya elliptica, een apart feestertje dat wintergroen is. katjes komen tussen het leerachtige blad te voorschijn jin hebben een zilverachtige kleur. Deze struik komt uit Mexico en heeft geen Neder landse naam. Gezien z'n her komst doet hij het in ons kli maat 't beste op een beschutte, zonnige plek. De mooist gekleurde katjes hebben Garrya op vrij voedsel- arme, goed doorlatende grond. Geef vooral jonge planten een flinke winterbedekking met compost. Garrya's hebben een compacte, gedrongen groei. Met hun leerachtige, winter groene blad zijn Garrya's goed als leiheester te gebruiken. Bij vriezend en/of schraal (zonnig) weer geeft een rietmat bescher ming. Een heel andere sierwaarde dan winterbloeiende of winter groene heesters hebben soorten met kleurige jonge takken. Die worden twijgen genoemd. Ta melijk bekend zijn kornoelje, met koraalrood (Cornus alba 'Sibirica') en groengeel (Cor nus, stolonifera 'Flaviramea') 'hout'. Donkerder rood, tot purperzwart toe, zijn de twij gen van Cornu alba 'Kesselrin- gü'- Het zijn gemakkelijk groeien de heesters, die geschikt zijn voor heesterborders en natuur lijke beplantingen. Ze worden 2 a 2,5 meter hoog. Wie in de zo mer extra kleur wil, kan de zil- Een deskundige jury selecteert 'de kaalste plek' uit de inge zonden foto's en beschrijvin gen en gaat in onderhandeling met de betrokken gemeenten. In de jury hebben zitting Mar- tine Bijl, J'orn Copijn, oprich ter van de Bomenstichting, Hans Heijbroek, boomdeskun- dige en bestuurslid van de Bo menstichting, Tan Algra, stede- bouwkundige en Jan Habets, directeur van Plant Publicity Holland. Als de gemeente goedkeuring heeft gegeven, plant de winnaar komend na jaar een 25-jarige Gedenkboom op 'de kaalste plek'. Ivo de Wijs zal dit planten op een bijzonde re wijze presenteren. De wedstrijdregels zijn op te vragen bij de Bomenstichting, Oudegracht 201bis, 3511 NG Utrecht, telefoon 030 340778. Inzendingen moeten vóór 31 mei 1995 bij de Bomenstichting binnen zijn. Prijzen De hoofdprijs is een Groen- cheque, ter waarde van 1000,-, te besteden bij een tuincen trum of hovenier bij u in de buurt. De tweede prijs is een ZIERIKZEE - De rijkdom van het geheugen tntdekken, leren hoe het geheugen werkt en leren beter te onthouden. Dat zijn ie belangrijkste onderdelen van de geheugencursus die donderdag 30 maart h het Multi-Functioneel Centrum (MFC) in Zierikzee van start gaat. De cursis wordt aangeboden door de Stich ting Welzijn Ouderen Schouwen-Duivelandm het kader van de Voorlichting aan Ouderen op Schouwen-Duiveland en uitge«oerd door het Oosterschelde College. De cursus omvat acht bijeenkomsten. „De geheugencursus heeft de afgelopen jaren veel belang stelling getrokken", aldus Mar leen Ennik, cursusleidster bij het Oosterschelde College. „Het belang van de cursus is groter geworden en de inhoud beter. Het is begonnen naar aanleiding van de belangstel"-' ling voor de ziekte van Alzhei mer, een ouderdomsziekte die het geheugen aantast. Een lich te mate van vergeetachtigheid was al genoeg voor mensen om zich aan te melden voor de cur sus. Nu is dat effect weg. Ge lukkig maar. Momenteel is de angst niet meer de drijfveer om te komen. Nu gaat het echt om nieuwsgierigheid naar wat er geboden wordt". Tijdens de eerste bijeenkomst gaan de deelnemers op ontdek kingsreis naar ei door het ge heugen. Men zé zich verbazen over de werkirg en de onmete lijke rijkdom/an gegevens die erin ligt opge/agen en die door bepaalde technieken kan wor- aangejoord. Vervolgens dingen beter ont worden. „Be halve dat /dereen daar zo zijn foefjes vcpr heeft, zijn er een aantal technieken te Ieren waar je4agelijks gemak aan beleeftvolgens Marleen En- nik. Het l^ke van de cursus is vol gens par dat het echt een acti viteit is, waar een ieder aan mee/ kan doen. Opleiding, (voJmalig) beroep of ouder- doi/spelen geen rol. /zorgen voor een vriendelij ke sfeer. Mensen voelen zich in de regel vanaf de eerste bijeen komst thuis, met het aanspre ken van het lange termijnge heugen komt er heel wat over tafel. Cursisten zien dan ook naar de volgende bijeenkom sten uit. Vaak ontdekt men ook dat er nog heel wat te beleven valt en dat leidt er dan weer toe dat men na de cursus op nieuw iets gaat ondernemen. Elders wordt deze cursus ook wel een vitaliteitstraining ge noemd". De cursus wordt ge houden op donderdag van 9.15 tot 11.15 uur. Belangstellenden kunnen meer informatie krij gen en/of zich aanmelden bij de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. telefoon 01110-13224. verwit gerande Cornus alba 'Sibirica Variegata' nemen. Heeft een wat minder sterke groeikracht, wat een voordeel kan zijn. Zeer winterhard. Jonge takken' (twijgen) zijn 't mooist van kleur. Snoei daar om elk voorjaar de oudste tak ken weg, zodat de struiken •«eel jong hout vormen. Sommige tuinplanten (vaste planten) ste ken al vroeg hun neus boven de grond. Bij late (nacht)vorst kan ze dat duur komen te staan. Eén beetje bescherming doet dan wonderen en daarom is het goed dood blad en andere dode materialen tot half maart in de border te laten liggen. Zo'n vroeg ontwakende soort is Dicentra spectabilis, bekend als Mariatranen en gebroken hartje. Het is een ouderwetse plant, die ondanks z'n tere uiterlijk heel sterk is. Als de plant in de tuin de ruimte krijgt, kan hij wel 75 cm hoog worden en bijna even breed. Halverwege de zomer sterft de ze soort bovengronds af. Om dat gebroken hartje vroeg af sterft is het praktisch om de groeiplaats te markeren, zodat er op die plek niet wordt gespit of iets anders geplant. De lente begint in Bovenkar- pel, waar van 17 tot en met 26 februari bollen in bloei staan in een decor van ontluikende en bloeiende bomen enhees ters. Het motto is dit jaar 'de Franse Tuin', geïnspireerd op de geometrische tuinen van Lo- dewijk XIV, de zonnekoning, naar ontwerp van de tuinarchi tect André le Notre. Groencheqlie ter waarde van 500,- en de derde prijs een Groencheque ter waarde van 250,-. Deze prijzen worden ter beschikking gesteld door Plant Publicity Holland, in het ka der van de campagne Tuin en groen, er is altijd wat moois te doen. De Bomenstichting zet zich in voor de verbetering van de zorg en het respect voor de boom. Bomen zijn immers onmisbaar voor mens en milieu. De mede werkers van de Bomenstich ting geven adviezen aan over heden en particulieren over boombehoud en onderhoud. In dit jubileumjaar organiseert de Bomenstichting een aantal extra activiteiten bedoeld om het werk van de Bomenstich-. ting meer onder de aandacht te brengen en meer donateurs te werven. Wedstrijdregels De wedstrijd loopt tot 1 juni 1995. De foto heeft als maximaal for maat: 18 x 24 cm, het moet een kleurenfoto zijn. In een korte schriftelijke toe lichting moet de keuze gemoti- De deelnemers worden ver zocht met licht weer te fotogra feren (een regenachtige straat of plek is al gauw somber). De foto's worden eigendom van de Bomenstichting, de Bomen stichting zal deze foto's niet voor publikatie gebruiken, tenzij toestemming is verleend door de- maker. Er is een beperking met be trekking tot het gebied. Het moet zich bevinden in dewoon- of werkomgeving, dus de eigen straat, bij de winkels of bij het werk. Er moet op die plek reëel een boom geplant kunjien wor den (dus genoeg ruimte en licht aanwezig). De 25-jarjge boom zal ongeveer vijf meter hoog zijn, de kroonbreedti vier me ter en moet op die plek nog kunnen groeien. De ingezonden foto's moeten alle 2ijn voorzien van naam, adres en woonplgatsgegevens van de maker. Over de jurering én de uitslag is geen discussie mogelijk. De uitslag wordt ip oktober 1995 bekend gemaakt. Stuur uw foto's voor 31 mei aanstaande in e£n stevige enve lop aan de Bomenstichting Fo towedstrijd, Oudegracht 201 De Bomenstichting heeft een fotowedstrijd georganiseerd onder het motto: Een mooie boom voor bis, 3511 NG J/trecht. de kaalste plek. (Foto: Joop van Houdt). In de Concertzaal in Zierikzee wordt zaterdag 11 maart een verkoopexpositie van olieverfschilderijen gehouden. Het gaat om een initiatief van de reizende kunstgalerie Artoprent. De ex positie omvat werk van Nederlandse en buitenlandse kunste naars in stijlen die uiteen lopen van klassiek en romantisch tot modern en eigenzinnig. Van figuratief tot abstract. De expositie is van 10.00 tot 17.00 uur en gratis toegankelijk. ZIERIKZEE - De zesde Nationale Straatspeeldag zal worden gehouden op woensdag 17 mei. Ouders, buurtgroepen, scholen en vooral kinderen kunnen op die dag hun protest laten horen tegen de verkeersonveiligheid en het gebrek aan speelruimte op straat. De Straatspeeldag is een initiatief van Kinderen Voor rang, een organisatie die zich al meer dan twintig jaar inzet voor veilig en kind vriendelijk verkeer. Op de Nationale Straatspeel dag sluiten ouders en kinde ren, in overleg met de gemeen te, één ochtend of middag een straat in hup buurt af voor alle verkeer. Kinderen krijgen voor één keer de gelegenheid om on bezorgd buiten te spelen. Het spelen draagt een de monstratief karakter, en dat is niet voor niets. In veel straten is het steeds moeilijker gewor den om een speelplek te vin den. Omdat het verkeer te ge vaarlijk is. Of omdat de stoe- Tijdens de straatspeeldag kunnen kinderen naar hartelust spelen. (Fofc Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5